Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Eskişehir Belediye Otobüsleri
« önceki   12345 ... 707172   sonraki »
Ana Sayfa -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Akın Kurtoğlu

8 yıl önce - Çrş 01 Ksm 2006, 06:10

Odunpazarı'ndan kalkarak "Muttalip Köyü"ne giden mavi (kırmızı?) renkli 0302 Mercedes otobüsler vardı 1980'lerin ortalarında. Genellikle sadece o yörenin insanının giyim tarzına göre giyinmiş müşterilerden oluşurdu. Dışarıdan pek binen olmazdı. Sık aralıklarla kalkış yaparlardı.

Akın KURTOĞLU

Fahriye
8 yıl önce - Çrş 01 Ksm 2006, 16:21

Artık ilçe otobüsleri Büyük Terminal'den kalkıyor. Ama, köylere gidenlerin eski otogar yanından kalktığını gördüm geçen sefer uğradığımda. Gündüzler köyüne gitmiştik geçen kış. Herkes birbirini tanıyor zaten otobüste. Eskiden ilçelere giden otobüslerde sigara da içilirdi. Boğulurdum Sivrihisar'a giderken. Amcaların başlarında kasket vardı, istisnasız. Hepsi de ceket takım giyerdi; o zamanlar köyden ve ilçeden Eskişehir'e gitmek özen gösterilecek bir durumdu. Ama gerçekten çok sigara içerlerdi. Tabi müzik de konulurdu teybe. O zamanlar cd li otobüsler yoktu Genellikle de, radyo dinlenirse TRT açıktı; haberler yol boyunca dinlenir, yolcular tarafından konuşulurdu.
Eskişehir'de eskiden kırmızı belediye otobüsleri vardı. Ortanca dayım, bu otobüsleri kullananlardan biriydi. Eskişehir hanımları, gezmeye, gün yapmaya falan pek düşkündür; akşam geç dönen hanımlar kendi aralarında konuşurken evde yemek olmadığını, eşlerinin işten dönünce ne yiyeceklerini, onlara ne hazırlayacaklarını konuşurlarken dayım onlara içinden çok kızar, "kendi karnınızı doyurdunuz ya keklerle böreklerle, sarmalarla, kocasını kim düşünür bu saate mi kalır yemek" diye hayıflanırmış.

muratB
8 yıl önce - Çrş 01 Ksm 2006, 17:47

Alıntı:
Odunpazarı'ndan kalkarak "Muttalip Köyü"ne giden mavi (kırmızı?) renkli 0302 Mercedes otobüsler vardı 1980'lerin ortalarında. Genellikle sadece o yörenin insanının giyim tarzına göre giyinmiş müşterilerden oluşurdu. Dışarıdan pek binen olmazdı. Sık aralıklarla kalkış yaparlardı.

Odunpazarı - Muttalip hattı hala mevcut. 59 numaralı hat olarak kırmızı 302 ler yeşilli-mavili esulaş renkerine boyanmış olarak bu hatta çalışmaya devam ediyorlar. Ayrıca Muttalip'in Büyükşehir Belediyesi'nden ayrı olduğu zamanlarda alındığını düşündüğüm beyaz renkli otobüsler de 59 ve diğer birkaç hatta çalıştırılıyor. ( 58-Çukurhisar gibi) Çok nadir de olsa yeni özel halk otobüslerinin 59 numarada çalıştığına da şahit oldum. Yolcu kitlesine yöre insanlarının haricinde anadolu universitesinin iki eylül kampüsünde öğrenim gören öğrenciler de eklenmiş durumda.    sabah 8-9 ve akşam 5-6 arası seferlerinde 59 köyden kalkıp kampüs içini dolaştıktan sonra yoluna devam ediyor. Tamda ve yarımda saatte 2 defa olması lazım.

göçmen
8 yıl önce - Çrş 01 Ksm 2006, 17:51

Akın üstad demiş ki:

Daha sonradan o Muttalip Köyü belediye olmus, ve üzerinde koyu turuncu renk olan O302 marka Muttalip otobüsleri tramvay sistemi devreye girene kadar calisiyordu. Daha sonra Muttalip güzargahi da Eskisehir Büyüksehir Belediyesinin denetimine verildi ve siyah 59 numarali otobüsler(ki bu araclarin cogu mavi oldu simdi) Odun Pazarindan Muttalip'e sefer yapmakta simdilerde. Araclar yarim saat araliklarla kalkmakta. Tamlarda ve bucuklarda.

Muttalip yöresinin yolculari Akin üstadin bahsettigi 1980 lerden beri hemen hemen hic degismemis(ki bir 30 sene öncesine gidersek de o zamandan 1980 lere kadar da degismemis olacagini tahmin ediyorum.)

Anadolu Üniversitesinin "iki Eylül Kampüsü" Muttalip güzargahindadir. Dolayisiyla orada bulunan Beden Egitimi Y.O, Sivil Havacilik Y.O, Mühendisilik-Mimarlik  bölümü ögrencileri ikinci bir yol olarak Muttalip'a tahsis edilen bu araclari kullanirlar.

Bu arada bazi Eskisehirli arkadaslarim oraya "Muttalip" yerine "Mutallıp" derlerdi. Biz Muttalip deyince de sinir olurlardi. Artik diger Eskisehirliler icin bu durum nasil bilemem.

Saygilar

En son göçmen tarafından Çrş 01 Ksm 2006, 17:53 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

M.Ali Sade
8 yıl önce - Çrş 01 Ksm 2006, 17:53

Çok eskilerde(60 / 70 ler) ilçe otobüsleri Sivrihisar caddesi üzerindeki hanların içlerinden hareket ederlerdi.

Behçet Uluvar

8 yıl önce - Çrş 01 Ksm 2006, 20:32

Sade Kardeşimiz demiş ki:
Alıntı:
Çok eskilerde(60 / 70 ler) ilçe otobüsleri Sivrihisar caddesi üzerindeki hanların içlerinden hareket ederlerdi.

Eskişehir Yunusemre Caddesindeki Otogar 69-70 yıllarında hizmete girmişti. Yani 70 li yıllardan önce şehirlerarası otobüsler ve ilçe otobüsleri :

1 - Muttalip Cad. ile Sivrihisar (o zamanki adıyla 27 Mayıs Cd) Caddelerinin kesiştiği köşede bulunan Yıdız Otelinin altından girişi olan Yıldız Han'ından,

2 - Bu günkü Büyük Otelin ( o zamanki adıyla Gamgam Otelinin Köprübaşı cihetinde hemen bitişiğinde bulunan Yeşil Bursa Han'ından kalkarlardı. Bursa Hanı ile Gamgam Oteli arasında Şükran Lokantası vardı.
Rahmetli büyük ağabeyim o lokantada çalışarak mesleğini öğrenmişti.

Bu hatıralar yine gençlik yıllarıma döndürdü beni..... Hey gidi günler hey.

[ - Ceren - Prş 08 Şub 2007, 07:11 ]

Cihat Örken
8 yıl önce - Çrş 01 Ksm 2006, 21:56
Muttalıp Belediyesi

Akın Bey'in  sözünü  ettiği zamanlarda da  Muttalıp, belediye idi. Söz konusu otobüs(ler) de Muttalıp Belediyesi'nin malıydı. (olsa olsa 2 tanedirler zaten). Bunun dışında Çukurhisar ve  İnönü Belediyesi de  merkeze otobüs işletirdi.

yılmaz büktel

8 yıl önce - Prş 02 Ksm 2006, 12:17

son eskişehir otobüslerim kırmızı renkli 0302 mersadesler.

yerlerini kestiremiyorum ama köprübaşına yakın yerler olmalı. o zamanlar eskişehiri çok bilmiyordum, gerçi hala bildiğim pek söylemez ama.
75 ve 64 numaralar görülüyor

(+)

88 numara

(+)

61 numara 28 numaralı hatta ama hatların neresi olduğu konusunda tamamen bilgisizim

(+)

eskişehir otobüs resimlerim şimdilik bitti ama ben de bu sayfanın takipçilerinden biriyim ve fırsat buldukça mesajlarımla resimsiz de olsa katılacağım.

Serhat Tiryaki
8 yıl önce - Prş 02 Ksm 2006, 12:29

Yılmaz bey ; ilk resim şu anda yunusemre ilkokulunun ve Atatürk Lisesi tramvay durağının bulunduğu yer, ikinci resim ise Atatürk Lisesinin yan kısmı. 3. Resimde Taşbaşı ile İki Eylül caddesinin kesiştiği kısım olması lazım.

Akın Kurtoğlu

8 yıl önce - Prş 02 Ksm 2006, 12:32

Alıntı:
Muttalip yöresinin yolculari Akin üstadin bahsettigi 1980 lerden beri hemen hemen hic degismemis(ki bir 30 sene öncesine gidersek de o zamandan 1980 lere kadar da degismemis olacagini tahmin ediyorum.)

Evet, hakikaten de yolcuları nev-i şahsına münhasır giyimleriyle dikkati çekerlerdi. Hanımların yarım boy siyah çarşafları olurdu belden büzgülü. Belden aşağısı ise renkli şalvarlı... Hepsi , istisnasız bu şekilde giyinirlerdi. Bu tarz birini gördüğümüzde, mutlaka Muttalip'in köylüsü derdik arkadaşlarla... Otobüsü de 2'den fazla değildi muhtemelen...

Bunu anlattığım yıllar 1984-85 dönemi. AÜ'de okuyan arkadaşlarıma yatıya giderdim İstanbul'dan. [32] Yenikent-Üniversite hattının son durağındaki öğrenci sitelerinde kalırlardı. Bu hat aynı zamanda Eskişehir Belediyesi'nin en büyük hat numarası idi. 60 dakikalık periyotlarda saat başı ve buçuklarda 2 adet otobüs kalkardı Yenikent'ten... Hey gidi heey... Aradan 21-22 sene geçmiş, daha dün gibi .

Akın KURTOĞLU

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM