Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4

Bayramın İsmi Nedir?
Ramazan Bayramı mı? 87.4%  87.4%  [118]
Şeker Bayramı mı? 12.6%  12.6%  [17]
Toplam Oy : 135

Okhan
9 yıl önce - Sal 23 Eyl 2008, 20:57

Fitr kahvalti demektir demek neye göre doğru olmaz? Oruç açmak anlamına da gelir evet ama o'nun anlamı yine kahvaltıyla bağlıdır. Fitr bayramı Ramazan ayı bittikten sonra yapılan ilk kahvaltıdan alır ismini. Kardesim burada Ramazan bayrami demek yanlistir diyen yok, tam aksine seker bayrami demek yanlistir diyenler var. Bunu söylemenin yalnis oldugunu anlatmaya calisiyoruz. Seker bayrami veya Ramazan Bayrami tanimlarinin dini bir artisi eksisi olmadigini anlatmaya calsiyoruz. Bunu iddia etmenin dini cehalet oldugunu anlatmaya calisiyoruz, aksini iddia ediyorsan buyur et.

En son Okhan tarafından Sal 23 Eyl 2008, 21:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


ALPER ERGÜN
9 yıl önce - Sal 23 Eyl 2008, 20:57

Lütfen Bayramlarimizi bildiğimiz gibi yaşayalim ve böyle polimiklere girmemekte fayda var herkes kendince RAMAZAN BAYRAMINI nasil adlandiriyorsa adlandirsin netice'de bu güzelim bayramimizi kutlayacağiz.Ben şimdiden herkesin "RAMAZAN BAYRAMINI" kutlar nice bayramlar dilerim.

Osman Yavuz
9 yıl önce - Sal 23 Eyl 2008, 21:07

Alıntı:
Fitr kahvalti demektir demek neye göre doğru olmaz? Oruç açmak anlamına da gelir evet ama o'nun anlamı yine kahvaltıyla bağlıdır
.

Cunku Arapca'da kahvalti icin kullanilan kelime fitr degildir de o yuzden. Arabistan'a gidip te ben fitr yemek istiyorum dersen sana bon bon bakarlar da o yuzden. Arapca'da kahvalti kelimesinin karsiligi fitr degildir. Fitr demek iftar demektir, oruc acmaktir. Karsiligi budur.

Alıntı:
Ramazan ayı bittikten sonra yapılan ilk kahvaltıdan alır ismini.


Ismini ise kahvaltidan degil de yapilan ibadetten alir. Islam'da onemli olan ibadettir, biraz dikkat edelim konuya. Cok bilgiye sahip olmadan soylemek yanlis olur. Fitre bir ibadettir, verilmesi sart olan sadaka bir ibadettir, iftar da bir ibadettir. Boylece Idul-Fitr da adini yapilan ibadetlerden almistir. Kahvalti etmek ibadet degildir.

Alıntı:
Seker bayrami veya Ramazan Bayrami tanimlarinin dini bir artisi eksisi olmadigini anlatmaya calsiyoruz.


Anlatmaya calisirken takinilan uslup ta cok onemlidir. Carptirilmis bilgi vermemek gerekir. Turkiye'de bu bayramin adi cogunluk tarafindan Ramazan Bayrami olarak kutlanir. Seker bayrami diyenler de olur elbette ki, cikip ta onlara dinsiz imansiz demek elbette ki yanlistir. Fakat bizim kulturumuze gore en dogrusu Ramazan Bayrami olmalidir. Cunku kulturumuzde Bayram demek cok onemli kutlama demektir, yani bizler Ramazan ayini, en bereketli, en rahmetli en onemli ayi kutluyoruz bu Bayram. Sekerleri degil, onemli olan neyi kutladigimizi gormektir. Cikip ta Cumhuriyet Bayrami'na Ekim Bayrami demek ne kadar abes ise, Ramazan Bayrami'na da Seker Bayrami demek o kadar abestir kanimca.Okhan
9 yıl önce - Sal 23 Eyl 2008, 21:14

Alıntı:
Cikip ta Cumhuriyet Bayrami'na Ekim Bayrami demek ne kadar abes ise, Ramazan Bayrami'na da Seker Bayrami demek o kadar abestir kanimca.


Cumhuriyet Bayramina Ekim Bayrami demek örneği daha çok Seker Bayramina veya Fitr Bayramına, Ramazan Bayrami demekle uyuşmuyor mu. Ramazan bir ay ismi degil mi Bayram Savval ayına denk geliyor ya neyse.

Kültürümüze göre daha doğrusu da ne demek şimdi. Seker Bayramı diyince kültürümüze aykırı mı oluyor, bence tam aksine bizim kutlama şeklimize göre daha doğru olyuor ama ne denirse desin, önemli olan niyet, o günün anlamı demek o kadar zor mu. Neden illaha kendimizi başkalarından daha müslüman gösterme ihtiyacı duyuyoruz. Bu ülkede aynı bayrama Ramazan Bayramı da Seker Bayramı da denir. Ikisinin de dinen doğrusu yanlışı yoktur, bunu iddia etmek de cahilliktir, kabul etmek zor olmasa gerek.


yuksel77
9 yıl önce - Sal 23 Eyl 2008, 21:25

Ben çocukluğumda bu bayrama hep şeker bayramı derdik. Çocukların pak zihinlerinde güzel bir çağrışımı olan şeker ile bayramın bir arada olması ne kadar güzel bir gelenekti aslında.
Sonradan bu işin de ruhu bozuldu. Ülkemde laiklik sevdalısı solcu kesimler tarafından bu mübarek bayrama ısrarla şeker bayramı denilmesi diğer taraftan da ha şeker olmuş ha ramazan olmuş ne farkeder diyemeyen bağnaz bir kesimin ısrarları neticesinde herkesi birleştirmesi gereken bu bayramın adında da ihtilafa düştük ve de düştüm.


Osman Yavuz
9 yıl önce - Sal 23 Eyl 2008, 21:29

Alıntı:
Cumhuriyet Bayramina Ekim Bayrami demek örneği daha çok Seker Bayramina veya Fitr Bayramına, Ramazan Bayrami demekle uyuşmuyor mu. Ramazan bir ay ismi degil mi Bayram Savval ayına denk geliyor ya neyse.


Ya maksat konuyu carptirmak, ya da ne demek istendigi anlasilmamis

Cumhuriyet Bayrami'nda kutlanan nedir? Cumhuriyet'tir.
Ramazan Bayrami'nda kutlanan nedir? Ramazan ayidir.
Cumhuriyet Bayrami'na Ekim Bayrami demek abestir cunku, kutladigimiz sey Ekim ayi degil, Cumhuriyettir!
Ramazan Bayrami'na Seker Bayrami demek abestir cunku kutladigimiz Ramazan'dir seker degil!

Alıntı:
önemli olan niyet, o günün anlamı demek o kadar zor mu.


Gunun anlami nedir? Ramazan ayi degil midir? Ramazan ayi kutlamasi degil midir? Yapilan ibadetin kutlamasi degil midir? Seker ibadet midir? Gunun anlami nasil olur da seker olur?


Alıntı:
Bu ülkede aynı bayrama Ramazan Bayramı da Seker Bayramı da denir. ikisinin de dinen doğrusu yanlışı yoktur, kabul etmek zor olmasa gerek.


Zaten acik ve net olarak ne dedim onceki mesajimda?
Alıntı:
Seker bayrami diyenler de olur elbette ki, cikip ta onlara dinsiz imansiz demek elbette ki yanlistir.


Ramazan Bayrami demek en makuludur kanimca, cunku Bayram demek onemli bir kutlama demektir. Seker ve sekerli urunleri kutlamadigimiza gore, kutlamamizin asil amaci Ramazan ayi olduguna gore en anlamlisi Ramazan Bayrami demektir.

Seker Bayrami diyene lafimiz yok, ama cikip ta bu bayramin adi kesin olarak Seker Bayrami'dir, Ramazan Bayrami diye birsey yoktur, Ramazan demek yaz sicagi demektir, yani siz yaz sicagini kutluyorsunuz, sudur budur diyenlere lafimiz varOkhan
9 yıl önce - Sal 23 Eyl 2008, 21:40

Alıntı:
Seker Bayrami diyene lafimiz yok, ama cikip ta bu bayramin adi kesin olarak Seker Bayrami'dir, Ramazan Bayrami diye birsey yoktur, Ramazan demek yaz sicagi demektir, yani siz yaz sicagini kutluyorsunuz, sudur budur diyenlere lafimiz var


Üzgünüm burada bu bayramin adi kesin olarak Seker Bayramidir diyen yok, yanlis basliga yaziyorsun sanirim. Ramazanin tercümesini anlatarak Seker bayrami teriminin dinen yanlis oldugunu söyleyenlere aciklamada bulunuyoruz, bilgi aktariyoruz. Merak ediyorsan ben de Ramazan bayrami diyenlerdenim, agzim öyle alismis ama seker bayrami da dedigim oluyor bazen. Burada neredeyse Seker bayrami diyenleri gayrimüslim ilan ederlerken ortalikta yoktun, tek kelime yazmaya gerek duymadin, tam tersine bunun yanlis oldugunu söyleyenin dediklerini didikleyerek söyledikleriyle ugrasmandan bazi seyler ortada. Madem amacin farkli klavyeni dogru adrese kullansaydin keske.


En son Okhan tarafından Sal 23 Eyl 2008, 21:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Serhat akdağ
9 yıl önce - Sal 23 Eyl 2008, 21:44

inananlar için elbetteki ramazan bayramı. bayramda şeker dağıtmak türk milleti için bir gelenektir. belkide bir ay boyunca oruç tutup zayıf düşen bedeni biraz olsun güçlendirmek için atalarımız tarafından düşünülmüştür

cCc ugur cCc
9 yıl önce - Sal 23 Eyl 2008, 22:10

Bir zamanlar Türk dil kurumu istiklal marsimizin adini ulusal düttürü diye degistirmeye kalkmisti, bu uyduruk kelimeyi yazmaktan bile utanc duyuyorum !!!
Kim ne derse desin hic umrumda degil , eski köye yeni adet getirmeye ugrasmayin hep bosa cikiyor...
Birbirlerine hayirli Ramazanlar yerine herhalde insanlar hayirli sekerler demiyor !!!
Ramazanin sonundada ayni insanlar Ramazan bayraminiz mubarek olsun diyeceklerdir...


benersoy
9 yıl önce - Sal 23 Eyl 2008, 22:11

tabiki RAMAZAN Bayrami!
sekerbayramida nerden cikti!sayfa 4
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET