Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
H.İ.Murat ÇELİK
11 yıl önce - Cum 22 Şub 2008, 21:43
İzmir ve İnovasyon


İnovasyon son yıllarında en çok kullanılan terimlerinden biri. Anlamını karşılayacak tam bir Türkçe sözcük olmadığı için “yenilikçilik” olarak adlandırılan, ancak bu durumda sadece eksik değil, yanlış da anlaşılabilen bir terim.

İnovasyon, yeni, değişik ve farklı fikirlerin, bilgiyi kullanarak, yeni ve gelişkin ürün/hizmet/yöntemlere dönüştürülmesidir.

İnovasyon,
- kalkınmanın ve rekabet gücü kazanmanın,
- yaşam kalitesini yükseltmenin,
- üretkenliği, istihdamı artırmanın,
- sürdürülebilir ekonomik büyümenin,
- toplumsal refahın
anahtarıdır.

OECD: “Bir ülkede refahın ve istihdamın artması, o ülkenin ‘inovasyon yapma ve adapte etme kapasitesine’ bağlıdır” diyor.

Avrupa Birliği: “İnovasyon, Avrupa için acilen ele alınması gereken ortak bir mesele” diyor.

İzmirimiz'de inovasyonla ilgili olarak yapılan çalışmalar son günlerde hız kazandı.
İnovasyon merkezleri kurulmaya başlandı. Tüm İzmirlileri ilgilendiren bu konuyu,
bu başlık altında konuşabiliriz.


H.İ.Murat ÇELİK
11 yıl önce - Cum 22 Şub 2008, 21:45

Ege Bilgi ve Yenilik Merkezi, önce İzmir, ardından Denizli'de faaliyete geçecek.

Alıntı:
Ege İhracatçı Birlikleri, Denizli Ticaret Odası ve Ege Üniversitesi, Avrupa Birliği'nden aldıkları destekle küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) rekabet gücünü artıracak Ege Bilgi ve Yenilik Merkezi'ni (Ege Business and Innovation Centre) kurmak için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Kısa adı "EBİC-Ege" olan merkezin ilk ayağı AB Komisyonu temsilcilerinin de katılımıyla 28 Şubat'ta İzmir Atatürk Kültür Merkezi'de açılırken, 29 Şubat'ta ise Denizli Ticaret Odası'ndaki merkez faaliyete geçecek.

2.4 milyon euro destek
6 yıl süreli proje kapsamında AB'den 2.4 milyon euroluk fon sağlanırken bu fon aracılığıyla 10 Ege ilinde işletmelere Avrupalı firmalarla teknoloji transferi, ticaret, ortaklık, yatırım, AB yasal düzenlemeleri, teknik ve ticari işbirlikleri ve çerçeve programları oluşturmaları konusunda destek verilecek.
Projede oluşturulan bilgi ağı sayesinde Avrupa genelinde 300 ofisle bilgi paylaşımı mümkün olacak. Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, İzmir ve Ege Bölgesi firmalarının uluslararası rekabete uyum sağlaması için bilgi, yenilik ve iletişime ihtiyaç duyulduğunu belirterek, "ıÜüTüm dünya daha rekabetçi olmanın yollarını arıyor. Kar marjlarının gittikçe düştüğü şu anki ortamda dünyanın en eski ticaret merkezlerinden biri olan İzmir ve Ege Bölgesi'nin değişen uluslararası rekabet ortamına uyum sağlaması gerekiyor. Bu rekabet oyununun üç önemli kuralı ise bilgi, yenilik ve iletişim. Ege Bilgi ve Yenilik Merkezi projesiyle bu üç bileşeni bir arada sunmayı hedefliyoruz" dedi.

3 kurumun güçbirliği
Merkezle firmalara yönelik hizmetleri geliştirdiklerini ve hizmet çeşitliliğini artırdıklarını kaydeden Türkmenoğlu, "Oluşturduğumuz güçlü işbirliğiyle; 3 merkez ofiste ve tüm Ege'de firmalarımıza; yeni ticaret ortakları bulmaları,
yatırımlarını geliştirmeleri, teknik ve ticari işbirlikleri oluşturmaları konularında hizmet vereceğiz. Merkez Egeli KOBİ'lerin daha güçlü ve rekabetçi olmasına sağlayacak" diye konuştu.

Önemli görev yüklenecek
Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer de merkezin sanayi kenti Denizli'de işletmelerin yeni teknoloji ve yeni finansman kaynaklarına duyduğu ihtiyacı gidermede önemli bir işlevi olacağını söyledi. Özer, "Merkez Denizli KOBİ'lerini global dünyanın rekabetçi üyeleri haline getirmede önemli görev üstlenecek. Hedefimiz birçok bölge firmasının bu merkezden yararlanmasını sağlamak" dedi.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2008/02/22/index.php ...lum=gunluk


H.İ.Murat ÇELİK
11 yıl önce - Cum 22 Şub 2008, 21:47

BASİFED'in de bu konuda çalışmaları var.

Batı Anadolulu sanayicileri, sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve özel sektör ile oluşturduğu platform, bölgesel inovasyon merkezleri kuracak.

Alıntı:
ürkiye Sanayici İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile Türk Girişim ve İş dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) başlatılan Ulusal İnovasyon Girişimi, Batı Anadolu
bölgesinde de geniş yankı buldu.
TÜRKONFED'in kurucu üyesi BASİFED (Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu) sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve özel sektörü bir araya getirerek, ekonomik kalkınma süreci için dev işbirliği platformunu oluşturdu. Ulusal İnovasyon Girişimi kapsamında "Bölgesel İnovasyon Merkezleri" kurulması kararını aldı. Öncelikle bilişim ve elektronik alanında başlatılacak çalışmalar, Batı Anadolu Bölgesi'nde büyük bir sinerji yaratacak, 3 yıl içinde yaklaşık 1.5 milyon YTL'lik yatırım yapılacak.

Rekabet gücü
TÜSİAD- TÜRKONFED- Sabancı Üniversitesi tarafından iki yıl önce oluşturulan Ulusal İnovasyon Girişimi kapsamında çalışmalar sürerken, BASİFED de bu proje kapsamında Batı Anadolu bölgesinde dev bir işbirliği platformu oluşturarak, Türkiye'nin ilk "Bölgesel İnovasyon Merkezi Projesi"ni hayata geçirmeye hazırlanıyor. Öncelikle bilişim ve elektronik sektörlerinde oluşturulacak bu platformla inovasyon ve ar-ge çalışmalarının başlatılması yönünde karar alındığını belirten BASİFED Başkanı Deniz Taner şunları söyledi: "İlk arama konferansını yaptık. Önümüzdeki günlerde yapacağımız çalıştaylarla, platformumuza çok daha geniş katılımlar bekliyoruz. Ekonomik kalkınmada, dev işbirliğine imza atıyoruz. Projelere maddi ve manevi destekler verilecek. Dolayısıyla büyük bir güçbirliği ve sinerji yaratılmış olacak."
Projeyle ilgili olarak federasyonun TÜBİTAK ile temas halinde olduğunu ve önümüzdeki aylarda destek için başvurunun yapılacağını belirten Taner, "Batı Anadolu Bölgesi'ni yazılım ve elektronikte cazibe merkezi haline getirecek bu proje kapsamında uluslararası kuruluşlarla da işbirliği yapılacak. Proje çalışmalarına 3 yıl içinde yaklaşık 1.5 milyon YTL'lik yatırım yapılmasını hedefliyoruz. Bilişim sektörünün ardından da tarıma dayalı teknoloji ve eko- teknoloji alanlarında inovasyon merkezleri projelerini hayata geçirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2007/12/25/index.php ...lum=gunluk
Bülent
11 yıl önce - Cum 22 Şub 2008, 21:57

İnovasyonun kalkınmak ve gelişmek için önemini ne kadar vurgulasak azdır, bu konuda çalışmalarından dolayı Joseph Schumpeter'in önünde saygıyla eğiliyorum.

Geçen sene Milliyet'den Güngör Uras'ta bu konuya değinmişti: İnovasyon (fark yaratan yaratıcılık)

İzmir inovasyonlarda öncü olmak için yeni teknoparkların kurulması, var olanların büyütülmesi ve geliştirilmesi gerekli. İYTE (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü) gibi kuruluşlar çoğalmalı.


Bülent
10 yıl önce - Sal 01 Tem 2008, 01:03

Bir kaç gün önce "Bölgesel İnovasyon Stratejileri" projesinin pilot uygulaması İzmir'de başlamış ve proje çerçevesinde "İzmir İnovasyon Stratejisi" mutabakat toplantısı gerçekleştirilmiş.
Türk firmaları yenilikçilik konusunda daha başarılı olmaları ve rekabet güçlerini yükseltmeleri için mutlaka inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarına daha fazla bütçe ayırmaları gerekiyor.

Alıntı:
Bölgesel inovasyon İzmir'den başladı
26.06.2008 | Referans-İzmir

Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın ulusal odak noktası olarak yer aldığı "Euromed Teknoloji ve İnovasyon Programı" kapsamında başlatılan "Bölgesel İnovasyon Stratejileri" projesinin pilot uygulaması İzmir'de başladı. Proje çerçevesinde dün "İzmir İnovasyon Stratejisi" mutabakat toplantısı gerçekleştirildi.
İzmir Kalkınma Ajansı ile Technopolis firması öncülüğünde yapılan toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türk firmalarının yenilik yerine gelenekçi anlayışı sürdürdüğünü belirterek, 500 büyük firmadan 300'ünün hiç patent almadığını ifade etti. Kocaoğlu, "Yani Türk firmaları, yenilikçi yerine maalesef hâlâ gelenekçi üretim tarzıyla iş yapmayı tercih ediyor" dedi.

İnovasyona 2 milyar dolar
İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreteri Ergüder Can da, Türkiye'nin inovasyon için ayırdığı payın çok az olduğunu kaydetti. ABD'nin inovasyon için her yıl ayırdığı bütçenin Türkiye'nin ihracatının 3 katı olduğuna dikkat çeken Can, Japonya'nın ayırdığı payın ise Türkiye'nin ihracatı kadar olduğu söyledi. Can, Türkiye'de ise inovasyon ve Ar-Ge çalışmaları için 2 milyar dolar ayrıldığını belirtti.

http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KO ...TG_KOD=169
Bülent
10 yıl önce - Cum 11 Tem 2008, 03:32

Bu konuyla yakından alakalı olan patent başvurularına bakmakta fayda var bence.

İzmir'in yıllara göre patent başvuruları böyle:
1995: 13
1996: 19
1997: 17
1998: 35
1999: 23
2000: 38
2001: 33
2002: 37
2003: 54
2004: 52
2005: 80
2006: 69
2007: 135

Kaynak:
Patent Başvurularının İllere Göre Dağılımı (Yıllık)
http://www.tpe.gov.tr/portal/default2.jsp?sayfa=136


Bülent
10 yıl önce - Sal 29 Tem 2008, 17:03

Daha öncede yazdigim gibi Izmir Kalkinma Ajansida bu konuya el atmis.

Alıntı:
İzmir'in inovasyon durumu ele alınacak
İzmir'in inovasyon açısından durumunu ortaya koymak amacıyla öngörülen "Bölgesel İnovasyon Stratejileri" projesi kapsamında iki günlük bir çalıştay gerçekleştirilecek. Çalıştayda, inovasyonda anahtar sektörler, inovasyon altyapısı ve inovasyon için insan kaynakları değerlendirilecek. İzmir Kalkınma Ajansı'ndan (İZKA) yapılan açıklamada, kalkınma ajansına sahip olması nedeniyle projenin pilot uygulamasının İzmir'de gerçekleştirilmesine karar verildiği belirtildi. Açıklamada, "EUROMED Teknoloji ve İnovasyon Programı (Medibtikar) kapsamında başlatılan proje sonucunda İzmir'in inovasyonda var olan durumu, eksik aktörlerin belirve inovasyona yönelik bir eylem planının hazırlanmasının öngörüldüğü dile getirildi. Ege Palas Oteli'nde iki gün sürecek etkinlik 30 Temmuz 2008 Çarşamba günü saat 10.00'da başlayacak.

http://www.kentyasam.com/haber_goster.php?id=16122
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet