Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 7
Kenanwow
4 yıl önce - Sal 22 Oca 2019, 14:27
Milli teknoloji hamlesi için 342 firmalı dev iş birliği


Alıntı:
Türkiye'nin savunma, havacılık ve uzay sanayisindeki milli teknoloji hamlesine destek vermek amacıyla faaliyet gösteren ve ülkenin en büyük kümelenmesi haline gelen Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) yeni katılımlarla güçlendi.

Haberin Devamı:

http://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/2811390-m ...is-birligi


Misafir 105

3 yıl önce - Pzr 17 Mar 2019, 15:17

SAHA İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi olarak 353 üyemiz.


Kenanwow
3 yıl önce - Cmt 28 Arl 2019, 00:04

Alıntı:
'Bilim Erzurum' merkezinin kuruluş protokolü imzalandı


Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) arasında imzalanan protokolle kurulacak "Bilim Erzurum" merkezi ile ortaöğretim çağındaki gençlerin bilimle buluşması sağlanacak. T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, "Erzurum'da her yıl 150 bin ortaöğretim çağındaki genç, bilim merkezinde eğitim alacak. Gençlerimiz burada modern eğitim, pratik ve proje odaklı çalışma yapacak" dedi.


Haberin Devamı:

http://www.haber7.com/guncel/haber/2928871-bilim- ...-imzalandi


Kenanwow
2 yıl önce - Pzr 16 Şub 2020, 17:12

Alıntı:
ERDOĞAN ÇAĞRI YAPTI: ŞİMDİ TAM ZAMANI YOKSA GEÇ KALIRSINIZ


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknopark İstanbul 2. Etap açılış töreninde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, girişimcilere seslenerek, "şimdi yatırımın tam zamanı, beklerseniz çok geç kalırsınız" dedi.


Haberin Devamı:


http://www.haber7.com/foto-galeri/61366-erdogan-c ...kalirsiniz


crypton
10 ay önce - Pts 28 Mar 2022, 22:20

Alıntı:
Bilişim Vadisi İzmir'in temeli yarın atılacak
Türkiye'nin iki büyük sanayi şehri "Mega Teknoloji Koridoru" ile birbirine entegre oluyor. Kocaeli'de bulunan Bilişim Vadisi'nin yeni üssü, yarın İzmir'de atılacak temelle kurulmaya başlanacak.

Zeynep Çetinkaya |28.03.2022
Ankara
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin sivil teknolojiler, mobilite ve girişimcilik alanlarında küresel rekabet gücünü artıracak Bilişim Vadisi İzmir'e ilk harç, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım tarafından konulacak.

Urla'da gerçekleştirilecek temel atma töreni, 29 Mart saat 11.00'de başlayacak. Tören, akademiden özel sektöre, kamudan siyasete kadar birçok önemli ismi bir araya getirecek.

Teknoloji tabanlı girişimlere odaklanacak Bilişim Vadisi İzmir, Ar-Ge, yazılım ve tasarım alanlarında 6 bin kişiye istihdam sağlayacak. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubuna ev sahipliği yapan Bilişim Vadisi, İzmir'deki yeni üssüyle mobilite, bağlantılı teknolojiler ve dijital oyun alanlarında ülkeye güç katacak.

Yıldırım, daha sonra ismi Bilişim Vadisi İzmir'e dönüşen İzmir Teknoloji Üssü'ne ilişkin protokolü Başbakanlığı döneminde 2018 yılında imzalamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019'da Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi'nin açılışında İzmir Teknoloji Üssü'nün Bilişim Vadisi çatısı altına alınacağını açıkladı. 2021'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 180 bin metrekarelik alan, teknoloji geliştirme bölgesi olarak ilan edildi.

Bilişim Vadisi İzmir uluslararası firmaları Türkiye'ye çekecek
Bilişim Vadisi İzmir, tamamlandığında 63 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Yapılacak bu yatırımla İzmir'deki teknoloji geliştirme bölgelerinin kapalı alan kapasitesi 2 buçuk katına çıkacak.

Bilişim Vadisi İzmir, geliştireceği yüksek teknolojiyle uluslararası firmaları Türkiye'ye çekecek. Burası, kurulacak Ar-Ge ve kuluçka yapılarıyla da girişimcilere destek verecek.

Sivil teknolojileri odağına alan Bilişim Vadisi'nin, geliştirdiği ulusal ve uluslararası iş birliği ağını İzmir'de de sürdürmesi, istihdama ve üretime katkı sağlayacak, sanayinin dijitalleşmesinde ve yazılım endüstrisinin gelişmesinde önemli katkılar sunacak.

Bilişim Vadisi İzmir, ayrıca prototip geliştirme ve test atölyeleriyle yenilikçi çalışmalara da ev sahipliği yapacak.

- Sağlık ve tarım teknolojileri

Sağlık ve tarım teknolojileri başta olmak üzere mobilite, bağlantı teknolojileri, akıllı şehirler, siber güvenlik, tasarım ve dijital oyun alanlarında potansiyel artırıcı çalışmalara olanak sağlaması hedeflenen Bilişim Vadisi İzmir’de, şehrin sanayi ve teknolojideki güçlü altyapısı, üniversiteler ve teknoparklarla oluşturulacak güçlü bağlarla perçinlenecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu, İstanbul, Kocaeli ve İzmir'i birbirine bağlayacak "Mega Teknoloji Koridoru" kurmayı hedeflediklerini belirterek, "Tüm bu bölgelerin güçlerini birleştirdiği duvarsız teknoparklar kurmak hedefimiz. Bilişim Vadisi İzmir, bunun önemli ayaklarından biri olacak." ifadelerini kullandı.
https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/bilisim- ...ak/2547773


Hayırlı olsunerkan_gs_mk

10 ay önce - Sal 29 Mar 2022, 23:21
Bilişim Vadisi İzmir’in temeli atıldı
Alıntı:
İstanbul-Kocaeli-İzmir'i birbirine bağlayacak mega teknoloji koridoru hayata geçiyor.

Bilişim Vadisi İzmir mobiliteden akıllı şehirlere, siber güvenlikten dijital oyunlara kadar birçok alanda teknololoji firmalarına ev sahipliği yapacak.

Hayırlı olsun!

Hayırlı uğurlu olsun.


BJK 5106
4 ay önce - Pzr 18 Eyl 2022, 14:53

Teknoparklar yüksek teknolojili mal ve hizmet üretimine katkı sağlıyor

Milli Teknoloji Hamlesi ile teknoloji ve yenilik kabiliyetinin artırılmasını hedefleyen Türkiye, yüksek teknolojili ürünlerin yerli imkanlarla geliştirilmesine yönelik çalışmalarına da hızla devam ediyor.
Alıntı:
Uygulamaya 2001 yılında konulan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile kurulan teknoparklarda, teknolojik bilginin üretilmesi, üretilen bilginin ticarileştirilmesi, üründe ve üretim yöntemlerinde ürün kalitesi ve standardının yükseltilmesi, verimliliği artıracak ve üretim maliyetlerini düşürecek yeniliklerin geliştirilmesi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni ve ileri teknolojilere uyumu, araştırmacılara iş imkanlarının sağlanması ve ileri teknoloji yatırımları yapacak yabancı sermayenin ülkeye girişinin hızlandırılması ile sanayinin rekabet gücünün artırılması amaçlanıyor.

AA muhabirinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı istatistiklerinden derlediği bilgilere göre, Ağustos 2022 itibarıyla Türkiye genelinde toplam 94 teknopark kuruldu. Bu bölgelerin 81'i faaliyetine devam ederken, 13'ünün altyapı çalışmaları sürüyor.

En fazla sayıda teknoloji geliştirme bölgesine ev sahipliği yapan şehir 13 teknoparkla İstanbul olurken, bu ili Ankara 11, Kocaeli 5 ve İzmir 4 teknoparkla izliyor.

Antalya, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kayseri, Konya ve Mersin'de 2'şer,

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Batman, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzurum, Giresun, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kütahya, Malatya, Manisa, Muğla, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van, Yalova, Yozgat ve Zonguldak'ta 1'er adet teknopark bulunuyor.

AR-GE personeli sayısı 70 bine yaklaştı


Teknoparklarda faaliyet gösteren firma sayısı 8 bin 114'e ulaşırken, buralarda çalışan personel sayısı da 69 bin 884'ü AR-GE personeli olmak üzere toplam 84 bin 281'e çıktı.

Teknoloji geliştirme bölgelerinin toplam satışı Ağustos 2022 itibarıyla 183,2 milyar lira, toplam ihracatı da 7,6 milyar dolar olarak kaydedildi.

Teknoparkların aynı dönemde toplam tescil edilen patent sayısı 1511'i,
faydalı model sayısı 439'u,
endüstriyel tasarım sayısı 321'i buldu.

Teknoloji geliştirme bölgelerinin 3 binden fazla sınai mülkiyet tescil başvurusu ise sonuçlanmayı bekliyor.

Teknoloji geliştirme bölgelerindeki şirketlerin sektörel dağılımı incelendiğinde yüzde 48,08'lik oranla bilgisayar programlama faaliyetleri yapan firmaların çoğunluğu oluşturduğu görüldü.

Bilgisayar programlama faaliyetlerini, yüzde 6,08'lik oranla doğal bilimler ve mühendislikle ilgili diğer araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri sektörü, yüzde 3,47'lik oranla biyoteknolojiyle ilgili araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri takip etti.
(AA)


BJK 5106
3 ay önce - Sal 11 Ekm 2022, 08:21Prof. Dr. Tunçalp Özgen Teknoloji Merkezi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, açılışı yapılan Profesör Doktor Tunçalp Özgen Teknoloji Merkezi’nde gençlerin yenilikçi teknolojileri geliştireceği girişimleri için çalışacağını belirterek, “Eğlen, öğren ve üret sloganıyla çalışacak bu merkezde evlatlarımız, modern dünyanın dijital teknolojilerine yönelik çok önemli imkanlardan faydalanacak.” dedi.
Alıntı:
Bakan Varank, Keçiören’de Profesör Doktor Tunçalp Özgen Teknoloji Merkezi’nin açılışını yaptı. Keçiören Belediyesi tarafından hizmete sunulan teknoloji merkezinin 4 milyon liraya yakın bir yatırımla hayata geçirildiğini kaydeden Varank, şunları söyledi:

DENEYİM STÜDYOLARI: Eğlen, öğren ve üret sloganıyla çalışacak bu merkezde evlatlarımız, modern dünyanın dijital teknolojilerine yönelik çok önemli imkanlardan faydalanacak. Bunların başında da deneyim stüdyoları geliyor. Merkezimizde son teknoloji cihazlarla donatılmış ses ve görüntü stüdyoları yer alıyor. Burası, gençlerin içerik üretmekte kullanabileceği alanlardan bir tanesi olacak.

E-SPOR: Sadece bu kadar değil, burada sizlerin çok ilgisini çekeceğini düşündüğüm diğer bir imkân da elektronik spor. Eminim birçoğunuz dijital oyunları seviyorsunuz. Bu oyunlar artık öyle büyük bir sektör halini aldı ki bir stadyum dolusu insan futbol maçı izler gibi e-spor müsabakalarını takip ediyor. Yüzbinlerce online izleyici bu müsabakaları takip ediyor.

ÖZEL TURNUVA: Merkezimiz sayesinde Keçiörenli gençler de bu imkanlardan sonuna kadar faydalanabilecek. E-spor takımları kurup burada turnuvalar düzenleyebilecek ya da kendilerini geliştirip antrenman yapabilecekler. Bugün de zaten açılışa elektronik spor müsabakası düzenlenecek.

DİJİTAL OYUN GİRİŞİMCİLİĞİ: Türkiye, son dönemde dijital oyun girişimciliğinde adeta bir tarih yazıyor. İstanbul bu yıl dijital oyun sektöründe Avrupa’da en fazla yatırım alan şehir oldu. Gençlerimiz, kurduğu start-uplar geliştirdikleri oyun teknolojileriyle tüm dünyadan yatırımcıların ilgisini çekmeye de devam ediyor. Burası da bu vizyona uygun olarak, aynı zamanda bir kuluçka merkezi şeklinde tasarlandı.

YENİLİKÇİ TEKNOLOJİLER: Gençler, burada hem eğlenerek öğrenecekler ama aynı zamanda kendi girişimlerini kuracaklar, kendi çalışmalarını burada yapabilecekler. Üniversitelerle iş birliği içerisinde teknoloji ve girişimcilik eğitimlerinden, mentörlük hizmetlerinden ve ofis imkanlarından faydalanacaklar. Tüm ihtiyaçların her yönüyle düşünüldüğü, en nitelikli altyapıların kurgulandığı bir tesisten bahsediyoruz.

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ: Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu ile kritik teknolojilerin sadece pazarı değil, aynı zamanda üreticisi bir Türkiye inşa etmek istiyoruz. Bu amaçla yürüttüğümüz tüm çalışmaların merkezine de gençlerimizi alıyoruz. Havacılıktan uzaya, savunma sanayiinden elektrikli araçlara, yazılımdan yapay zekaya kadar birçok alanda yaptığımız atılımlarda gençlerimizle beraber yol yürümek istiyoruz.

TEKNOLOJİK BAĞIMSIZLIK: Fırsat verildiğinde, imkân tanındığında Türk gençliğinin yapabileceklerinin bir sınırı olmadığına defalarca şahit olduk. Bizim asıl derdimiz bu başarıyı her alanda yaygınlaştıabilmek ve gençlerimizin öncülüğünde ülkemizin teknolojik bağımsızlığını pekiştirebilmek.

DENEYAP: Bunun için de çocukluktan üniversite ve sonrası döneme kadar hayatlarının her aşamasında gençlerimize en modern imkanları sunmaya çalışıyoruz. DENEYAP teknoloji atölyeleri bu sebeple kuruldu. Ortaokul ve lise çağındaki öğrencilerimize burada yapay zekâ, robotik, kodlama, nesnelerin interneti gibi farklı eğitimler veriyoruz.

TEKNOFEST: Benzer şekilde her yıl rekorlar kırarak büyüyen TEKNOFEST de bu amaçla kurguladığımız diğer önemli bir projelerimizden bir tanesi. Lise ve üniversite çağındaki gençler TEKNOFEST’te dünyanın en yeni teknoloji alanlarında yarışmalara kendi takımlarıyla beraber katılıyorlar. Kendi geliştirdikleri roketleri, elektrikli otomobilleri, insansız hava araçlarını, denizaltıları yarıştırıyorlar.

42 OKULLARI: Teknolojinin ruhu olan yazılım konusunda insan kaynağını geliştirmek üzere yeni nesil yazılım okulları kuruyoruz. Kendi kendine öğrenme metoduyla çalışan dünyanın gözde yazılım okullarından olan 42 okullarını Türkiye’ye kazandırdık. Bugüne kadar bine yakın öğrencimizin eğitim almaya başladığı bu okullardan mezun olan gençlerimizin dünyanın en başarılı yazılımcıları olarak piyasaya atılabiliyorlar.

GÖKYÜZÜ GÖZLEM ETKİNLİKLERİ: Yine gençlerimizi bilim ve teknoloji aşkıyla gökyüzüyle tanıştırmaya çalışıyoruz. Önceleri sadece Antalya’da düzenlenen Gökyüzü Gözlem etkinliklerini Anadolu’nun diğer illerine de yaygınlaştırdık. Antalya’da, Diyarbakır’da, Van’da ve Erzurum’da çok geniş katılımlarla etkinlikler düzenleyerek gençlerimize uzayı ve uzay teknolojilerini tanıtıyoruz.

GENÇLERİMİZİN YANINDAYIZ: TÜBİTAK burslarıyla gençlerimizin ve araştırmacılarımızın bilimsel çalışmalarına katkılar sağlıyoruz. Kısacası her alanda gençlerimizin yanında olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Bir kez daha açılışını yaptığımız Tunçalp Özgen Teknoloji Merkezinin başta gençlerimiz olmak üzere herkes için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Törende, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ve Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran konuşma yaptı.

TEKNOMER KURSLARI

TEKNOMER kurslarında; 3D Modelleme ve Tasarım, Android Mobil Yazılım Geliştirme, Dijital Oyun Tasarımı, Robotik Kodlama, Web Tasarım, Dijital Pazarlama kurlarının yanı sıra e-spor, proje fikirleri, eğitimler, konferanslar ve deneyimleme faaliyetleri gerçekleştirilecek. 🔗sanayi.gov.tr


erkan_gs_mk

2 ay önce - Pzr 06 Ksm 2022, 16:44
Burası Türkiye’nin Bilişim Vadisi…

BJK 5106
2 ay önce - Çrş 09 Ksm 2022, 15:35Niğde Teknopark, 2017'den bu yana ekonomiye yaklaşık 230 milyon lira katkı sağladı

Niğde Teknopark'ta yazılım, savunma sanayisi, mühendislik ve tarım gibi alanlarda faaliyet gösteren firmalar, dijital silah aparatları, tarımsal dron, tohum sayma makineleri, elektrikli ev aletleri, insansız hava araçları ve cerrahi işlem sonrası yara koruyucu korse üretimiyle ön plana çıkıyor.
Alıntı:
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü ve Niğde Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Uslu, AA muhabirine, teknoparkın 2017'de firma kabulüne başladığını söyledi.

Teknoparkın şu anda 56 firmayla yüzde 100 doluluk oranına ulaştığını belirten Uslu, teknoparklardaki en önemli noktalardan birinin akademisyen sayısı olduğunu ifade etti.

Uslu, 15 akademisyenin kendi şirketleriyle faaliyet yürüttüğünü, 28 akademisyenin ise teknopark bünyesindeki firmalarda görev aldığını dile getirerek, "56 firmamız, toplam 108 personel çalıştırmaktadır. Firmalarımızın projelerinde savunma sanayisi, yazılım, tarım ve sağlık alanları ön plana çıkmakta. Çok önemli projelere sahibiz. Firmalarımızın projelerinden 44'ü başarıyla sonuçlandı, 61'i de devam ediyor. Bu projeler kapsamında birçok ürün elde ettik. Bu ürünlerin 19'unun fikri ve sınai mülkiyet hakları kapsamında başvurusu yapıldı ve tesciller alındı." diye konuştu.....Devam ediyor

https://www.nigdeteknopark.com/


Gönderimi yaparken başlığın genel hususiyetli haberler ve sohbet alanında olmadığını fark ettim.

O bakımdan bu farklı şehre dair aktarım için hoşgörü olacağını umarım.sayfa 7
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet