Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Volkan
15 yıl önce - Sal 22 Nis 2003, 20:48

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Konak Belediyesi ortaklaşa, Türkiye’nin ilk “Sayısal Kent Rehberi”ni hazırladı.
Büyükşehir belediye Başkanı Ahmet Piriştina ile Konak Belediye Başkanı Erdal İzgi, Çetin Emeç Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdikleri toplantı ile yeni şehir rehberini tanıttı.
İki başkan, CD’lere yüklenerek hizmete sunulan rehberden ilk etapta 5 bin adet basılıp, muhtarlar, karakollar, acil kurtarma servisleri, resmi kurum ve kuruluşlar ile meslek odaları ve okullara dağıtılacağını söyledi.


Yeni şehir rehberi ile vatandaşlar, bilgisayarlarının birkaç tuşuna basarak kentin herhangi bir bölgesindeki adresi, karakolu, okulu, sağlık ocağını, parkı, devlet kurumunu veya oteli rahatlıkla bulabilecekleri gibi bulundukları noktaya uzaklığını da öğrenebilecekler.
Aynı zamanda ulaşmak istedikleri adresin tarifini öğrenebilecekler. Elektronik ortama yüklenebilen yeni rehberin bir başka özelliği ise, başka bir yer, il veya yurtdışındaki arkadaşlarına, rehberin kendilerine gerekli bölümünü e-mail geçerek adres ve yol tarifi yapabilecekler.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, yeni şehir rehberinin, iki belediye arasındaki işbirliğinin somut bir sonucu olduğunu söyledi.Piriştina, Büyükşehir Belediyesi Harita Şube Müdürlüğü’nün, Coğrafi Bilgi Sistemi ile elde ettiği hava fotoğrafları kullanılarak kentin sayısal haritalarını hazırladığını, 1020 paftanın tümüyle elden geçirilip bilgisayar ortamına yerleştirildiğini belirtti....

Piriştina, Konak Belediyesi Bilgi sistemleri Müdürlüğü’nün de haritaların akıllandırma işlemleri ve oluşturulan veri tabanında haritalar ile harita üzerindeki bilgilerin ilişkilendirilerek sorgulanabilir hale getirilmesi çalışmalarını yürüttüğünü söyledi. Piriştina, “Bu ortak çalışmanın sonucunda Türkiye’nin ilk elektronik ortamdaki kent rehberi hazırlanıp kullanıma sunuldu” dedi.

SÜREKLİ GÜNCELLENECEK

Konak Belediye Başkanı Erdal İzgi de, ilk şehir rehberinin 1981’de, sonuncusunun ise 1998’de hazırlandığını hatırlatarak, “İzmir sürekli gelişen bir kent. Bu nedenle hazırlanan rehberler kısa sürede güncelliğini yitiriyor. Oysa şimdi oluşturduğumuz sistem ile rehberi belli aralıklarla güncelleme olanağına da sahip olduk” diye konuştu.
İzgi, tüm ilçe belediyelerin bölgelerindeki sokak, cadde ve binalara ilişkin değişiklik ve gelişmeleri Büyükşehir Belediyesi Harita Şube Müdürlüğü’ne bildireceğini, rehber üzerine bunların işleneceğini sözlerine ekledi.

40 BİN HEKTARLIK MESKUN ALAN REHBERDE

İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar İşleri daire Başkanlığı Harita Şube Müdürü Nejat Güçlü İzmir mücavir alanında 125 bin hektarlık alanın 1/5000 ölçekli topografik haritalarının, Türkiye’nin en işlevsel haritaları haline getirildiğini söyledi.
Güçlü, 40 bin hektarlık meskun alanın sayısal Kent Rehberi’nde yer aldığını belirtti.
Hazırlanan rehberin bir kullanım klavuzunun da bulunduğunu belirten Güçlü, muhtarlıklara adres sorulduğunda, tarifi ile birlikte printerdan çıktı alınarak vatandaşa yazılı olarak verilebileceğini ifade etti ve İzmir’de artık adres bulmanın çok kolaylaştığını kaydetti.


süper izmirLevent
15 yıl önce - Çrş 23 Nis 2003, 22:38

Afferin iyi yapmislar. Turkiye'deki buyuk sehir haritalarini internete gecirseler keske. Ornegin burada http://www.multimap.co.uk var super.

Halil
15 yıl önce - Çrş 23 Nis 2003, 22:47

Valla bravo
bu Pristina cok iyi calisiyor. Mufit Gurtunada iyi bence.Misafir 82f

5 ay önce - Pzr 19 Ağu 2018, 12:54

Bu uygulama Türkiyenin ilk sayısal rehberi değildir izmire gelmeden seneler öncesinde İstanbul, Bursa ve Ankara'da uygulanıyordu.
Fikir babası akp'li bir belediye başkanıdır eski izmir belediye başkanı kendisini arayıp izmirde kullanmak için izin istemiştir.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet