Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 649
Bekiralani
2 ay önce - Pzr 20 Ksm 2022, 22:41

Emir Bey helâ sayısı konusuna doğru parmak basmış buna ek olarak:

Mesela İstanbul (İGA) Havalimanında köpekler için ihtiyaç odası bile var bunun benzeri Mersin Havalimanına da yapılmalı.

(+)

Ysn tas
2 ay önce - Pzr 20 Ksm 2022, 23:40

Bu Havalimanı aktif olarak Çalışmaya başlasın dış hatlar kargo vs bölgedeki sera arsa tarla mevcut depolar vs hepsi çok değerlenecektir . Daha şimdiden yüksek köyü civarına havaalanı yakınına 2 adet soğuk hava deposu yapılmış. Birisi bitmiş diğeri de bimek üzere . 4-5 sene sonra bölge uçar ama Tarsus a çok daha fazla yarar. Mersin Limanı çbh osb ler hızlı tren vs

Ünal_hoca
2 ay önce - Pts 21 Ksm 2022, 23:51
ring/ ulaşım

Ç. B. Havalimanından çıkan bir aracın saat yönünde hareket ederek hiç şerit ve/veya yön değiştirmeksizin havalimanına dönmek için katedeceği uzaklık yaklaşık 25 -26 kilometre. Elbette tersi de geçerli. Bu yolların çevresinde ve özellikle oluşan üçgenin üçgenin içi ile ÇBH'nı başlangıç kabul edersek yolun ortası, 12-13. kilometreler ki haritada Esenler köyüne denk gelir, lojistikte yer seçimi modellemelerinde ve çok kriterli karar vermelerde ilk sırayı alır diye düşünüyorum.

Yapılan yeni yolların biri zaten otoban bağlantı yolunun uzatılması şeklinde tasarlandığı için ihtimal ki benzer vasıflarda olacaktır. Bu karakter özellikleri taşıyan yollara sıkça giriş-çıkışlar olmayacağını düşünüyorum. Tüm dünyada havalimanı bağlantı yolları prestijli yolardır, bugün olmasa bile, tedarik zinciri algoritmalarında hep dikkate alınır, alınmalıdır da.

Havaalanının dibine soğuk h. deposu ya da herhangi bir depo-stok (kapalı) alanı yaparsınız, yaparsınız ama, uçağa ulaşmak için 5 km. gitmeniz gerekir. O durumda 3-4 km, kimi zaman 13-14 km. ötedeki kuruluş sizden rekabet anlamında avantajlı olur.

Bölgenin sosyo-ekonomik ve kültürel trafik/kural okuryazarlığ, civar alternatif yollar da düşünülür karar aşamalarında.

Matematiksel olarak kuzeyi de değil, D-400 güneyi Esenler köyü bölgesi hem bugün, hem de gelecekte diğer lokasyonlardan biraz daha avantajlı gibi okuyorum ben sınırlı bilgilerimle. Elbette uzmanlar çok daha iyi bilir.

(+)

Ünal_hoca
2 ay önce - Sal 22 Ksm 2022, 00:12
ring/ ulaşım

... yazdıklarım, otel gibi (yatılı) konaklama merkezleri için de geçerli.

Kimsenin gelip o bölgede bırakın bir tam günü, özel bir nedeni yoksa otelde 12 saatten fazla kalmayacağı açıktır. Bu da İbis gibi sirkülasyonu yüksek, orta üstü kalitede *** veya **** oteller için bir cazibe merkezi oluşturur.

Kişi 500-2000 dolar aralığında seyahat harcaması yapmışsa konfor mu para mı tercihinde ibre 50 dolardan yana olmaz diye düşünüyorum.

Ysn tas
2 ay önce - Sal 22 Ksm 2022, 20:39

Havaalanın dan d 400 e kadar yani çbh kuzeyi yol güzergahı yarıma dayalı işletmeler hücum edecektir.

Ünal_hoca
2 ay önce - Sal 22 Ksm 2022, 21:07

Alıntı:
Havaalanın dan D-400 e kadar yani çbh kuzeyi yol güzergahı tarıma dayalı işletmeler hücum edecektir.

Kısmen katılıyorum. Kısmen dememin sebebi sadece tarıma dayalı olanlar değil, yanısıra küçük ve orta sanayi için de ayrıca bir çekim merkezi potansiyeli olduğu açık. Olmalı da, değilse sırf tarımla ne bölgesel, ne de ulusal kalkınma olur. Lütfen portakalı ya da buğdayı küçümsediğim gibi bir okuma yapılmasın.

Büyük sanayi için ciddi şüphelerim, giderek endişelerim var.
1- Küçük, orta veya büyük farketmez, her sanayi ya da her tercih (tarımdan) bir vazgeçiştir. İki tarafı da keskin bıçak,
2- Endüstrileşme kültürümüz zayıf. Yatırımı; 100 Dolar koyup bir yıl içinde 150 dolara ulaşmayı bekliyoruz. Yani kısa vadede geri dönüş. Alternatif görüş ise; 500 Dolar koyup bunu her yıl 100'er 100'er arttırıp, kârı sermayeye ekleyerek 5 yıl içinde 1000 Dolarla ilerlemek, 5-10 yıldan sonra sürdürülebilir geri dönüş beklemek.

nuri kayseri
2 ay önce - Sal 29 Ksm 2022, 10:17

formdaşlarımız adana şakirpaşa havalimanı nın mart ayında taşınacağını belirtmişlerdi ama hükümet yetkilileri açılışın şubat ayında yapılacağını belirtiyor ,acaba yeni havalimanı örneğin önce yurtdışı uçuşlar gibi kısmen açılıp peyderpey bir taşınmamı olacak yetkililerin açıklamalarından bunu mu anlamamız gerekiyor.

Ysn tas
2 ay önce - Cmt 03 Arl 2022, 14:38

Son durum nedir acaba bilgisi olan var mı artık sona yaklaştık

Ysn tas
2 ay önce - Cmt 03 Arl 2022, 16:10

3 ay sonra inşaat tamamen bitecek yollar da bitmek üzere inşaatin son hali resimler bugün yarın düşer diye tahmin ediyorum

mafakyanc

2 ay önce - Cmt 03 Arl 2022, 20:11

Alıntı:
Formdaşlarımız adana şakirpaşa havalimanı nın mart ayında taşınacağını belirtmişlerdi ama hükümet yetkilileri açılışın şubat ayında yapılacağını belirtiyor ,acaba yeni havalimanı örneğin önce yurtdışı uçuşlar gibi kısmen açılıp peyderpey bir taşınmamı olacak yetkililerin açıklamalarından bunu mu anlamamız gerekiyor.

Elde çok güncel fotolar yok ama en yeni tarihli olanlar bile Şubat 2023'de kısmi bir açılış olamayacağını göstermeye yeter. Biraz mantıklı olalım.

Hele ki bu "şubat" hatta "mart" tarihini Ulaştırma Altyapı Bakanı telaffuz etmişse, kişisel olarak kendisinin sözlerine asla inanamam; İstanbul'daki durumları sizler bilmeyebilirsiniz ama bizler iyi biliyoruz!

Benim kişisel tahminim, hakkıyla yapılacak en erken açılış Haziran 2023 olabilir ve o tarihte de hem bazı eksiklikler yine de olacak, hem de en azından ortada ciddi ve fonksiyonel bir kargo terminali de daha olmayacaktır.

Ama bu tarihi hafta içinde dolaylı bir kaynaktan kontrol etme olasılığı var; onu denerim.

sayfa 649
ANA SAYFA -> ULAŞIM