Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mehmet.21
7 yıl önce - Sal 29 Hzr 2010, 12:33
Diyarbakır - Silvan - Hasuni Mağaraları ve Antik Kenti


Alıntı:
Güneydoğu'nun keşfedilmeyi bekleyen güzelliği Hasuni Mağaraları nihayet turizme kazandırılıyor. Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde, devasa kaya parçaları oyularak apartman şeklinde yapılmış mağaralardan oluşan Hasuni için kaymakamlık proje hazırladı. Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın maddi destek sağladığı proje sayesinde 3, 5 ve 7 katlı Hasuni Mağaraları turizme kazandırılacak.
1990 yılında Diyarbakır Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nca doğal sit alanı ilan edilerek koruma koruma altına alınan mağaraların çevre düzenlemesi yapılacak. Daha önce planlanan ancak hayata geçirilemeyen Hasuni Mağaralarının Korunması ve Turizme Kazandırılması Projesi yeniden uygulanacak. Silvan Kaymakamlığı, proje üzerinde yeni düzenlemeler yaparak Karacadağ Kalkınma Ajansı'na sundu. Proje kapsamında önümüzdeki günlerde Hasuni Mağaraları çevresinde çalışma başlatılacak.Proje, Hasuni Mağaraları'nın koruma altına alınmasını, kültür turizmine açılmasını ve ilçenin bu sayede kalkınmasını sağlamayı amaçlıyor. Çalışmalar kapsamında mağaraların olduğu bölgeye konaklama, ulaşım, cafe ve lokantalar yapılacak. Mağaraların aydınlatması yapılacak.

Silvan Kaymakamı Doğan Demirdaş, Anadolu'nun en eski mağara yerleşimlerinden biri olan Hasuni'de yollar ve çıkış merdivenleri, sarnıçlar ve su arkları, kaya kiliseleri, dokuma atölyeleri gibi sosyal ve kültürel yapıların olduğunu söyledi. Demirdaş, mağaralarda yeniden düzenlemeden sonra turizmin gelişeceğini ve kültürel yaşamının canlanacağını belirten Demirdaş, çalışmalardan sonra Hasuni Mağaraları Geleneksel Mayıs Şenliklerini yapacaklarını kaydetti.

Hasuni Mağaraları'nın ve aynı güzergahtaki tarihi, kültürel değerlerin ulusal ve uluslararası tanıtımı yapacaklarını anlatan Demirdaş, "Diyarbakır-Silvan-Malabadi Köprüsü-Hasankeyf Antik Kenti-Midyat-Nusaybin Mor Yakup Kilisesi-Dara Antik Kenti ve Mardin güzergahı ile İran-Doğubeyazıt-Van-Bitlis-Silvan-Diyarbakır-Şanlıurfa'dan geçen tur güzergahları kapsamına alınmasını sağlayacağız." diye konuştu.

Kaymakam Demirdaş'ın verdiği bilgiye göre Hasuni Mağaları'nda yapılacak bazı çalışmalar şöyle: Hasuni Mağaraları'na ulaşan araç- yaya yolları ile zirveye çıkan antik yollar iyileştirilecek. Yolun otopark alanına kadar 8 metre genişlikte satıh kaplama yapılacak. Ören yeri girişleri düzenlenecek. Ören yeri girişinden sonraki yaya yolunun Hasuni'de kullanılan yöreye özgü kaya malzemeden yararlanılarak parke taş ile döşenecek. Yaya yolunun batı kenarında bulunan düzlük alanı seyir terası olarak düzenlenecek. Hasuni Deresi kaynağının çevresindeki mevcut yeşil doku iyileştirilecek. Ana girişe ve kilise yapılarının uygun noktalarına bilgilendirme levhaları yerleştirilecek. Kaynak: Haber50.com

Not: Fotoğraflar panoramio'dan alıntıdır...dubışk
7 yıl önce - Cmt 25 Arl 2010, 11:50
diyarbakır-silvan hasunı mağaraları
Surkentli_21
6 yıl önce - Pts 12 Eyl 2011, 13:40

Hasuni turizme kazandırılıyor

Silvan İlçe Kaymakamlığı tarafında hazırlanan proje ile hasuni mağaraları 49 yıllığına kiralandı. Projenin hayatta geçmesiyle, Hasuni Mağaraları girişinde 52 araçlık ve 4 otobüslük bir otopark, bir kafeterya, satış standları, seyir terası, yürüme yolları ve ahşap korkuluklar yapılacak.
Silvan İlçesinde Orta çağ döneminde kalan orta taş dönemindeki hasuni mağaraları Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın açmış olduğu turizm altyapısının güçlendirilmesi programına Hasuni projesi ile katılan Silvan Kaymakamlığı tarafında yürütülen çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Binlerce yıllık tarihi geçmişi ile Silvan İlçesinin 7 kilometre doğusunda yer alan hasuni mağaraları turizme kazandırılması için Silvan Kaymakamlığı tarafında yoğun bir çalışma sürdürülürken, Maliye Bakanlığı ile 49 yıllığına Hasuni Mağaralarının ittifak hakkı sözleşmesi imzalandı.


Restorasyon başlayacak
Silvan İlçesinde bulunan Hasunie mağaraları için önümüzdeki günlerde ihalesi yapılarak, 2001 yılı içerisinde proje tamamlanarak turizme kazandırılacak.
Projenin hayatta geçmesiyle, Hasuni Mağaraları girişinde 52 araçlık ve 4 otobüslük bir otopark, bir kafeterya, satış standları, seyir terası, yürüme yolları ve ahşap korkuluklar yapılacak. Malabadi Köprüsü ile Hasankeyf güzergâhında ve uluslararası karayolu yakınındaki Hasuni Mağaralarını da turizme kazandırılmış olacağı bildirildi.

7 katlı mağaralar
Silvan kaymakamı Doğan Demirdaş, ‘’Güneydoğu, eşine az rastlanır doğal güzelliklere sahip. Silvan ilçemizde, devasa kaya parçaları oyularak apartman şeklinde yapılmış mağaralar bunlardan sadece birkaçı. 3, 5 ve 7 katlı mağaralar, görenleri hayrete düşürüyor. Hasuni Mağaraları, Doğu’nun birçok yeri gibi keşfedilmeyi beklemişti. Şimdi bunu gerçekleştiriyoruz’’ dedi.
http://www.diyarinsesi.org/haber/hasuni-magaralar ...-21664.htmbilal21
6 yıl önce - Pzr 05 Şub 2012, 22:20tuna destan
6 yıl önce - Pzr 08 Nis 2012, 14:17


Alıntıdır.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler