Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 15
Mustafa Necati 97
4 ay önce - Cum 30 Eyl 2022, 19:12

Bence de kiremit üreten firmaların güneş paneli gömülü kiremit üretimine ağırlık vermesi ve devletin yeni yapılan binalarda bu tür irili ufaklı panellere sahip kiremit ve çatı malzemelerini şart koşması gerek Tepemizde her gün saatlerce ışıldayan ve boşa giden bir enerji kaynağı var. Bence bu kaynağı en verimli biçimde kullanmamız bir dakikasını bile boşa harcamamamız gerekiyor. Bana kalsa her yer güneş paneli olsun, tüm çatılar, tüm arabaların tavanları, tarıma elverişsiz ve verimsiz topraklar aklımıza gelebilecek ve gün boyu güneşe maruz kalan her yeri değerlendirmeliyiz aslında. Gerçekten çatıda elektrik üretme fikri çok iyi, hele ki güneyde bulunan şehirlerden birinde yaşıyorsan, hem kendini kısa vadede amorti eder hem de kendi masrafını çıkardıktan sonra elektrik faturasından kurtarır artarsa devlete satarsın insanlar faydalanır, cebine de 3-5 kuruş bırakırsa bırakır bırakmazsa da zarar değil. Bence bu konuda büyük bir dönüşüm gerekiyor.

Solar kiremit denen kiremit üzerine gömülü panel sistemi.Başka bir örnek


(+)


erkan_gs_mk

3 ay önce - Çrş 09 Ksm 2022, 02:35
Türkiye aims to meet climate goals by investing in green energy


"Türkiye yeşil enerjiye yatırım yaparak iklim hedeflerine ulaşmayı hedefliyor"


Alıntı:
Ülkenin öne çıkan projelerinden biri Karapınar güneş enerjisi santralidir. Ekonomiye katkıda bulunurken ve Türkiye'nin enerji ithalatına olan bağımlılığını azaltmaya yardımcı olurken 2 milyon kişiye elektrik sağlamaya hazırlanıyor.


erkan_gs_mk

2 ay önce - Prş 08 Arl 2022, 22:50
Kalyon Enerji İcra Kurulu Üyesi Dr. Murtaza Ata: "Konya'daki santral Avrupa'nın en büyüğü"


"Kalyon Enerji İcra Kurulu Üyesi Dr. Murtaza Ata Takvim.com.tr'ye özel açıklamalarda bulundu."

Deniz Zeybek
1 ay önce - Pzr 18 Arl 2022, 23:54

Türkiye'nin en büyük GES sistemi Konya Karapınar 1350 MW kurulu güce sahip

GES kurulumu ile su buharlaşmasını azaltmak ve su kaybının önlenmesi de mümkün.

Bunun değerini çok yakında anlayacağız


erkan_gs_mk

1 ay önce - Çrş 21 Arl 2022, 01:11

Alıntı:
Bakan Dönmez, Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisleri'nde yaptığı 2022 Değerlendirme Toplantısında, Türkiye'nin elektrikte kurulu gücünün 100 bin megavatın üzerine çıkarak 103 bin megavata ulaştığını belirtti.

20/12/2022Avrupa'nın ve Orta Doğu'nun ilk ve tek entegre güneş paneli fabrikasının Ankara'da çalıştığını, üretilen panellerin Konya Karapınar'daki proje sahasında tatbik edildiğini belirten Dönmez, "An itibarıyla 1000 megavata yaklaştı oradaki kurulu güç. İnşallah önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde açılışını yapacağız. O güneş elektrik santrali, Avrupa'nın en büyüğü olacak. Dünyanın da beşinci büyük santrali olacak." ifadelerini kullandı.

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/bakan-donmez-202 ...z/2768259#
sayfa 15
« önceki   123 ... 131415
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET