Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
osman_k
14 yıl önce - Çrş 15 Arl 2004, 12:58
Osmanlı'da Sanayii - Teknoloji Araçları Sergisi - Manej Binası


Yıldız Sarayı kompleksi içinde bulunan eski adıyla 'Istabl-ı Amire-i Ferhan', Sultan Abdülhamit döneminde inşa edildi. Saray atlarının yetiştirildiği ve barındığı ahır binaları, sarayda çıkan yangından sonra terk edildi. Uzun süre ordu tarafından kullanıldı. 80'li yıllarda Milli Saraylar Dairesi'ne devredildi.

Ferhan Binaları 3 ayrı bina ve büyük bir bahçeden oluşuyor. 20. yüzyılın başlarında Sultan Abdülhamit tarafından saray atları için inşa ettirilen yapı, adını Sultan Abdülaziz'in en sevdiği atı Ferhan'dan alıyor.Ferhan Binaları'nın geçmişi 20. yüzyıl başlarına uzanıyor. 1 Eylül 1903 tarihinde bitirilen Istabl-ı Amire-i Ferhan, 110 x 15 metre boyutlarında kagir, dikdörtgen bir yapı olarak inşa edildi. Sekizgen kuleli iki uç bölüm ve ortadaki iki katlı bölüm, iki farklı mimari anlayışta inşa edildi.

Parlak döneminde Ferhan Binaları'nda 100'ün üzerinde at barınıyordu. Binanın ahır olarak kullanıldığı dönem, Abdülhamit'in 33 yılık saltanatıyla birlikte sona eriyor. 20. yüzyıl ortalarında Yıldız Sarayı'nın yağmalanması sırasında çıkan yangından sonra yapı terk ediliyor. Bir süre sahipsiz kalan Ferhan Binaları, kışla olarak orduya tahsis ediliyor. Kışla olarak kullanıldığı sırada bazı değişimlere ve tahribata uğruyor. Bu arada ordu tarafından tamirhane ve bakım atölyesi olarak da kullanılıyor.

Milli Saraylara devredilmesi ise 1987 yılına rastlıyor. 3 yıl süren araştırma döneminden sonra 2 yıl da restorasyon çalışmaları devam ediyor. Restorasyon faaliyetleri şu anda son aşamasında. Bahçenin yer döşemeleri ile ısınma tertibatı yapılıyor. Zeki Aybek restorasyon çalışmaları için bugünkü değeri ile yaklaşık 90 milyar harcandığını belirtiyor.
(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
(+)

(+)

(+)


Yıllardır Dolmabahçe sarayı'nın depolarında bekleyen ve ilk defa bu sergiyle görülen bir sürü eser var.Mesela: Sultan Abdülhamid tuğralı telefon,dişci koltuğu,ısıtma ve aydınlatma araçları,ölçme ve tartma araçları vs..

Daha Fazla Fotoğrafa BURADAN bakabilirsiniz!!


ANA SAYFA -> İSTANBUL