Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Mersin - Akkuyu Nükleer Santrali
« önceki   123 ... 182183184185186   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 183
nuri kayseri
2 ay önce - Sal 22 Ksm 2022, 13:01

ne kadar güzel 2023 yılı nükleer enerji den elektrik üretmeye ,karadenizden doğal gazımızı evlerde tüketmeye,artvin yusufeli barajımız dan elektrik almaya ,ülkemizin dörtbir yanında rüzgar ve güneş enerji santrallerini işletmeye alarak dünyanın enerji kriziyle boğuştuğu bir dönemde bizler adeta sıkıntısız bir atılım ve gücün keyfini yaşayacağız...emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler ...

erkan_gs_mk

2 ay önce - Sal 22 Ksm 2022, 21:09

Alıntı:
Akkuyu NGS Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, santralde kullanılacak yakıtın imalatına başlandığını ve mayıs sonuna kadar Türkiye'ye getirileceğini ilk kez duyurdu.

22 Kasım 2022Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali ve enerjide merkez ülke vizyonunun gurur projesi olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesi artık son virajda.

Üretim sürecinin işareti çalışmanın bir numarasından geldi. Akkuyu NGS Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, "Nükleer yakıtın depolanacağı tesis hazır hale getirilmiştir. Yakıtın imalatına başlanmıştır. Önümüzdeki sene mayıs ayının sonunda nükleer yakıtın ülkeye sokulması bekleniyor. Heyecanlandırıcı bir gelişmedir." diye konuştu.'Takvim planlandığı gibi işliyor"

Zoteeva, Rusya'daki Nükleer Enerji Fuarı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Akkuyu'da takvim planlandığı gibi işliyor." dedi. Akkuyu'daki güvenlik önlemlerine de değinen Zoteeva, tedbirler için ayrılan payın toplam maliyetin yüzde 40'ını oluşturduğunu vurguladı.


Kullanılacak kor tutucu sistemin detaylarını da paylaşan Zoteeva, sözlerini şöyle sürdürdü;

Çalışmalarımız onaylanmış olan inşaat programına uygun olarak devam ediyor. Önümüzdeki 2023 senesini sabırsızlık ile bekliyorum. Bunun nedeni, 2023 yılında inşaat çalışmaları tamamlanmış olup birinci güç ünitesinde taze yakıtın ülkeye getirilmesi aşamasına gelmiş olacağız.Kor tutucu sistemin hayata geçirilmesiyle risk ortadan kalkacak

Üçüncü nesil kullandığımız teknoloji çok önemli. Kor tutucu, herhangi bir kaza durumunda erik madde radyasyonu emerek dışarıya salınmasını kesinlikle önlemesidir.

Zoteva, Akkuyu Nükleer Güç santralinin Türkiye'nin toplam enerji ihtiyacının yüzde 10'unu karşılayacağını söyledi.

https://www.trthaber.com/m/haber/gundem/turkiyeni ...25175.html


crypton
2 ay önce - Çrş 30 Ksm 2022, 11:44

Akkuyu NGS personeli, santral işletmeye girene kadar Rusya'da eğitim alabilecek
Leningrad NGS Genel Müdür Yardımcısı Lavrentiev, "Teknoloji ekipmanları üretimi, bakım ve onarımı ve işletmesiyle ilgili gerekli bilgiyi Akkuyu personeline aktarıyoruz." dedi.
Oğuzhan Özsoy 30.11.2022Leningrad Nükleer Güç Santrali (NGS) Genel Müdür Yardımcısı Pavel Lavrentiev, Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali projesi Akkuyu NGS'nin çalışanlarının santral işletmeye girene kadar Rusya'da eğitim almaya devam edeceğini bildirdi.

Lavrentiev, Leningrad NGS ziyareti kapsamında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, nükleer enerjinin gelişmiş ülkelerin elinde tuttuğu bir güç olduğunu ve bu kapsamda nükleer santrale sahip olacak Türkiye'nin de güçlü bir ülke olacağını düşündüğünü söyledi.Rusya'nın işletme halindeki en büyük santralinin Leningrad NGS olduğunu ifade eden Lavrentiev, söz konusu santralin Akkuyu NGS ile benzer teknolojiye sahip olduğunu belirtti.

Lavrentiev, nükleer enerjinin sadece elektrik üretiminde kullanılmadığına işaret ederek, Leningrad NGS'nin, bulunduğu şehirdeki insanların içme suyu ve ısınma ihtiyacını karşılamada da önemli rol üstlendiğini dile getirdi.

Nükleer enerji üretiminden sağlık alanında da yararlanıldığına dikkati çeken Lavrentiev, Kovid-19 salgını sürecinde sağlık sorunları nedeniyle tıbbi cihazlara bağlı yaşayanların oksijen ihtiyacının karşılanmasında Leningrad NGS'nin bölge insanına destek olduğunu anlattı.

"Çocuklarım da sektörde görev yapmak istiyor"
Lavrentiev, nükleer santralin Leningrad Bölgesi'ndeki ekolojik yaşama zarar vermediğini belirterek, "Siz şu an bir nükleer santral bölgesindesiniz ve bir atom mühendisiyle konuşuyorsunuz. 50 yıldır burada yaşıyorum ve beni etkileyen bir şey görmedim. İki çocuğum var ve onlar da benim çalıştığım sektörde görev yapmak istiyorlar." dedi.

Santralin bulunduğu bölgeye 16 milyon dolarlık çevre yatırımı ödeneği ayırdıklarını ifade eden Lavrentiev, "Biz evimizi ve bölgemizi seviyoruz. Kullandığımız reaktörler buradaki ekolojik güvenliği destekliyor." diye konuştu.

"300'den fazla Akkuyu çalışanına eğitim verildi"
Lavrentiev, Leningrag NGS'deki eğitmenlerin sahada edindikleri tecrübe ve bilgiyi Akkuyu NGS çalışanlarıyla paylaştığını kaydetti.

2018'den bu yana 300'den fazla Akkuyu çalışanına eğitim verdiklerini söyleyen Lavrentiev, "İşletmeye alınma süreci boyunca Akkuyu NGS personeli burada eğitim almaya devam edecek. Biz aynı zamanda teknoloji ekipmanları üretimi, bakım ve onarımı ve işletmesiyle ilgili gerekli bilgiyi de Akkuyu personeline aktarıyoruz. Bu aslında Rus menşeli nükleer güç santrallerini pazarlarken karşı tarafa sunmuş olduğumuz paketin içinde bulunan bir güvencedir." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu NGS'ye ilişkin anlaşma, Rusya ile 2010'da imzalanmıştı. Toplam 4 bin 800 megavat kapasiteye sahip ve 4 reaktörden oluşacak santralde, ilk reaktörün 2023'te devreye alınması hedefleniyor.

Akkuyu NGS'de kullanılacak VVER-1200 tipi reaktörler 3+ nesil olarak ifade ediliyor ve santral içinde aktif ve pasif güvenlik sistemlerini birleştirici özelliği bulunuyor.
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/akkuyu-ngs-perso ...ek/2751528


erkan_gs_mk

2 ay önce - Prş 01 Arl 2022, 16:47

"Türkiye-Rusya ortaklığı ile yapılan Akkuyu Nükleer Santrali'nin Cumhuriyetin 100.yılında tamamlanması hedefleniyor. Süreçle ilgili açıklama yapan Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva,"Tam da 2023 yılında, burada tarihi bir olay gerçekleşecek. Santralimizin ilk ünitesi için sahaya taze yakıt teslim edilecek" ifadelerini kullandı. Zoteeva, açık reaktöre su verme işlemine başlanacağını da duyurdu."Bipo33
2 ay önce - Pts 05 Arl 2022, 00:31
Akkuyu NGS teknik tanıtım videosu.murat sahin125
2 ay önce - Cum 09 Arl 2022, 13:44

Akkuyu NGS'nin ilk ünitesi tamamlanıyor...
Yakup

1 ay önce - Pzr 11 Arl 2022, 21:44

Güney Kore, Hanbit-4 nükleer reaktörünün yeniden devreye alınmasını onayladı

Alıntı:


Denetim ve bakımı tamamlanan Güney Kore'nin Hanbit-4 nükleer reaktörünün yeniden faaliyete başlaması onaylandı.
Güney Kore Nükleer Emniyet ve Güvenlik Komisyonu, ülkenin batı kesimindeki Güney Jeolla kentinde dış yapısında çatlaklar oluştuğu gerekçesiyle 2017'den bu yana devre dışı tutulan Hanbit Nükleer Santrali’ndeki 4 nolu reaktörle ilişkili kararını açıkladı.
Komisyon, 1000 megavat kapasiteli basınçlı su reaktörü sınıfında bulunan Hanbit-4 reaktörünün gerekli bakım ve denetim sürecinin tamamlandığını kaydetti.
Hanbit santralinin işletmesini yürüten Kore Hidro ve Nükleer Enerji Şirketi (KHNP) de reaktörün 11 Aralık'ta elektrik üretimine başlayacağını belirtti.
Santral 6 reaktörden oluşuyor
Toplam kurulu güç kapasitesi 6 bin megavata yakın olan Hanbit Nükleer Santrali, 6 reaktörden oluşuyor.

Nükleer santral serüvenine 1950'lerin sonuna doğru başlayan Seul yönetimi, Kori-1 adlı ilk nükleer reaktörünü ABD'li Westinghouse firmasının desteğiyle 1977'de devreye almıştı.
Halihazırda aktif 25 nükleer reaktörü bulunan Güney Kore, elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 30’unu nükleer santrallerden karşılıyor.
Güney Kore, temmuzda yayımlanan ve ülkenin gelecek 10 yılını kapsayan enerji programına göre 2030'a kadar elektrik üretiminin yüzde 32,8'ini nükleer enerjiden karşılamayı hedefliyor.


KAYNAK; TRTHABER,

Adamlar resmen Nükleer santrali devrimi yapmislar..

Cari acik Enerji sorunu yasamiyorlar..

Yilda 80-100 milyar dolari yurtdisina ödemiyorlar.. O paralar ülke icinde ekonomiyi döndürmekteler..?

Cok geride kalmissiz..erkan_gs_mk

1 ay önce - Sal 13 Arl 2022, 15:34
Akkuyu NGS'nin İlk Köprülü Vincin Montajına Başlandı


"Mersin'in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşaat sahasında, 1’inci ünitenin türbin binasında kurulacak üç köprülü vinçten ilkinin montajına başlandı.
Kurulacak vinçlerin en büyük olanı, 350 ton kaldırma kapasitesine sahip elektrikli çift kirişli bir köprülü vinç olma özelliği taşıdığı belirtildi. Vinç, nükleer santralin inşaat, kurulum ve işletme aşamalarında türbin binasındaki kaldırma ve taşıma işlemleri için kullanılacağı en az 70 yıl hizmet ömrüne sahip olduğu kaydedildi. Vincin, sırasıyla 350, 40 ve 6,3 ton kaldırma kapasitelerine sahip ana vinç, yardımcı vinç ve elektrikli vinç olmak üzere üç kaldırma tertibatı bulunduğu uzunluğu 56,8 metre, yüksekliği 5,8 metre ve kaldırma yüksekliği 43 metre olduğu toplam ağırlığı ise 385 tonu bulduğu aktarıldı."


13 Aralık 2022nuri kayseri
1 ay önce - Sal 20 Arl 2022, 04:38

Maşallah çalışmalar bu hızda sürerse nisan mayıs gibi ilk ünitemiz devreye girecek gibi.

Deniz Zeybek
1 ay önce - Sal 20 Arl 2022, 09:46
26 bin kişi çalışmaktadırsayfa 183
« önceki   123 ... 182183184185186   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET