Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
ABİDİN
10 yıl önce - Cum 02 Tem 2010, 11:28

Ben Kıbrıs'ta okudum ve benim aylığım yemek,barınma vs. 500 civarıydı. Ama şunu belirteyim 1000 tlye geçinemiyorum diyenler de vardı. Evet Kıbrıs pahalı bir yer ama kendinizi oranın alemine kaptırırsanız değil 1000 tl, 2000 tl yine yetmez. Ayağını yorganına göre uzatırsan sorun yok.

yalinn

10 yıl önce - Cum 02 Tem 2010, 13:26

Kütahyada okuyorum

3 kişi şehir merkezinde olmayan bir yerde kalıyoruz kiramız 350+150(yakıt gideri)
benim payıma düşen 170
okula otobüs ile gitmek zorundayım aylık 60
internet,elektrik,su, yemek en düşük 170

sadece bu zorunlu ihtiyaçlar 400 tl ediyor yanına birde çeşitli aktivitelerini koy

500 tl altı zor görünüyor en azından benim için

birde şunu düşünüyorum; ben tek başıma zorunlu ihtiyaçlar ve biraz aktivite ile 500 tl harcıyorum peki o zaman asgari ücretle aile geçindiren vatandaş ne harcıyor, ne yapıyor ?

Yusuf Esengül
10 yıl önce - Cum 02 Tem 2010, 14:05

Bu soruya verilecek cevap kişiye göre değişir olur herhalde.

Ben çok zor şartlarda okumuştum. Belediye otobüsü kullanmıyordum. Çok uzun mesafeleri bile yürüyerek katettim. Öğle yemeği diye bir kavramım yoktu. Lokanta kafe yüzü filan da görmedim. Ders kitapları büyük sınıflardaki ağabeyleden miras kalırdı. Burs filan da bulamamıştım.

Bir öğrenci ailesinin maddi durumunu biliyor ve ona göre hareket ediyorsa çok büyük paralar harcmadan bitirebilir. Ama üniversiteye sürekli talebe yollayan biri olarak 350-500 arası bir para yeterli derim.

sermet demir

10 yıl önce - Cum 02 Tem 2010, 14:22

Tabiki burada hepimiz kriterlerimize göre bazı rakamlar üzerinden konuştuk velakin örneği çoktur devlet kredisi (en son 180 idi sanırım 200 oldu) ile geçinen çok arkadaş var.

onur ymc
10 yıl önce - Cum 02 Tem 2010, 16:23

200 tl yi aldığı ilk hafta harcayıp geriye kalan 3 hafta sefalet çekende çok,bu da gösteriyor ki bazıları hala paralarını nasıl kullanmaları gerektiğini öğrenememiş...

mesut_tr
10 yıl önce - Cum 02 Tem 2010, 16:33

devletimiz bence yakin zamandan itibaren her üniversite ögrencisine biraz yardimda bulunmali, kendi arkadaslarimdan, tanidiklarimdan biliyorum, gercektende cok zor yasiyorlar...

bence olabildigince yardimda bulunmali devlet, yillik bütce'den bir kisim ögrencilere ayrilabilir, mesela ne bileyim, her ay 200 tl falan yardim etseler hic de fena olmaz aslinda..

not: kredi demiyorum, sartsiz 200tl civari bir yardim, geri ödemesiz, ögrenciler gelecegimiz..

ama tabii bunlar icin ülke bütcesine bakmak lazim, umarim yakin zamanda böyle birsey gerceklesir..

Burak Yılmaz.
10 yıl önce - Cum 02 Tem 2010, 16:49

Bu fiyat konusu biraz şehirden şehire ve öğrencinin durumuna göre değişiyor.
Ama Allah maddi durumu zor olan öğrencilere yardımcı olsun.
Şu anda Sofya- Bulgaristanda öğrenciyim
Kira: 300 Euro ( Yalnız yaşıyorum )
Ev gideri : 150 -200 Euro
Ayda 450- 500 Euro civarı harcama oluyor.Ayrıca sigaram ve içkim yok.

OkanDikmen

9 yıl önce - Prş 24 Şub 2011, 09:58

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, açıköğretim hizmetlerinin harçlarının dün itibarıyla yüzde 50 oranında indirildiğini açıklayarak, eğitim alamamış ya da yarıda bırakmış kadın, erkek ve engellileri uygulamadan yararlanmaya davet etti.

Alıntı:
Açık ilköğretim okulu harçları 20 liradan 10 TL'ye, açıköğretim liselerinin harçları 40 TL'den, 20 TL'ye çekildi.

Uzaktan Eğitim Koordinasyon Merkezi ve Alo Eğitim Hattı'nın tanıtım toplantısında konuşan Çubukçu, Açık İlköğretim Okulu, Açıköğretim Lisesi, Mesleki Açıköğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık İlköğretim Okulu'nun, Hayat Boyu Öğrenim Daire Başkanlığı altında yeniden yapılandırıldığını belirtti. Bakan, ilerleyen günlerde bu merkez aracılığı ile isteyen herkese kurulacak sanal sınıflarla uzaktan eğitim hizmeti sunulacağını aktardı. Yetişkinlerin açıköğretimi daha kısa sürede bitirebilmesi amacıyla bazı düzenlemeler yapıldığını hatırlatan Çubukçu, "Derslerinde başarılı olan yetişkin açıköğretim öğrencisi, ilköğretim ikinci kademesini yani 6, 7 ve 8. sınıfların tamaamını 1 yılda, liseleri 2,5 yılda tamamlayabiliyor." dedi.

Çubukçu, Türkiye'nin yanı sıra, Batı Avrupa ve Suudi Arabistan'da yaşayan vatandaşların yararlandığı açıköğretim hizmetlerinin, Azerbaycan'da da başlatılması için Anadolu Üniversitesi ile protokol imzalandığını anlattı. Alo Eğitim Hattı'na ise sadece açıköğretim öğrencilerinin değil, bütün vatandaşların eğitimle ilgili soru, sorun, şikâyet ve taleplerini iletebileceklerini bildirdi: "444 83 83 hattını arayan ve okumak isteyen bir tek kız çocuğumuzun dahi hayatı değişirse kendimi mutlu addedeceğimi vurgulamak isterim."

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1098036& ...-indirildi

Boran
9 yıl önce - Prş 24 Şub 2011, 11:35

Alıntı:
Kütahyada okuyorum

3 kişi şehir merkezinde olmayan bir yerde kalıyoruz kiramız 350+150(yakıt gideri)
benim payıma düşen 170
okula otobüs ile gitmek zorundayım aylık 60
internet,elektrik,su, yemek en düşük 170

sadece bu zorunlu ihtiyaçlar 400 tl ediyor yanına birde çeşitli aktivitelerini koy

500 tl altı zor görünüyor en azından benim için

birde şunu düşünüyorum; ben tek başıma zorunlu ihtiyaçlar ve biraz aktivite ile 500 tl harcıyorum peki o zaman asgari ücretle aile geçindiren vatandaş ne harcıyor, ne yapıyor ?

Valla çok zor
Hele bir de üniversite de okuyan başka kardeşin varsa daha da zor
Ankara da okuyorum.
Ev kirası,yol parası,öğlen yemek aylık 450 tl yi buluyor.
Başka masraflar da oluyor.Ankara gerçekten çok pahalı bir şehir.
Mecburen okul çıkışları çalışıyorum.
İşin garip tarafı okulu bitirdikten sonra devlete ödeyeceğim kredi 20 milyarı aşıyor
İş bulabilecek miyiz? Oda belli değil.
Rabbim hakkımız da hayırlısını versin ne diyelim

emrullah
9 yıl önce - Prş 24 Şub 2011, 11:52

Burç Ağabey'den alıntı

Alıntı:
Gençlerin oturdukları şehrin dışından seçim yapmalarını anlayamıyorum.

Abi şimdi İbrahim Tatlıses'in lafı geldi aklıma Ordu'da hayword vardıda biz mi okumadık haksızmıyım ya benim zamanım da Ordu 'da üniversite felan yoktu hala yok ya işt ehepsi yüksekokul bi zıraatfakültesi var işte neyse İstanbul da bende ev kirası hemen hemen hiç vermiyenlerdenim son seneye kadar hep hem okuyup hem çalışmıştım.2007 yılında gece işine gidiyordum ailemi verdiği harçlık,kazandığım para artı burs toplam da 1,500 Tl para ya yakın para yapıyordu öğrencilik yıllarım da paradan yana hiç sıkılmadım çünkü ailemin gönderdiğine pek yetinmedim bazen geceleri garsonluk hatta temizlik işçiliği bile yapmıştım.Büyük şehirlerde okuyupta zorlanan arkadaşlar part time işlere girsin Mc donals gibi yerlerde 3-4 saat çalışarak güzel paralar kazanabilirler.

Burç Abi aslında güzel bir konuya temas etmiş üniversiteyi okumaya gidenler okumaktan öte yeni ortam,yeni ir hayat yaşamaya gidiyorlar.Eee tabi para olunc aoluyor bunlarda o sebeble öğrencilikler hep bunalım geçer,ben zaten zorla okutulduğum için okumakta pek gözüm yoktu onun için iş hayatına erken atılmıştım

sayfa 6
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET