Ana Sayfa  

Ömer KUTLU

Pts 25 Şub 2008, 23:44  

Balık istifi otobüsleri tavsiye ederim yaz döneminde farklı oluyor.Herşey biribirine karıştığı için yer bulup düzelinceye kadar ineceğiniz yere geldiğinden sorun olmuyor.

Dolmuş şöförleri nakit para kazandığı için dolmuş ağzına kadar da dolu olsa yine durur ama yolcu olarak bizim bu araçlara binmemiz gerekir diyecem ama en başta kendim bunu yapmıyorum.Sabah saatlerinde işe kaç kaldığım zaman mecbur kalarak kullanıyorum bu şekilde dolmuşları

mesajı beğendiniz mi?
Serdar_Valerii

Prş 28 Ağu 2008, 10:12  

Bu başlık yerimidir bilmiyorum, sanırım yeridir.

Keçiören-Ostim-Batıkent minibüslerinin kronikleşen kırmızı ışık ihlallerini ihbar etmek istiyorum buradan.

Yenimahalle'de Yahya Kemal Cad-Üçev Sokak-Bergama Sokak kavşağındaki ışıklarda , akşam 19:30 sıraları ve lambaların yanıp-sönmeliye döndüğü 21:50 saatine kadar hiçbir dolmuş Keçiören yönünde kırmızı ışıkta durmuyor. (kaynak:bankonumda gözlemlediğim sahneler). Olay iyice çığrından çıktı ve tedbir alınması lazım. Aynısını caddenin bitimindeki diğer ucunda yapamıyorlar çünkü kamera var.

Bırakın durmayı hızlarını bile azaltmıyorlar. Hatta yol hakkının olduğu Üçev sokak yönünden çıkıp Yahya Kemal'e sola dönen araçlara korna çalıp ,durdurtup, yolunu alıyorlar. Ankara'da bu denli ihlalin olduğu başka ışıklar yoktur heralde. İniş yönünde yapamıyorlar çünkü görüş kısıtlı , ışık ihlali riskli.

Araç sürücüleri tüm gün aynı hatta gidip geliyor olabilirler, bir an önce son seferini bitirip evine gitmek istiyor da olabilirler, yolcu potansiyeli hiçe yakın olan o caddede fazla oyalanmak istemiyor da olabilirler .Ama bu ışık ihlalini alışkanlık haline geitrme hakkı vermez.

mesajı beğendiniz mi?
Serkanygt

Çrş 12 Ağu 2009, 14:11  

Bence en büyük sorun İbni sinadan asagı ınıp sıhhıye kavsaga kadar olan yer ve sıhhıye kopru ustundeki dolmuslardır. Dolmuscular yuzunden kaza yapmamak cok zor aniden onunuze kıranmı dersin kavsagın ortasında durup yolcu alan ve trafigi tıkayanmı dersiniz.

En acı tarafı bazen bunların trafik polislerinin gözü önünde olmasıdır.

Sıhhıye civarı resmen dolmuscu işgali altındadır. Trafik polisinin ve kurallarının sozu gecmiyor.

Yeni Ankara Emniyet müdürünün bu konuya el atmasını bekliyoruz.

Tek çözüm buradaki denetimin artırılması taşıyamayan dolmuş kapastesinin farklı yollara aktarılmasıdır. Gerekirse bu kavşağa ve sıhhıye koprusu uzerine kamera sistemi getirilsin bakın o zaman dolmuş sorunu kalıyormu?

Ayrıca en önemli konu Ankarada dolmuşların yeterince denetlendiğini inanmıyorum.

mesajı beğendiniz mi?
serdaröztürk

Çrş 12 Ağu 2009, 14:43  

Alıntı:
Araç sürücüleri tüm gün aynı hatta gidip geliyor olabilirler, bir an önce son seferini bitirip evine gitmek istiyor da olabilirler, yolcu potansiyeli hiçe yakın olan o caddede fazla oyalanmak istemiyor da olabilirler .Ama bu ışık ihlalini alışkanlık haline geitrme hakkı vermez.

ve de:
[/quote]Gerekirse bu kavşağa ve sıhhıye koprusu uzerine kamera sistemi getirilsin bakın o zaman dolmuş sorunu kalıyormu?
Alıntı:

Sözkonusu problemler umarız eylül ayında kullanılmaya başlanacak olan EDS sistemiyle kökten çözülmüş olur.Yapılan ihlaller fotoğraflanıp ceza makbuzuyla beraber adrese ulaştığında kurallara uymayan minibüs şoförleri bir iki seferini bedavaya yapsın bakın nasıl da kurallara uygun araç kullanacaklar.İnşallah bu sistem toplu taşımacılığın yoğun olduğu ışıklı kavşakların tümünde uygulanır.

mesajı beğendiniz mi?
serdaröztürk

Çrş 12 Ağu 2009, 14:43  

Alıntı:

ve de:
[/quote]Gerekirse bu kavşağa ve sıhhıye koprusu uzerine kamera sistemi getirilsin bakın o zaman dolmuş sorunu kalıyormu?[quote]

Sözkonusu problemler umarız eylül ayında kullanılmaya başlanacak olan EDS sistemiyle kökten çözülmüş olur.Yapılan ihlaller fotoğraflanıp ceza makbuzuyla beraber adrese ulaştığında kurallara uymayan minibüs şoförleri bir iki seferini bedavaya yapsın bakın nasıl da kurallara uygun araç kullanacaklar.İnşallah bu sistem toplu taşımacılığın yoğun olduğu ışıklı kavşakların tümünde uygulanır.

mesajı beğendiniz mi?
zafer-bey

Pts 17 Ağu 2009, 17:41  

Ben genel olarak minibüs-dolmuş taşımacılığına ve de şoför esnafının bizatihi kendilerine karşıyım. Türkiye'nin neresine giderseniz gidin hepsi aynı tornadan çıkmış gibi; kural tanımaz, kaba, yolların sadece kendilerine ait olduğunu düşünen, herkesi acemi şoför kendilerini de michael schumaer sanan insanlar topluluğudur dolmuşcular benim için... Bir süredir Samsun'dayım, sabahları Kurupelit denilen yerden merkeze geliyorum... Anayola 100 metre kala sizi gören bir dolmuşcu kornasıyla sizi taciz etmeye başlar burada, öyle ki siz binmeden hareket dahi etmez. Binersiniz dolmuşa yine hareket etmez. Her kavşakta mutlaka durur ve 2-3 dk. bekler. Ankara için şu şekilde düşünün. Eryaman'dan bindiniz, Eryaman çıkışında Optimum'a yakın durur, bekler, 2-3 yolcu binince bu sefer hareket eder Şeker fabrikası önünde bekler, buarada 10 kere korna çalar...Derken Şaşmaz ve Batıkent girişlerinde de 5 dk. bekler, en son orada minibüs dolunca bu sefer 120 km*saat ile Ulus'a varır. Buarada 120 km ile giderken en ufak el hareketinde en sol şeritten en sağa geçmeleri 2-3 saniyeyi ve 50 metreyi almıyor... Esasında dünya çapında rallicilerimiz var ama kıymetlerini bilmiyoruz...Samsun'da aynen böyle işliyor sistem... Hatta geçen hafta, dolmuşta 2 kişilik ayrı ayrı koltuklarda yer vardı, adamda eşiyle birlikte olduğu ve yanyana oturmak için binmek istemedi, dolmuşcu çıktı ve aynen 'neden binmiyon?' diye adama bağırdı, sanki adam binmek zorunda gibi. Neyse arkadan gelen dolmuşcu bu 2 yolcuyu aldı, bizim şoför bu seferde diğer dolmuşcuyu 3 şeritli yolun en sağ şeridinde kendisi diğer dolmuştada tam orta şeritte olduğu halde durdurup, 'neden alıyorsun yolcuyu' diye bir de meslektaşına bağırdı.Diğer şoförde sanırım 'racona ters davrandığı' için alttan alarak bir cevap verdi, bu sefer bizimki 'yolcuya bak ya konfor arıyor' deyip diğer dolmuşa binen yolcuya sataşınca sözün bittiği yer dedim...

mesajı beğendiniz mi?: +2
AlpAnk

Pts 17 Ağu 2009, 18:27  

Aslında durum oldukça ilginç, çünkü trafik kuralları çerçevesinde baktığınızda dolmuş doğası gereği trafik kurallarına ters bir ulaşım aracı. Pek çok yerde duraklayarak yolcu indirme-bindirme yasağı vardır, örneğin kavşak içlerinde ve yakınlarında durulmaması gerekir, en sağ şerit dışında yolcu indirip bindiremezsiniz, belirli bölgelerde korna çalınmaması yasaktır, durmadan ve kalkmadan önce sinyal verilmeli ve sollayan araç varsa kalkılmamalı gibi çok basit kurallara bir dolmuşun uyduğu görülmüş değildir uysa dolmuş olamaz zaten. Ne yazık ki bu gibi absürd durumları kanıksamış durumdayız... Nüfusun büyük çoğunluğuna da yanlış gelmiyor, bir sorunu kabul etmezseniz düzeltmek de mümkün olamaz ne yazık ki.

mesajı beğendiniz mi?: +1
Ahmet Gürkan

Pts 17 Ağu 2009, 18:28  

Son birkaç gündür bisikletle uzun şehiriçi turlara çıkıyorum, dikkat ediyorum da trafikte çevreyi egsoz dumanına boğan taşıtların başında dolmuşlar ve şu yeni getirilen midibüsler geliyor. Kömür sobası kılıklı Ikaruslardan kurtulduk, doğalgazlı çevreci otobüslerimiz geldi diye seviniyoruz ama bu çevre düşmanı taşıtlar sevincimizi kursağımızda bırakıyor yani... Asıl anlam veremediğim şey, 2007-2009 model bu araçlar nasıl bir motora sahip ki bu kadar egsoz dumanı atıyorlar? Hadi eski dolmuşları anladık ama yepyeni araçlarda bile bu durum var... Motor teknolojileri hiç değişmiyor demek ki, şaseyi, gövdeyi değiştiriyorlar, motorları hiç gelişmiyor demek ki. Diğer bir konu da bu araçların egsoz muayenelerini kimin, nasıl yaptığı. Geçen gün belediyenin gazetesinde zabıtanın dolmuşlara egsoz muayenesi yaptığı haberine gözüm takılmıştı, aklıma düştü nasıl muayene ediyorlar acaba?

mesajı beğendiniz mi?
çağan kudal

Cum 28 Ağu 2009, 15:25  

ahmet bey.

çankaya belediye zabıta ekipleri minibüslerin egsozlarında gürültü takibi yapıyorlar. belirli seviyenin üstüne çıkan minibüslere ya para yada servisten men cezası veriliyor.

mesajı beğendiniz mi?
Serdar_Valerii

Çrş 02 Eyl 2009, 10:52  

bu başlık bu başlık ile birleştirilebilir mi ?

İkisi de aynı konu. Ankara'da dolmuş hizmetlerini minibüsler yapıyor sonuçda

mesajı beğendiniz mi?
Mesajları seç: