Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 7
Remzi Küçük
1 yıl önce - Çrş 21 Nis 2021, 13:23https://www.aselsankonya.com.tr/


m@kif
1 yıl önce - Cum 22 Ekm 2021, 15:56BJK 5106
3 ay önce - Sal 25 Ekm 2022, 20:45
Türkiye'nin yeni yerli silah sistemleri ilk kez sergilendi

ASELSAN Konya tarafından yerlileştirilen, farklı platformlara ateş desteği verecek orta kalibre namlular SAHA EXPO'da ilk kez tanıtıldı.
Alıntı:
Türk savunma sanayisi bünyesinde silah sistemleri geliştiren ASELSAN Konya, yerlileştirilen 40 mm hafif otomatik bombaatar, 30 mm hafif elektrik tahrikli otomatik top, 30 mm elektrik tahrikli otomatik top ve 35 mm elektrik tahrikli otomatik topu, SAHA İstanbul tarafından düzenlenen SAHA EXPO'da sergiledi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ASELSAN'ın Konyalı iş adamlarıyla ASELSAN Konya'yı kurduğunu anımsatarak, şirketin yeni ve yabancı sistemlerin yerlileştirilmesi amacıyla faaliyet gösterdiğini söyledi.

Sergilenen ürünlerin, çalışmaların adım adım yürüdüğünü ve bir kısmının olgunlaştığını ortaya koyduğu vurgulayan Demir, "Kalifikasyon süreçleri tamamlandığı zaman envantere girmeye hazır hale gelecekler. Ülkemize, ordumuza hayırlı olsun." dedi.

"Askerimizin rahat etmesini istiyoruz"


ASELSAN Konya Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Bülent Işık da uzun süredir üzerinde çalıştıkları sistemleri ülke hizmetine sunduklarını ifade etti.

40 mm bombaatarın ağırlığının muadilleriyle yarı yarıya olduğunu dile getiren Işık, "Lojistik olarak daha rahat taşınan bir ürün. Operasyonel anlamda birimlerimizin, kurumlarımızın, askerimizin rahat etmesini ve enerjisini doğru yere harcamasını istiyoruz. Bu yönde çalışmalarımız var." diye konuştu.

30/113 mm helikopter burun topunun prototip doğrulama çalışmasının da bitirildiğini bildiren Işık, gelecek günlerde gerçek model üretim ve testlerine başlayacaklarını söyledi.

Geliştirilen ürünler arasında 30/173 mm topun da yer aldığını söyleyen Işık, "Bunların özellikleri, yurt dışından alınan silah sistemleri. Bunları yerli üreterek yurt dışına olan bağımlılığımızı ortadan kaldırmış oluyoruz. Bunlar konvansiyonel yerine elektrik tahrikli silahlar. Normal şartlarda mühimmattan kaynaklanan birtakım problemleri, kirlenmeleri ortadan kaldıran yeni nesil silah sistemleri." dedi.

35 mm topun barut kokusuyla, yağıyla sahadan geldiğini vurgulayan Işık, kalifikasyon atışlarının yapıldığını belirtti.

Işık, söz konusu ürün ailesiyle ülkenin orta kalibredeki silah ihtiyacının büyük ölçüde çözüleceğini kaydetti.

Bülent Işık, silah sistemlerinin kalifikasyonu için bu yılın geri kalanı ve 2023'te yoğun bir test süreci yürüteceklerini de sözlerine ekledi. (AA)
🔛


BJK 5106
3 ay önce - Çrş 09 Ksm 2022, 17:48

Savunma sanayinin öncü firmaları ile ASELSAN Konya arasında işbirliği protokolü

ASELSAN Konya ile Makine ve Kimya Endüstrisi AŞ arasında, Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü ve Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ'nin de taraf olduğu iş birliği protokolü imzalandı.
Alıntı:
Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürü İmdat Ersoy, Makine ve Kimya Endüstrisi AŞ Genel Müdürü Yasin Akdere, Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ Genel Müdürü Esad Akgün ve ASELSAN Konya Genel Müdürü Bülent Işık, ASELSAN Konya'da düzenlenen iş birliği protokolü imza toplantısında bir araya geldi.

Dere, basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından gazetecilere, ASELSAN Konya'nın, Türkiye'nin son 20 yılda savunma sanayiinde nasıl bir gelişim gösterdiğine örnek bir tesis olduğunu söyledi.

ASELSAN Konya'nın, Konyalı sanayicilerin ortak olduğu önemli bir girişim olduğunu anlatan Dere, "Bugün bu şirketi gezme imkanı bulduk. Bir taraftan da Silahlı Kuvvetler olarak, Milli Savunma Bakanlığı olarak ve Bakanlığımızın şirketleri olarak ASELSAN Konya ile ne tür işbirliği imkanlarımız olur, bunları değerlendirdik ve bunu da bir iş birliği protokolüne bağladık. Bugün çok değerli bir gün. Bu fabrikanın bundan sonraki süreçte Konya'mız için Türkiye'miz için çok güzel hizmetler yapacağını düşünüyorum." diye konuştu.

"Türkiye yüzyılı"


Altunyaldız da savunma sanayisi açısından Konya'da değerli ve farklı bir gün yaşandığını, yetkililerle yaptıkları toplantıda önemli konuları masaya yatırdıklarını dile getirdi.

ASELSAN Konya'nın sistemlerine, üretim alanlarına ve geldiği kapasiteye ilişkin bilgi aldıklarını, geliştirilebilecek yeni projeleri konuştuklarını aktaran Altunyaldız, "Amacımız; ülkemizin imkanlarını, ülkemizin kapasitesini her türlü çabayı göstermek suretiyle iş birliğine, değere dönüştürmek, kapasiteyi, paylaşımı büyütmek. Ülkemizi her alanda olduğu gibi savunma sanayi alanında da geliştirerek, Sayın Cumhurbaşkanımızın 'Türkiye yüzyılı' ifadesinin altını dolduracak şekilde, bugüne kadar yaptıklarımızın üzerine inşa edecek şekilde, iş birliklerini artırarak, iş birliği alanlarını büyüterek yolumuza devam etmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Altunyaldız, imzalanan protokolün ülke için hayırlı olmasını dileyerek, "Konya'mızın ve ülkemizin savunma sanayisi adına önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki dönemde bu çalışmaların hızlanarak devam edeceğini düşünüyorum." dedi.

ASELSAN Konya Genel Müdürü Bülent Işık da ziyaretleri dolayısıyla Dere ve Altunyaldız'a teşekkür ederek protokolün hayırlı olmasını diledi.

Kurumlar arası iş birliğinin daha iyi projeler geliştirmek adına önemli olduğunu dile getiren Işık, "Özellikle ülkemizin güzide kuruluşu Makine Kimya Endüstrisi ile benzer yapıdaki çalışmalarımız var. Bu iş birliklerinin birtakım noktalara daha hızlı geleceğini öngörüyorum. Diğer genel müdürlüklerle de multi disipliner altyapımızla çok daha farklı konularda çalışmalar yaparak ülkemize faydalı olacağımızı düşünüyorum." değerlendirmesini yaptı.

Aselsan AŞ'ye bağlı bir anonim şirket olan ASELSAN Konya'nın hisselerinin yüzde 51'i Aselsan'a, yüzde 49'luk kısım ise Konya Savunma Sanayii AŞ’ye ait. AA
Deniz Zeybek
2 ay önce - Cmt 26 Ksm 2022, 21:22

ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikası açıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikası'nda incelemelerde bulundu.

BJK 5106
2 ay önce - Sal 29 Ksm 2022, 09:40
erkan_gs_mk

1 ay önce - Pzr 18 Arl 2022, 17:23
METE YARAR “ASELSANKONYA”sayfa 7
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET