Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ebru K.Türk
11 yıl önce - Cum 28 Nis 2006, 17:52
Baruthane - Yıldırım Dârüşşifası (Göz Nûrunu Koruma Vakfı)

Arkadaşlar hâlâ fotoğraf makinam yok ancak sitedeki üyelerimizden M.Özgür isimli yakın dostumdan önceden çekim yapmasını istediğim fotoğraflar sonunda elime ulaştı. Buyrunuz efendim.  

Yıldırım Darüşşifası ( Baruthane )

Yıldırım Bayezit’in en önemli yapıtlarından olan Darüşşifa, çeşitli metinlerde “Bimarhane”, “Maristan” veya “Şifahane” adlarıyla da yer almaktadır. Ne var ki XVIII. Yüzyılın ikinci yarısından sonra belgelerde anılmadığına göre, artık sağlık hizmeti verilen bir yapı olma özelliğini yitirmiş olmalıydı. XIX. yüzyıla gelindiğinde, ordu barut deposu  “baruthane” olarak kullanmaya başladığından, günümüzde bile “Baruthane” adıyla tanınmaktadır.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Bina birkaç yıl önce restore edilmiş ve Göz Nurunu Koruma Vakfı'na başlı olarak bir göz hastanesi olarak hizmet vermektedir. Oldukça kaliteli bir teşhis-tedavi merkezi olduğunu da belirtmek isterim. Yalnız vakfın sitesi çok amatörce, kötü tarasımlı.

http://www.gozvakfi.com

Bulunduğu Yer / Nasıl Gidilir:

Yıldırım Külliyesi'nin yakınlarında, SinanDede mahallesinde yer alır. Yanıbaşından Eğitim Caddesi geçmektedir. Şehreküstü'nden şehrin doğusuna giden Haşim İşcan caddesi takip edildiğinde Gökdere Bulvarı'ndan sonra Beyazıt Caddesi'ne gelinir. Bu caddenin bittiği noktadadır. Özelikle 28 ve 28/A numaralı otobüslerler ile Çekirge ve Santral garaj yönünden her yarım saatte bir ulaşmak mümkündür. Ayrıca Yıldırım Belediye Binası ve Ahmet Taner Kışlalı Meydanı'nın 3-5 dakikalık bir yürüme mesafesi kadar yukarısında (Güneyinde) kaldığını da belirtmek isterim.

Emre Alkor
11 yıl önce - Çrş 03 May 2006, 16:02

merhaba arkadaşlar acaba burda göz tedavisine giden varmı içinizde? sitesi çok kötü tasarlanmış. işime yarayan bişey bulamadım. Acaba ssklılara hizmet veriyomu? yada normal muayne için ne kadar para isteniyor?

ArzU
11 yıl önce - Çrş 03 May 2006, 17:14

Alıntı:
merhaba arkadaşlar acaba burda göz tedavisine giden varmı içinizde? sitesi çok kötü tasarlanmış. işime yarayan bişey bulamadım. Acaba ssklılara hizmet veriyomu? yada normal muayne için ne kadar para isteniyor?

Merhaba,
Sitesini hiç girip incelemedim ancak verdikleri hizmet gayet güzel. Babaannem iki gözündende katarakt ameliyatı oldu çokta memnun (Bu arada babaannem 80yaşında   ) ve artık gözlük takmıyor Doktorları hemşireleri saygılı sağlık merkezi olarakta temiz ve düzenli.

Şu anda SSK veya BAĞKUR 'lularla çalışma başlatılmışmı bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla SSK'lı olanlara %5 indirim yaptıklarını biliyorum Geçen sene muayene ücreti 45 YTL idi.
Selamlar...

cemaliakangn
11 yıl önce - Cum 04 Ağu 2006, 16:29

(+)

Erol Gündüz
9 yıl önce - Cum 19 Eyl 2008, 16:16
Baruthane / Yıldırım Dârüşşifası (Göz Nûrunu Koruma Vakfı)

(+)

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA