Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
İstanbul Yerebatan Sarnıcı
« önceki   123456 ... 282930   sonraki »
Ana Sayfa -> İSTANBUL
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Sinan Doğan

8 yıl önce - Sal 10 Ekm 2006, 23:50

(+)
Yerebatan Sarnıcıda bulunan balıklara bir yakın çekim

bu arada Yerebatan Sarnıcı resmi sitesi: http://www.yerebatan.com/indextr.html

Karahitay
7 yıl önce - Sal 02 Oca 2007, 00:17

(+)

Ceren
7 yıl önce - Sal 06 Şub 2007, 07:46

YEREBATAN SARNICI

Yerebatan Sarnıcı, İstanbul'un tarihi yarımadasında, günümüze ulaşabilen sayılı erken dönem mimarlık örneklerinden biridir. Bu görkemli yeraltı sarnıcı, Doğu Roma'nın parlak dönemini simgeleyen 6. yüzyılda, İmparator Justinianus tarafından yaptırılmıştır.

Yerebatan Sarnıcı, 143 metre uzunluk ve 65 metre genişliğiyletoplam 9.800 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Sarnıçta her biri 9 metre yükseklikte 336 mermer sütun yer almaktadır. Her birinde 28 sütun bulunan 12 sıra mevcuttur.

Sütun başlıkları genellikle iyon ve korent üslüpları taşımakta, ancak az sayıda işlenmeden bırakılmış dor stili başlıklara da rastlanmaktadır.

Sarnıç, 4 metre kalınlıkta, pişmiş tuğladan yapılan duvarla çevrelenmiş ve su yalıtımı amacıyla özel bir harçla sıvanmıştır.

Sarnıcın su gereksinimi, şehrin 19km kuzeyindeki Belgrad Ormanlarından, İmparator Justinianus tarafından yaptırılan su kemeriyle karşılanmıştır.

1968 yılında kolon ve çatlakları onarılan yerebatan sarnıcı, 1985 yılında İBB tarafından restore edilerek 9 Eylül 1987 tarihinde yeniden ziyarete açılmıştır.

Kültür A.Ş. tarafından işletilen sarnıçta, konserler ve çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenmektedir.

Yukarıda yazan bilgiler sarnıcı ziyarete gelenlerin bilgi edinmesi için bir tabelaya yazılmış. Tabelayı flaşlı çektiğim için yansıdı ve ben de kısa ve genel bir bilgi olduğu için yazıp sizinle paylaşmak istedim.

Yerebatan Sarnıcı çok değişik ve çok hoş. Gerçekten insanları etkiliyor.
Gitmek ve fotoğraflamak isteyenlere bir tavsiye, tripodsuz flaşlı çekim başarısız oluyor.

(+)

(+)

(+)

(+)

hasan_baris
7 yıl önce - Sal 06 Şub 2007, 14:35

Batıl inançlara çok inanırız bende birgün gidip dilek dileyip para attım ama dilek olmadı demekki batıl inançlar Bizim anlamadığımız türdenmiş... Ben yaptım siz yapmayın... Çünkü tuttuğum dilek olmadı... Hatta birisi Hem yabancı para attI 100 D....ar Birde 100 E...o cinsinden attı Site kurallarına haykırı olduğu için para birimlerini söylemiyorum...
Sizinle paylaşayım istedim...
Saygılarımla
Hasan Barış

En son hasan_baris tarafından Sal 06 Şub 2007, 14:39 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ahmet_güllü

7 yıl önce - Sal 06 Şub 2007, 15:13
istanbul yerebatan sarnici, haziran 2006

istanbul yerebatan sarnici, haziran 2006

(+)

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> İSTANBUL