Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
ömer
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 20:06

Acaba rahatmi batti? Hani biz avrupada güülük gülistanlik yasiyoruzya. Yani türkiyeye izine gidince bazilarinin düsünce bu yönden oldugunu farkettim. Insallah bende ileride Anavatanima geri dönebilirim.

idris K.(52)

12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 20:13

ben döndüm bile
takriben 1 seneye yakın tr. yaşıyorum
1. vatan özlemi
2. ekomnik şartlar
3. genç nesil yaşadıgı ülkenin mentalitesini alıp onlar gibi oluyor.

mesela essen / katernberg semtinde en düşük ev kirası 60 metre kare daire icin 300,- euro artı gaz elektrik, su, telefon faturasi geldimi rahat bir 500 euro aylık gideriniz var.

yada essen / werden semtinde 60 metre kare daire icin 500 - 550 euro arası kira ödersiniz.
yıllar önce berlinde kaldım. bir arkadaş berlin / Spandau da oturuyordu. 50 metre kare daireye 450 euro kira ödüyordu.

birde şunu belirtmek isterim. Bu senenin nisan ayında ablam ile telefonlaşırken bana 1 kilo domatesin 4 euro oldugunu söyledi.

yani anlayacağınız Türkiyenin 1000 TL si AB'nin 1000 euro gibi

En son idris K.(52) tarafından Pts 05 Tem 2010, 20:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Patron
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 20:22

Alıntı:
1 kilo domatesin 4 euro oldugunu

işte orada 1 kilo domatesin 8 lira olduğunu bilmeyenler, Türkiye'nin ekonomik şartlarını, asgari ücretini, yurtdışı ile karşılaştırıp, "ah Türkiyem, yandık, bittik" cinsi ezik mesajları yazanlar oluyor hep.

ömer
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 20:23

Alıntı:
yani anlayacağınız Türkiyenin 1000 TL si AB'nin 1000 euro gibi

Aradaki fark 1000 tl ile türkiyede bütün bir aile gecinebilir ama avrupada 1000 euro 1 kisiye bile yetmez.
Alıntı:
işte 1 kilo domatesin 8 lira olduğunu bilmeyenler, Türkiye'nin ekonomik şartlarını, asgari ücretini, yurtdışı ile karşılaştırıp, "ah Türkiyem, yandık, bittik" cinsi ezik mesajları yazanlar oluyor hep.

Ah ah burc abi ben bunu türkiyede anlata anlata dilimde tüg bitti, orada millete isvicrede hiyarin tanesinin 2.5 frank yani 3 tl oldugunu anlatinca millet gözü balon gibi sisyor.

mine atafirat
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 20:47

Türkiye ve Türkiye'de olup biten herşeyle çok ilgileniyorum. Türkiye'de yaşam şartlarının çok daha kolay, gida maddelerinin ve tekstil ürünlerinin, hatta beyaz eşyanın çok daha ucuz olduğunu biliyorum. Hatta, çalışmaya kararlı olan, her işi yapmaya razı olanların da AB'ye oranla daha rahat iş bulacağına inanıyorum. Ama samimi bir itirafta bulunmamı isterseniz, Avrupa'dan asla vaz geçemem. Orada kokladığım özgürlük havasını hiç bir yerde bulamam. Türkiye heyecan verici, renkli, adrenalini yükseltiyor evet ama ben hayatımı Avrupa ile Türkiye arasında böldüm. İkisinden de vaz geçemem.

En son mine atafirat tarafından Pts 05 Tem 2010, 21:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Gokhan Bayraktar
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 21:01

Yer; Istanbul

Azami Harcamalar!

Maaş=Asgari Ucret ???????
Kira 400 lira
Su 20 lira
Elektrik 50 lira
Isinma 50 lira
Yiyecek Icecek 100 lira
Giyecek 100
Is gidis gelis 30 lira

vesaire......1000 lira oldu.

Asgari ücret ne kadar? Kaldi sana - 300 lira filan

Yok hiyar orada 2.5 frankmış domates 4 euroymuş filan.Iyi de en azindan insanlar Avrupa`da kılı kılına gecinmiyor istisnalar hariç ona göre maaşını almakta. Ulkemiz evet iyiye gidiyor ama hala ekonomik anlamda daha çok gelişmemiz lazim ki Avrupa ülkelerinden iyi olduğumuzu iddia edelim.

Samet Gemici
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 21:23

Almanya'dan göçler daha da artacaktır. Oranın ekonomisi iyiye gitmemekte.
Orada yaşayan Türkler zaten hiç memnun değil.
Orada gurbetçi burada alamancı diye dalga geçiyorlar.
Orada Türklere en ağır işleri yaptırıyorlar.

Öyle olması çok normal.

yusah
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 21:26

Valla Gökhan ne güzel sıralamışsınız maddeleri. Sanki Türkiye de yaşamak artık çok kolay zannediyorlar. Evet belki biz hıyarı sizden ucuz yiyoruz ama eti bizden pahalı yiyoruz. Naberrrr. Yahu birkişi de bana desin ki ben avrupada okudum, yerleştim, çalışıyorum ve 2. sınıf vatandaş muamelesi görmüyorum desin. Neredeyse 5 milyona yakın Türk nüfus vardır. Hepiniz mi 2. sınıf vatandaşsınız. Ben Ankara da yaşıyorum ve benim maaşım 800 TL yani 400 Avro. Ben üniversite mezunuyum. İş görüşmelerinde söylenen bir söz vardır. Dışarıda çooook mezun var. Tamam elin memleketinde adamlar önce benim vatandaşım diyebilir haklısınız ama benim yani sizin vatanınızda paran varsa 1. sınıfsın paran yoksa 5. sınıf vatandaşsın. Hangisi sizce daha zor. Buna ne diyeceksiniz?

mine atafirat
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 21:31

Alıntı:
Orada Türklere en ağır işleri yaptırıyorlar.

Sevgili kardeşim bu yalana sakın kanma. Niteliksiz işçi olarak gidersen elbette en ağır işi yapacaksın. Okumazsan, ya pazarcılık yapacaksıni ya temizlik şirketinde çalışıcaksın. Bulabileceğin en iyi iş süpermarkette ya da McDonalds'da kasiyerlik olacak. Ama nitelikliysen, okursan, üniversiteyi bitirirsen (AB'de isteyen herkes okuyabilir) ona göre işler bulabilirsin. Ayrıca, AB ülkelerinin kendi vatandaşları da, iş bulamayınca ağır işlerde çalışmayı kabul ediyor. Türklerin işsizlik sigortasından ne kadar fazla yararlandıklarını da bizden iyi kimse bilemez. AB'de yasalar karşısında herkes eşittir. En ağır işlerde Türkler çalışıyorsa bu niteliksiz ya da kaçak (siyah) işçi olanlar için geçerlidir.

ege zeybek
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 21:36

Ben almanyada dogdum su an 40 yasindayim bugüne kadar 2 sinif vatandas muamelesi görmedim.
Öyle kazma kürek ver elime her işi yaparim abi devri gecti artik.

sayfa 3
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET