Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
ibrahim alıcı
10 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 00:53

Alıntı:
ben malatyada okuyorum ve evde kalıyorum. 80 lira ev kiramız var.

Allah,Allah ??

80 Lira??

En son ibrahim alıcı tarafından Prş 01 Tem 2010, 00:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Özgür Sabanlıoğlu

10 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 00:55

Anlamadığım şey ise şu; biz öğrenciyiz evde 3 kişi kalıyoruz ve kendimizden başka giderimiz yok, çocuk falan bakmıyoruz, tek kişi olarak 700 er liraya ucundan geçiniyoruz, ilerde bi işe girdik mi evlendik mi, hanımın da maaşı olmazsa ortalama 1000-1500 lira maaş alsak nasıl o evi geçindireceğiz, son sınıf olunca bunu kara kara düşünmeye başladım (En iyisi çalışan bir bayanla evlenmek:))

Ve ikincisi si ise 2. öğretim harcı denen şey çok çok saçma, nasıl bir akıl mantık hala anlamış değilim, istesem bu puanla 1. öğretim de yazarım saat olarak tercihim bu oluyor ama istenmeyen insan konumundayım sanki, tam tamına 1600 TL HARÇ VERİYORUM. tüm masrafları geçtim her yıl bu parayı vermek adillik mi. 300-500 olur onu anlarız, ama bizimkisi tam bir enayilik...

Ortalama olarak benim kadar harcama yapan ve mühendislik 2. öğretim okuyan bir öğrencinin ve de okulu 5 yıl ise, tüm 5 yıl boyunca öğrencilik masrafı toplamını hesaplayalım(bu zamanın parası ile):

1600 TL den 5 yıl 2. öğrt. harç : 8000 TL
yılda 10 ay, ayda 700 er lira+ her yıl top. 1000 tl beklenmeyen masraf eklemek gerek= yıllık 8000 TL
5 yılda= 40000 TL

5 YILLIK TOPLAM GİDER, HARÇ DAHİL: 8000+40000=48000 (eski para ile 48 milyar) Çocuk okutmak gerçekten çok zor birşey. En büyük sevabı aileler işliyor.

En son Özgür Sabanlıoğlu tarafından Prş 01 Tem 2010, 01:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ibrahim alıcı
10 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 01:02

Evde yalnız yaşıyorum+Yemek yapmayı bilmiyorum(Makarna dahil)+İstanbul=Gerisini siz düşünün

Özgür Sabanlıoğlu

10 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 01:03

Alıntı:
Evde yalnız yaşıyorum+Yemek yapmayı bilmiyorum(Makarna dahil)+İstanbul=Gerisini siz düşünün

Minumum ayda 2000 TL.

cemomer
10 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 01:04

istanbul ateş pahası 3 kişilik bir evde kişi başı 700 lira en az

ibrahim alıcı
10 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 01:08

Alıntı:
Minumum ayda 2000 TL

Kira artı okul taksiti ile minimum o rakam o'da minimum.
Yapacak birşey yok,ileri'de ailemize gereken borcu ödeyeceğiz.

Anne ve Babalara sesleniyorum:Çocuğunuz eğer Tıp,Dış Hekimliği,Hukuk,Eczacılık,Siyaset Bilimi,Fizik Tedavi,Biyomedikal Mühendisliği gibi ileride iyi para getirebilecek ve geleceği olan bölümleri tercih edecekse İmkanlarınızı zorlayın ve Vakıf Üniversitelerine gönderin.

İler'de o para fazlası ile geri döner.

Fen Edebiyat,Makina Mühendisliği,İşletme,Gıda Mühendisliği,Gazetecilik,İçMimarlık,Öğretmenlik,Tekstil Mühendisliği,Uluslar Arası Finans,Kamu Yönetimi,Piskoloji,Halkla İlişkiler,Reklamcılık gibi yukarı'da saydığım bölümler'den hariç bütün bölümler'de Vakıf Üniversitesin'de okumaya gerek yok.
Maddi durumunuz buna el verişli ise siz bilirsiniz elbette gönderebilirsiniz ancak dediğim gibi bu saydığım 3-5 bölümden hariç bir bölüm olacaksa Özel Üniversite için hiç şartları zorlamaya gerek yok.

En son ibrahim alıcı tarafından Prş 01 Tem 2010, 01:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

onur ymc
10 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 01:12

Adana çok ekonomik bir şehir,hele de kendi evinizde kalıyorsanız daha da bi uygun... il dışından gelip yurtlarda kalan arkadaşlar aylık masraflarının 300-500 tl arasında değiştiğini söylüyor...öğrencini harcamalarına bağlı...fakat kendi evinizde kalıyorsanız masraf çok az...
sabah kahvalatısı....bedava
akşam yemeği ........bedava
konaklama..............bedava
internet erşimi.........bedava daha birçok ev imkanı ücretsiz

otobüse verilen aylık para 40-50 tl
öğle yemeği(yemekhanede) 50 tl
kitaplar kütüphaneden
etti mi 90 tl....gerisi gezmeniz tozmanız...bi cafeye gittiniz,bi bilardo oynadınız,arkadaşlarınızla PES çevirdiniz,sinemaya gittiniz falan... 150-200 lirayı bulur heralde

Özgür Sabanlıoğlu

10 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 01:16

Alıntı:
Adana çok ekonomik bir şehir,hele de kendi evinizde kalıyorsanız daha da bi uygun... il dışından gelip yurtlarda kalan arkadaşlar aylık masraflarının 300-500 tl arasında değiştiğini söylüyor...öğrencini harcamalarına bağlı...fakat kendi evinizde kalıyorsanız masraf çok az...

Kendi aile evinle kalmakla, şehir dışından gelip kalmanın arasında uçurum olduğunu söyleyebilirim.
Adana için baktığım zaman, orta ölçekte büyük bir şehir; pahalı değildir, ama ben 700 TL civarında harcardım. Kişiden kişiye göre değişir.

onur ymc
10 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 01:22

ilk zamanlar kendi şehrimde okuyacağım için biraz burukluk hissetmiştim....o zamanlar yeni bir şehir görme,yeni bir yer tanıma hevesim vardı...şimdi o hevesin ne kadar yersiz olduğunu anlıyorum....çocuğunuz il dışına çok geçerli bir üni.ye gitmedikçe (ODTÜ,İTÜ,Boğaziçi vb.) kendi ilinde kalmasını tavsiye ederim.... her ay 600-700 tl yapacağın masrafı,çocuğunuz için farklı şekillerde harcayabilirsiniz...mesela work and travel programına gönderebilir,yurt dışında bir dil okulunda yabancı dilini geliştirmesini sağlayabilir ya da ilinde mesleğiyle alakalı kurslara katılımını sağlayarak kendisini geliştirmesi için ev kirasına vereceğiniz parayı değerlendirebilirsiniz....iyi ki çukurova ünv. kazanmışım

HalilA01

10 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 01:29

Alıntı:
şimdi o hevesin ne kadar yersiz olduğunu anlıyorum....çocuğunuz il dışına çok geçerli bir üni.ye gitmedikçe
bir yerde haklısın ama şehir dışında okuduğun zaman farklı memleketten insanlar tanıyorsun benim şimdi türkiyenin her bölgesinde arkadaşım var. ve Kendi memleketini tanıtıyorsun bide Adanalı olunca işimiz zor herkez farklı tanıyor. şimdi istanbulda okuyorum keşke çukurovada okusaydım dediğim bazen oluyor

sayfa 4
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET