Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 210
MRT1977
5 ay önce - Prş 03 Mar 2022, 16:56

D-130 KADAR ÖNEMLİ. DUBLE YOL OLUYOR

Sadece Başiskele değil aynı zamanda Kocaeli'nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan ve özellikle hafta sonlarında çok kalabalık olan Ahmet Yesevi Caddesi duble yol haline getiriliyor

Yuvacık Barajına ulaşımın sağlandığı hafta sonlarında yoğun güzergahlardan biri olan Başiskele Hoca Ahmet Yesevi Caddesinin duble yol yapılması için üstyapı çalışmalarına başlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yol güzergahında taş duvar imalatı ve dere ıslah çalışmalarına devam ediyor. 10 bin metreküp taş duvar imalatı yapılacak 2,5 kilometre uzunluktaki cadde, 2 gidiş 2 geliş olmak üzere dört şeride çıkarılacak.

İSU ALT YAPIYI YENİLEYECEK

540 metre uzunluğunda betonarme açık kesit imalatının yanı sıra Kanlı Dere üzerinde ıslah çalışmaları yapılacak. 35 metre uzunlukta 3x3 menfez dere üzerine inşa edilecek. Dere ıslah çalışmaları kapsamında kazı, grobeton ve beton döküm çalışmaları yapılıyor. Dere ıslahında toplam 2 bin 100 metreküp beton kullanılacak. 2,5 kilometre uzunluktaki Başiskele Hoca Ahmet Yesevi Caddesinde yağmur suyu hattı imalatı, elektrik hatlarının yer altına alınması ve İSU tarafından da kanalizasyon ve içme suyu hattının yenilenmesi çalışmaları yapılacak.

KAVŞAK DÜZENLEMESİ VE DERE ISLAHI

Başiskele Hoca Ahmet Yesevi Caddesi’nde üstyapı çalışmalarına başlayan Büyükşehir Belediyesi dört şeride çıkaracağı caddede 2 kavşak düzenlemesi, dere ıslahı ve aydınlatma çalışmaları ile caddeyi baştan aşağı yenileyecek. Başiskele Hoca Ahmet Yesevi Caddesi aydınlatmalarıyla, dere ıslahıyla, duble yoluyla prestijli bir cadde olacak.

ÜSTYAPI BAŞTAN AŞAĞI YENİLENECEK

Başiskele Hoca Ahmet Yesevi Caddesi’nde 10 bin 250 metreküp yarma kazısı, 4 bin metreküpte eski yolun asfaltının kazınması yapılacak. Caddede menfez yapılacak ve 10 bin metreküp taş duvar, 12 bin 750 metrekare parke, 16 bin 500 metre de bordür kullanılacak. Baştan aşağı üstyapısı yenilerek dört şeride çıkarılacak Hoca Ahmet Yesevi Caddesi’nde, 17 bin ton plent miks temel, 9 bin 375 ton binder asfalt, 6 bin 250 tonda aşınma asfaltı serimi yapılacak.Alıntı:
özgürkocaeli gazetesi


erdem türkoğlu
5 ay önce - Cmt 05 Mar 2022, 21:59

Alıntı:
“Adapazarı’na Hat 200 istiyoruz”

Vatandaşın Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden bir talebi var. Tıpkı İstanbul’a giden Hat 200 gibi seferlerin Adapazarı’na da başlaması isteniyor. Çünkü…

Kocaeli’den Sakarya’ya ulaşım yıllardan beri Derince-Adapazarı Kooperatifi minibüsleriyle gerçekleştiriliyor. Tek taşımacılığı yapan Derince-Adapazarı Kooperatifinde 4 Mart itibarı ile artık tam bilet 25 TL, öğrenci bileti ise 20 TL’ye yükseldi.

ADAPAZARI’NA SEFER İSTİYORLAR
Her gün bu araçları yüzlerce vatandaş kullanıyor. Ancak vatandaşların bir şikayeti var. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi UlaşımPark AŞ’nin tıpkı İstanbul’a koyduğu Hat 200 seferleri gibi, Adapazarı’na da sefer koyması isteniyor. Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan bir vatandaş şunları söyledi:

BUGÜN YİNE ZAM YAPILDI
“Bir konuda sizlerden sesimiz olmanızı isteyeceğim. Sakarya'ya Hergün işine gücüne okuluna Derince-Adapazarı Koop otobüsleri ile giden binlerce vatandaş, öğrenci var. Bugün yine zam yapıldı ve 25₺ oldu.

KÖRÜKLÜ BİR OTOBÜS
Bize en yakın İl olduğu halde ve bu kadar kısa mesafe de. Yani hergun bir insan işine oraya gidip gelse en az 50 TL yol masrafı oluyor. Bu da asgari ücretli'nin yol parası için çalışması demek yol'u yemeği de var bunun. Bizim isteğimiz İstanbul'a giden 200 hatları gibi Sakarya tarafına da körüklü bir otobüs ile ulaşım sağlanması ve daha ucuz uygun ve konforlu olması ve saatlerinin belli olması.

HAT 200’E BİNEN 15 TL ÖDÜYOR
Hat 200'e binen birisi 15 TL; ücret ödüyor biz ise daha yakın mesafeye Sakarya'ya 25 TL; ücret ödüyoruz. Belediyeden, Ulasimpark'tan isteğimiz bu tarafa belediye aracı koyması yoksa insanlar işlerini bırakmak veya evini barkını taşımak zorunda kalıcak.

OLAN BİZE OLUYOR
Hatta ve hatta önümüzdeki hafta 35 TL bile olabilir diye söyleniyor. Artan yakıt maliyetleri para kazandırmıyor deniyor. Olan da bize oluyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin bu konuya acilen el atmasını istiyoruz.”

Kaynak


Derince - İzmit - Adapazarı minibüslerine yine zam gelmiş. Kaynaktaki haberin yorumlarına bakılırsa Adapazarı'na Ulaşımpark hattı açılması için yoğun bir talep varken, insanları köhne minibüslerle fahiş fiyatlara taşıyan kooperatife mecbur bırakmak neden? Trenimiz var, o da düzgün çalıştırılmıyor zaten. O kadar yeni otobüs alınmışken, artık şuraya da en azından iki tane körüklü otobüs koymanın zamanı gelmedi mi?


basar44
5 ay önce - Cmt 05 Mar 2022, 22:08

İyi güzel de daha Kocaeli içinde körüklü otobüse ihtiyaç duyan bir çok hat var yoğunluk yaşayan birde bunun üstüne kooperatiflerin hurda midibüsler ile yolcu taşıması durumunu çözmesi lazım Büyükşehir’in. 2 midibüsü birleştirip bir otobüs yaptırmayan bir büyükşehir var. Oda yetmiyor alınan otobüslerin verimli olmaması için herşey yaptırılıyor

erdem türkoğlu
5 ay önce - Çrş 09 Mar 2022, 15:09

Alıntı:
Minibüsçüler yüzde 50 zam istiyor

Kocaeli’de ulaşım hizmeti veren minibüsçü esnafı, akaryakıt fiyatları karşısında büyük zarara uğradıklarını dile getirdi. Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, ulaşıma yüzde 50 zam istediklerini söyledi.

Son günlerde akaryakıta üst üste gelen zamlar toplu taşıma işini üstlenen esnafı olumsuz anlamda etkiledi. Toplu taşıma kooperatif başkanları KOTO’da bir araya gelerek zamlar ve içinde bulundukları zor durum hakkında basın açıklaması gerçekleştirdi. Esnaf adına açıklamayı Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt yaptı. Yeni zam taleplerini açıklayan Başkan Kurt, bunu akaryakıta üst üste gelen zamlar nedeniyle talep ettiklerini söyledi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL
Mustafa Kurt şöyle dedi: “Kocaeli genelinde 2180 toplu taşıma esnafı bulunmakta. 2 yıldır pandemi nedeniyle azalan yolcu sayımız ile birlikte yaşanan ekonomik krizde etkisiyle en önemli ihtiyacımız olan motorin olmak üzere diğer işletme giderlerimize gelen aşırı artan maliyetlerden dolayı toplu taşıma işi sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır. 01 Aralık 2021’de zam görüşmeleri yaptığımızda motorinin litre fiyatı 9,33 TL iken şu anda 25,00 TL oldu.

ZARAR ÇOK CİDDİ
Almış olduğumuz %25 oranındaki zammın sonrasında sadece 01 Aralık 2021 ile 09 Mart 2022 arasında motorine gelen zam % 126 oranında gerçekleşti. Şehir merkezini örnek alırsak 3 ay önce 3,50 TL olan toplu taşıma ücretine % 126 zam uygulansa 8,00 TL olması gerekirken şuanda 4,35 TL fiyat uygulanmakta. Sadece mazot kilometre maliyeti 5,00 TL, tüm işletme kilometre maliyetimiz ise 12,00 TL oldu. Kocaeli genelinde aylık 4.000 ile 5.000 km yol yapan araçlarımızın mazot maliyeti ise 25.000 -TL işletme gider maliyetlerimiz 60.000- TL olduğu görülmekte. Artık hesap yapamaz hale geldik. Ciddi zararlarla karşı karşıyayız.

YAKIT ALAMAZ OLUNDU
14.02.2022 tarihli Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisi kararı ile yürürlüğe giren indirimli ve ücretsizlere tam ücret tarifesine çevrilmesi desteğinin bile gelen zamlar karşısında bittiği görülmekte. Her gün motorine gelen zamlardan dolayı yolculuk gelirleriyle sadece yakıtın bile karşılanmasının mümkün olmadığı olağanüstü bir hal ile karşı karşıyayız. Geldiğimiz noktada Kocaeli genelindeki toplu taşıma esnafımızın bırakın evlerini geçindirmeyi, yakıt dahi alamaz hale geldi. Yakıt alamayan, tüm birikimlerini yok eden, borç batağına giren esnaflarımız araçlarını çalıştırmak isteseler de çalıştıramayacak duruma geldi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR
Kocaeli genelinde 2180 adet toplu taşıma esnafı bulunmaktadır. 2 yıldır pandemi nedeniyle azalan yolcu sayımız ile birlikte yaşanan ekonomik krizde etkisiyle en önemli ihtiyacımız olan motorin olmak üzere diğer işletme giderlerimize gelen aşırı artan maliyetlerden dolayı toplu taşıma işi sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır.

HESAP YAPAMAZ HALE GELDİK
01 Aralık 2021 tarihinde zam görüşmeleri yaptığımız da motorinin litre fiyatı 9,33 Krş iken şu anda 25,00 TL olmuştur. Almış olduğumuz %25 oranındaki zammın sonrasında ise sadece 01 Aralık 2021 ile 09 Mart 2022 arasında motorine gelen zam % 126 oranında gerçekleşmiştir. Şehir merkezini örnek alırsak 3 ay önce 3,50 Krş olan toplu taşıma ücretine % 126 zam uygulansa 8,00 TL olması gerekirken şuanda 4,35 Krş fiyat uygulanmaktadır. Sadece mazot kilometre maliyeti 5,00 TL olmuş, tüm işletme kilometre maliyetimiz ise 12,00 TL olmuştur. Kocaeli genelinde aylık 4.000 ile 5.000 Km yol yapan araçlarımızın mazot maliyeti ise 25.000-TL işletme gider maliyetlerimizin ise 60.000- TL olduğu görülmektedir. Artık hesap yapamaz hale geldik. Ciddi zararlarla karşı karşıyayız.

OLAĞAN ÜSTÜ BİR HAL
14.02.2022 tarihli Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisi kararı ile yürürlüğe giren indirimli ve ücretsizlere tam ücret tarifesine çevrilmesi desteğinin bile gelen zamlar karşısında bittiği görülmektedir. Her gün motorine gelen zamlardan dolayı yolculuk gelirleriyle sadece yakıtın bile karşılanmasının mümkün olmadığı olağanüstü bir hal ile karşı karşıyayız. Geldiğimiz noktada ise Kocaeli genelinde ki toplu taşıma esnafımızın bırakın evlerini geçindirmeyi, yakıt dahi alamaz hale gelmiştir. Sonuç olarak yakıt alamayan, tüm birikimlerini yok eden, borç batağına giren esnaflarımız araçlarını çalıştırmak isteseler de çalıştıramayacak duruma gelmişlerdir.

YÜZDE 50 OLARAK KENDİLERİNE İLETTİK
Acil olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin artan bu maliyetlere karşılık çok kısa sürede ücret tarifelerini güncellemesi ayrıca hükümetimizin de Türkiye genelinde ki tüm toplu taşıma esnafı için acilen tedbir alması gerekmektedir. Bizler Kocaeli Büyükşehir Belediyemize zam talebimizi ilettik. Zam oranı talebimizi yüzde 50 olarak kendilerine bildirdik.

Kaynak: ozgurkocaeli.com.tr


Dün akşam son seferine bindiğim bir özel halk otobüsü, petrol istasyonuna uğrayarak 1400 TL'lik mazot aldı. Şoför bu kadar para kazanamadıklarından yakındı. Hatta validatörden taşıdığı yolcu sayısını da gösterdi, sayı: 205. Gözümle görmesem inanmazdım ama gerçekten haklılar. 6 ay önce 7 lira olan mazot 25 liraya dayandı. Toplu taşıma işi bu şartlarda sürdürülebilir değil. Şoför "Ya tam bilet 10 lira olacak, ya da artık sadece belediye çalışacak." dedi.

Bir de belediyenin kooperatiflere yazı gönderdiği, ÖHO'ların P veya T plaka verilerek servis ve taksiye dönüştürüleceğini, tüm taşımacılığı Ulaşımpark'ın yapacağını söyledi.

Şehirdeki tüm ÖHO'ların servis veya taksiye dönüştürebileceğini sanmıyorum, ama en azından bir kısmı sistemden çıkarılabilir. Belediye kaç tane servis ve taksi plakasına ihtiyaç olduğunun belirlenmesi için Kocaeli Üniversitesi'nden rapor istemiş. Bakalım ne olacak.


serkan çınar
5 ay önce - Çrş 09 Mar 2022, 15:30

2.450 Minibüs var bu şehirde 15-20 tane kooperatif var hepsi ayrı telden çalıp birleşmezlerse tabi zarar ederler önce kafalarını değiştirsin minübüsçü tayfası sonra bak nasıl kar ediyorlar şaşar kalırsınız.mertesat07
4 ay önce - Pzr 03 Nis 2022, 09:58

562 hattı iptal edilmiştir

Volkan vd
3 ay önce - Prş 21 Nis 2022, 01:00

Derince 2 katlı kavşak ve tem bağlanyı projesi ne oldu? 2021 haziranda ihalesi yapılcak dendi. İstimlak süreci neredeyse bitti dendi(ve gerçekten bitti 2 yada 3 bina kalmıştı tem bağlantı güzergahında 4 5 ay önce baktığımda). Üzerinden bir sene geçti hala çıt yok

erdem türkoğlu
1 ay önce - Cum 24 Hzr 2022, 11:32

Alıntı:
500 P plaka talebi karara bağlanıyor

Ulaşımdaki tarihi dönüşümde önemli bir hamle olan, isteyen hat sahiplerine P plaka verilmesi projesinde Büyükşehir Belediyesi son noktaya geldi. Yeni 500 P plaka verilmesi ile ilgili karar tek gündem ile yapılacak sanal UKOME toplantısında alınacak.

Büyükşehir Belediyesi toplu taşımada dönüşümü sağlamak, mevcut araçların yenilenmesi ve azaltılması amacıyla yeni bir projeye daha imza attı. Ekonomik ömrünü dolduran araçların dönüşümü için hatların P plaka ile değiştirilmesine karar veren Kocaeli Büyükşehir, Kocaeli Üniversitesi, KOTO, Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası ve Servisçiler Odası ile çalışma yaptı. Tamamlanan çalışmanın ardından toplu taşımadan çekilmek isteyen hat sahiplerine çekilme karşılığında P plaka verilmesi uygun görüldü. Bu çalışma ile ilgili UKOME tek gündem ile online toplanarak minibüsçülere hatları karşılığında P plaka verilmesini karara bağlayacak.

ÇALIŞMA TAMAMLANDI
Büyükşehir Belediyesi toplu taşımada düzenleme yapmak, Hat 41K, Hat 41G ve Hat 41B gibi projeleri hayata geçirmek, toplu taşımadaki özel halk otobüslerinin sayısını azaltmak ve bu alanda beklenen dönüşümü yapmak için P plaka çalışmasını tamamladı. Çalışma ile Kocaeli genelinde bulunan 2 bin 200 halk otobüsünün yüzde 65’i 16-17 yaş üstü olduğu ve toplu taşımada gelinin noktada bu araçları hak sahiplerinin değiştirmesinin imkansız olduğu görüldü. Bunun üzerine araçların dönüşümü için Büyükşehir hat sahiplerinin hatlarını P plaka ile değişimi amacıyla süreci başlattı.

TARAFLAR KONUŞTU
Büyükşehir Belediyesi’nin talebi ile Kocaeli Üniversitesi ve KOTO, kent genelindeki P plaka ihtiyacını ortaya koyan bir çalışma yaptı. Buna göre 500 yeni P plakaya ihtiyaç olduğu belirlendi. Rakamın belli olması ile birlikte çalışma yapan kurumlar, Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası ve Servisçiler Odası ile bir araya gelerek süreci değerlendirdi. Servisçiler Odası, P plakaya ihtiyaç olmadığını verilecekse de ihale ile verilmesini isteyerek itiraz etti. Minibüsçüler Odası ise kooperatiflerin ve hat sahiplerinin fikirlerinin önemli olduğunu ortaya koydu.

BÜYÜKŞEHİR PARA VERMEYECEK
Ulaşımdaki dönüşümü için Büyükşehir Belediyesi, P plakalara UKOME’yi online toplayarak karar verecek. Kararın ardından P plakalar için bir değer tespit komisyonu kurulacağı ve bunların plakalara değer biçeceği öğrenildi. Değer biçilen plakalara göre hat sahipleri başvuru yapacak ve plakaları alacak. Büyükşehir, kasasından tek bir kuruş vermeden P plaka ile ulaşımdaki dönüşümü sağlamayı planlıyor. İhale yapmayarak aynı zamanda P plakadan gelen gelirden de vazgeçecek.

Kaynak: Özgür Kocaeli Gazetesi


500 adet Özel Halk Otobüsü P plakalı servis aracına dönüşüyor.

Umarım sistemden çıkan araçların yerine Ulaşımpark araçları koyulup, yoğun hatlar Ulaşımpark'a geçer.

162 adet de taksi plakası verileceği yazılmıştı. 2200 civarı ÖHO aracının bulunduğu bu şehirden 600-700 tane araç eksilmesi çok iyi olur. Hayırlı olsun.


brk1979

1 ay önce - Cum 01 Tem 2022, 11:38
Karamürsel Tepeköy Kavşağı hizmete girdi


Alıntı:
Karamürsel Tepeköy Kavşağı hizmete girdi

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Karamürsel Tepeköy Eşdüzey Kavşağı hizmetine sunuldu.


(+)


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından D-130 Karayolu üzerinde yapılan Karamürsel Tepeköy Eşdüzey Kavşağı, tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunuldu. Kavşak düzenlemesi kapsamında sinyalizasyon, yol çizgileri, trafik işaret ve levhaları montajı da yapılarak kavşak kullanıma açıldı.

SİNYALİZE KAVŞAK İLE TRAFİK RAHATLADI

D-130 Karayolu üzerinde sinyalize kavşak çözümü ile Tepeköy kuzey ve güney bağlantısı sağlanmış oldu. Yapılan dönüş cepleri sayesinde İzmit istikametinden sahile dönüş ve Yalova istikametinden Tepeköy'e dönüşler mümkün hale geldi.


(+)


Kaynak: https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/11284827/ka ...mete-girdi


D130 karayoluna bir trafik ışıklı kavşak daha trafik ışıklarının azaltılması bekleniyorken yenisinin yapılması ekstra bir trafik yükü getirecektir. Özellikle sabah / akşam pik saatlerde


erdem türkoğlu
1 ay önce - Prş 07 Tem 2022, 00:45

Alıntı:
Ulaşımda Büyükakın devreye girdi, eylem yapılmayacak

Minibüsçülerin UKOME’den çıkan yüzde 36 oranındaki zammın uygulanmaması nedeniyle aldıkları eylem kararının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın devreye girdi. Şehir için ulaşımı 5,5 liradan 7,5 liraya çıkartan zam karşısında Büyükakın, ulaşım esnafı ile yeniden toplandı. Toplantıda bayramdan sonra şehir içi ulaşımın 6,5 lira olmasına ve aradaki 1 liralık farkın Büyükşehir tarafından karşılanmasına karar verildi.

Kooperatifler Birliği ve Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası eylem kararı Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın devreye girmesi ile sona erdi. Sabah 06.00’da ilk seferle birlikte eylem yapma kararı alan minibüsçüler, UKOME’den çıkan yüzde 36 oranındaki zam uygulanana kadar eylem yapacaklarını duyurdu. KOTO’da yapılan toplantının ardından alınan kararın duyurulması ile hareketli saatler yaşandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın devreye girmesi ile anlaşma sağlandı ve eylem kararı iptal edildi.

FARKI BÜYÜKŞEHİR KARŞILAYACAK
Yapılan toplantı ile ilgili alınan bilgilere göre Bayramdan sonra minibüsçüler 7,5 lira yerine şehir içinde tam binişleri 6,5 liraya taşıyacak. Aynı zamanda tüm hatlara yüzde 36 yerine şehir içi ulaşımda olduğu gibi yüzde 18 zamla taşıma yapacak. UKOME’nin aldığı 7,5 liralık yanı yüzde 36 oranındaki zammı tamamlamak için ise Büyükşehir, toplu taşıma yapan özel halk otobüslerine destek verecek. Bu desteğin nakit mi yoksa mazot desteği mi olacağı ile ilgili çalışma yapılacak ve Temmuz ayı meclis toplantısına getirilecek. Ulaşıma yapılan yüzde 18 zamla birlikte şehir içinde tam bilet 5 lira 50 kuruştan 6 lira 50 kuruşa, indirimli bilet 3 lira 80 kuruştan 4 lira 50 kuruşa, 3 lira 40 kuruş olan öğrenci bileti ise 4 lira oldu.

Kaynak: Özgür Kocaeli Gazetesi


Toplu taşıma ücretlerine bu yıl içinde 3. kez zam geliyor. Aslında %36 oranında zam kararı çıkmış. 5,50 TL olan şehir içi tam bilet 7,50 TL olacaktı. Ama bakanlık temsilcisi onay vermeyince, ÖHO kooperatifleri kontak kapatma kararı almış. Daha sonra başkan kooperatiflerle anlaşarak kontak kapatma kararından vazgeçirmiş. Sonuç olarak toplu taşımaya %18 oranında zam yapılacak ve şehir içi tam bilet 6,50 TL olacak. Başiskele, Gölcük, Körfez hatları da 9,25 TL olur artıksayfa 210
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara