Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa - Uludağ Üniversitesi
« önceki   123 ... 293031   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
sayfa 30
Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Cum 25 Arl 2020, 22:18

YÖK ONAYLADI! ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ’NE YENİ BÖLÜM
Alıntı:
Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) tarafından Geleneksel Türk Sanatları Bölümünün kurulması için Yükseköğretim Kuruluna (YÖK) yapılan başvurunun onaylandığı bildirildi.



Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, BUܒnün Güzel Sanatlar Fakültesinde Geleneksel Türk Sanatları Bölümü kurulması talebi YÖK tarafından kabul edildi. Üniversitenin teklifi 9 Aralık tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında ele alınarak uygun görüldü. Buna göre, Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde Geleneksel Türk Sanatları Bölümü ile tezhip-minyatür ve ebru, taşınabilir kültür varlıklarını koruma ve onarım, hat, çini ve çini onarım ve cilt anabilim dalları açılacak.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Geleneksel Türk Sanatları Bölümünü hayata geçirmekten dolayı büyük bir mutluluk duyacaklarını ifade etti.

Türklere özgü sanatsal çalışmaların binlerce yıllık mazisi olduğuna işaret eden Kılavuz, şunları kaydetti:

“Atalarımızdan gelen örf, adet ve kültürel birikim yüzlerce yıldır sanatsal çalışmalara yansıyor. Teknoloji çağıyla birlikte bize özgü çok sayıda sanatsal birikim yok olmaya yüz tuttu. Bu birikimleri ayakta tutmak ve gelecek nesillere aktarmanın en iyi yolu da eğitimden geçiyor. Üniversitemizde bu anlamda yıllardır konuşulan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen bir eksiklik olduğunu düşünüyorduk. Üniversite Senatosunda aldığımız karar doğrultusunda YÖK’e Geleneksel Türk Sanatları Bölümü açabilmek için başvuruda bulunduk ve olumlu yanıt aldık. İnşallah bu akademik alanda da üniversitemizin kalitesini ortaya koyacak ve önemli başarılar elde edeceğiz.”

Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde açılacak bölümde görev yapacak akademik ve idari personel konusunda gerekli adımların en kısa sürede atılacağını belirten Kılavuz, anabilim dallarının akademik kadrosu süreç içerisinde oluşturuldukça öğrenci alımına da başlanacağını aktardı.

Kaynak: https://www.olay.com.tr/yok-onayladi-uludag-unive ...lum-690629

Darısı GSF'nin Mudanya'daki olan bölümünün kampüse taşınmasının başına...


Berktuğ
site denetçisi

11 ay önce - Sal 14 Arl 2021, 16:07

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ’NE YENİ UNVAN
Alıntı:
Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), önceki gün yeniden düzenlenerek sayısı 23’e çıkarılan araştırma üniversiteleri arasında gösterildi.



Türkiye’nin köklü eğitim kurumlarından olan BUÜ, YÖK’ün açıkladığı 23 araştırma üniversitesi listesinde yer almaya hak kazandı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yürütülen Araştırma Odaklı Misyon Farklılaşması Programı kapsamında alınan yeni kararların duyurulduğu Araştırma Üniversiteleri Toplantısı Ankara’da yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın da katıldığı toplantıda Araştırma Odaklı Misyon Farklılaşması programında yapılan değişiklik ile 20 devlet üniversitesi ve 3 vakıf üniversitesinin araştırma üniversitesi olduğu açıklandı.

Daha önce aday araştırma üniversitesi listesinde bulunan BUÜ, ‘araştırma üniversitesi’ olmaya hak kazandı.



Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, ‘Araştırma Üniversitesi Beratı’nı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın elinden aldı. Programda BUÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Kırıştıoğlu da hazır bulundu.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, YÖK tarafından yeniden düzenlenen ‘araştırma üniversiteleri’ projesinin bütün yükseköğretim kurumları başta olmak üzere akademik camiaya hayırlı olması temennisinde bulundu. Bursa Uludağ Üniversitesi’nin kurulduğu ilk günden itibaren eğitim ve bilimsel araştırmalar noktasında önemli çalışmalara imza attığına işaret eden Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, üretilen projeler ve bu projelerin çıktıları ile Türkiye’nin ekonomik, kültürel ve sosyal refahının arttırılmasına hizmet edildiğini vurguladı. Göreve geldikleri ilk günden itibaren akademik alt yapının güçlendirilmesi ve bilimsel projelere ağırlık verilmesi adına çok sayıda çalışma yaptıklarına işaret eden Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, “Araştırma altyapımızı güçlendirmeye devam ediyoruz. Araştırmacı insan kaynağımızın bilgi, beceri ve yetkinliğini geliştirmeye yönelik çalışmalarımız da aralıksız devam ediyor. Öte yandan üretilen bilimsel projelerin daha verimli kullanılabilmesi için stratejiler oluşturuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin gelecek hedefleri arasında yer alan projelere katkı sağlamak adına üniversite olarak üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye gayret gösteriyoruz. Gösterdiğimiz bunca çabanın ardından, açıklanan 23 araştırma üniversitesi arasında yer almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu başarıda emeği bulunan tüm akademik ve idari personelimize gönülden teşekkür ediyorum. Çok daha iyisi için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Kaynak: https://www.olay.com.tr/uludag-universitesine-yen ...van-899692

Daha önce olmalıydı yine geçte olsa alınmış hayırlı olsun.


mustafaguler
11 ay önce - Sal 14 Arl 2021, 17:16

Son zamanlarda kampüs içerisinde vakit geçirme imkanı buldum. Binaların sıvası dökülmüş, boyaları dökülmüş, araç yolları yetersiz, yaya kaldırımları dar ve eski hatta bazı bölümlerde yaya kaldırımı yolun bir bölümünde var, bir bölümünde yok, bisiklet yolu yok denebilecek kadar az, aydınlatmalar yetersiz. Kampüs kampüs değil sanki bir askeri komutanlık kadar soğuk ve insanı iten bir yer. Kampüsün bu kadar kötü olmasına cidden çok üzülüyorum. 80'li 90'lı yıllarda birşeyler yapılmış ve yıkılıp yeniden yapılan bir kaç bina dışında başka çivi çakılmamış. Halbu ki üniversitede mimarlık ve mühendislik fakülteleri mevcut, öğrencilerle beraber uygulamalı ders yapılarak ufak dokunuşlarla kampüs güzelleştirilebilir. Mezunu olduğum üniversitenin kampüsünün bu halde olmasına üzüldüm.

Berktuğ
site denetçisi

9 ay önce - Çrş 16 Şub 2022, 11:44

BURSA’YA YENİ HASTANE PROJESİ! BAKIN NEREYE HANGİ AMAÇLA YAPILACAK?
Alıntı:
Bursa Uludağ Üniversitesi bünyesinde yapımına başlanan Organ Nakil Merkezi Hastanesi, 2 yıl içinde hayata geçecek. Sadece nakil hastalarına hizmet verecek olan hastanede, 50’ye yakın normal ve yoğun bakım yatağı bulunacak.



Bursa Uludağ Üniversitesi’ne Organ Nakil Merkezi Hastanesi kazandırılıyor.

Hayırsever desteği ile Tıp Fakültesi Hastanesi’nin arkasına yapılması planlanan hastane, 2 yıl sonra hasta kabulüne başlayacak. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi olarak nakil çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ercüment Gürlüler, “Yılda 50 civarında karaciğer, 60 civarında ise böbrek nakli gerçekleştiriyoruz. Amacımız bu sayının artırılması sağlamak ve Güney Marmara’daki hastaların farklı şehirlere gidip karşılaştığı zorlukları önlemek. Güçlü altyapımızı artık Organ Nakli Merkezi Hastanesi ile buluşturacağız. Hayırsever desteği ile Üniversite bünyesinde yapılacak olan hastanenin temeli geçen hafta atıldı. 50’ye yakın normal ve yoğun bakım yatağı olması planlanan hastane, 1.5-2 yıl içerisinde hizmete girecek” dedi.



TÜRKİYE’DE İKİNCİ MERKEZ OLACAK…
Hastanenin sadece organ nakli için hizmet vereceğini kaydeden Gürlüler, “Türkiye’de sadece organ nakli hastanesi olarak tek merkez Malatya’da bulunuyordu. Biz bunun ikincisini Bursa’ya kazandırıyoruz. Bu hastane ile altyapımız daha da gelişecek ve sadece bu işe odaklanmış hekim ve çalışanlar olacak. Organ nakli, sadece bir grubun yapabileceği bir iş değil. Bu nedenle hastanemiz diğer yan dalları da içerisinde barındıracak. Yataklı bölümü, yoğun bakımı ve bu dalda uzmanlaşmış hekim ve sağlık çalışanları ile beraber Organ Nakli Merkezi Hastanesi’nde daha başarılı sonuçlar elde edeceğimizi düşününüyorum. Şu an da biz karaciğer, böbrek ve kalp nakli yapıyoruz. Amacımız bu merkezle bundan sonra pankreas ve ince bağırsak naklini de eklemek” diye konuştu.

ENFEKSİYON RİSKİ ÖNLENECEK…
Organ Nakil Merkezi Hastanesi’nin hayata geçmesiyle birlikte bölgedeki hastaların sağlık hizmetine daha rahat ulaşacağını ifade eden Gürlüler, “Bu bölgedeki hastalar bazen farklı şehirlere gidip hem maddi hem de manevi açıdan yoruluyor. Zaten bu hastalarımız sosyoekonomik olarak çok sıkıntıda olan bir grup. Bekleme listelerindeki bu hastaların her yıl yüzde 30’unu kaybediyoruz. Bu durumu ortadan kaldırmak, bölgede büyük bir merkez haline gelmek istiyoruz. Buranın sadece organ nakliyle uğraşan bir hastane olması pek çok açıdan fayda sağlayacak. Bu hastaları farklı bir alanda toplayarak enfeksiyon riskini de ortadan kaldırmış olacağız. Yani bu hastane hem sağlık hem de sosyal açıdan daha koruyucu olacak” ifadelerini kullandı. Doç. Dr. Selcan Akesen de, “Bizim isteğimiz naklin daha iyi anlaşılmas, yaygınlaşması ve yeni hastalara umut olması” dedi.

6 BİN KİŞİ SIRADA
Türkiye genelinde 6 bin dolaylarında hastanın organ nakli beklediğini kaydeden Gürlüler, şunları söyledi: “Özellikle karaciğer ve böbrek nakli bekleyen çok sayıda hasta var. Bu grup hastaların tanıyı aldıktan sonra ortalama yaşam süresi 2-3 yıl arasında değişiyor. Eğer nakil olmazlarsa tıbbi tedavilerle sonuç alma imkanımız yok. Nakil kadavradan ve canlı vericen olmak üzere iki şekilde oluyor. Ancak tercihimiz naklin hep kadavradan sağlanması. Bölgemiz Güney Marmara bu noktada örnek. Özellikle koronavirüs öncesinde kadavradan bağış Avrupa standartlarındaydı. Biz ise Güney Marmara’nın en büyük organ nakli merkeziyiz.

Kaynak: https://www.olay.com.tr/bursaya-yeni-hastane-proj ...cak-932919

Uludağ Üniversitemize ve Bursamıza hayırlı uğurlu olsun.


Berktuğ
site denetçisi

3 ay önce - Çrş 31 Ağu 2022, 09:53

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Uludağ Üniversitesi Kampüsüne yaptıracağı Spor Merkezi inşaatı için ihaleye çıkılmış hayırlı uğurlu olsun:


(+)


Yapılacağı yer otobüs son duraklarının arkası olacak:


(+)




sayfa 30
« önceki   123 ... 293031   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA