Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
umutberk
10 yıl önce - Çrş 30 Hzr 2010, 16:56

Ev için yapılan masraf (su,internet,ısıtma,elektrik,temizlik,kira) = 350 lira
Okulda öğlen yemeği ( günlük 1,75 tl , ortalama 20 gün ) = 35 lira
Akşam yemekleri = 60 lira
Eğlencesiz olmaz tabi onun için de yaklaşık = 200 lira
Mutlaka arada bir beklenmedik masraf çıkıyor = 100 lira

Üniversiteli olmak = Paha biçilemez

Toplam = 745 lira.
Not : Burda 745 lira çıksa da evdeki hesabın çarşıya uyduğu daha görülmemiştir....

Engin

10 yıl önce - Çrş 30 Hzr 2010, 20:54

ben üniversitedeyken çalışma hayatımdan çok harcarmışım

400 lira evden alırdım, 150 civarı da kredi yatardı. 550 liraya geçinirdim. buna -babanneye taşınana kadar yurt kirası-, aylık akbil ve akbil geçmeyen otobüsler, okulda ve dışarıda yemekler, beyoğlu geceleri ve eve taksi ile dönmeler, ortalama 100 liraya kadar olan giysi harcamalarım dahil olurdu.

bazen kışlık mont, uçak bileti vb. kalemler için ek ödenek alırdım ailemden

şimdi 5 kuruş harcanmıyor valla sabahtan akşama kadar iş yerindeyim. çay kahve öğlen yemeği bedava. sabah evde kahvaltı yapıyorum, eskiden hergün sabah vapurda salep içsen aylık 25 lira giderdi... tost da yesen 35-40!

su gibi para harcayıp, istiklal'de sabahlayıp sabah okulu ekebiliyordum. şimdi işi ekemediğimden istiklal'de sabahlayamıyorum
okulum beyoğlu'ndaydı. her akşam taksim'e, yada sahile, yada avm'lere giderdik. şimdi bahçelievler'de, şehre inmek lüks oldu.

parayı harcadığım en büyük şeyler: et ürünleri ve kira. faturalar bile değil. evde yemek yapıp yemek çok ama çok ucuz bir şey. artık dışarıda hiç bir şey yiyesim gelmiyor. arkadaşlarımla buluşmalarım dahi ya onların ya benim evimde oluyor.

yurt-yemekhane olayından çıkıp tek yaşarken en önemli sorun: stok yönetimi! son kullanma tarihinden önce bitirilmesi gereken ürünler epey sorun.

Kemal Gönüleri

10 yıl önce - Çrş 30 Hzr 2010, 21:19

Burç demiş ki ;
Alıntı:
bugünün parası ile tam olarak ayda 150 lira gibi bir harçlıkla geçinirdim. Bununla dışarda yemeğimi yerdim, mavi kartımı alırdım, kafeye de giderdim, gezmeye de giderdim, giyecek de alırdım, üniversite harcımı da öderdim.

Sevgili Burç , 150 TL harçlıkta hala ısrar ediyormusun? Belki de ailenle birlikte kaldığını belirtmeyi unuttun. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği evde ..Yoksa kira payına yada Yurt parasına dahi yetmezdi aylık harçlığın. ,
Zira Rahmetli Özal 24 Ocak 1980 de yaptığı Devalüasyonla Dolar kurunu 70.oo TL. ye çıkarmıştı. Yani senin 150 TL harçlık 2 dolardan az bişi fazla ediyor , o günün parası ile.
Ben bundan tam 42 yıl evvel o günün parası ile İstanbul Üniversitesinde okurken kira payıydı , yemeydi , içmeydi gezmeydi tozmaydı şuydu , buydu falan 500.- TL. harçlık yetişmezdi , ayın sonuna doğru bakkaldan borç yemeğe başlardık.

En son Kemal Gönüleri tarafından Çrş 30 Hzr 2010, 21:28 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Kozaklılı_Baki
10 yıl önce - Çrş 30 Hzr 2010, 21:24

Ben Kaldigim sehirde okudugum icin fazla para harcamiyorum Allaha sükür, en fazla TR parasi ile 100 lira harcarim.

Ama okula gitmek icin 1 saat 40 dakikalik yola dayanmaliyim bunun dönüsünede hesaba katarsak günde 3 saat 20 dakikam yolda geciyor.

Birde dönem basi 500 lira civarinda Üniversite harci var.

HalilA01

10 yıl önce - Çrş 30 Hzr 2010, 23:34

İstanbulda üniversite okuyan öğrencinin aylık temel masrafı;
1-ortalama 3+1 kişilik evde kirada oturan öğrenci kişi başı 300tl
2-doğalgaz,elektirik,internet,su bölünürse 100tl
3-yemek içmek ayda 250tl
4-ulaşım 150tl
toplam = 800tl
Bunun yanında kitap,sigara içen için sigara, sinema,cafede oturmak, vs...masraflarıda var.

birol kırbaş
10 yıl önce - Çrş 30 Hzr 2010, 23:42

Alıntı:
4-ulaşım 150tl

Gidilen üniversite ve oturulan semte göre bazı farklılıklar olabilir ancak aylık akbilin 55tl olduğu İstanbul'da 150 lira ulaşım biraz fazla sanki, taksi, deniz otobüsü, dolmuş vs. gibi öğrenci için lüks ulaşım araçları tercih edilmiyorsa tabi

tfnyldz
10 yıl önce - Çrş 30 Hzr 2010, 23:53

Eskişehir'de okuduğum dönemde (2007-09) 4 arkadaş evde kalıyorduk.
125 ev kirası
100 civarı yakıt ve fatura (baharda düşerdi bu miktar)
50 civarı ulaşım
250 civarı beslenme
toplam 550 lira yapıyor bu miktar evden gelirdi.
öğrenim kredisi ise gezmeme alışverişe ve alkole giderdi.

şuanda ise ailemle Samsunda okuyorum 300 lira evden alıyorum. bunun 70-80lirası ulaşıma gidiyor. öğrenim kredisi ise yine kendi ihtiyaçlarıma eğlenceye alışverişe gidiyor.

HalilA01

10 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 00:34

Alıntı:
Gidilen üniversite ve oturulan semte göre bazı farklılıklar olabilir ancak aylık akbilin 55tl olduğu İstanbul'da 150 lira ulaşım biraz fazla sanki, taksi, deniz otobüsü, dolmuş vs. gibi öğrenci için lüks ulaşım araçları tercih edilmiyorsa tabi

Maltepe üniversitesinde okuyorum haftanın 5 günü kartaldan maltepeye 1.50 tl dolmuş parası maltepeden üniversiteyede 2.50 ring parası veriorum. Sadece gidiş etti 4tl bide dönüş var toplam günlük yol 8 tl etti buda haftada 40 tl ayda 160 tl yapar okuduğum okul dağda ve biraz ormanın içinde olunca ulaşım zor oluyor. İETTlerden sadece 19b gidiyor oda benim güzergahım değil kadıköyde otursam daha ucuza gelir yol parası.

Özgür Sabanlıoğlu

10 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 00:43

Gelen para toplam 700 TL

1 ayda harcanan para, kira+ulaşım+yeme içme+faturalar = 700 TL
(istemsiz çıkan masraflar, kitap, fotokopi masrafları, şehirdışına çıkmalar, sinema, cafe vs vs, fiyata dahil, bu kadar paranın tutmasına yardımcı etkenler)

Gerçekten paranın nasıl gittiğini bilmiyorsun, bazı masraflar öyle bir geliyor ki üst üste, gerçekten ev geçindirmek zor iş, şehir dışında okuyan bir öğrenci evli ve bir ev geçindirriyor gibi tecrübesi oluyor

Allah öğrencilere ve ailelerine kolaylık versin...

C. H. Engin Er

10 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 00:50

Sanki üzerinden çok vakit geçmiş gibi ben o günleri unuttum da şimdi kafa başka şeylere çalışmaya başladı. Olurda biri beni alırsa ve bir de çocuk olursa ne yapıp edip kısa yoldan meslek sahibi yapmalıyım. Aylık 800 lira bir öğrenciye verirsem batarım ben ya. Benim maaş bana zor yetiyor zaten, Allah çocuk okutanlara hakikaten sabır versin hakikaten zor zanaat...

sayfa 3
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET