Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Mehmet.21
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 13:35

İyi de bazıları bas bas bağırıyor; Türkiye çöküyor diye işsizlik rekor düzeyde diye.
Peki niye fiili göstergeler aksini iddia ediyor :S
Felaket tellalları lütfen görev başına

Mus-ti

12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 13:36

Alıntı:
Almanya da yaşayan yurttaşlarımız bize bu geriye göçün sebeplerini anlatabilir mi???

Aslinda bas nedenler gayet acikca ortada, Almanyanin ekonomisi son krizden sonra bir hayli hirpalanmis , Türk vatandaslarinin is bulma imkani giderek zorlasiyor , Almanyada sosyal kurumlar günden güne fakirlesiyor ve buna bagli olarak da cimrilesiyor, emekli maaslari türkiyenin aksine yillardir sifir cekiyor , Almanyada okumus kalifiye elemanlarin Yurdumum dört bir yaninda cok iyi is teklifleri almasi , Türk ekonomisin günden güne iyiye gitmesi ve krize ragmen büyük adimlarla büyümesi ,............

Umarim biraz olsun Avrupanin ne kötü durumda oldugunu anlatabilmisimdir .

Saygilarimla Mus-ti

emrullah
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 13:43

Alıntı:
Türkiyede yapamaz diye bir şey yok. Ünlülerden örnek vermek için söylüyorum bir zamanlar TRT'nin hazırladığı sen türkülerini söyle adlı bir program vardı. Belçikadan Bülent Gök katılmıştı ve iyi bir derece elde etmişti sanırım. Bülent duyumlarıma göre (aynı sokakta oturan teyze oğlum var) artık Türkiyede firma kurmuş ve Belçikada mesleği olan boru döşeme işi yapıyor. Hani Türkiyede bir boru döşeneceği zaman sokak baştan başa kazılır ve çalışmalar haftalar hatta aylar sürer ya... O işi arkadaş sokak zeminini bozmadan boruyu bir haftada döşüyor. Ne trafiği etkiliyor ne inşaat olduğu belli. Ve duyumlarına göre sipariş karnesi şu anda full. sadece bir örnek. bu tür örnekler çok sayabilirim.

Ben demiyorum ki gelip burda iş yapmasınlar,aksine ben daha çok isitiyorum avrupada doğup büyüyüp oranın eğitimini almış kişilerin kendi ülkelerine gelip hizmetl etmelerini.

Benim köyümün abartmadan söylüyorum yüzde 85 i Almanya,Hollanda,Avusturya ve Belçikada'dır.Ee görüyoruz çeliklerini çocuklarını bizdeki kaygı tasa hiçbirinde yok keza arkadaşlarımızda var Almanya'da.

Şu bir gerçek ki biz hayata 1-0 geriden başlıyoruz Bu anadoluda yaşayan çocukla Almanya'da yaşayan çocuk arasındaki bariz fark.Demin dediğim gibi daha doğarken 1-0 geriden başlıyoruz hayata her yönden sağlık,eğitim,sosyal imkanlar.Ama ülkemiz bugünlerde bu tip sorunları yavaş yavaş aşmakta

kalecan
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 14:15

ben avrupadaki gurbetçilerimizin çok zor şartlarda kazandıkları birikimlerini çok olay harcadıklarını düşünüyorum
bir örnek vermek istiyorum görev yaptığım afyon sandıklı ilçesi örenkaya kasabasında 4 katlı bir ev bir gurbetçi tarafından 700 milyara satın alındı. Köy yerinde bir eve bu kadar parayı bu ülkenin gerçeklerini bilen kimse vermez. bu evi bu gurbetçi kardeşimiz almasaydı inanın alan satan çıkmayacaktı.
durum sandıklı ilçe merkezindede aynı; antalya, konya merkezinde 70 milyar olan daire sandıklıda 150 milyar
her gurbetçinin sandıklıda sayısız evi var çoğu kiracı oturtmuyor
gurbetçiler yüzünden eve talep hiç düşmüyor neticede ev fiyatları azalmıyor
sevgili gurbetçi kardeşlerime buradan sesleniyorum; bu fiyatlara ev alınmaz. bir gün bu balon patlar
zor şartlarda kazandığınız paralarınızı bu kadar kolay harcamayın.

serkanbirinci

12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 14:37

Arkadaslar ben 5 senedir Almanyada yasiyorum ve buraya öyle isci olma hevesiyle gelmedim. Türkiyede Makina mühendisligi okudum, buraya da Master yapmak icin geldim. Buraya geldigimde para kazanmak icin ögrencilik sirasinda ise girdim, mezun olduktan sonra baska bir sirkette Parali askerlik hakkimi kazanmak icin calismaya devam ediyorum. Gelelim niye geri dönmek istedigime!!! Almanyada iki farkli Türk insani var. 1. si Türkiyeden okumak icin gelen, digeri ise Türkiyedeki calisma sartlarini, issizligi bahane edip gelen ( kalifiyesiz eleman diyebilecegimiz ) kisiler. Simdi bu iki grubu karsilastirmadan önce Almanyadaki is yasamini ve burdaki Türklerle ilgili imaji anlatmam lazim ki sorunlari ve önyargilari sizde anliyabilesiniz. Almanyada ki calisma sartlari kalifiye elemanlar icin ( mühendis, tekniker, ve bunun gibi üniversite okumus insanlar icin ) Türkiyedeki sartlardan daha rahat. Ben mühendis olarak karsilastirdigimda ilk ise girdiginiz maas Türkiye ile ( euro icin karsilastirmayi yapiyorum ) hemen hemen ayni ve ne ögle yemegi veriyorlar ne de is icin servis. Artisi ise, 30 isgünü tatil ve esnek calisma saatleri ve hayat dah ucuz ve yasam burda Türkiyedekinden stressiz. Fakat Türkiyede de calismis birisi olarak, is ortaminin cok sikici oldugunu söyleyebilirim, bilhassa Almanlarla elektrigimiz tutmuyor. Calisirken is ortaminda zevk alamiyosun. Burda calismak demek sabah gelip isini yapip evine gitmek. Sabah geldiginde kimse sana nasilsin diye de sormaz!!! Benim burdan ayrilma sebebim tabii ki aile özlemim, fakat bunun yaninda Türklere karsi olusmus önyargilar. Ne kadar kalifiye insan olsaniz bile, isterseniz profesör olun, Türk dendigi zaman insanlar sizden kaciyor!!! Burda dogan, burda yasayan diger Türk kökenlilere birsey demek istemiyorum ( ayni zamanda benim dedem de isci olarak gelmis ve geri dönmüs ). Burda ki Türkler zamana ayak uyduramamis ve kafa olarak bence Türkiyenin 20 yil gerisindeler. Hala sehirde köy hayati yasiyorlar. Haa bizde yok mu köy hayati,tabii ki dogu illerinde var, ama bati illeri bir o kadarda medeni!!! Bu yüzden 1. gruba dahil olanlar, artik Türk sorunlarini dinlemekten, bir farkli insan gibi algilanmaktan bikmislar. 2. Gruba dahil olanlar ise Türkiyeye geri dönse zaten dönerci olarak calisacak, burda dönerci olarak calisiyor ( Insanlarin önyargilarina ve düsük görmelerini umursamadan!!!) ve Türkiyede kazanacagi paranin 4 katini kazaniyor. Türkiyeye dönmeyen ve dönmeye cesaret edemeyen insanlar ne yazik ki okullardan atilan ve okullara gitmeyen, babasinin yaninda ( berber, manav, dönerci olarak calisanlar ) cirak olarak calisanlar. Türkceyi iyi konusmayi birakin, almancayi dahi konusamiyorlar. Zaten Alman toplumuna bu grup sikinti yaratiyor. Alman toplumu bir zamanlar Türkiyede denilen seyi acikca söylüyor zaten. YA BURAYA AYAK UYDUR YADA TERKET !!! Ehhh durum cüzümsüz oluncada burda yetisen Alman vatandasi olan Türk kökenli kaliteli insanlar bile Türkiyeye dönüp sansini denemek, dislanmadigi bir yerde yasamak istiyorlar.

Sorularinizi bekliyorum...[/quote]

arda erlevi

12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 14:42

türkiyeye almanyadan işsiz güçsüz takımı değil, parası olan gelmeli ve türkiye ekonomisini güçlendirmeli, parası olmayan insanın türkiye ekonomisine yararı değil işsizliği arttırarak zararı olur.

Ali_

12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 14:45

Kendi adima anlatayim... 14 yil kaldiktan ve süresiz kalabiliyorken,artik uzun vaadede soguk insan mentalitesiyle yasayamayacagimi anladigim icin kendimi bir an önce Akdneiz insanlarinin arasina atmak istedim.. Cok uzun yillar Türkiye'ye gelmemistim ve son gelisimde aslinda Avrupa ile arada cok fark olmadigini farkettim. Hal bundan ibaretken "neden baskasinin ülkesinde yabanci olayim" deyip pilimi pirtimi topladim geldim. O zamanlar bu kararimi hickimse anlayamamisti ancak iyi ki bu karari vermisim dedim. Istanbul'a yerlestikten sonra kurdugum is, Türkiyedeki kurtlar sofrasina meze olsa da kararimdan cok memnunum.

Su an sadece gurbetcilerimizin degil,emekli olan cogu Almanin hayallerini süslüyor Türkiye de yasamak..

Rifat Behar
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 15:44

Almanya'dan ne kadar kesin dönüş yapan varsa hepsi çok mutsuz. Tanıdıklarım var. Planlayanlar tekrar düşünsün.

Patron
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 16:08

Alıntı:
Almanya da yaşayan yurttaşlarımız bize bu geriye göçün sebeplerini anlatabilir mi???

Batı medeniyetinin sosyal çöküşü başlıklarında nedenlerin bir kısmını ele aldık.

Ancak bir noktaya daha dikkat çekmek istiyorum :
Günümüzde artık mesafeler çok kısa, dünya çok küçük. Bir insanın tek bir ülkede, tek bir evde yaşama zorunluluğu yok. Bir zamanlar Kadıköy'den Taksim'e gitmek bile daha zormuş. "temelli" ve "kesin dönüş" gibi kavramların mazide kaldığı bir çağdayız.

ege zeybek
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 19:57

Arda erlevi sanamı soracaklar isteyen türk vatanina dönebilir ister işsiz güçsüz olsun ister işadami.

sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET