Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Burç

9 yıl önce - Cmt 03 Tem 2010, 09:20
Avrupa'da ilk Türk Üniversitesi : Rotterdam İslam Üniversitesi

Hollanda, Rotterdam İslam Üniversitesi'ni resmen tanıdı

Alıntı:
Hollanda'nın başkenti Rotterdam'da kurulan İslam Üniversitesi, yeni eğitim ve öğretim yılında bütün dünyadan öğrenci alabilecek.

Avrupa Birliği’ne tam üyelik bekleyen Türkiye, eğitim alanında bir ilke imza attı. Hollanda’da Türk girişmiciler tarafından kurulan Roterdam İslam Üniversitesi müzakerelerden başarıyla çıktı ve devlet tarafından resmen tanındı.

Türkiye eğitim alanında Avrupa Birliği’ne ilk adımını attı. 1997 yılından bu yana Hollanda’nın Roterdam kentinde faaliyette bulunan ilk ve tek Türk İslam Üniversitesi, bütün akreditasyonları almayı başardı.

Konuyla ilgili bilgi veren Hollanda Roterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, “Resmen uluslar arası akredite alıp ve 121 fasılda yapılan incelemelerden olumlu sonuçlar elde edip üniversitemiz hem akredite oldu hem bütün Avrupa tarafından da tanınmış oldu.” diye konuştu.

İstanbul’da düzenlenen toplantıda elde edilen başarının önemine vurgu yapan Roterdam İslam Üniversitesi Şeref Başkanı Profesör Nevzat Yalçıntaş da “Bu çok güzel bir haberdir. Her şeyden önce orda yaşayan 5 milyon soydaşımız için önemlidir.” dedi.

Kaynak: www.trt.net.tr

Bu da üniversitenin sitesi :
http://www.iurtv.nl/tr/index_tr.htm

Hayırlı olsun diyelim...

celal

9 yıl önce - Cmt 03 Tem 2010, 09:31

Hayırlı olur inşaAllah. Peki bu okul için, yapımda ve yayımda emeği geçen kimler bunla ilgili bir bilgisi olan varmı?

Kemal Çevik
9 yıl önce - Cmt 03 Tem 2010, 09:52
Türk.....!?

Hayırlı olmasına olsun da, öğretim dili Türkçe bile olmayan bir kurumun nasıl Türk üniversitesi olduğunu pek anlayamadım doğrusu.

Üstelik web sayfalarında bile Türkiye'nin esamesi yok. Tamam bazı Türk girişimciler Hollanda yasa ve yönetmeliklerince de kabul gören bir ilahiyat üniversitesi, teknik üniversite de olabilirdi, kurmuşlar ama o kadar. Bu Türkiye devleti tarafından kurulan resmi bir üniversite değil ki AB ye karşı bir adım olsun, AB sınırları içinde kurucusu, işletmecisi Türk, ya da başka ulustan, binlerle yerel işletme var, o zaman ortalığı tarumar ettik de AB'nin haberi yok.

Tarafsız , güvenilir TRT kendi kendine gelin güvey olmakta..

Kemal ÇENİK

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET