Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
ÖZDENN

12 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 00:01
Sonsuz Şükran Köyü


Son zamanlarda yaptıgı reklamlarla hızla yıldızı parlayan Konya her gecen gün ulusal kanallarında dikkatini cekmeye başladı Öyleki artık sehirde ardı ardına dizi ve filmler cekilmeye başlandı Selcuk üniv.iletişim fakültesinin bir cok alanda ödül almasıyla şehrin kültürel yönü hızla gelişmeye başlarken üniv.aldıgı bu başarılar ulusal medyada Konya ve Selcuk üniv.de gündemde kalmasını sagladı..

Hatta bu konuda şehirde bir sanat köyü projeside hayata gecirilmeye başlandı..
Konya’nın Hüyük ilçesine bağlı Çavuş beldesinde "Sonsuz Şükran Köyü" projesi adı altında bir kültür sanat köyü kuruluyor.
Anadolu’nun ortasında kurulacak sanat köyünün Bir yıl içerisinde hayata geçirilmesi bekleniyor
Türkiye’den ve dünyadan kültür ve sanat alanında ün yapmış birçok insanı biraraya getirecek projeyi Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Konya İl Genel Meclisi’de destek veriyor.Proje Çavuş beldesinde iki küçük göletin de bulunduğu Aktepe ve Koru adı verilen tepelerin yamacında hayata geçiriliyor

Projenin mimari Mehmet Taşdiken de, proje ile projenin hayata geçirileceği yerleşim alanı hakkında bilgi verdi. Türkiye ve dünyadan kültür ve sanat adamlarını Çavuş beldesinde kurulacak Sonsuz Şükran Köyü’nde buluşturacak projenin oldukça iddialı bir proje olduğunu dile getiren Taşdiken, sanat camiasının usta isimlerinin bölgede kurulacak sanat köyünde köylü gibi olmaya, kültür getirmeye değil, Anadolu’nun kültürüne sığınmaya geleceğini söyledi. Bu alanda hem köyün, hem yörenin tarihsel ve sosyal
birikimlerini dikkate alan bir yapılanma gerçekleşeceğini belirten Taşdiken, ulusal ve uluslararası çapta yetkin sanatçıların etkinlik, atölye ve yaşam mekanlarının oluşturulacağını dile getirdi. Taşdiken, şunları kaydetti:

"Sanatçılar artık bilindik bıkıldık yerlerden taşınmak istiyor. Onlara farklı ve istedikleri bir şeyi sunuyoruz. Onlar orada yaşayacaklar ve çalışacaklar. Resim heykel atölyeleri olacak. Film çekecek ve orada festivaller, gösteriler düzenleyecekler. Orada kitaplar yazacaklar, araştırmalar yapacaklar. Arkeologlar bölgeyle ilgili tanıtımlar, etkinlikler yapacak, arkeolojik çalışmalara katkıda bulunacaklar. Mimarlar, iç mimarlar kendi evlerinden başlamak üzere bölgenin gelenek ve aksesuarlarından yeni

tarzlar oluşturacaklar. Hemen hemen her sanatın her alanında, hem atölye çalışmaları hem de dışa dönük etkinlikler gerçekleştirecekler."

Görüldügü gibi şehir yapılan yatırımlarla dizi ve filmler için artık daha cok tercih edilen bir kent haline geliyor...

Konyada cekilen ve devam edem dizi ve filmler:
.Tek Türkiye dizisi
.Mammo filmi
.Mar filmi(proje asamasında)..
Konyada cekimlerine başalancak yeni film
.MAR.
Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olan ünlü yapımcı-yönetmen Caner Erzincan’ın yöneteceği ‘Mar’ adlı uzun metrajlı filmin çekimleri, 19 Temmuz’da Konya’nın Çumra İlçesi’nde başlayacak.Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü’nün desteği ile çekilecek filmde Begüm Kütük, Volga Sorgu, Güray Kip ve Mahmut Gökgöz gibi son dönemlerde ilgi çeken dizilerde rol alan oyuncular başrol oynayacak. Filmde Selçuk Üniversitesi’nden mezun olan çok sayıda oyuncu da rol alacak.

DİZİ YILDIZLARI KONYA’DA BULUŞACAK

Geçtiğimiz haftalarda Konya’ya gelerek çekimler için kullanılacak sahneleri belirleyen yönetmen Caner Erzincan, beraberindeki oyuncularla bu kez çekimlere start vermek üzere 17 Temmuz’da Konya’ya gelecek. Basın toplantısı düzenleyerek filmin tanıtımına ilişkin kamuoyuna bilgi verecek olan film ekibi, 19 Temmuz pazartesi günü de çekimlere başlayacak. Altın Koza, Altın Portakal, İpek Yolu, Ankara Film Festivali gibi ülkemizin en prestijli film festivallerinden ödüller kazanan Caner Erzincan’ın yazıp yöneteceği sinema filminde birbirinden önemli oyuncular kamera karşısına geçecek. Filmin çekimleri Çumra ve Karaman’da gerçekleştirilecek.

Filmde, ‘Kurtlar Vadisi’ dizisindeki Polat Alemdar’ın kız kardeşi rolünde oynayan ve kendisi de bir Konyalı olan Begüm Kütük ile Antalya Altın Portakal, Ankara Film festivali gibi önemli film festivallerinde birbiri ardına ödüller alan, ‘Barda’, ‘Başka Semtin Çocukları’, ‘Zincirbozan’, ‘Sır Çocukları’ ve ‘Kara Köpekler Havlarken’ filmlerinin başarılı oyuncusu Volga Sorgu yer alacak. Ayrıca ‘Ezel’ dizisindeki ‘Kamil’ rolünde izleyicilerin büyük beğenisini toplayan usta oyuncu Güray Kip ve milyonları ağlatan ‘Babam ve Oğlum’ filminde çiftliğin kahyası rolünde oynayan Mahmut Gökgöz de filmde rol alacak. ‘Gazi’ dizisinde başrol, ‘Bir Bulut Olsam’, ‘Fikrimin İnce Gülü’, ‘Kahramanlar’ dizilerde rol alan Ahmet Kural da filmde öne çıkan oyuncular arasında yer alıyor. Son dönemlerin önemli filmlerini imza atmış senarist ve yönetmen Sırrı Süreyya Önder de konuk oyuncu olarak filmde yer alacak. Filmde yer alacak 7 çocuk oyuncunun yanı sıra figürasyon oyuncular da Konya’dan seçilecek.

REKTÖR PROF. DR. OKUDAN, “SANATTA DA VARIZ”

Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan, Selçuk Üniversitesi mezunu Caner Erzincan’ın yönetmenliğini yapacağı filmde Selçuk mezunu çok sayıda oyuncunun da rol almasından mutluluk duyduğunu belirterek, “Film hem Konya’nın hem de üniversitemizin tanıtımına büyük katkı sağlayacak. Selçuk Üniversitesi’nin sadece bilimsel ve sosyal etkinliklerde değil her alanda adından başarı ile söz ettiriyor. Üniversite olarak sadece bilim, teknik değil sanat da varız.” dedi.

Filmin oyuncuları ve seçkin bir davetli topluluğunun yer alacağı galanın da Konya’da gerçekleştirilmesi planlanıyor.


Yusuf Esengül
12 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 20:04

Tek Türkiye çok seyredilen dizilerden biri. Önceleri doğuda çekiliyor zannettik, zira doğal yapı o kadar doğu illerine benziyor ki. Sonradan Konya'da çekildiğini duyunca şaşırdık.

Zannediyorum ziyaretçi akını dizinin çekimlerine halel getirecek kadar çok oldu Sille çekimlerinde. Ben çok gezi grubu duydum çekimleri görmeye giden. Neyse ki bu sezon ulaşımı daha zor bir bölgede çekiliyor.

Yine de dizi bitimi reklamların büyük kısmının Konya firmalarından oluşması sevindirici.


mehmet mendoza
12 yıl önce - Prş 22 Tem 2010, 13:31
Sonsuz Şükran Köyü


Alıntı:
Sonsuz Şükran Köyü’nde büyük sanat buluşması

Çavuş Köyü, sanatçılardan oluşan yeni komşuları Sonsuz Şükran Köyü’nün sakinleriyle ilk kez bir araya geliyor. “Büyük Buluşma” 10-20 Temmuz arasında gerçekleştirilecek.

YÖNETMEN Mehmet Taşdiken’in, doğduğu Konya Çavuş Köyü’ne vefa borcunu ödemek için başlattığı “Sonsuz Şükran Köyü” projesi, ilk meyvesini veriyor.

10-20 Temmuz arasında gerçekleşecek “Anadolu’ya şükran buluşmaları” kapsamında, köyde, film gösterimleri, söyleşiler, seminerler, sergiler ve konserler yapılacak. Çok sayıda yönetmen, oyuncu, yazar ve ressam on gün boyunca köye akın edecek. “Türk ve dünya sanatçıları Anadolu kültürüne kesin dönüş yapıyor” sloganıyla başlatılan buluşmanın amacı, kültür ihracına ve yerel kültürler üzerinde yaratılan sosyal ve psikolojik baskıya başkaldırmak.

Ünlüler ev sahibi oluyor

Çavuş Belediye Başkanlığı desteğiyle başlayan proje kapsamında, Ahu Türkpençe, Cemil İpekçi, Prof. Dr. Devrim Erbil, Fatih Çekirge, Halil Ergün, Yavuz Bingöl gibi çok sayıda tanınmış sima, köy yakınında inşa edilen 210 kerpiç evden çoğunun sahibi olacak. Katılımcıların yılın en az 60 günü köy hayatı yaşayıp, çalışmalarını sürdürecekler. Yılın belli zamanları sergiler, bienaller düzenlenecek. Bir yandan da atölye çalışmaları yapılacak, çevre köylerden gençlerin yetenekleri değerlendirlecek, yeni sanatçılar yetiştirilecek.

Yeni Yeşilçam olacak

PROJENİN en zor kısmının bittiğini söyleyen Mehmet Taşdiken oldukça heyecanlı: “Doğduğum bu köye uzun zaman gelmedim, köylü olduğumu sakladım. Ama aklımın bir köşesinde hep bulundu. Çok saf duygularla girdik bu işe. Artık köklerimize dönmeli, şükran borcumuzu ödemeliyiz. Buranın unutulmaya yüz tutmuş kültürünü ortaya çıkaracağız. Eylül ayında ilk yerleşimler başlayacak. İki yıl sonra da Türkiye’nin yeni Yeşilçam’ı Sonsuz Şükran Köyü olacak”.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/15288256.asp


http://www.beysehirgol.com/news.aspx?id=1245&kat=14

Maalesef böyle büyük, gurur verici ve güzel bir organizasyon hakkında konya yerel basını dahil doğru düzgün bilgi, resim bulamadım.

Eminim çoğumuzun haberi bile yoktur. Bu konu hakkında daha detaylı resimler sunabilecek arkadaşlar olursa çok güzel olur. Özellikle beyşehirli arkadaşlardan bekliyoruz.


(+)
BuGRaCaN
12 yıl önce - Prş 22 Tem 2010, 13:44
Şükran Köyü'nde ilk yerleşim Ekim'de
Sanat ve kültür dünyasının isimleri Anadolu'da kendileri için özel olarak kurulan köye Ekim ayında yerleşiyor. Hüyük'e bağlı Çavuş beldesinde 10 gün süren sanat ve kültür etkinliklerinin sona ermesinin ardından bir değerlendirmede bulunan Sonsuz Şükran Köyü Projesi'nin mimarı, yönetmen Mehmet Taşdiken, sanat dünyasının ünlü isimlerinin Ekim ayının sonlarından itibaren kendi köylerine yerleşmeye başlayacaklarını söyledi.

Yerleşimin önümüzdeki yıl ise büyük ölçekte bir köy hüviyetine bürüneceğini vurgulayan Taşdiken, etkinlikler nedeniyle yöreye akın eden sanatçıların bundan böyle sık sık bölgeye gelip gideceğini ifade etti.

İnşaatların devam etmekte olduğunu, sanatçıların kurulan köye Ekim ayından itibaren yerleşmeye başlayacaklarını belirten Taşdiken, şunları kaydetti:

''Etkinlikte akademik anlamda paneller gerçekleştirdik. Bu paneller içerisinde Köy Enstitüleri Derneğinin katkılarıyla köy enstitülerini gündeme getirdik. Bu köyden mezun köy enstitüsü mezunu öğretmenlerin hatıralarını anlatan bir panel gerçekleştirdik. Etkinliklerin, 'hem yöre insanı tarafından, hem Türkiye ölçeği açısından bir köyde, köylünün iştirakiyle de yapılıyor olması çok önemli bir başlangıç' diye düşünüyorum. Bundan sonrası için burada devam edecek etkinliklerin özellikle Anadolu insanının, bizim kanaatlerimizin dışında kültüre sanata ne kadar ilgili olduğunu göstermesi bakımından önemli bir kriter olduğunu söyleyebiliriz

Alıntı:
www.konhaber.com


a.tuna
12 yıl önce - Prş 22 Tem 2010, 18:17

Alıntı:
Projenin mimari Mehmet Taşdiken de, proje ile projenin hayata geçirileceği yerleşim alanı hakkında bilgi verdi. Türkiye ve dünyadan kültür ve sanat adamlarını Çavuş beldesinde kurulacak Sonsuz Şükran Köyü’nde buluşturacak projenin oldukça iddialı bir proje olduğunu dile getiren Taşdiken, sanat camiasının usta isimlerinin bölgede kurulacak sanat köyünde köylü gibi olmaya, kültür getirmeye değil, Anadolu’nun kültürüne sığınmaya geleceğini söyledi. Bu alanda hem köyün, hem yörenin tarihsel ve sosyal
birikimlerini dikkate alan bir yapılanma gerçekleşeceğini belirten Taşdiken, ulusal ve uluslararası çapta yetkin sanatçıların etkinlik, atölye ve yaşam mekanlarının oluşturulacağını dile getirdi. Taşdiken, şunları kaydetti:

"Sanatçılar artık bilindik bıkıldık yerlerden taşınmak istiyor. Onlara farklı ve istedikleri bir şeyi sunuyoruz. Onlar orada yaşayacaklar ve çalışacaklar. Resim heykel atölyeleri olacak. Film çekecek ve orada festivaller, gösteriler düzenleyecekler. Orada kitaplar yazacaklar, araştırmalar yapacaklar. Arkeologlar bölgeyle ilgili tanıtımlar, etkinlikler yapacak, arkeolojik çalışmalara katkıda bulunacaklar. Mimarlar, iç mimarlar kendi evlerinden başlamak üzere bölgenin gelenek ve aksesuarlarından yeni

tarzlar oluşturacaklar. Hemen hemen her sanatın her alanında, hem atölye çalışmaları hem de dışa dönük etkinlikler gerçekleştirecekler."


Bu proje sanat camiasında büyük yankı buldu, Son günlerde birçok sanatçı, sonsuz şükran köyünü ziyaret edip, yerleşme provası yapıyor.sayfa 1
ANA SAYFA -> KONYA