Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Mersin - Kentleşme Olgusu ve Emlak Piyasası
« önceki   123 ... 353637   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 36
Bekiralani
2 ay önce - Pzr 20 Ksm 2022, 20:28
Yabancıya Konut Satış Sayısı


Alıntı:
Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 2 bin 123 konut satışı ile Antalya aldı. Antalya'yı sırasıyla bin 658 konut satışı ile İstanbul ve 490 konut satışı ile Mersin izledi


Alıntı:
İstanbul'u geçmemize az kalmış.


Antalya 2123 konut
İstanbul 1658 konut
Mersin 490 konut

Yani Mersin'deki satışın %338 artması lazım ki İstanbul'a yetişsin.


Tolga Cigerci
2 ay önce - Pzr 20 Ksm 2022, 21:17

Ben genel orandan bahsetmiyorum zaten, aylık bazda İstanbul'a yetişmemize ramak kalmış diyorum. Bir bakmışsın 'Mart-Nisan ayı yabancıya konut satış' istatistiğinde İstanbul'u geçmişiz ve 2. sıraya yerleşmişiz. Belli olmaz. Önceki aylara göre farkta azalma var gibi çünkü.

Bipo33
2 ay önce - Pzr 20 Ksm 2022, 23:23

Bu arada Antalya da bu rakam ilçelere dağılıyor. Mersinde ise buyuk ihtimalle %90 oranında sehir merkezi. Onumuzdeki 5 sene icinde bati Mersin Rusya'nın bir oblastı olursa şaşırmayın

Bekiralani
2 ay önce - Pts 21 Ksm 2022, 09:18

Bu arada geçen aylarda Antalya'da Konyaaltı ilçesi , Alanya'da Kargıcak, Avşallar, Mahmutlar gibi en büyük mahalleler, Döşemealtı ilçesi (villaların gözde ilçesi) ve Muratpaşa'da Topçular gibi birkaç mahalle daha yabancı satışına kapandı. Lara ve Altıntaş bölgesine geçiyorlar artık genellikle. Tabi diğer ilçelerde de varlar. O yüzden kırsal diyebileceğimiz turistik ilçelerde (Serik vs) bile fiyatlar çok artmış durumda. Ama zaten Antalya'da Rusya - Ukrayna Savaşı yokken de fiyatlar yüksekti. Mersin'de Çiftlikköy - GMK bulvarı - Mezitli sahile yakın civarlarda 5 yıllık 2+1 i satıp Antalya'da Konyaaltı veya Lara'da yine 5 yıllık 1+1 alınmıyordu. Yani baya yüksekti fiyatlar yıllar önceden beri. Şimdi en azından 1+1 alınabiliyor Mersin arttığı için.

Mersin'deki artış gerçekten astronomik. Bazı kaynaklar %200 falan dese de ben evlerin Pandemi öncesi yani 2019dan beri 5kat arttığını gözlemliyorum Mersin özelinde. Mersin'de de Antalya gibi bazı mahalle ve ilçeleri yabancı satışına kapatmak lazım. Mesela Akdeniz, Yenişehir ve Mezitli'ye artık Suriyeli alınmamalı. Demografiyi bozuyorlar. Diğer ilçelere ya da komşu illere dağıtılmalı. Mültecilerle komşu olmak Mersin'de evlerin değerini çok düşürüyor bazı mahallelerde. Emlakçılar mesela yeni konutların olduğu Kuzey Mezitli'de çok Suriyeli var oradan ev almayın rahat edemezsiniz diye yönlendiriyor bazı seküler ya da milliyetçi kesimi. Böyle gerçekler de var.


Tolga Cigerci
2 ay önce - Pts 05 Arl 2022, 16:26

Mersin’in özellikle turizm ve tarım ilçelerinden ilk sırada yer alan Erdemli’ye Rusya başta olmak üzere birçok ülkeden gelen yabancıların ev almaya başlamasıyla bu yıl fiyat artışı Türkiye ortalamasını geçti.İlçede başta sahile yakın noktada bulunan 1+1 ile 2+1 daireler 1 milyon liradan başlayarak 2 milyon liraya kadar, 3+1 ve 4+1 daireler ise 2 ile 5 milyon lira arasında satışa sunuluyor.

Yeni havalimanının sona yaklaştığı ve 20 bin kişiye yapımı sırasında istihdam sağlayan nükleer santralin de Mersin'e yapılıyor olması kente ilgiyi arttırdı. Her türlü tarım ve sanayi alanında üretimin yanı sıra turizmin de olduğu şehirde bu sene Erdemli ilçesinde yabancıların talebi çoğaldı. Özellikle ilçede sahil kenarları olmak üzere 1+1 ile 2+1 daireler 1 milyon liradan başlayarak 2 milyona kadar, 3+1 ve 4+1 daireler 2 ile 5 milyon lira arasında satışa çıktı. İlçede villa fiyatları ise 8 milyon liradan başlayarak konum ve özelliklerine göre 50 milyon liraya kadar çıkıyor. Ruslar başta olmak üzere birçok ülkeden gelen turistlerin emlakçılarla görüşerek beğendikleri daireli almaya çalıştığı ifade edildi.

"Ruslar burayı çok seviyor, ev fiyatları İstanbul'la yarışıyor"

Rusya'dan gelerek Türkiye'ye yerleşen ve vatandaşlık alan emlak firması işletmecisi Yuliya Kaygusuz, "12 yıldır burada yaşıyorum, 4 yıldır da bu işleri yapıyorum. Burası çok güzel, Ruslar burayı çok seviyor. Plaj bölgeye çok yakın, sıcak ve güzel bir ülke, kahve, yemekler. Tabii ki ev fiyatları Rusya'ya göre uygun. Ancak İstanbul ile Erdemli de ev fiyatlarında şu an yarışıyor, çünkü bizim bölge daha ilgi çekiyor, onun için fiyatlar çok yükseldi. En çok gelenler başta Rusça konuşan ülkeler; Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan bütün ülkeler buraya geliyor şu an. Biz son 4 yıldır bu işi yapıyoruz ama en yüksek satışımız en son yıl. 750 aileyi ev sahibi yaptık" dedi.

"Bu sene en fazla talebi aldık"

İstanbul ile Mersin'de ev fiyatlarının yarıştığına değinen emlak danışmanı Emre Kaygusuz ise, "Neden İstanbul ile Mersin, bu fiyatlarla yarışıyor? Çünkü Mersin aşırı bir gelişim sağladı, ticaret merkezi haline gelmeye başladı, çok turist alan bir bölge olmaya başladı, havalimanının yapılması, limanın olması, onun haricinde nükleer santralin yapılıyor olması. Almanya'dan, Rusya'dan, Kazakistan'dan ve Orta Asya'nın çeşitli bölgelerinden birçok insan taleple buraya gelmeye başladı. Kesinlikle bu sene diğer senelere göre en fazla talebi yaşadık, son 4 yıla baktığımız zaman 700 ila 750 yabancı aileyi ev sahibi yaptık" diye konuştu.

"İnternetten Türkiye ile tanıştım buraya geldim Türkiye ucuz"

Rusya'dan gelerek Erdemli'den ev alan Alexsandr Şigayev de, "Şu an için oturum iznim var, Türk vatandaşı da olmak istiyorum. İnternetten Türkiye ile tanıştım, buraya geldim, burayı çok seviyorum. Bir daire satın aldım, Mersin bölgesine çok hayranım. Oturum izni aldım, vatandaşlık da almak istiyorum. Yiyecek içecek anlamında burası iki kere daha ucuz. Teknik anlamda elektronik ürünlerde hemen hemen aynı. Daire fiyatlarında ise burası Rusya'ya göre daha uygun" ifadelerini kullandı.

https://www.iha.com.tr/mersin-haberleri/ruslarin- ...r-4058518/Slippin Jimmy
2 ay önce - Pts 05 Arl 2022, 17:42

Rus kökenli vatandaşların gelme sebebi nükleer santral inşaatı için gelen çalışanların ailelerini getirmesi ve onların da beğenip diğer tanıdıklarını çağırması mı yoksa ikliminin sıcak olması ve deniz kenarı bir il olmasının henüz yeni farkedilmesi mi ? Tam olarak son yıllarda Mersin'in ön plana çıkma nedeni ne oldu arkadaşlar?

Tolga Cigerci
2 ay önce - Pts 05 Arl 2022, 18:18

Nükleer santral inşaatından önce de Mersin'e azımsanmayacak derecede Rus akını vardı, ana etken santral değil ama Rus göçünü körükledi tabii. Özellikle Çeşmeli ve Tömük taraflarındaki yazlık tatil sitelerini mesken tutuyorlardı önceleri ama artık Rus nüfus yoğunluğu Mersin'in her yerinde. Şehir merkezinde, çarşıda bile hissediyoruz son 1 yıldır. Antalya'ya alternatif bir kent arıyorlardı uzun yıllardır, o da Mersin oldu kısacası. Deniz, kum, güneş, modern bir şehir ve ticaretin de her geçen gün daha gelişmesi ana etken. Sıcak denizleri, güneşi, güneşlenmeyi, tropikal meyveleri sever Ruslar

Emir ERTEN
1 ay önce - Prş 05 Oca 2023, 17:53

Mersin'de bu aralar emlak sektöründe yaprak kıpırdamadığı duyumunu aldım emlakçılardan. Genelde yabancılar alıyormuş ve bu sayede iş yapabiliyorlarmış.

Bu fiyatlara yerlilerin alamamasına pek şaşırmadım. 40 metrekare 1+1 evler bile 1 milyondan başlıyor. Halbuki maksimum 10 yaşında 1+1 dairenin ederi şuan 500 - 700 bin arasında olmalıdır. Ancak bu şekilde piyasa canlanabilir.


Tolga Cigerci
3 hafta önce - Çrş 18 Oca 2023, 08:18
Mersin, son 10 yılın rekorunu kırdı: Türkiye'de 3'üncü sıraya oturdu(+)(+)


Kaynak: Mersin Hakimiyet Gazetesi


Uygurun ruhu
3 hafta önce - Çrş 18 Oca 2023, 11:54

Mubarek cigerci , oyle bir anlatiyonki sanki Ruslarin gelmesi iyi biseymis gibi bize bol bol para verecekler

L.n Ruslar girdigi yere bir daha cikmazlar , bunun en buyuk ispati Turk yurdu Kazan Tataristan ve Kirim'dir .

Ruslari bu ulkeden biran once defetmek gerekiyor .sayfa 36
« önceki   123 ... 353637   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET