Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
erkan_gs_mk

3 ay önce - Çrş 20 Nis 2022, 02:10

Alıntı:
Yerli güneş paneli nasıl üretiliyor! - 2.000 kişinin çalıştığı KALYON PV'yi gezdik!

18/04/2022

Avrupa ve Ortadoğu’da eşi benzeri olmayan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikasının yanı sıra 1 GW kurulu güç ile Türkiye’nin en büyük güneş santrali Karapınar Güneş Santrali, ülkemizin sürdürülebilir enerji alanındaki varlığına öncülük ediyorlar. Ankara'da bulunan fabrikayı gezerek yerli güneş paneli üretimi teknolojilerine yakından baktık.

Karaman Ahmet
3 ay önce - Çrş 20 Nis 2022, 13:17

Alıntı:
Karapınar GES ile Türkiye'de elektrik üretiminde güneş enerjisinin payı yüzde 20'ye çıkacak

Bu muhteşem bir şey, 85 miyonluk bir ülkede, 17 milyon insanın elektrik tüketimini güneş enerjisi sayesinde saglsmsk demek, inanılmaz bir atılım olur. Bu kadar büyük enerjiyi güneşten sağlamak için, acaba ne kadar güneş paneli kullanılıyordur?

Benim trk anlamadığım, Kalyon Konyanın Karapınar ilçesine Avrupa'nın en büyük güneş enerji santralini kuruyor, fakat 2.000 kişiyi calistiran güneş modulleri fabrikası Karapinarda, yada 100 km ilerde, sanayisi çok güçlü, savunma sanayisini bile içinde barindiran Konyada değil, 310km ileride Ankarada.

Ben bu fabrikanın Ankaraya kutulma sebebini gerçekten kavrayamiyorum. Bir şirket neden 2000 kişilik istihdam sağlayan böyle bir fabrikayı hemen güneş enerji tarlasının dibine, yada üç katı daha kısa mesafedeki Konyaya kurmazda, ta Ankaraya kurar ve üç katı daha fazla taşıma maliyetini göze alır?

Ozan Paşa
3 ay önce - Çrş 20 Nis 2022, 14:04

Ahmet bey haklı bir soru sormuş.
Ben de düşündüm ve vardığım sonuç şu: Fabrikada yüksek teknoloji ve üstün kalitede bir eğitim gerekiyor, böyle bir eğitimli insan gücü Karapınar’ da yoktur, Konya’da durum nedir bilemem.

Ancak, yüksek teknoloji üzerine eğitim veren iki okuldan birisi Ankara’da, diğeri İstanbul’da, dolayısı ile bu bir neden olmuş olabilir.

Bir diğer unsur da panellerin imal edildiği hammadde silisyumdur. Bu da bildiğiniz kum. Bunun kaynağının konumu da önemli. Bunun yerleri muhtelif sanırım.

Bir diğer konu da imal edilen panellerin yurt düzeyine nakli. Paneller sadece Karapınar’ da kullanılmıyor, bütün yurt sathında kullanılacak, kullanılıyor. Eh, Ankara’nın da coğrafi konumu belli. İhraç için de liman ve havaalanlarına yakınlık açısından Konya’dan biraz daha avantajlı sayılır.

Şimdi rahmetli olmuş olan ünlü bir iş adamı ile geçmiş yıllarda yaptığım bir konuşmada ( neden yatırımlarınızı hep batı bölgelerinde yapıyorsunuz? ) diye bir soru sormuştum. Bana verdiği cevap şuydu: Eğitim ağam, eğitim. Anadolu’daki çoğu üniversite lise düzeyinden hallice eğitim veriyor, biz buradan çıkan çocuklarla yüksek teknoloji alanlarında maalesef bir yere varamayız, tecrübe ile sabittir demişti.

Dolayısı ile değerli forumdaşım Ahmet beyin, benim de zihnimi kurcalayan haklı sorusuna kendimce bir cevap buldum.

Doğrudur, yanlıştır bilemem. Ama kaliteli eğitimin olmadığı ülkelerin dış dünya ile rekabette yol alamıyacağı hususunun doğru olduğuna inanırım.

Karaman Ahmet
3 ay önce - Çrş 20 Nis 2022, 15:12

Alıntı:
Şimdi rahmetli olmuş olan ünlü bir iş adamı ile geçmiş yıllarda yaptığım bir konuşmada ( neden yatırımlarınızı hep batı bölgelerinde yapıyorsunuz? ) diye bir soru sormuştum. Bana verdiği cevap şuydu: Eğitim ağam, eğitim. Anadolu’daki çoğu üniversite lise düzeyinden hallice eğitim veriyor, biz buradan çıkan çocuklarla yüksek teknoloji alanlarında maalesef bir yere varamayız, tecrübe ile sabittir demişti.

Dolayısı ile değerli forumdaşım Ahmet beyin, benim de zihnimi kurcalayan haklı sorusuna kendimce bir cevap buldum.

Doğrudur, yanlıştır bilemem. Ama kaliteli eğitimin olmadığı ülkelerin dış dünya ile rekabette yol alamıyacağı hususunun doğru olduğuna inanırım.

Eğitim konusu Karapınar için geçerli olabilir, fakat Konya için kesinlikle geçerli olacağını sanmıyorum.

Konyadaki eğitim düzeyi yeterli olmasa, savunma sanayii için çok önemli olan Aselsan fabrikasını Konyada üretime başlatmaz.

Özel teşebbüs derseniz, Türkiyenin en gelişmiş robotik teknolojisini elinde bulunduran Akın Robotics Konya menşeli.

Konyada 3 devlet, 3 özel Üniversite eğitim veriyor. Devlet Üniversitesi Selçuk Üniversitesi, Becmettin Erbakan ve Konya Teknik Üniversitesi ile içinden iki devlet Üniversitesi çıkarmış. Özel Üniversitelerden KTO Karatay ve Türkiyenin ilk ve tek Tarım ve Gida Üniversitesi (Konya Gıda ve Tarım üniversitesi) alanlarında Türkiyenin sayılı Üniversitelerinden. Şehir Üniversite öğrenci sayısında Türkiyenin 4. ili...

Ayrıca Türkiyenin ilk ve tek TÜBİTAK işbirliği içinde olan Bilim Merkezi yine Konyada. Konyanın bu ilim geleneği dün başlayan bir şey değil. Selçuklu ve Osmanlı dönemindede Konya medreseler şehri olarak anılıyor. Bu gelenek Mevlanayla başlayan bir gelenekte değil. Şehirin ismi Ikonia iken, Platon (Eflatun) gibi ünlü düşünürleri içinden çıkarmış bir şehir.

Evet tabiki Kalyon PV bir tek Konya için güneş panelleri üretmeyecek. Fakat Konyada yaptığı yatırım Avrupa'nın en büyük güneş enerji tarlası ve Dünyadada ilk üçe giriyor.

Ayrıca Türkiyenin Güneş enerjisi haritasına bakarsanız, en yüksek verimin alındığı bölge Konya Ovası. Yani bu demek, Karapınardaki güneş enerjisi tarlasının Konya'daki son yatırım olmayacağı demek.

Temennim Torku markasını içinden çıkaran Konya Şeker kooperatif girişimciliğinin Konya Gida ve Tarım Üniversitesi iş birliğiyle bu alanada giriş yapması ve Konyada ikinci yerli güneş panelleri fabrikasıyla bu alana girmesi.

snell479

1 ay önce - Prş 30 Hzr 2022, 23:09

(+)

ERTUĞRUL
1 ay önce - Cum 01 Tem 2022, 07:37

Alıntı:
Bir diğer konu da imal edilen panellerin yurt düzeyine nakli. Paneller sadece Karapınar’ da kullanılmıyor, bütün yurt sathında kullanılacak, kullanılıyor.

İhracat da olacaktır.
Dolayısıyla fabrikayı kuranlar bir çok açıdan değerlendirme yaparak en uygun konumu seçmişlerdir.
Uzun vadede baktığımızda yapılacak üretim Karapınar'da kullanılan panel miktarının belki yüzlerce katı olacaktır.
Bu yüzden nakliye açısından en doğru yeri seçmişlerdir.

sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET