Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Karaman Ahmet
9 yıl önce - Cmt 11 Oca 2014, 03:01
Ormana "meyve çekirdeği" ekiyorlarAlıntı:
Ilgın'da iki ziraat mühendisi, yeşil dokuyu güçlendirmek için kayısı, vişne, badem ve erik çekirdeklerini ormanlık araziye ekiyor.

06 Ocak 2014 Pazartesi 17:04

İlçe Tarım Müdürlüğünde görevli ziraat mühendisi Cemil Er ve Satılmış Sapa, mesai dışındaki vakitlerini, ormanlık arazide meyve ağacı ekmeye ayırıyor.

Satılmış Sapa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ormanlara ve yeşil dokuya sahip çıkmak için hafta sonları Kapaklı köyüne gelerek, ormanlık araziye meyve çekirdekleri ektiğini söyledi.

Orman sahası içinde ağaç yoğunluğunun az olduğu yereleri tercih ettiklerini bildiren Sapa, şunları kaydetti:

"Burada 2 bin adet kayısı, badem, vişne ve erik gibi meyve çekirdeklerini, orman sahası içindeki alanlara ekiyoruz. Ormandaki ağaç çeşidini artırmayı hedefliyoruz. İlerleyen zamanlarda yaptığımız çalışmanın daha da yaygınlaşmasını umuyorum. Her meyve çekirdeği doğada yeni bir ağaç olacaktır. Her kesimin elinden geldiğince ağaç sevgisini ve ağaçlandırma bilincini yeni nesillere aktarması gerekiyor."

​Kapaklı Köyü Muhtarı Selim Turhan ise köylerindeki bu faaliyetlerde bulunan Cemil Er ve Satılmış Sapa'ya teşekkür etti.


Kaynak: http://www.hakimiyet.com/ilceler/ormana-meyve-cek ...z2q2ja2PSz
Follow us: @hakimiyet42 on Twitter | Hakimiyetgazetesi on Facebook

Bos zamanlarini ormanlik alanin yesili seyrek bölümlerine kayısı, vişne, badem ve erik çekirdekleri eken ziraat mühendisleri Cemil Er`e ve Satilmis Sapa`ya helal olsun.

Devletimiz dogayi yesillendirmeyi kendilerine bu sekil görev edinmis, bos zamanlarini bu ugurda feda eden kardeslerimizi bu gittikleri yolda yanliz birakmamali, bu yesil ve doga bilincini etraflarina yayabilmeleri icin her türlü destegi vermeli!


S KARA
9 yıl önce - Cmt 11 Oca 2014, 14:20

Konya'da kullanılmış suyun arıtılarak parklarda ve cadde üzerindeki ağaçlarda damlama sistemi ile kullanılması çok iyi bir uygulama, hem arıtılmış (kullanılmış) su değerlendirilmiş oluyor hem vahşi sulama gibi toprak yorulmuyor hem de düzenli su alan ağaçlar gelişimini sürdürebiliyor

Hayri bagiran
9 yıl önce - Pts 13 Oca 2014, 04:10
Yesil bir KONYA !


Ufak ufak parklar istemiyor insanlarimiz neden bir sehir ormanimiz yook? Konyali Insanlarimiz esleriyle ve cocuklariyla temiz bir pazar yürüyüsü istemezmiydi.

Karaman Ahmet
9 yıl önce - Pts 13 Oca 2014, 13:19

Alıntı:
Ufak ufak parklar istemiyor insanlarimiz neden bir sehir ormanimiz yook? Konyali Insanlarimiz esleriyle ve cocuklariyla temiz bir pazar yürüyüsü istemezmiydi.

Konya Kent Ormaninda bu istediklerinizi yapabilirsiniz...

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=26727


orman dağ nehir
8 yıl önce - Cmt 31 May 2014, 00:38
Konya'da Kişi Başına Düşen Yeşil Alan: 48 M2


sevindirici bir bilgi!

ama bana göre bu sayı 75 m2 olmalı!

bence orman oluşturmak için 3 yer var şehir merkezinde!

1. yeni stadyumun çevresine en az 10 bin fidan dikilmesi

2. alaaddin keykubat kampüsü'nün çevresine bir orman oluşturulabilir. tarıma uygun değil engebeli zaten hem de yüksek tam ağaca uygun! binlerce ağacı rahat kaldırır.

3. karaman yolu üzerinde olan ve kaşınhanı kasabası karşısında bulunan kireçli toprağa(tarım yapılamıyor) fidan dikilebilir. akasya arsızdır her türlü toprağa dayanır! göz hesabına göre 40-50 bin fidanı kaldırır!Karaman Ahmet
5 yıl önce - Cmt 19 Ağu 2017, 05:56

Konyaya her gelisimde yesilin daha cok cogaldigini görüyorum, fakat Konya daha yolun basinda.

Öncelikle KOP projesi cercecesinde yapilan barajlarin etrafinin yesil ormanlik dairelerle, sonrasinda bu barajlari birbirine baglayan 250 kilometrelik su kanallarinin her iki yani icinden yürüme ve bisiklet yollari gececek sekilde yesil agaclik kusaklarla donatilmasi lazim.

Bu iki proje en kolayi, cünkü su yanibasinda.

Ayni sekilde dogal göllerin etrafida yesil daireler sekilde ormanlastirilmali.

Sonrasindaysa Torkunun baslattigi yol kenarlarinda yesil agac kusagi projesini Torkunun devlet destegiylede devam ettirmesi, kenarlari yesil agac kusaklarla donatilmamis yol kalmamasi lazim.

Bu iki proje hallolduktan sonra, tepesinde tarim yapilmayan tüm kirac tepeler ve daglar yesillendirilirse ve öncelikle büyük tarla sahiplerine örnek olarak mesela arazilerinin yüzde 10 gibi kismini ormanciligia ayirma zorunlululugu getirilirse, Konya yemyesil olur ve bu yesilliktende ilk önce ekim isiyle ugrasan toprak sahipleri cok daha fazla yagmur alan toprakla istifade ederler.


Karaman Ahmet
1 yıl önce - Prş 20 May 2021, 20:06


Karaman Ahmet
3 ay önce - Pzr 06 Ksm 2022, 01:54
Konya Şeker, Torku Ormanları'nda ekosistemi canlandırmayı sürdürüyor


Alıntı:
Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, "Tarımsal üretimde verim artışını sağlamak için çevre şartlarının üretici lehine değiştirilmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi

30.06.2021 Fatma Eda Topcu

İSTANBUL (AA) - Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, 'Tarımsal üretimde verim artışını sağlamak için çevre şartlarının üretici lehine değiştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ağaçlandırma ile birlikte bir habitatın da oluşmasını arzuladık ve doğal hayatın bu alanlarda canlnması ile ağaçların ekolojik dengeye katkısının daha çok artacağını düşünerek ormanlık alanlarımıza doğal hayatın unsurları olan arı, sincap, değişik kuş türleri, kaz ve kızıl geyikleri ormanlarımıza saldık.' ifadelerini kullandı.

Konya Şeker'den yapılan açıklamaya göre şirket, Konya nüfusu kadar ağaç hedefiyle ağaçlandırma çalışmalarına 2004 yılında başladı.

Bu hedefini gerçekleştirir gerçekleştirmez yeni hedefini Türkiye Nüfusu kadar ağaç olarak belirleyerek Türkiye'de özel şirket eliyle yürütülen en iddialı ağaçlandırma projesini, diktiği 21 milyon ağaç ve oluşturduğu 67 ayrı lokasyondaki Torku Ormanları ile kesintisiz sürdürdü.

Konya Şeker, her yıl daha da büyüttüğü Torku Ormanları'nda biyoçeşitliliği arttırmak için birbirine zarar vermeyen türlerin doğal ortamında çoğalması için orman alanlarına sincapları, tavukları ve hindileri salarak ekosistemi de canlandırıyor.

Şirket bu çerçevede 2 yıl önce yeni bir adım attı ve Torku Ormanları ve onlarca kızıl geyiklerden sonra kaz sürüleri ile arı kovanlarına da ev sahipliği yapmaya başladı.

Torku Ormanları şimdilik binlerce kaz ile yüzlerce kovana ev sahipliği yaparken, projenin tüm ağaçlandırma sahalarına yayılmasıyla hem kaz sayılarının hem de Kovan sayılarının katlanarak arttırılması hedefleniyor.

- 'Ağaçlandırma çalışmalarını hobi amaçlı yapmıyoruz'

Açıklamada görüşlerine yer verilen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, ağaçlandırma çalışmalarını hobi amaçlı yapmadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

'Tarımsal üretimde verim artışını sağlamak için çevre şartlarının üretici lehine değiştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ağaçlandırma ile birlikte bir habitatın da oluşmasını arzuladık ve doğal hayatın bu alanlarda canlanması ile ağaçların ekolojik dengeye katkısının daha çok artacağını düşünerek ormanlık alanlarımıza doğal hayatın unsurları olan arı, sincap, değişik kuş türleri, kaz ve kızıl geyikleri ormanlarımıza saldık. Toplu orman alanları için özellikle de Konya gibi yazın kurak geçen bölgelerde en büyük risklerden biri ağaçların dip temizliğidir. Genel olarak sahanın özel olarak ağaçların diplerini yabani otlardan temizlemezseniz ağaçlar için iki önemli risk oluşur.

Ağacın kök çukurunu ot kaplarsa ağaç yeterince beslenemez. İkincisi ve daha tehlikelisi sürtünme, bir cam kırığı kuruyan bu otlardan bir öbeğin kasıt olmadan da tutuşmasına sebep olabilir. O nedenle biz hem yol boyu ağaçlandırma güzergahlarımızda hem de toplu ağaçlandırma sahalarımızda projeye başladığımızdan bu yana 16 yıldır hem sulama hem budama yani yabani ot temizliğini yaz boyu yapıyoruz. Ancak ağaç sayımız 21 milyona ulaşınca en azından yabani ot temizliğine insan gücüyle yetişilmesi imkansız hale geliyor. Bu mücadelede hızlanmanın iki yolu vardı biri plebisit kullanmak diğeri de ekolojik mücadele için bir yol bulmak, ormanlarda biyoçeşitliliği artırarak hem orman sakinlerinin besleneceği hem de yabani ot mücadelesini yapabileceğimiz bir çözüm bulmak. '

O çözümü kazlarla bulduklarını aktaran Konuk, kimyasal mücadele yerine tercihlerini kazlardan yana yani biyolojik bir mücadeleden yana kullandıklarını aktardı.

Konuk, doğal ortamda beslenen kazlardan üretilen kaz etlerini de Doğrudan Marketler eliyle tüketici ile buluşturduklarını bildirerek, şu bilgileri paylaştı:

'Orman sahalarımızda geliştirdiğimiz bir diğer ekolojik çözüm ise tüm Konya Ovası'na yönelik bir hizmettir. Bilindiği gibi bitkisel üretim ve meyvecilik açısından en önemli husus tozlaşmadır. Yani çiçekli bitkilerin meyveye durabilmesi için polenlerin çiçeklere taşınması gerekir. Bu rüzgar yardımı ile olabileceği gibi bunun en önemli taşıyıcıları arılardır. Çiçekten çiçeğe konarken, ayaklarında, gövdelerinde taşıdıkları çiçek tozlarıyla kondukları çiçeği döllerler ve meyvenin, sebzenin üretim sürecini başlatırlar. Biz ovada tozlaşmanın daha etkin hale gelmesi ve sağlıklı şekilde doğal yollarla hızlanması, verimin artması için ormanlarımıza yüzlerce kovan arı yerleştirdik. O arılarda bizim yorulmak bilmeyen bahçıvanlarımız gibi sadece her bitki ile her ağaç ile değil, milyonlarca, milyarlarca çiçekle tek tek ilgileniyor, sabah akşam her çiçeği bizim adımıza ziyaret ediyorlar.

Onların Konya Ovası'nın dört bir yanından topladıklarıyla biriktirdiği ballar da Doğrudan Marketlerimiz de organik bal olarak tüketici ile buluşuyor. Yani özetle, oluşturduğumuz orman alanlarında yabani ot mücadelesini kazlar, Konya Ovasının tamamında tozlaşma için bizim ormanlarımızın arıları hizmet ediyor, hem ormanlarımız doğal bekçilerince muhafaza ediliyor hem de tüketici organik kaz eti ve balla buluşuyor. Biz orman alanlarımızda geliştirdiğimiz ekolojik çözümle bir yandan oOrman sahalarının bakımı ve yabani otla mücadelede ciddi bir tasarruf imkanına kavuşur, arı kovanlarımızla ovanın verimliliğine, bağcılık, meyvecilik ve bahçeciliğe katkı yapmanın onurunu yaşarken bu ekolojik çözümün raflara ulaşan bereketiyle de ekosisteme yatırımın ödülünü alıyoruz.'

- Ağaçlar sayesinde oluşan doğal iklimleme verime yansıdı

Açıklamada yer alan bilgiye göre, hedefini Türkiye nüfusu kadar ağaç olarak belirleyen ve Türkiye'nin en iddialı ağaçlandırma projesini yürüten Konya Şeker proje kapsamında 2004-2021 yılları arasında yaklaşık 21 milyon ağaç dikti.

Kurduğu 3,1 milyon fidan/yıl üretim kapasiteli Fidan Üretim Merkezi ile de ağaç varlığının güvencesi olan Konya Şeker, ağaçlandırılacak saha olarak Konya Kapalı Havzası'nın tamamını seçti.

Konya Şeker, ağaçlandırma çalışmaları çerçevesinde 5 bin kilometrelik mesafede, 273 ayrı güzergahta çift taraflı ve derinliği 8 ila 10 sıraya kadar varan ağaçlandırma güzergahları ve 67 farklı yerde oluşturulan 9 bin 400 dekarlık toplu orman alanlarında cinsi, bölgenin iklim ve toprak yapılarına göre değişmekle birlikte, genel olarak akasya, dişbudak, akçaağaç, mahlep, karaağaç, iğde, ahlat, alıç, meşe, çınar, badem, zerdali, dut, ceviz, ıhlamur, çınar, sedir, karaçam, mavi selvi, kiraz gibi ağaçlar yetiştirdi.

Torku Ormanları, yetişen ormanlarla birlikte kızıl geyiklerin yanı sıra tilki, yılan, yaban tavuğu, koyun ve sincap gibi hayvanların yaşamına olanak sağladı.

Toplu ağaçlandırma alanlarında ekolojik ortamı iyileştirmek için birbiriyle uyumlu yaban hayvanlarını da bu alanlara salan Konya Şeker, ağaçlandırma çalışmalarındaki temel amacı, çevre şartlarını üretici lehine değiştirmek olarak belirledi ve nitekim bu çalışmalar ilk sonuçlarını vermeye başladı.

Ağaçlar sayesinde oluşan doğal iklimleme verime yansıdı, biyolojik hayatın canlanmasıyla da süne ile biyolojik mücadelede önemli bir aşama kaydedildi.

https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/tarim/ko ...yor/665919

Konya Şeker bir çiftçi kooperatifi olarak 18 yılda Konya ovasına 21 milyon ağaç dikti, oyol kenarlarında, ovanın çeşitli yerlerinde, birbirine uyumlu ağaçları ve canlıları bir araya getirerek, içinde kazların doğal yöntemle ağaç diplerini temizlediği, ağaçların tozlanma görevini yaptığı, kızıl geyiklerin yanı sıra tilki, yılan, yaban tavuğu, koyun ve sincap gibi hayvanların beraber bir ekosistem oluştudu.

Genel olarak dikilen ağaçlar:
-Akasya
-Dişbudak
-Akçaağaç
-Mahlep
-Karaağaç
-Iğde
-Ahlat
-Alıç
-Meşe
-Çınar
-Badem
-Zerdali,
-Dut
-Ceviz
-Ihlamur
-Sedir
-Karaçam
-Mavi Selvi
-Kiraz
vs...

Konya nüfusu kadar ağaç dikme hedefine bir kaç yılda ulaşan, 18 yılda 21 milyon ağaç diken kooperatifin amacı Konya Ovasına Türkiye nüfusu kadar ağaç dikmek.

Bir çiftçi kooperatifi 18 yılda içinde 21 milyon ağacı ve onlarca türden binlerce hayvanı barındıran bir habitatı, Türkiye'nin en çok kuraklıkla boğuşan bölgelerinden tekinde oluşturabiliyorsa, Orman ve Tarım bakanlığı aynı sürede, benzeri yöntemlerle aslında Türkiye'de erozyon ve çölleşme tehlikesini yok edebilirdi.

Panlo Birlik genel başkanı Recep Konuk Karaman'dan 25. ve 26. dönem milletvekili seçilince, başarılarının ortada olduğu için, Orman ve Tarım Bakanı olur diye çok umutlanmıştım. Fakat malesef umduğum olmadı, tam tersi, son dönemlerde aRecep Konuk Orman ve Tarım Bakanlığının politikasına ağır eleştiriler getirir oldu.

Keşke Recep Konuğun değeri bilinseydi ve Temel Kotilin, Bayraktarın, Gürcan Karataşın vs. kendi alanlarında gösterdiği başarıyı o da Orman ve Tarım alanında Konya Ovasında gösterdiği başarıyı Türkiye geneline yayarak gösterebilseydi.


konyali vural
3 ay önce - Pzr 06 Ksm 2022, 09:28

böyle bir oran dünyanın hiçbir şehrinde yoktur. kişi başı 48m2 nedemek

Mete ÖZTÜRK

3 ay önce - Pzr 06 Ksm 2022, 09:57

konyali vural demiş ki:
böyle bir oran dünyanın hiçbir şehrinde yoktur. kişi başı 48m2 nedemek


Konyalılar bu konuda çok şanslı, değil mi Konyalı Vuralsayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET