Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Diyarbakır - Silvan
123 ... 282930   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Mehmet.21
8 yıl önce - Cum 02 Tem 2010, 13:04
Diyarbakır - Silvan


Yüzölçümü: 1.373 km2
Nüfus: 86.256 (2008)
Nüfus yoğunluğu: 65 kişi/km2
Mahalle sayısı: 11
Köy sayısı: 80
Web: http://www.silvan.gov.tr

TARİHİ

Asurlar Zamanında kurulmuş olduğu söylenen,Silvan,Diyarbakır ile ortak bir geçmişe sahiptir.Büyük Tigran tarafından kurulan Tigranokerta olarak bilinen Silvan, Helenistik Çağın en büyük ve en önemli kentlerinin başında gelmektedir.
M.S 410 yılında Mar Marutha tarafından İran hükümdarı II. Şapur tarafından katledilen Hristiyan askerleri arasında “Kırklar” diye bilinen 40 Hristiyan şehidinin kemiklerinin büyük bir merasimle getirtip inşa ettirttiği kalede yapılan kemerlere bu kemikleri gömdüğü için Bizanslılar şehre Matryropolis (Şehitler Şehri ) adını vermişlerdir. VI.yy’da Bizans İmparatoru Justinanus’un Silvan Kalesini güçlendirip bu kale şehre kendi adını vererek, Justinianopolois’i Perslere karşı çok önemli bir garnizon olarak kullandı.

639 senesinde , Hz.Ömer döneminde, Iyaz Bin Ganm tarafından Bizanslıların idaresindeki Silvan fethedilir. Sonraki dönemlerde Hamdaniler (980-984), Mervaniler (984-1085 ) ,Büyük Selçuklu İmparatorluğu - Artuklu Beyliği ( 1118…), Eyyubiler, Anadolu Selçuklular’ın idaresinde kalan Silvan 1259 yılında Hulagu önderliğindeki Moğollar tarafından zapt edilip, harabeye çevirilmiştir.Daha sonra İlhanlılar, Akkoyunlular (1375’e kadar), Karakoyunlular, Timur Döneminde ise (1397-1506) Silvan tekrar Akkoyunlulara veriliyor.

1506’da Safevilerin idaresine geçen Silvan , 1514 Çaldıran savaşı’ndan sonra 1524 senesinde Osmanlı Devleti’nin idaresine geçmiştir. İslamiyet döneminde de Ortaçağ’ın en parlak kentlerinden biri olması ,Meyyefarkin adıyla Mervani Devleti’nin başkenti, Artuklu Devleti’nin ikinci başkenti ,Eyyubilerin ana merkezi olması Silvan’ın tarihte önemli bir rol almasına sebep olmuştur. Mipherket, Muhargin, Farkin, Sliv, Sıliva ve bugünkü adıyla Silvan, 1873 yılında ilçe merkezi olarak Diyarbakır’a bağlanan en büyük ilçelerden biri olmuştur.

Atatürk, Silvan’da bulunan 16. Kolordu Karargahı’na, 14 Nisan 1916’da Mirliva (General) olarak terfi etti. . Burada görev yaptığı sırada verdiği taarruz emri ile 7 Ağustos’ta Muş, 8 Ağustos’ta da Bitlis , Rusların elinden geri alınır. Atatürk’ün ,Silvan’da kaldığı dönemlerde Sadık Üstün’e göndermiş olduğu mektupları, hala bu aile tarafından muhafaza edilmektedir.

Silvan sahip olduğu tarihle eşdeğer önemli tarihi eserlere sahiptir. Surlarla çevrili kalesi ve burçlarıyla yüksekliği 25 metreyi geçen ve dünyada dolgu sistemiyle yapılan tek kale-şehir olması; efsane aşka konu olan Zembilfroş Burcu, dünyanın en geniş taş kemerli köprüsü olan Malabadi Köprüsü, Kemuk Köprüsü (baraj altında kaldı); Bizans bazilikanı sütunlarında kullanmak suretiyle yapılan ve bölgenin büyük camilerinden olan Selahattin-i Eyyubi Camii (Ulu Camii) ,Karabehlülbey Camii, Kıldan Kilisesi (Belediye Camii), Eyyubi Camii (Kırık Minare), Boşat Kalesi, Helda Kalesi, Şemak Kalesi kalıntıları, Roma Eseri olan Başıka Kalesi ; yine ilçe merkezinde bulunan Atatürk Evi Müzesi, Üstünlerin Evi, Azizoğullarının Evi…, çeşmeler, türbeler ; Temtemburg ve Hemido Mağarası, Paleolitik çağdan kalma buluntuların olduğu ve Ortaçağ’da Hıristiyanlar tarafından iskan edilen , birbirine koridorlarla bağlı 300 adet odadan oluşan ve kapladığı alan itibariyle dünyada emsal teşkil eden Hasuni Mağaraları ve Hasuni Kilisesi ; çok önemli tarihi miraslarımızdandır.

Bu Kale-Şehir, tarihin bütün dönemlerinde ayrı bir önem ve zenginlik kazanmıştır. Ayrıca Malabadi Köprüsü yakınlarında, Silvan-Kozluk İlçe (Batman ili sınırlarında yer alan ) sınırlarında bulunan ve Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden olan Hallan Çemi Höyüğü’ndeki Neolitik Dönemden kalma buluntular da , Silvan’ın ve bölgenin tarihi geçmişine ışık tutmaktadır.


Fotoğraflar Silvan Kaymakamlığı web sitesinden alıntıdır.Mehmet.21
8 yıl önce - Cum 02 Tem 2010, 13:07

Silvan ilçemizde bulunan Malabadi Köprüsü
(+)


(+)


Mehmet.21
8 yıl önce - Sal 27 Tem 2010, 18:57

İtalyan Turistler Silvan'da

İtalya'dan gelen bir grup turist, mola verdikleri Diyarbakır'ın Silvan ilçesine hayran kaldı.


İtalya'dan gelen turistler, Silvan'daki tarihi ve turistik mekanları gezdikten sonra yemek molası verdi. Konak Restoran'da öğlen yemeğini yiyen turist kafilesinin rehberi Sinan Mutlu, "İtalyan turist kafilesi 15 günlük Trabzon'dan başlayan Karadeniz, Doğu ve Adıyaman Nemrut'a kadar sürecek olan turumuzun yemek molası için Silvan Konak Restoran'da mola verdik. İtalyan turistler Silvan ilçesinin güzel ve çok köklü bir geçmişe dayanan tarihi mekanlara sahip olduğunu, ancak bu tarihi mekanların bakımsız ve ilgisiz kaldıklarını söyledi. Silvan ilçesinin yemekleri ise gerçekten damak tadına hitap eden yemekler. Burayı sevdiklerini belirttiler" diye konuştu.
İtalyan turist Pascal, "15 günlük Karadeniz ve Doğu ve Güneydoğu turumuz vardı. Trabzon'dan başladık. Adıyaman'a kadar sürecek turumuz. Silvan ilçesinde tarihi Malabadi Köprüsü ile Selahaddini Eyyubi Camii'nin gerçekten çok güzel mimarisi var. Ancak tarihe gerekli ilgi gösterilmemektedir. Silvan'ın etrafının surlarla çevrili olduğunu duyduk ancak surlar evlerden görünmüyor. Tarihe gerekli ilgi gösterilmemiştir. Bu surların etrafı açılırsa turizm potansiyeli yüksek olan bir kent haline gelir Silvan.
Umarım bir dahaki tur gezilerimizde Silvan'ın surları turizme kazandırılmış olarak görme şansını elde etmiş oluruz" dedi.
Turistler Silvan ilçesini ve yemeklerini çok beğendiklerini belirterek, "Ülkemize gittiğimizde Silvan'ı ve yemeklerini çevremize anlatacağız. Tavacı Mehmet Ustanın tavaları gerçekten lezzetli, harika bir mekan ve en yakın zamanda Silvan ilçesine yeniden geleceğiz" ifadelerini kullandı. Diyarinsesi.orgErkan Kvk
8 yıl önce - Sal 27 Tem 2010, 19:17

Alıntı:
Silvan ilçesinde tarihi Malabadi Köprüsü ile Selahaddini Eyyubi Camii'nin gerçekten çok güzel mimarisi var. Ancak tarihe gerekli ilgi gösterilmemektedir


Diyarbakırın Silvan - Eğil - Ergani gibi ilçeleri tarihi eserler bakımından çok zengin

Silvandaki Selahattin Eyyubi Camisi ve Malabadi Köprüsü 1000 yıllık ve 2 eserde çok değerli
Bu 2 eser batı bölgelerinde olsaydı el üstünde tutulurdu.


MehmetYıldız
8 yıl önce - Pzr 08 Ağu 2010, 23:27

Malabadi Köprüsü için Kürtçe vikipedide (anlayabildiğim kadarıyla) Mervanilerden kalmıştır yazıyor. Bu bilgi yanlış değil mi? Kitabesinde Timurtaş bin İlgazi bin Artuk yazıyor Malabadi'nin.. İşi 'tarihi eser araklama'ya kadar getirdiler. Düzeltirseniz sevinirim..

Bu arada yok böyle bir köprü! Mühendis gözümle 2 saat kadar inceledim hayran oldum kemerinin genişliğine...sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 282930   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler