Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
onur ymc
10 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 01:35

istanbul,ankara,izmir ve bursa gibi adanadan daha çok iş potansiyeli olan illerde okuyanları şanslı görüyorum...çünkü kariyer.net i incelediğimiz zamanda görüyorsunuz ki adana da bu illerin ardından hatta kocaeli ve antalya nında ardından iş imkanları açısından 7.sırada geliyor,geniş iş imkanları öğrenci için çok büyük bi avantaj,eğer bu şehirlere gidecekseniz vereceğiniz paraya değer,ama bazıları sırf il dışı olsun diye gidiyor eskişehiri,konyayı,denizliyi falan yazıyor....hiç gerek yok,arkadaşlar çok güzel paylaşmış gelir,gider tablolarını...benimkisi sadece bir tavsiye

sermet demir

10 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 02:18

İstanbul için;

İETT aylık otobüs = 55 tl
Kişi başı kira yada yurt = 250 tl
Her gün okulda yemek yese sabah akşam 30 x 2 x 1,5 = 90 tl
Mühendislik fakültesi harçları (ing - senelik 900) = 75 tl
senede 8 kitap alsa (ing orjinal 60 tl) = 40 tl
bilumum fotokopi proje için ayda = 50 tl
aylık cep harçlığı = 50 tl

Aylık 610 gibi bir rakam

Tabi burada aylık 50 lira harçlık komik.
Fotokopi 50 lira çok diyenler iyice bir düşünsün 1 - 2 liraların toplamını.

Benim aklıma gelmiyen ana ihtiyaçlarda olabilir ama kimsenin 500 liranın altına kolay kolay düşebileceğini zannetmiyorum.Özellikle kira varsa.

Rabbim tüm öğrencilerimizin yardımcısı olsun.Ailelerine bol kazanç versin.

sUAt gürel
10 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 03:13

Ankara'da öğrenciyim. Ankara, İstanbul vb. pahalı şehirlerde okumak hiç kolay olmuyor. En azından ailemle birlikteyim aşırı olmuyor harcamam.

Günlük yol param 4 seferden, pasom olmadığı için 1.85x4=7.40 lira. Ayda 7.40x20=148 lira.
Yemek param, yemekhanede yaklaşık 1000 kişilik kuyruk olduğu için malesef 5 liradan aşağı olmuyor. 5x20=100 lira.
Telefon param her ay 30 lira.
2 kez sinemaya gitsem ve gençturkcell benzeri kampanyalar olmasa 2x12.5=15 lira.
Haftada 1 kez arkadaşlarımla dışarıya çıksam bişeyler yiyip içsem. Minimum 30 liradan ayda 120 lira.

Başka bir harcamam olmadığını hesaba katarsak ayda minimum 420 liraya yakın para gerekiyor Ankara'da ailesiyle kalan bir öğrenci için. Ankara'ya okumaya gelen bir öğrencinin durumunu varın siz düşünün.

BojHan
10 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 03:51

1000 tl harcıyorum rahat Balıkesirde

Tan Barış

10 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 04:24

Benim haftalık harcamam 60-70 TL dir. Bunu aya dökünce 260 TL ediyor + yurt parası 280 TL. AYRICA SENEDE 1450 TL harç ödüyorum, kısacası aylık masrafım 260+280+120 = 660 TL civarı.

ali_berber

10 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 10:39

Alıntı:
Anlamadığım şey ise şu; biz öğrenciyiz evde 3 kişi kalıyoruz ve kendimizden başka giderimiz yok, çocuk falan bakmıyoruz, tek kişi olarak 700 er liraya ucundan geçiniyoruz, ilerde bi işe girdik mi evlendik mi, hanımın da maaşı olmazsa ortalama 1000-1500 lira maaş alsak nasıl o evi geçindireceğiz, son sınıf olunca bunu kara kara düşünmeye başladım

İnan bana 1000-1500 tl ile anadolu şartlarında krallar gibi geçinirsin,ama öğrencilikte durum farklı,sizde nasıl bilmiyorum ama benim tanıdığım öğrenci evleri öyle müsrif öyle müsrif ki inanın onların harcadığı parayla tüm Konya geçinir(neredeyse ).evinde ayda ylda 1-2 kere yediğin şeyleri orda haftada 1-2 kere yiyorsun ve buna bağlı olarak giderlerinde bir hayli artıyor tabi.3 öğrencinin elektrik parası ayda 60-70 tl geliyorsa bunda bir sorun var demektir...

tfnyldz
10 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 11:55

ali_berber @ Eskişehirdeki öğrenci evimizde 4 adet bilgisayar herbiri günde en az 8 saat çalışıyordu. buna eski teknoloji tasarufsuz tv çamaşır makinesi buzdolabı falan eklenince çok fazla bir rakam değildir herhalde.

Burak Y.
10 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 14:30

ben konyada öğrenciyim. iki kişi bir evde kalıyoruz.. ev kirası 300, kapıcı 40, tel+internet 60, elektrik+su 60, toplam 460/2 = 230 lira benim hesabıma düşen aylık sabit harcama.. 5 ay boyuncada kömür parası oduyoruz, bu da 250 lira/2=125 lira... ayrıca ben maçları evde izledigim, arkadasım ise maclarla ilgisi olmadıgı icin digiturkü yanlız ödüyordum. bu da 50 lira.. yani benim payıma düşen aylık sabit harcama 400 civarı yakıt ücreti ödedigimiz 5 ay için, geri kalan aylar için içe 280 lira cıvarı.. evde pek fazla bi şeyler hazırlamadıgımızdan, sürekli dışarıdan yedigim ve açıkcası birazda lüksüme düşkün oldugum icin harclık kısmı baya bi kabarık. aylık en az 1000 lira gibi bir harcamam oluyor yani.. ayrıca yıllık üniversite harcıda 1500 lira civarı :S

Burç

10 yıl önce - Cum 02 Tem 2010, 10:36

Alıntı:
Sevgili Burç , 150 TL harçlıkta hala ısrar ediyormusun? Belki de ailenle birlikte kaldığını belirtmeyi unuttun. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği evde ..

Sabah kahvaltımı da akşam yemeğimi de dışarıda yerdim.
Kahvaltı dediğimiz kola, bisküvi, çay simit gibi şeyler.

Tabii ki kira parası ödemiyordum. Evimiz İstanbul'da idi, bu yüzden İstanbul üniversitesini seçmiştim. Tüm seçimlerim İstanbul'da idi. Gençlerin oturdukları şehrin dışından seçim yapmalarını anlayamıyorum. Sanırım aileleri benimkinden zengin. Okumak için başka şehirlere gitmek zorunda kalanlar da mutlaka vardır ama sırf puanı daha az diye yabancı şehirden seçim yapılması bana garip geliyor. Sonra da burada "üniversite masrafı" diye kömür, digitürk, internet ödemelerini yazıyorlar.

O zamanki dolar fiyatını baz alarak hesaplıyorum, harçlığım tam olarak bugünün 150 lirası kadar oluyordu. Tabii 30 senede dolar bazında da devalüasyon olduğunu unutmamak lazım, adamlar durmadan dolar basıyor.

skemal42
10 yıl önce - Cum 02 Tem 2010, 11:24

Alıntı:
aylık en az 1000 lira gibi bir harcamam oluyor yani.. ayrıca yıllık üniversite harcıda 1500 lira civarı :S

Anadolu'da koca aileler 750 tl ile geçiniyor. 1000 TL ne yahu? Allah anne babanıza sabır versin.

sayfa 5
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET