Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Güzel fatih

12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 21:38

Alıntı:
Almanya'da tersine göç dalgası

Alıntı:
Almanya da yaşayan yurttaşlarımız bize bu geriye göçün sebeplerini anlatabilir mi???

Ehmm..Arkadaşlar Almanya dan göç Almanlara dönük var zaten tercih ABD,Avustralya,Mallorca,Endülüs
gibi hatta iş yüzünden isveç gibi Skandinav ülkeleri Avusturya isviçre dir.
Sebebi Almanyada Dev Firmalar Kiralık firmalardan işçi alıyorlar ve üç beş altı aylık bir yıl gibi kısa vadeli
çalıştırıyorlar haliyle iş Patronları büyük kar elde ediyorlar işçi hakları minimime iniyor yılbaşı ve özel izin
parası ek ikramiyeler yok kalktı.€uro ya geçiş dönemle beraber 4000 Mark net alan isci 2000 Evro
buda bitti.Kiralık firmalar modern kölelik misali 1000 Evro ya çalışırsan çalış.Yani nerden nereye kazanç.
Ama tabii Kiralık firmalarda olmayanlar Kral maaşa devam ediyorlar.Yeni generasyon toplum çoğunluk
olarak buna alışacak.issiz isen bekar olarak yandın sosyal yardım dan net kira ve ev yan gider masraflarını Sosyal yardım karşılıyor sana düşen 350 Evro.Ailecil 5 kişi isen nefes alabilirsin.
iş aramak şartıyla beyan edip 1000 Evro eline geçer bunla yetinip gidersin.
Göç meselesine gelince Kaliteli iş ve Maaş alabilirken düşük ücretli kimsenin işine gelmiyor..
Ama biryandan özeller var yani kendi kendinin patronu olan esnaf tipi iş.Biz Türklerde Kahvehane yada Döner cilik elsanatı olan vatandaşlarımız Kendi Galerisi, Atölyesinde,insaat devam ediyor kaliteli kazanc elde edebiliyor..
Domates Hiyar fiyatlarına gelince 4 evro kilosu kış fiyatıdır,şimdi 2 €
Ama Et Benzin Mazot Peynir okadar pahali değil ülkemize nazaran.Sigara paket 5€ ona göre ha.

ömer
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 21:40

Alıntı:
Yok hiyar orada 2.5 frankmış domates 4 euroymuş filan.Iyi de en azindan insanlar Avrupa`da kılı kılına gecinmiyor istisnalar hariç ona göre maaşını almakta. Ulkemiz evet iyiye gidiyor ama hala ekonomik anlamda daha çok gelişmemiz lazim ki Avrupa ülkelerinden iyi olduğumuzu iddia edelim.

Ha öylemi? Bizimde isimiz yok size yalan söylüyoruz, durum türkiyeyle kiyaslanacak sekilde (Iscilerin durumu), bunun nedeni avrupa ekonomisi yaslanan nüfusunu cemez hale geliyor ve türkiye ekonomisi genc nüfusuyla yükseliyor. Vallaha benim etrafimda ay sonunu getirmekte zorluk ceken cok insan var, ayrica avrupada fakirligin gittikce arttigida bir gercek. Ben size neden hiyar misalini verdim? Buradaki hayat pahalliligini anlatmak icin. Burada durum böyle yoksa neden türkler vatanina dönmeye basliyor? Ister inanin ister inanmayin ama avrupada hayatin kolay oldugunu saniyorsaniz inanmaya devam edin.

idris K.(52)

12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 21:46

Alıntı:
Niteliksiz işçi olarak gidersen elbette en ağır işi yapacaksın. Okumazsan, ya pazarcılık yapacaksıni ya temizlik şirketinde çalışıcaksın.

Mine hanım,
ablam inşaat mühendisi tam kadrolu iş bulamıyor.
bir şirket ile anlaşmalı calışıyor yani 400 euroya. ofise gitmiyor evde pilanları düzenliyor / ciziyor.
Zonguldaklı bir komşumuz var kendisi makına mühendisi ama yoğurt fabrikasında işci olarak çalışıyor.

artık okuyanlarda kolayca iş bulamıyor Avrupa'da (Almanyada)

En son idris K.(52) tarafından Pts 05 Tem 2010, 22:17 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Gokhan Bayraktar
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 21:46

Alıntı:
Ister inanin ister inanmayin ama avrupada hayatin kolay oldugunu saniyorsaniz inanmaya devam edin.

Arkadaşım ben de Avrupa`da yaşıyorum

Ben sizlerin kesinlikle yalan söyledigini ima etmedim.Mesajimda o şekilde anlaşılacak bir yazi da yok.Benim demek istedigim şuan o kadar krize rağmen Avrupa`daki olanaklar,sosyal hizmetler,aktiviteler hala ülkemizdekinden iyidir onu demeye çalışıyorum

Tabii ki ülkemizde kendisini geliştirmekte.Biraz gec kalınsa da yenib hizmetler uygulanmaya baslayacaktir.Bir süre sonra da Avrupa ülkelerini yakalayacaktir.

Işte o zaman "böyle almanayadan güzel" hep birlikte deriz

Güzel fatih

12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 21:52

Alıntı:
Benim sizlerin kesinlikle yalan söyledigini ima etmedim.Mesajimda o şekilde anlaşılacak bir yazi da yok.Benim demek istedigim şuan o kadar krize rağmen Avrupa`daki olanaklar,sosyal hizmetler,aktiviteler hala ülkemizdekinden iyidir onu demeye çalışıyorum

Arkadaşımız haklı kesinlikle hayal degil

idris K.(52)

12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 22:01

Alıntı:
Benim demek istedigim şuan o kadar krize rağmen Avrupa`daki olanaklar,sosyal hizmetler,aktiviteler hala ülkemizdekinden iyidir onu demeye çalışıyorum

iyide ama nereye kadar. sosyal devlette birgün cökecek. işsizlerin maasını ve sosyal yardım kurumundan faydalanların ve bu insanların saglık sigortasını calışan insanların ödemiş oldugu vergiler ile karşılıyorlar. her yıl yüzbinlerce yenisi katılıyor işsizlik kervanına.
hep calışan insana yükleniliyor.
AB'de büyük şirketler hep dogu blok ülkelerine taşiyor iş yerlerini / fabrikalarını. cünkü orada işcilik ucuz.

ömer
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 22:01

Alıntı:
Arkadaşım ben de Avrupa`da yaşıyorum

Ben sizlerin kesinlikle yalan söyledigini ima etmedim.Mesajimda o şekilde anlaşılacak bir yazi da yok.Benim demek istedigim şuan o kadar krize rağmen Avrupa`daki olanaklar,sosyal hizmetler,aktiviteler hala ülkemizdekinden iyidir onu demeye çalışıyorum

Tabii ki ülkemizde kendisini geliştirmekte.Biraz gec kalınsa da yenib hizmetler uygulanmaya baslayacaktir.Bir süre sonra da Avrupa ülkelerini yakalayacaktir.

Işte o zaman "böyle almanayadan güzel" hep birlikte deriz

Evet haklisiniz avrupada sosyal hizmetler daha gelismis ama iste sorunda burada basliyor cünki sosyal hizmetlere harcanan paraya ekonomi yetisemiyor nüfus gittikce yaslaniyor genc iscilerin ekonomiye sagladigi katkilar sosyal hizmetlere yetisemiyor.

Tüm zengin ülkelerin ayni sorunu bu acigi borcla kapatmak bu yüzden cogu zengin ülkelerin borclanma orani GDPye göre 80%in üzerinde ve gittikce artmakta.
Nüfus azalmasi kronik bir sorun haline gelmeye basladi devletler nekadar cocuk parasi versede millet cocuk yapmiyor, Ve bu patlamaya hazir bir bomba gibi.
Ortalama yasama süresinde japonya dünya lideri yani milleti oldukca yasli ve bu yüzden borclanma orani 180% üzerinde bu durumda yunanistani bile gecmis oluyor.
Türkiyede borclanma 45% oraninda ve bu sosyal hizmete okadar ihtiyaci olmayan genc nüfus sayesinde az.
Eee bu durumda basbakanin neden en az 3 cocuk yapin demesi anlasiliyor herhalde.

Temennimiz türkiye avrupanin ve diger zengin ülkelerin hatalarindan ders cikarip ayni kapana düsmemesi.

Buda hangi ülkelerin borc bataginda oldugunu gözler önüne seriyor.

(+)

En son ömer tarafından Pts 05 Tem 2010, 22:05 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

kekeş salman
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 22:03

yıllardır her kahve köşesinde söylenegelen ve bu sayede akıllara tartışılmaz gerçek gibi yerleşen "avrupa nüfusu yaşlı, bizim genç nüfusumuz büyük avantaj, onlar batıyor biz yükseleceğiz" geyikleri bu başlıkta da ortaya çıkmış.
avrupanın battığı falan yok arkadaşlar. sadece sistemin yüklerini atmaya çalışıyorlar. sosyal güvenlik sistemini istismar edenleri daha sıkı takip ediyorlar. artık vasıfsız insanlar onlara yük oluyor çünkü üretim sektörlerini uzakdoğu'ya kaydırıyorlar, basit işçiye ihtiyaçları yok. bizim gibi kuru kalabalıktan oluşan geri kalmış ülkeler de bu yatırımlardan kendimize pay alabilmek için birbirimizi eziyoruz, çin veya bangladeş vatandaşının hayat standardına razı olmadıkça da bu üretim türkiye'de yapılmıyor. konumumuzdan veya bazı özel sebeplerden dolayı avantajlı olduğumuz sektörler hariç..
bence bu haber -hadi asparagas demeyeyim- verilerin yanlış yorumlanmasıyla yazılmış. madem millet almanya'dan dönmek istiyor almanya artık çekici değil, açsınlar bakalım kapıları vizeleri kaldırsınlar da göreyim ertesi gün almanya'ya 5 milyon daha türk giriyor mu girmiyor mu..
ben iki senedir ingiltere'de yaşıyorum. burada da hayat pahalı, ama burada vasıfsız bir iş yapıp iyi kötü geçinebilen bir insanın türkiye'ye dönmesi aptallık olur. asgari ücretli sigortalı bir iş için dahi uzun süre işsiz kalır. fakir bir türk'ün durumuyla fakir avrupalının arasında dağlar kadar fark var. mesele domatesin biberin ucuz olması değil, kaliteli hayat standardı ve insanca yaşayacak ücretlerdir. bu da malesef türkiye'de yok.

Alperen_dt
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 22:03

Almanya ve Avrupa batiyor, artik Turkiye'de daha fazla imkanlar var, yakinda tuvaletlerimizi temizleyen Almanlari gorecez.

ELCIN19
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 22:12

Bu konuda bende fikirlerimi beyan edeyim.

Gençliğimin büyük bir kısmının geçmis olduğu bu ülkeden bende biran önce yurda dönmeye hazırlanıyorum, tabi son hamleleri yaparak.

Dönüs neden hızlandı ?

Yazacaklarım lütfen kimseyi kızdırmasın, kimse ile alıp veremediğim yok,ben kendi penceremden kendi yorumumu eklemek niyetindeyim.

Sebebler son derece fazla

Ekonomik sebebler :

Maalesef Türkiyeden Avrupa,ya gelmis insanların çok büyük bir çoğunlugunun elinde diploması
olmadığı için agır ve vasıfsız işlerde çalıştırılması, bu tarz vasıfsız işlerede , son derece fazla miktarda Avrupa topluluğunun yeni aç vatandaşlarının talip olup, Türklerden daha ucuza çalışmayı kabul edip, isveren tarafındanda hıristiyan ve avrupali olarak tercih edilmesi ile, Türkler arasında işsizliğin artması, işsizlikle boğuşan Türklerinde haliyle devletin sosyal birimlerinden geçinmek için yardım istemesi, ve bu yardımla gelen inanılmaz psikolojik baskı ve sonucunda gelen deprasyon ve hayattan zevk alamama ,hayatını yaşayamadığı korkusu ve sorunlar akabinde.
Ben lsvicreden yazdığım icin genellikle buranın ölçülerini ele alacağım, üstelik Avrupada yaşam standartlarının en üst seviyede olduğu bir ülke ( tabi yerli halkı icin gecerli daha çok )
Avrupa çapındaki işsizlikten bizde payımızı alıyoruz tabi, önceden bir Türkün yaptiğı işin karşılığında aldığı ücretin nerdeyse yarısını kabul edecek alman, polanyali, çek, macar.... fazlaca çoğalması.

Fiyatların inanılmaz yüksek oluşu , isvicredeki fiyatlarin almanyadan %5o daha fazla olduğunu düşünürsek, 1 kg domates heleki ben sadece orjinal kimyasal katkı olmayan malzeme alyorum,
yaklaşık tl ile 10 lira, ev kirasi 1900 frank yaklaşık 2800 tl, üstelik bizim binada havuz yok ,tenis kortu yok, sauna hamamda yok, o yüzden Yeni Türk Standartları , Avrupa standartlarından üstündür diye bir deyim çikardım. Kısaca kazanılan para ile birikim yapmak artık çok zor.

Kültürrel sorunlar :

Dil bir kapıdan içeri girmek için anahtar gibidir, o dile tamamen sahip degilsen kapının dışında seyircisindir, dil öğrenmekte o kadar kolay değil, insanlar çalışıyor ve dinleneceği kendini iyi hissedeceği zamandada kendi insanları ile beraber olmak istiyor. Tabi seyirci pozisyonunda kendini oraya ait hissetmen nerdeyse mümkün değil, sadece dilmi, mantalite, din, anlayış, vicdan, kalp, paylaşım, fedakarlıkla gelişmiş ruhumuzun birden bire bir gariban ortamda bulunması. Etki tepki antipati oluşumu.

Türklerin kendi toplumları içindede kendilerini yalnız hissetmeleri. Özellikle bu konuda yanlış anlaşılmak istemiyorum.

Ben Isviçreye lstanbul, caddebostan önce,,, daha sonrasında Gümüşsuyu ve Nişantaşında yetiştikten sonra fransizca okuyup hesapta özgürlüğümü yaşayıp keyfime bakayım diye geldim, Türkiye büyük ve son derece farklı insanların yaşadığı bir cografya, oradada kendimize göre yani lezzetli paylaşımları yaşayacağımız insanlarla arkadaşlık yapar beraber zaman geçirirdik. Burada kendi ana dilimde hermevzuyu derinlemesine konuşacağım , fikir alışverisi yapacağım insan sayısı nerdeyse yok kadar az. Türkiyenin uzak bir yerinin köyünden direkt buraya avrupaya gelmiş bir türkle paylaşacağımızda nerdeyse yok gibi, sohbet başlamadan biter, yada hiç başlamaz, bu insanları hor görmek olayı kesinlikle değil bunun üzerine basmak istiyorum, ama 2o yıl ailesini görmeyen bir insan için bile arada sadece biyolojik bağ ve eskiden yaşanılmış anılar paylaşılabiliyor, tabi her iki tarafın yolları tamamen farklı tecrübeler ile geçmişse, o yuzden özellikle buradaki türk toplumu içinde bir yalnızlık olduğu kesin

Provakasyonlar ve lrkçılık.

Yıllardır Türk olduğumu inandıramadım bu insanlara, önyargılardan gözleri ve aklı körelmis bu insanların. konuşmalar

AAAAA Türkiyedenmi geldin.
Evet
Ama hiç Türke benzemiyorsun
Nasıl olmam gerekiyor benzemek için
Kafan bağlı değil
Türkiyede herkes kafasına göre, bağlayanda var bağlamayanda
Neresinden geldin
Istanbuldan
Istanbulun yarısı avrupa yarısi asya, yani yarısı hristiyan yarısıda müslümanmi
Yok hayır , Türkiyenin hepsi müslüman, istanbulunda bir yakası asya bir yakası Avrupa kitası ama insanlar aynı
Asya yakasında yaşayanlar dahamı fakir
YOK ,aksine asya yakası daha düzenli , coğu yeri dahada zengindir
Sarap içiyorsun, Türkiyede kadınların şarap içmesi serbestmi.
Arasira bir iki bardak icerim, yok Türkiyede bu tarz yasaklar yok, siz suudi arabistanla karıştırıyorsunuz
Istanbulda insanlar hala okula deve ilemi gidiyor.
Yok Istanbulda deve sadece hayvanatbahçesinde var, insanlar okula herçeşit araçla gider.

Bunun gibi cahillik,komplex, inatla tahrik, kabullenemmeme gibi durumlarla boğuşmanıin getirdiği yorgunluk. Artık tahammülüm kalmadığı icin sohbetler de ona göre değisti, şöyle

Nerden geliyorsun
Türkiyeden , lstanbuldan
Istanbul Türkiyenin başkentimi.
YOK, en büyük sehri ,başkent Ankara. ya siz nerden geliyorsunuz, Amerikadanmı
Yoooo buraliyim, ne amerikasi
Ne bileyim sadece amerikalilara özgü bir saflık ve cahillikle soru soruyorsunuzda, yoksa 2 saatlik uçuşla ulaşabileceğiniz 75 milyonluk bir ülkenin en basit cografi ve idari durumunu bile bilmiyorsunuz, bana Teksas köylülerini hatırlattınız, Biz bu tarz bilgileri ilkokulda ögreniriz Türkiyede.
Sizce Türkiye Avrupa topluluguna girebilirmi, bu bir hayal değilmi
Yok hayir, Türkiyede insanların gözü açıldı, hayal olarak degil kabus olarak görüyorlar.
Ama Türkiye cok fakir bir ülke
Asla değil, inssanların çoğu burdan çok daha iyi standartda yaşıyor.
Ama burdaki gece yaşantısının orada olmadığı kesin, musluman ülke
Yooooo yaniliyorsunuz, sadece istanbulun bir bölgesinde Beyoglu adi, bu ülkedeki mekanlarin toplamından daha fazla mekan var her çesit, 24 saat üstelik canlı.
Yaaaaaa
Yaaaaaa sizin dunyadan haberiniz yok, bizde bir laf var ayakda uyuyup otele para veriyorsunuz
Ne
Neyse siz bunu anlayabilecek kapasiteye ve lezzetli insan dediğimiz sınıfa dahil değilsiniz.

Burada yasa, gerçekten bir alemdir, bu tarz cahil insanlar azınmayacak kadar çokdur. Sistemin içinde mecburiyetlerle kıstırılmış bir vaziyette gerçektende son derece lezzetsizdir buralar. Düsününce Türkiyedeki yaşantımı burada yaşayabilmek için üst düzey bir isim olmalıymış, daha neler neler, anlatmakla bitmez.

Buradan Türkiyeye giden gurbetçiler umarım memleketlerinde birleşip beraber bir is ortamıda yaratırlar hem kendilerini meşgul etmek, hemde yeni bir is alani yaratmak açisindan.

Hayalim, 10 yıl icinde, Türkiye,ye çalışmaya gelen fransızlar, almanlar, hollandalılar .... gelirlerde en azindan nasıl insan olunur, vicdanı , paylaşmayı, fedakarlığı ögrenirler. Yoksa bu avrupaliların sonu iyi degil, akıl hastahaneleri zaten dolu, akıl hastahanesi patlaması yaşayacaklar yakında

Ama ben kendi adıma bir bakıma çok mutluyum, asıl zenginliğin buralarda olmadığını, ülkemizde bol bol olduğunu gördüm, iklim, doğa, insanlik, sevgi, paylaşım, yardımlaşma, kalp..... aman aman Avrupalı olacağız endüstri toplumu olacağız diye elimizdeki zenginliklerin farkina varmayıp onlari kaybetmeyelim, yoksa sonumuz bu gariban avrupalılar gibi olur.....

En son ELCIN19 tarafından Pts 05 Tem 2010, 22:20 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 4
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET