Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Ali.Özcan

10 yıl önce - Çrş 30 Hzr 2010, 15:30

Şehirden şehire değişen bir durum.Ordu'da okudum.İlk sene devlet yurdunda kalıyordum.Aylık ortalama 250-300 TL ile geçiniyordum.İkinci sene 3 arkadaş eve çıktık.Masraflarımda 100 TL'lik bir artış oldu.Yani 400 lira aylık ortalama harcamam vardı.

resat33

10 yıl önce - Çrş 30 Hzr 2010, 15:34

ben malatyada okuyorum ve evde kalıyorum. 80 lira ev kiramız var. Sadece 200 öğrenim alıyorum ve 50 lirada annem gönderiyor ayda. Zor bela geçiniyorum. Tabii bir sürü borcum da yok değil.

Ali Ank06
10 yıl önce - Çrş 30 Hzr 2010, 15:46

bence bu kişiden kişiye değişir örnegin benim masrafım 450-500 tl arası

Hakan ERTÜRK

10 yıl önce - Çrş 30 Hzr 2010, 15:46

Alıntı:
ben malatyada okuyorum ve evde kalıyorum. 80 lira ev kiramız var. Sadece 200 öğrenim alıyorum ve 50 lirada annem gönderiyor ayda. Zor bela geçiniyorum. Tabii bir sürü borcum da yok değil.

Allah yardımcın olsun Reşat'ım
Bilirim öğrenciliği, eğer 2.öğretimsen çalışmayı dene, ya da burs için bir kaç yere başvuru yap!

ismail iğdi

10 yıl önce - Çrş 30 Hzr 2010, 15:50

ben sivasta okuyorum ogrenimde almama ragmen ayın sonunu ogrencılerın genelı gıbı getıremıyorum nerden bakarsan 500 tl gider oluyor bazı aylar bunu gectıgıde oluyor tabı..ne diyim allah hepimizin yardımcısı olsun

birol kırbaş
10 yıl önce - Çrş 30 Hzr 2010, 15:51

Marmara Üniversitesi öğrencisiyim ben de, burs+kredi+kısmi zamanlı iş toplamda aylık 600 lira kadar bir para elime geçiyor ve alkol ve sigara kullanmayan bir öğrenci olarak bu parayla 4 arkadaşımla birlikte 600tl kira verip kaldığımız evde rahatlıkla geçiniyorum.

150 kira payı
55 lira aylık akbil
60 lira ev masrafı
ort. 50 lira fatura payı olmak üzere aylık 315 lira kadar sabit giderim var, geriye kalan para da dışarıda yeme içme, kültürel faaliyetler, giyim, kitap-dergi harcamalarına fazlasıyla yetiyor.

m.saygın
10 yıl önce - Çrş 30 Hzr 2010, 16:17

Yaşam tarzına bağlı her gün dışarıdan yer alkol,sigara varsa yandın.Okulla ev arası mesafe uzaksa ulaşım giderleri artar.Büyük şehir küçük şehir fark eder.Büyük şehirlerde kira daha fazladır.
Bir de hayat sadece yeme içme barınma değil insanız eğlenceye ve hobilerimize de zaman ayıracağız bunları da eklersek 650 tl yeter.
Ben kendi ilimin Üniversitesinde okuduğumdan liseye gider gibi gittim geldim.Masrafım olmadı.
Ama arkadaşlarımdan biri İzmir'de okuyor aylık rahat 1500 tl gidiyor diyordu.

akın sarıbey

10 yıl önce - Çrş 30 Hzr 2010, 16:20

Bana göre Türkiyenin en pahalı şehirlerinden olan Kocaeli' de okuyorum. Aylık ortalama masrafım 750-800 TL civarı oluyor. Tabi çalıştığım için bu beni pek zorlamıyor ama çalışmayan arkadaşların işi hakikaten zor. Tabi küçük şehirler belki bir miktar daha uygun olabilir ama ben yinede yeni üniversiteye başlayacaklara büyük şehirleri(Özellikle istanbul,Ankara ,Kocaeli,Antalya vs..) tavsiye ederim.. Çünkü buralarda öğrenciye yönelik işler ve daha fazla burs imkanları var..

SERDARR1
10 yıl önce - Çrş 30 Hzr 2010, 16:28

ilk basta 2. ögretım rezalletlıgını hıc anlamıs degılım fazladan para ödenıyor ..
üniversitenın aylık harcaması ilk basta sehıre baglı konya ile istanbul hiç aynı olurmu
sonra yasam tarzıda önemli yanı konyada bir ögrenci 100 eve verse 50 tl ulasım 250 yemek desek 150 diğer harcamalar 550 l gecınebilir;
ama yasam tarzı farklı, sosyal hayatı aşırı canlı ise 800 gecebilir.

Rüveyda Karabudak
10 yıl önce - Çrş 30 Hzr 2010, 16:47

İzmir'de öğrenciyim. Barınma yani yurt ücretim hariç 250 tl yapıyor, okul yurduma yakın olduğu için pek ulaşım sorunu olmuyor ama onun yerini sigara tamamlıyor hafta sonu gezmelerini de sayarsak yuvarlak hesap 350 tl'yi çok rahat buluyor. yurt ücretimle bu rakam 850 tl'ye patlıyor.

sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET