Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 393
kartalx01
3 ay önce - Prş 01 Arl 2022, 19:14

Adana’nın 2023 yılı bütçesi kabul edildi

Adana Büyükşehir Belediyesi 2023 yılı bütçesi görüşüldü. 8 milyar 500 milyonluk bütçe oy birliğiyle kabul edildi.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Başkanlığı’nda toplanan oturum açılış yoklamasıyla başladı. Ardından gündem dışı konuşmalar yapıldı.

*Gündem dışı söz alan MHP Grup Başkan Vekili Cemal Demirdağ, yapılan çalışmalar için teşekkür edip, yapılması gereken ama yapılmayan birçok konuyu eleştirdi. Demirdağ, Bütçeye olumlu oy vereceklerini belirtti.

*Ak Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan ise 2023 yılı hizmet ve yatırım bütçesi hakkında söz alarak, 2023 yılı hizmet ve yatırım bütçesi Belediyemizin Strateji ve performans hedeflerinde vaat edilen amaç ve hedeflere ulaşma amacı olduğunu söyledi. Adana Büyükşehir Belediyesinin 2023 yılı hizmet ve yatırım bütçesi için tahmini gelirin 8 milyar 150 milyon, gider olarak 8 milyar 500 milyon olarak planlandığını belirten Gündoğan,” Bu paranın 7 milyarı Merkezi Bütçeden vergiden toplanan yüzde 6’lık kısmından Adana’mıza gelecek paradır. Yüzde olarak yaklaşık yüzde 80’dir. Gider Bütçesinde yaklaşık 350 milyon borçlanma öngörülmüş Kalan 1.100 milyarı ise belediyemizin öz kaynak gelirleri üzerinden planlanmıştır” dedi.
5 yıl içerisinde yapılacak denilen projelerin yapılmadığını savunan Gündoğan, “Adana Büyükşehir Belediyesinin 2023 yılı hizmet ve yatım bütçesine bakarken Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar’ın seçim sürecinde, yani göreve talip olurken 5 yıl içerisinde yapacağız dediği tek bir projenin olmaması bizi şaşırtmamış ama her Adanalı hemşerimiz gibi bizleri de hayal kırıklığına uğratmıştı” ifadelerini kullanarak eleştirilerde bulundu. Gündoğan, bütçenin Adana’ya hayırlı olmasını temenni etti.

*İYİ Parti Grup Başkan Vekili Recai Mercimek ise, Vedat Gündoğan’ın konuşmalarını eleştirerek, belediyenin hiç mi yaptığı işin olmadığını sordu. Enflasyonla ilgili yapılan çalışmaları etkilediğini vurgulayan Mercimek, “Hiç mi asfalt dökülmemiş, köprü yapılmamış. Gündoğan ve Demirdağ’dan Şakirpaşa Hava Limanı ile ilgili konuşmalarını beklerdim ama yapmadılar. Belediyenin nasıl devralındığını biliyoruz. Belediyemizi BB kredi notu alarak önemli bir yere getirmişler. Adana’ya yapılan alt geçit çok güzel oldu. Tabi ki daha çok yapılmasına ihtiyaç var. Bütçeyi hazırlayan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bütçeye olumlu oy vereceğimizi söylüyoruz” diye konuştu.

*CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan’da yapılan konuşmalar ve eleştirilere dikkat çekti. Cemal Demirdağ’ın konuşmalarına yer yer hak verdiğini ancak, 2023 Adana bütçesi görüşülürken geçmişte yapılan hizmetleri konuşmasını eleştiren Seyhan, “Adana’da devasa, mega projeler göremiyoruz diyorlar. Önemli olan gerçekçi olan ve finansman olarak yapılabilecek projeler performansa konulur. Önemli olan kağıt üzerinde olması değildir. Koyarsınız devasa projeleri ancak, ne zaman yapılacağı finansman olarak belli olmayan projeler olur bunlar. AK Parti Sözcüsü ise, performansta konuştuklarının benzerini burada konuştu. Ben belediyeyi veya başkanı savunacak şekilde konuşmuyorum. Ben partim adına konuşuyorum. Merkezi idareden gelen gelirlerden bahsediyorsunuz. Her belediye bunu alıyor zaten. Vedat Bey’in bir cümlesine katılıyorum. Bütçe ayrılırken bazı harcama kalemlerinin daha dikkate alınmasını söyledi” şeklinde konuştu.

*Ak Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı ise, İYİ Parti ve CHP grup başkanlarının konuşmalarına yanıt vererek, “Konularında uzman arkadaşlarımızın da yapmış olduklar bu çalışmadan ötürü teşekkür ediyorum. Burada biz Adana'ya hizmet yapılması için Adana Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesini oluşturuyoruz. Bir takım projelerin olmasını istemek bizlerinde hakkı. Bunları koymakta bizim görevimiz değil. Serdar Bey dedi ki hangi projeyi koyacaksınız da bir yılda bitecek. 4. Yıla geldik. İlk yıldan bu bütçeye konulup ilerlenebilirdi. Recai Bey dedi ki hiç mi yapılan asfaltları görmüyorsunuz, el insaf diyoruz. Bir belediye asfalt dökmeyle, ilaçlamayla övünülüyorsa zaten biz maçı bitirmişiz. Biz Adana’ya büyük projeler yapın diyoruz. Bu dediğiniz övündüğünüz şeyi ilçe belediyeleri yapıyor. Gelirler ilk geldiğimizde 4 milyar borcun 4 katıldı. Şuanda borç aynı 4 milyar devam. Rakam aynı değişmemiş. Ama bütçemizin borç yarısı oldu. Bu borçlarda hemen ödenecek borçlar değil, uzun vadeli ve çoğu da metrodan gelen borçlar. Artık proje yapılmasının önünde engel yok. Bunu saldırı olarak algılıyorsunuz ama bu saldırı değil. Bir şeyler yapmanızı istiyoruz sadece. Getirin destek verelim. Biz Adana’ya hizmet istiyoruz. Bütçemiz hayırlı olsun” dedi.

**Son olarak ise Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar söz alarak, Cumhur İttifakı’nın muhalefet yapmayı bilmediklerini söyledi. Karalar, “Gelirinin 4 katı borç vardı diyor. Sen niye 4 sene bekledin diyorlar. Niye beklediğimi kendisi söylüyor. Cevap vermeme gerek yok. Sen bu belediyeyi batırmasaydın da bende beklemeseydim. 351 icra dosyasıyla uğraştık. Bu icra dosyalarını 10’un altına düşüren bir yönetimiz biz. Bizi elbet eleştireceksiniz. Ben resmi hukuki rakamları söylüyorum. 4 milyar 554 milyon olan borcunu 2020 yılında ki yapılandırmayla borçlar 10 yıla yayıldı. 4 milyar 754 milyona çıktı borcumuz. Şimdi 4 milyar 100 milyon civarındayız. Bizim taahhütümüz odur ki 4 milyarın altına düşüreceğiz. Hayali konuşuyorsunuz. Muhalefeti doğru yapmıyorsunuz” diye konuştu.

Belediyenin gelirleri hakkında bilgiler veren Karalar, “Sen niye hava atıyorsunuz bu parayı devlet veriyor diyorlar. Bunu her belediyeye veriliyor. Belediyenin asıl büyük gelirleri maliyeden gelen paydır. Belediyenin 3 temel gelirleri var.
-Biri İller Bankası’ndan gelen pay. Bu para sadece ve sadece çalışanın netine yetiyor zaman zaman. Vergi ve SGK ödeme şansımız yok. O kadar para gelmiyor.
- İkinci büyük gelirler yerel gelirlerdir. Bunlar ekmek geliri, ulaşım geliri, tabela geliri, kiraya verdiğiniz yerler gibi benzer gelirlerdir. Ulaşımda her ay 35 milyon zarar ediyoruz. Ekmekte 16, 17 milyona çıkmıştı zararımız. Ekmek fiyatını yükselttik zararımız biraz daha düştü. Yerel gelirlerden de hayır yok. Çünkü yerel gelirlerden 2 katı zarar ediyorsunuz.
-Esas gelir maliyeden gelen paydır. Maliyeden gelen pay toplam vergilerin yüzde 60’ını kentten alırsınız, yüzde 40’ını ise havuzdan alırsınız” şeklinde konuştu.

Karalar kentte yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Büyükşehir Belediyesinin önü açıldığını anlatan Karalar, daha fazla hizmet eden, borca bulaşmayan bir belediye olarak hizmet edeceklerini dile getirdi.

Konuşmaların ardından bütçe oylamaya sunuldu.
**Belediyenin 2023 yılı Mali Bütçesi 8 milyar 500 milyon oldu.
-Gider dağılımı ise, Genel Sekreterlik 3 Milyon 639 bin 393 TL,
-Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Genel Kamu Hizmetleri 104 milyon 445 bin 522 TL,
-Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Kamu Düzeni 210 milyon 511 bin 808 TL,
-Bilgi İşlem Daire Başkanlığı 108 milyon 930 bin 877 TL,
-Hukuk Müşavirliği 18 milyon 499 bin 65 TL,
-Çevre Koruma Daire Başkanlığı 546 milyon 852 bin 207 TL,
-Fen İşleri Daire Başkanlığı 355 milyon 529 bin 792 TL,
-Mali Hizmetler Daire Başkanlığı 846 milyon 509 bin 47 TL,
-İtfaiye Daire Başkanlığı 213 milyon 280 bin 166 TL,
-Makine İkmal Bakın ve Onarım Daire Başkanlığı 1 milyar 46 milyon 449 bin 599,
-Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı 93 Milyon 760 bin TL,
-Ulaşım Daire Başkanlığı 724 milyon 249 bin 925 TL,
-Zabıta Daire Başkanlığı 109 Milyon 558 bin 833 TL,
-Emlak ve İstimlak Daire Başkanlığı 185 milyon 562 bin 233 TL,
-Gençlik ve Spor Dairesi Başkanlığı 113 milyon 90 bin 633 TL,
-Yol Yapım ve Onarım Dairesi Başkanlığı 1 milyar 703 milyon 274 bin 155 TL,
-Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı 176 milyon 391 TL,
-Park Bahçeler Dairesi Başkanlığı 655 milyon 79 bin 799 TL,
-Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı 26 milyar 589 bin 316 TL,
-Muhtarlıklar Dairesi Başkanlığı 29 milyon 881 bin 959 TL şeklinde oldu.

Belediyenin gelirleri de,
-vergi gelirleri 120 milyon TL,
-teşebbüs ve mülkiyet gelirleri 766 milyon TL,
-alınan bağış ve yardımlar 18 milyon TL,
-diğer gelirler 7 milyar 86 milyon TL,
-sermaye gelirleri 160 milyon TL olarak tahmin edildi.

Oybirliğiyle kabul edilen 2023 yılı bütçesinin ardından söz alan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, herkese teşekkür etti.

https://www.ilkhaber-gazetesi.com/adananin-2023-y ...bul-edildi

İŞTE BELEDİYENİN YENİ DÖNEMDEKİ HİZMET AĞI

Başkan Zeydan Karalar, göreve geldiğinde 351 icra dosyasının kucaklarında bulduğunu, bu dosyaları temizlediğini belirterek şunları söyledi. “Yılbaşına kadar 5 bin yoksul insanımıza Halk Kart dağıtacağız. Öğretmenler Bulvarına, Üniversite Bulvarına, Şakirpaşa Kavşağına alt ve üst geçitleri yapacağız. Yakın zamanda ihalelere çıkarız inşallah. Denizli Mahallesi’nin devamını getirip o yolu da kamulaştırmanın ardından uzatacağız. 12 bin kişiye yemek çıkaracak aş evimizi yakında hizmete açacağız.”

https://www.cukurovabarisgazetesi.net/butceye-eve ...iri/36354/

https://cukurovametropol.com.tr/Haber/gundem/alki ...zim-101181
kaan0703
3 ay önce - Cum 02 Arl 2022, 18:56

Saricam belediyenin arkasindan buruk mezarligina cikan suan yapilan bulvari kullandim bugun otobanin uzerinden gecen bir kopru var ama tek seritlik bulvar icin uygun degil insallah ek bir kopru yaparlar genel fikrim yol dar gibi 3 seritli gibi insallah yaniliyorumdur..


(+)
(+)
(+)

(+)
(+)


alperen522
3 ay önce - Cum 02 Arl 2022, 19:28

Alıntı:
Saricam belediyenin arkasindan buruk mezarligina cikan suan yapilan bulvari kullandim bugun otobanin uzerinden gecen bir kopru var ama tek seritlik bulvar icin uygun degil insallah ek bir kopru yaparlar genel fikrim yol dar gibi 3 seritli gibi insallah yaniliyorumdur..


Ahmet Zenbilci Bulvarı projesinden güncel fotoğraflar paylaştığınız için teşekkürler Kaan bey. Bulvar güzergahında kalan otoyol üst geçidi yıkılıp yerine daha geniş bir köprü yapılacak. Burayı 1,5 senedir kaplumbağa hızında yapıyorlar. Bu hızla belediye seçimlerine kadar anca biter.


mba1907
3 ay önce - Cum 02 Arl 2022, 23:33

Fevzi Çakmak öğrenci yurdu önüne kasisti ışıktı derken sonunda üst geçit yapılması için ihale edilmiş. Ekap dan 2022/721331 nolu ihale ile bilgilerine ulaşılabilir. 4 ay süre verilmiş yüklenici firmaya kavşağa tabelası da asılmış. Hayırlı olsun.

kaan0703
3 ay önce - Cmt 03 Arl 2022, 17:39

Polisevi kavsagindaki calismalara baktim burada buyuk bir calisma var evlerde muhtesem olacak bence adanada ki en guzel yer olacak


(+)
(+)

(+)
Resul GUL
3 ay önce - Cmt 03 Arl 2022, 17:55

Burası Göl Mahallesi mi ?İnşaat başlamış mı Soldaki Binalar nedir

Eğer öyleyse Şurada da paylaşabilirsiniz ..


http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=156858 ...p;start=90


alperen522
3 ay önce - Cmt 03 Arl 2022, 18:04

Alıntı:
Soldaki Binalar nedir


Göl Mahallesi Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında yapılan TOKİ konutları olması lazım.


Resul GUL
3 ay önce - Sal 06 Arl 2022, 22:15

Aliya İzzet Begoviç Bulvarı girişindeki Kahve Dünyası açılmış ..Seyhanlı
3 ay önce - Sal 06 Arl 2022, 22:31
Yangında malından, kavgada canından oldu.!


Adam hem malından hemde canından oldu, Lümpen ayak takımı yine boş durmuyor, sebepsiz yere adamın canına kıydı.

Alıntı:


Yangında malından, kavgada canından oldu

Adana'da bir restoranda meşaleli karşılama nedeniyle çıkan yangının iş yerine sıçraması sonucu milyonlarca liralık motosikletini kaybeden kişi, bugün iş yerinin önünde tartıştığı kişi tarafından çıkan kavgada bıçaklanarak öldürüldü.Alınan bilgiye göre, 3 Aralık Cumartesi günü merkez Seyhan ilçesi Reşatbey Mahallesi Galleria İş Merkezi'nde bir restoranda meşaleli kutlama yapıldığı sırada yangın çıktı. Büyüyen yangın, yan tarafındaki lüks motosiklet satışı yapan iş yerine sıçradı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesine rağmen yangında milyonlarca liralık lüks motosiklette hasar olmuştu.

İddiaya göre, iş yeri sahibi Uğur Uca, iş yerinin önünde yanan motosikletlerinin başında beklediği sırada, M.T isimli kişi geldi. M.T. yanan motosikletlere dokundu. Bunun üzerine Uğur Uca'nın, M.T.'ye "Elleme, inceleme yapılacak" diye cevap verdiği öğrenildi. Ardından ikili arasında çıkan kavgada M.T, Uğur Uca'yı kalbinden bıçaklayarak kaçtı. İhbar üzerine bölgeye sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri ağır yaralanan Uğur Uca'yı Seyhan Devlet Hastanesine kaldırdı. Hastanede yapılan müdahalelere rağmen Uğur Uca kurtarılamadı. Uca'nın cansız bedeni otopsi yapılmak üzere Adana Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.Şüpheli M.T, Motosikletli Polis Timler Amirliğine bağlı ekipler tarafından olay yerinde gözaltına alındı. - ADANA

önens
3 ay önce - Sal 06 Arl 2022, 22:46
KARİKATÜR MÜZESİ MÜJDESİ


Akay’dan "Karikatür Müzesi" müjdesi
Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğünün organize ettiği etkinliğe kadın hakları aktivistleri, çizerler, mizahseverler, belediye bürokratları ve çalışanları katıldı.


Seyhan Belediyesi, "Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı'nın verildiği 5 Aralık'ın 88. yıldönümünde "Kadına Yönelik Şiddet" konusunda farkındalık oluşturan bir sergiye ev sahipliği yaptı. Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde, Don Quichotte e-mizah dergisi ile İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği'nin düzenlediği, "Kadına Yönelik Şiddete Hayır!" konulu "12. Uluslararası DQ Karikatür Yarışması"nın sergisi izlenime açıldı.Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğünün organize ettiği etkinliğe kadın hakları aktivistleri, çizerler, mizahseverler, belediye bürokratları ve çalışanları katıldı.5 Aralık'ın Türkiye Cumhuriyeti, insanlık ve kadınlar için çok önemli bir gün olduğunu dile getiren Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, karikatürün güldürürken düşündüren çok önemli bir sanat dalı olduğunun altını çizdi.Karikatüristlerin çizerlik yeteneğini toplum ve insan psikolojisi ile siyaset bilgisini birleştirerek eserlerini ortaya çıkaran kişiler olduğunu kaydeden Başkan Akay, karikatürlerin zaman zaman en kestirme yoldan eleştiri yapmanın tek yolu olduğunu ifade etti. Akay, "O nedenle de karikatüristlerimiz tarih boyunca hiç rahat olmamışlar. Her zaman sıkıntı içerisinde olmuşlar. Umarım bundan sonraki yıllarda siyasi sıkıntılarla değil ama daha çok toplumsal sorunların çözülmesi anlamında bize örnek olurlar" dedi.Katılımcılara bir de müjde veren Başkan Akay, İlhan ve Turhan Selçuk'un lise yıllarında yaşadığı tarihi yapının Seyhan Belediyesi tarafından restore edileceğini söyledi. Akay, "Şu anda projesi yapıldı. Valilikten destek alındı. Turhan Selçuk'un kızı Aslı Selçuk aracılığıyla orası tamamen karikatür müzesi olacak. Atatürk Evi'nin hemen arkasında" diye konuştu.Çukurova karikatürcü cenneti5 Aralık'ta sergi açmanın kendisi için çok önemli ve anlamlı olduğunu belirten Don Quichotte e-mizah Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, Karikatürist Erdoğan Karayel, "Bugün burada gördüğünüz karikatürler 62 ülkeden toplam 1000 karikatürden seçilmiş 50 karikatürden oluşuyor. 88 yıl önce 1934'te kadına seçme ve seçilme hakkının verildiği bir günün yıldönümünde bu sergiyi açmamıza vesile olan başta sayın başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çukurova benim için çok önemli. Çukurova aynı zamanda bir karikatürcü cenneti. Üreten kişilerin olduğu bir kent olması çok önemli. Çok şanslısınız. Bu sergiyi çok önemli dostum, Necati Abacı'ya ithaf etmek istiyorum. Bugün aramızda değil ama çizgileriyle ve gönüllerimizde yaşamaya devam ediyor" ifadelerini kullandı.Konuşmaların ardından Başkan Akay, karikatür sanatçılarıyla birlikte kurdeleyi keserek serginin açılışını gerçekleştirdi.Açılış törenin ardından Doç. Dr. Murat Göç-Bilgin, Seyhan Belediyesi'nin erkek personellerine "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Erkekler Ne Yapabilir?" adlı bir seminer verdi. Kaynak: Akay’dan "Karikatür Müzesi" müjdesisayfa 393
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET