Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
kalecan
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 11:57
Almanya'da tersine göç dalgası

bugün hürriyet gazetesinde almanyadan türkiyeye göçün arttığı ile ilgili bir haber çıktı.
haberede "Geçen yıl 40 bin Türk ve Türk kökenli Alman anavatana dönmek için yola çıkarken Türkiye’den Almanya’ya gidenlerin sayısı 30 binde kaldı. Bu da demek oluyor ki on yıllar süren bir göç trendi tersine döndü." deniyor.
bu haberin aynısı geçtiğimiz günlerde almanların der spigel dergisinde yer aldı.
elbette almanyada yaşayan kardeşlerimizin başımızın üstünde yeri var ama sizce bu haber almanyadaki yabancı düşmanlarının ekmeğine yağ çalan maksatlı bir haber değilmi?
almanyadan emekli olup türkiyeye dönenler dışında çalışmak iş kurmak için gelenler farklı bir hayata girmelerinden dolayı başarısız oluyor. almanyaya geri dönüşün yolunu arıyor. dönemeyenler perişan oluyor

http://www.hurriyet.com.tr/planet/15216321.asp?gid=286

serkanbirinci

12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 12:11

Daha cok dönen olucaktir, kendi tecrübelerim!

osmanturan

12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 12:13

Alıntı:
Daha cok dönen olucaktir, kendi tecrübelerim

eğer çok özel değilse tecrubelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

sermet demir

12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 12:14

Almanya da yaşayan yurttaşlarımız bize bu geriye göçün sebeplerini anlatabilir mi???

Osman Kartal
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 12:32

Sermet Demir bey,

ilk Sebebi bence, cünkü bende Almanyada yasiyorum, buradaki sartlarin artik Türkiyedeki sartlarla kiyaslanabiliyor olmasi.
Baska bir sebep Vatan sevgisi, özlemi olabilir, buradaki bende dahil olmak üzere bütün Türkler Türkiye icin can atiyor.

Baska bir sebepte artik su af ola domuza bezeyen almanlarin yüzlerine tahamülün bitmis olmasidir.

emrullah
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 12:40

Babam en erken dönenlerden Almanya'dan Türkiye'ye.1985 li yıllarda dönmüş herkesin can atıp gitmeye çalıştığı yıllarda.
Bana söylediği neden döndüğüyle ilgili ;
1.si ailevi neden
2.si de bizler yani çocukları için döndüğünü iddia ediyor.
Almanya'da okuyup adam olcağınıza köyümde çoban olun o bana kafidir gibisinden de sözcükleri söylerdi.Amcamgiller felan hala dönmediler,amca çocukları ve diğer ebeveyinler ağlayıp duruyor tabiri caizse ama ben onların temelli döneceğine inanmıyorum.Onlar burada yapamaz.Özelliklede Almanya'da doğup büyüyenler Türkiye'de yapamaz.Onlar alışmış oralara birde buraya gelip bilmişlikleri yokmudur adamı deli ediyor ceviz kabuğundan çıkar kabuğunu beğenmiyor misali

altabulent

12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 12:42

Bence bu habere şaşırmamak lağzım. Avrupaya göç edenler daha iyi bir gelecek adına göç ettiler zamanında çünkü o ışığı görmüyorlardı Türkiyede fakat artık ışığı hepimiz görüyoruz ve yavaş yavaş planlarımızı ona göre şekillendiriyoruz.

Türkiye gelişiyor ve Avrupalı Türkler bunu heycanla izliyor ve geri dönüş için fırsat kolluyor. çevremde tanıdığım çok kişi dönmek isteyip cesaret edemiyor. Bazıları Türkiyeye yerleşen avrupalı firmalar aracılığı ile dönmeye çalışıyor (Renault, Valeo, ...), bazıları burada kazandıkları tecrübe ile Türkiyede iş yapma fırsatını kolluyor, bazıları zamanında edindikleri birikimleri Türkiyede nasıl değerlendiririm diye düşünüyor, ... Geri dönmeleri güç olanlar birikim yapamamış, özel tecrübesi veya nitelikli olmayan göçmenlerimiz ve inanın çoğunluk o durumda maalesef.

Vatana geri dönüş her Türkün aklında mutlaka vardır. Üstelik geri dönüş demek bile doğru değil çünkü dönmek isteyenlerin çoğu yeni nesilden, yani avrupada doğan nesil diyebiliriz.

altabulent

12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 13:20

Alıntı:
...ama ben onların temelli döneceğine inanmıyorum.Onlar burada yapamaz.Özelliklede Almanya'da doğup büyüyenler Türkiye'de yapamaz.Onlar alışmış oralara birde buraya gelip bilmişlikleri yokmudur adamı deli ediyor ceviz kabuğundan çıkar kabuğunu beğenmiyor misali

Yapamaz diye bir şey yok. şunu unutmayın ki en zorunu onlar zamanında oraya göç edip oralara ayak uydurmakla yapmışlar... bunu başarmak hiç kolay değildi. Babanız gibi orada yapamayıp geri dönen çok oldu. Babanızın belki başka özel nedenleri vardı onu bilemem fakat kendi çevremden örnek vermem gerekiyorsa zamanında babam dayımı ve eniştemi getirmiş Fransaya... bir kaç ay kalıp geri kaçmışlar işin zorluğunu görünce

Türkiyede yapamaz diye bir şey yok. Ünlülerden örnek vermek için söylüyorum bir zamanlar TRT'nin hazırladığı sen türkülerini söyle adlı bir program vardı. Belçikadan Bülent Gök katılmıştı ve iyi bir derece elde etmişti sanırım. Bülent duyumlarıma göre (aynı sokakta oturan teyze oğlum var) artık Türkiyede firma kurmuş ve Belçikada mesleği olan boru döşeme işi yapıyor. Hani Türkiyede bir boru döşeneceği zaman sokak baştan başa kazılır ve çalışmalar haftalar hatta aylar sürer ya... O işi arkadaş sokak zeminini bozmadan boruyu bir haftada döşüyor. Ne trafiği etkiliyor ne inşaat olduğu belli. Ve duyumlarına göre sipariş karnesi şu anda full. sadece bir örnek. bu tür örnekler çok sayabilirim.

Osman Kartal
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 13:21

9 Senedir Almanyada yasiyorum, ve halen buraya Alisamadim, o kadar yani.

altabulent

12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 13:33

Dün buraya 4 yıl için gelen bir öğretim görevlisini Türkiyeye temelli dönüş için yolcu ettik. Adamın gözlerinin içi parlıyordu memlekete dönüyorum diye. Görevini 4 yıl daha uzatmak istediler kabul etmedi. Hocamız burada dört yıl geçirdi ama siz birde ona sorun... gözleri yaşlı aşık mahsuni gibi dört yıl elinden sazını bırakmadı... biraz daha kalsaydı Allah göstermesin kanser olurdu... işin şakası tabii

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET