Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Malatya Kayısısı
« önceki   123 ... 252627   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 26
crypton
7 ay önce - Prş 07 Tem 2022, 23:33

Malatya, kayısıda hedeflenen rekolteyi yakalamak istiyor
Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85'inin karşılandığı Malatya'da, bu yıl 336 bin 782 ton yaş, 75 bin 776 ton da kuru kayısı verimi bekleniyor.
Volkan Kaşik |07.07.2022 Malatya


Alıntı:

"Antep baklavası" ve "Aydın inciri"nden sonra Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) nezdinde coğrafi işaret tesciline sahip üçüncü ürünü olan Malatya kayısısında bu yıl hedeflenen 336 bin 782 ton yaş, 75 bin 776 ton kuru kayısı rekoltesi için hummalı çalışmalar yapılıyor.

Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85'inin karşılandığı ve "dünya kayısı başkenti" olarak anılan Malatya'da 50 bin civarında aile geçimini kayısı bahçelerinden sağlıyor.

Türkiye'deki 17 milyon kayısı ağacından yaklaşık 9 milyonunu barındıran, "Hasanbey", "Kabaaşı", "Hacıhaliloğlu" ve "Alyanak" gibi birbirinden farklı 32 çeşit irilik ve lezzette kayısının yetiştiği kentte, hasadın başlamasıyla kayısı bahçelerinde hareketlilik yaşanıyor.

Kış aylarında yaşanan don nedeniyle kentin bazı kesimlerindeki bahçeler kısmen zarar görse de kayısı üreticileri emeklerinin karşılığını almak için bahçelerde yoğun mesai yapıyor.

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, AA muhabirine, kayısının Malatya ekonomisinin can damarı olduğunu söyledi.

Kentte kaysı hasadının başladığını anlatan Solmaz, bereketli bir sezon geçirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Solmaz, çok sayıda kişinin kayısıdan geçimini sağladığını aktararak, şöyle devam etti:

"Hasat iyi başladı. Tek sıkıntımız işçinin az oluşu. Bunun yanı sıra dünyada ve iç piyasada kayısının hak ettiği değeri bulması için üreticiler şu an mutlu şekilde bahçelerinde hasat yapıyor. Geçen yıl kuru kayısı rekoltesi 86 bin ton olarak açıklanmıştı. Bu yıl da yaklaşık 76 bin ton kuru, 300 bin ton da yaş kayısı rekoltesi açıklandı. Geçen yılki rekolte tuttu inşallah bu yıl da rekoltemiz tutar ve ekonomiye katkı sağlarız."

Kayısı üreticisinin alın terinin karşılığını aldığında üretimi büyük bir zevkle yaptığını dile getiren Solmaz, fiyatların memnun edici olduğunu kaydetti.

Üreticiler de rekolte beklentisine inanıyor
Yazıhan ilçesi Sinan Mahallesi'nde üretim yapan Yusuf Kırkgöz, yaklaşık 100 dönüm arazilerinde hasada başladıklarını söyledi.

İşçilerin bahçelerine girerek hasat yaptığını anlatan Kırkgöz, "İnşallah bu yıl emeğimizin karşılığını alacağız. Fiyatlar da inşallah yüzümüzü güldürürse sezonu iyi bir şekilde tamamlayacağız. Bir yıllık emeğimizin karşılığını almak mutlu ediyor. Şu an 35 kişi bahçede hasat yapıyor. Önce silkeleme, sonra patik yaklaşık bir ay daha işimiz var." dedi.

Yeşilyurt ilçesi Çayırköy Mahallesi'nde 83 dönüm arazide kayısı üretim yapan Göksel Cengiz ise hasadına başlanan kayısının bu yıl fiyatları konusunda umutlu olduklarını belirerek, "İnşallah bu yıl yüzümüz gülecek. Geçen yıl ürünümüzü biraz erken sattığımız için bizim için çok verimli olmadı. Ancak bu yıl gördüğümüz kadar çiftçinin yüzü gülecek gibi. Bereketli bir hasat sezonu geçeceğini umut ediyorum." diye konuştu.
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/malatya-kayisida ...or/2632211


crypton
6 ay önce - Sal 19 Tem 2022, 12:12

Malatya'dan yılın ilk yarısında 168 milyon dolarlık kuru kayısı ihracatı
Malatya'dan bu yılın ocak-haziran döneminde 115 ülkeye 32 bin 662 ton kuru kayısı ihraç edilerek, 167 milyon 704 bin dolarlık döviz girdisi sağlandı.
Volkan Kaşik |19.07.2022 Malatya


Alıntı:

AA muhabirinin Malatya Ticaret Borsası verilerinden derlediği bilgiye göre, Türkiye'nin "Antep baklavası" ve "Aydın inciri"nin ardından Avrupa Birliği nezdinde coğrafi işaret alan üçüncü ürünü olan Malatya kayısısı, ihracat getirisiyle yüz güldürmeye devam ediyor.

Geçen yılın ocak-haziran döneminde 41 bin 12 ton ürüne karşılık 141 milyon 176 bin dolar elde edilen kuru kayısıdan bu senenin aynı döneminde ise 32 bin 662 ürün ihraç edildi. Malatyalı ihracatçılar, geçen seneye göre daha az ürün göndermesine rağmen gelirini yüzde 19 artırarak 167 milyon 704 bin dolara çıkardı.

Bu senenin ilk yarısında ABD başta olmak üzere Fransa, Almanya, Birleşik Krallık, Avustralya, Brezilya, Hollanda, Rusya, Kanada ve Mısır'ın da aralarında bulunduğu 115 ülkeye kuru kayısı satıldı.

"İhracat rakamları sevindirici"
Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, AA muhabirine, kuru kayısı ihracatının hız kesmeden devam ettiğini söyledi.

Haziran ayında 4 bin 294 ton kuru kayısı ihracatı gerçekleştirildiğini belirten Özcan, bunun karşılığında 23 milyon 631 bin dolar gelir elde ettiklerini ifade etti.

Özcan, kentte kayısı hasadının devam ettiğini anlatarak, "Haziran ayının ihracat rakamları çok sevindirici çünkü yeni mahsule kısa bir süre kalmasına rağmen Haziran'daki ihracat rakamları önemli. İhracat gelirimiz de geçen yılın ortalamasının çok üzerinde. İnşallah temmuz ayında ihracatımızı tamamlayıp sezon diye adlandırdığımız 1 Ağustos 2021-1 Ağustos 2022 yılını da sevindirici bir rakamla tamamlamayı hedefliyoruz." dedi.

"İhracat rakamlarımız önemli noktaya geldi"
Yılın ilk 6 ayında 32 bin 662 ton kuru kayısı ihracatı gerçekleştirerek karşılığında 167 milyon 704 bin dolar gelir elde ettiklerini anımsatan Özcan, şöyle devam etti:

"Geçen yılın ortalamalarına bakıldığında ise kısmen ihracat rakamlarında gerileme olmasına rağmen gelirde önemli miktarda artış söz konusu. Bu hem ham madde fiyatlarının artması, bununla işletme maliyetlerini de üzerine koyduğunuzda şu anda ihracat rakamlarımız çok önemli bir noktaya geldi. İlk 6 aylık ihraca rakamlarımızda stabil olarak miktar olarak kendimizi korumuşken, gelir olarak önemli bir gelir artışı söz konusu. İnşallah temmuz ayında da önemli miktarda ihracat geliri elde ederek 2021-2022 yılı kuru kayısını ihracat sezonunu çok önemli bir rakamla kapatmayı hedefliyoruz."

"500 milyon dolar ihracat konusunda ısrarcıyız"
Ramazan Özcan, 100 bin ton ihracat, 500 milyon dolar gelir hedeflerinden sapmadıklarını vurgulayarak şunları kaydetti:

"Belki bu yıl bu hedeften kısmı bir gerileme yaşıyor olabiliriz ama hedefe kilitlendik, kesinlikle 2022-2023 yılı sonunda bu hedefi yakalamaya çok yakınız. Bu yılı belki 400 milyon dolara yakın bir rakamla kapatacağız ama 2022-2023'te kesinlikle 500 milyon dolar ihracat konusunda ısrarcıyız. Bu konuda Malatya olarak hem ülke hem kent ekonomisini dimdik ayakta duracak bir ihracat rakamıyla kapatmalı planlıyoruz."
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/malatyadan-yilin ...ti/2640044


mehmet20
6 ay önce - Sal 19 Tem 2022, 12:44

Bugün 15:30 da kalkacak olan Elazığ Murat Turizm'in Malatya-Çanakkale otobüsüyle 2 kasa kayısı yollayabilecek olan var mı hayrına?

semih_44
4 ay önce - Cmt 17 Eyl 2022, 22:10


(+)


crypton
3 ay önce - Çrş 19 Ekm 2022, 11:55

Malatya kayısısının üretim maliyetini çekirdeği karşılıyor
Türkiye'nin kuru meyve ihracatında önemli bir yer tutan Malatya kayısısından sonra coğrafi işaret tescil belgeli "Malatya kayısı çekirdeği" de yurt dışı pazarında adından söz ettiriyor.
Volkan Kaşik 19.10.2022 Malatya
Dünya kuru kayısı üretiminin önemli bir kısmının yapıldığı ve Türkiye'deki 22 milyon kayısı ağacının yaklaşık 9 milyonunun bulunduğu Malatya'da, kayısı kadar çekirdeği de pazarda yer buluyor.

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) nezdinde coğrafi işaret tesciline sahip ürünü olan Malatya kayısısı dünyanın birçok ülkesinde ağızları tatlandırırken, çekirdeği ise ihraç edilen ürünler arasında yerini alıyor.


"İhracatımız çok iyi gidiyor"
Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, AA muhabirine, kayısının hem meyvesinin hem de çekirdeğinin önemli bir ihraç ürünü olduğunu söyledi.

Kuru kayısı ihracatı devam ederken kayısı çekirdeği ihracatının da tüm hızıyla sürdüğünü anlatan Özcan, özellikle ağustos ve eylül aylarında çekirdek dış satımında çok iyi sonuçlar aldıklarını ifade etti.

Özcan, kayısı çekirdeği ihracatının dünyadaki badem piyasasıyla paralel hareket ettiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Özellikle ABD'de bu yıl yüksek miktarda badem üretimi söz konusu. Buna rağmen kayısı çekirdeği ihracatımız çok iyi gidiyor. Ağustos ayında yaklaşık 500 ton çekirdek ihracatı gerçekleştirdik eylülde ise 750 tonluk ihracat yaptık. Yılın 9 ayında ise 3 bin 314 ton çekirdek ihracatı yaparak karşılığında 12 milyon 563 bin dolar gelir elde ettik. Geçtiğimiz yıllara göre ihracat miktarında kısmen bir gerileme görünse de gelirde önemli artış söz konusu. Bu da tamamen kayısı fiyatlarının artışına paralel çekirdek fiyatlarında da artış söz konusu. Kayısı çekirdeği hem ülke hem de Malatya ekonomisine önemli gelir sağlıyor. Üretici açısından geçmiş dönemde çok önem arz etmeyen aslında ekonomik olarak çok kıymeti olmayan bir ürün bugün artık üretim maliyetlerini karşılayacak kadar güçlü bir ekonomik gelir sağlıyor."


İtalya ilk sırada yer alıyor
Kayısı çekirdeği ihracatının en çok İtalya'ya gerçekleştirildiğini aktaran Özcan, "İtalya en önemli alıcılarımızın başında geliyor. Yaklaşık 2 bin ton kadar ihracat yaptığımız dönemler oldu. Almanya da en önemli alıcılarımız arasında yer alıyor." diye konuştu.
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/malatya-kayisisi ...or/2715149+Muhammed
3 ay önce - Çrş 19 Ekm 2022, 20:00

Yıka çekirdeği..azıcık un, tuz salamura gibi karıştırıp at fırına yada tavaya kavrulsun.. Enfessss doyamazsın yemeye.

crypton
3 ay önce - Cmt 05 Ksm 2022, 21:37

Malatya'dan 10 ayda 301 milyon dolarlık kuru kayısı ihracatı yapıldı
Dünya kuru kayısı ihracatının önemli bir kısmını karşılayan Malatya'dan yılın ilk 10 ayında 301 milyon 119 bin dolarlık kuru kayısı ihracatı gerçekleştirildi.
Orhan Yoldaş 05.11.2022 Malatya

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, AA muhabirine, ekim ayı ihracat rakamlarının geçen yılın aynı dönemine göre normal seyrinde devam ettiğini aktardı.

İhracat gelirlerinde ciddi artışın söz konusu olduğunu belirten Özcan, şöyle devam etti:

"Ekim ayında 8 bin 285 ton kuru kayısı ihracatına karşılık 44 milyon 934 bin dolarda gelir elde ettik. Dünyadaki ve Avrupa'daki resesyona rağmen, ekonomideki durgun döneme rağmen, Malatya kayısısı yorgun piyasalara rağmen kendisini korumaya devam ediyor. Bu yılın ilk 10 ayında 57 bin 127 ton kuru kayısı ihracatına karşılık 301 milyon 119 bin dolar gelir elde ettik. Önümüzdeki iki ayda yaklaşık 20 bin tonluk ihracat beklentimiz var. 400 milyon doların üzerinde rakamla yılı kapatmayı planlıyoruz. 100 bin ton ihracat ve 500 milyon dolar gelir ihracat hedefimizden asla geri adım atmıyoruz."

Özcan, kuru kayısı ihracatının en fazla ABD'ye daha sonra ise Almanya ve İtalya'ya yapıldığını kaydetti.

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/malatyadan-10-ay ...di/2730282crypton
3 ay önce - Pzr 06 Ksm 2022, 21:41

Kayısı çekirdeği ihracatından 14 milyon 677 bin dolarlık gelir
Malatya'dan yılın 10 aylık döneminde 3 bin 963 ton tescilli kayısı çekirdeği ihraç edilerek, 14 milyon 677 bin dolar gelir elde edildi.
Orhan Yoldaş 06.11.2022 Malatya
Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, AA muhabirine, kentte yetiştirilen kayısının ihracat açısından önemli bir tarım ürünü olduğunu söyledi.

Kayısının meyvesinin de ürününün de ekonomik değer teşkil ettiğine işaret eden Özcan, "Çekirdek çok kıymetli bir ihracat ürününe döndü. Bu yılın ekim ayında 648 ton kayısı çekirdeği (iç) ihraç ederek, 2 milyon 113 bin dolar gelir elde ettik. Çekirdek ihracatındaki en önemli faktör Amerikan bademi. Amerikan bademi kabuklu çerez grubunda rekoltesi çok yüksek olan ürünlerden biri. Ancak kayısı çekirdeği her fırsatta Amerikan bademinin en önemli rakibi oluyor." diye konuştu.

Çekirdek fiyatlarının pazarda değişkenlik gösterdiğini aktaran Özcan, şunları kaydetti:

"İlk 10 ayda 3 bin 963 ton kayısı çekirdeği ihracatına karşılık 14 milyon 677 bin dolar gelir elde etmişiz. Yıl sonuna kadar çekirdek ihracatını iyi bir noktaya taşımak için mücadele ediyoruz. Amerikan bademindeki fiyatların gerilemesinden dolayı çekirdek ihracatımızda kısmi gerileme yaşanabiliyor. Ancak gelirler bölümüne baktığımızda hiçbir sıkıntı yok. Çekirdekte bizim için en önemli alıcılarımız Almanya ve İtalya."
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/kayisi-cekirdegi ...ir/2730901


crypton
2 ay önce - Sal 06 Arl 2022, 16:52

Malatya'dan 11 ayda 350 milyon dolarlık kuru kayısı ihracatı yapıldı
Malatya'dan yılın 11 ayında 66 bin 305 ton kuru kayısı ihracatına karşılık 350 milyon 963 bin dolar gelir elde edildi.
Orhan Yoldaş 06.12.2022 Malatya


Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, gazetecilere, kuru kayısı ihracat rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Geçen yıl kayısı ihracatından 347 milyon dolar elde edildiğini, bu yılın 11 ayında geçen yılın rakamının geçildiğini belirten Özcan, "Aralık ayı ihracat rakamlarını da iyi bekliyoruz, bu yılın sonunda 400 milyon dolarlık kuru kayısı ihracatını yakalamış olacağız." diye konuştu.

Özcan, kasım ayı ihracatının ve elde edilen gelirin sevindirici olduğunu dile getirerek, "Kasım ayında 9 bin 181 ton kuru kayısı ihracatına karşılık 49 milyon 844 bin dolar gelir elde ettik. Geçen yılın kasım ayına göre ihracat miktarı da geliri de arttı." dedi.

Ramazan Özcan, "Kuru kayısı şu an bizim tahmin ettiğimizin de üzerinde işlem görüyor. Bunun için mutluyuz. Enerjide oluşan ekonomik kriz ve bunun derinliği dünyadaki gıda ihracatını da ciddi anlamda etkilemiş bulunmakta. Kuru meyve ile kabuklu çerez diye tabir ettiğimiz diğer gruba da baktığımızda kuru kayısı gerek ihracat rakamlarında gerekse miktarda şu an dünya şampiyonu diyebiliriz." ifadelerini kullandı.
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/malatyadan-11-ay ...di/2756865


crypton
1 ay önce - Sal 03 Oca 2023, 16:36

Kuru kayısı ihracatından 402 milyon dolar elde edildi
Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, geçen yıl 76 bin 355 ton kuru kayısı ihracatından 402 milyon dolar gelir sağlandığını bildirdi.
Orhan Yoldaş 03.01.2023 Malatya


Özcan, borsa binasında düzenlediği basın toplantısında, ihracatta, elde edilen gelir açısından verimli bir yılı geride bıraktıklarını belirterek, "Aralık ayında 10 bin 47 ton kuru kayısı ihracatı gerçekleştirerek 50 milyon 908 bin dolar gelir elde ettik. 2022 yılında 76 bin 355 ton kuru kayısı ihracatına karşılık Cumhuriyet tarihinde ilk defa 402 milyon dolar gelir elde ettik." dedi.
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/kuru-kayisi-ihra ...di/2778636sayfa 26
« önceki   123 ... 252627   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET