Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 9
Hüseyin_44

2 yıl önce - Çrş 29 Nis 2020, 21:23

Malatyadan güzel haberler var. İnönü üniversitesi teknopark büyük bir başarıya imza atmış.

Alıntı:
Malatya'da virüs ve bakterileri 1 dakikada temizleyen kabin üretildi
Malatya İnönü Üniversitesi Teknopark'ta, 1 dakika içinde elbise ve cilt üzerindeki bakteri ve virüsleri yok eden kabin geliştirildi. Prototip aşamasındaki kabin, insan sağlığı üzerinde olumsuz hiçbir etkisinin olmadığı belirtildi.


İlgili haber
https://www.google.com/amp/s/www.haberler.com/amp ...78-haberi/


Fırattt_44

1 yıl önce - Cmt 19 Arl 2020, 14:37

Alıntı:
Malatya Organize Sanayi Bölgesi’nde implant üretimi yapan Ottoman Grup ve Malatya Teknokent ortaklığı ile kurulan firmanın ise Türkiye’de ilk implant test merkezi olma özelliğini taşıyacağının bildirildiği açıklamanın son bölümünde, akreditasyonları tamamlandıktan sonra implant testleri için yurt dışına ödenen büyük miktardaki dövizin de yurt içinde kalmasının hedeflendiği kaydedildi


semih_44
1 yıl önce - Pzr 20 Arl 2020, 11:39

Alıntı:
. 20 Aralık 2020
“Tamamen Kendi İmkanlarımızla Ürettik”


İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark’ta kurduğu laboratuvarda yerli endemik bitkilerden elde ettiği yağlardan Sağlık Bakanlığı onaylı kimyasal madde içermeyen yaşlanma geciktirici krem ve serum üreten kadın girişimci, sektörde söz sahibi olmayı hedefliyor.

Malatya’da yaşayan Betül Karaduman, yurt dışında yaşadığı süreçte Rus kadınların kullandığı, çok etkili ve tamamen bitkisel ürünlerden yapılan kozmetik ürünlerden etkilenerek Türkiye’de bu işi yapmaya karar verdi.

Üniversite sınavlarına girip İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümünü kazanan ve burayı birincilikle tamamlayan Karaduman, daha sonra çeşitli eğitimler ve sertifikalar alarak hazırladığı yaşlanma geciktirici krem ve serum üretimi projesini hayata geçirmek için İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark’a başvurdu.

Yaklaşık 4 yıl ürün geliştirme ve formülasyon çalışmaları yapan Karaduman, Malatya Teknopark’ta kurduğu Ar-Ge laboratuvarında yaşlanma önleyici (antiaging) krem ve serum ile antibakteriyel özellikli kremi üretmeyi başardı.

Ürünlerine Sağlık Bakanlığından onay alan Karaduman, kurduğu şirkette “Art de la sante” markası adı altında ürünlerini pazarlamaya başladı.

Yerli ve kimyasal madde içermeyen ürünler üreten Karaduman, sektörde söz sahibi olmayı hedefliyor.

– “Hiçbir kimyasal madde kullanmadık”

Betül Karaduman, AA muhabirine, ürünlerinin tamamen organik içerikli olduğunu, kayısı çekirdeği yağı, üzüm çekirdeği yağı ve tamamen Türkiye topraklarında yetişen ürünlerden elde ettikleri yağlarla üretildiğini belirtti.

Geliştirdikleri ürünlerde hiçbir kimyasal madde kullanmadıklarını, Sağlık Bakanlığının ürünlerini dermokozmetik kategorisinde kabul ettiğini ifade eden Karaduman, şöyle konuştu:

“Ürünlerimiz, dermokozmetik olarak içerisinde hiçbir kimyasal olmayan Türkiye’deki tek ürün olarak biliniyor. Geliştirip, ürettiğimiz yaşlanma önleyici krem ve serumlar dermokozmetik olarak çoklu etkilere sahip ancak içerisinde hiçbir kimyasal yok. Yaşlanma önleyici kremimiz çok yoğun bir nemlendirme sağlıyor. Komojen oluşturması söz konusu değil. ‘Roza’ rahatsızlığında yüzdeki renk eşitsizliklerinde, ince kırışıklıklarda, çok kuru ciltleri nemlendirmede çok iyi bir ürün. Serum da aynı şekilde. Serumun kremden ayrıldığı nokta ise çok yoğun ve etkisinin yüksek olması. Serumun düşük oranda yüksek etki sağlığını tespit ettik. Her iki ürünümüzün nemlendirme özellikle çok yüksek.”

– “Endemik bitkilerden elde edilen botanik yağlardan üretildi”

Geliştirdiği ürünlerin muadillerine göre daha etkili olduğunu aktaran Karaduman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ürünleri tamamen kendi imkanlarımızla ürettik. Türkiye’nin topraklarında yetişen endemik bitkilerden elde edilen botanik yağlardan ürettik. Eczanelerde ve bütün kozmetik mağazalarında genelde yabancı ülkelerden gelen ürünler pazarlanıyor. Ürünlerimizi kendi topraklarımızda yetişen endemik bitkilerden elde edilen botanik yağlardan ürettik. Ürünlerin en önemli özelliği etkisinin çok yüksek ve kalıcı olması. Ayrıca geliştirdiğimiz ürünler, muadillerine göre çok daha ekonomik.”

– “Muadillerine göre çok üstün özellikleri var”

Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Adnan Fatih Kocamaz ise Teknopark’ta 5 yıldır ciddi çalışmalara imza attıklarını söyledi.

Teknopark’taki 75 firmanın çok kaliteli ürünler geliştirdiğini anlatan Kocamaz, şunları kaydetti:

“Teknopark’taki Ar-Ge çalışmaları sonucu ortaya çıkan ve tamamen kimyasaldan arındırılmış ürünlerin, piyasadaki muadillerine göre çok üstün özellikleri bulunuyor. Bu ürünler, Teknopark’taki Ar-Ge çalışmaları sonucu ortaya çıktı. Ayrıca tek bir kadın girişimcimizin girişimleri sonucu bu ürünler ortaya çıktığı için bizi çok gururlandıran bir çalışma. Bir kadın girişimcinin tek başına bir ürün geliştirmesi, şirketini kurması ve ürünlerini piyasaya sürmesi ülkemiz ve bizler adına sevindirici. Teknoparkların en önemli özelliği girişimci yetiştirmek daha da önemlisi kadın girişimci yetiştirmektir. Bu konuda Betül Karaduman arkadaşımızın yanındayız. Teknopark’ta Betül Karaduman gibi birçok kadına ev sahipliği yapıyoruz. Malatya’da kadın girişimcilerin neler yapabileceğini tüm dünyaya göstermek istiyoruz.”


Fırattt_44

1 yıl önce - Cmt 23 Oca 2021, 19:26

Malatya tekno köy projesi. Malatya haber.com

Alıntı:
AKP MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci Malatya Teknopark’ı ziyaret ederek Teknopark firmaları ile istişarelerde bulundu. Firma ürün ve yazılımları hakkında firma yetkililerinden detaylı bilgi alan Tüfenkci, sunumu yapılan Teknoköy projesine gerekli desteğin sunulmasını noktasında girişimlere başlatacağını söyledi.

Firma ziyaretleri sonrasında İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay ile Malatya Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kocamaz tarafından Malatya Teknokent projeleri hakkında sunum yapıldı. Sunumda Malatya Teknokent bünyesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteği ile kurulan Güneş Enerji Santrali ve Teknoköy projeleri hakkında detaylı bilgi verildi. Kocamaz Teknoköy sunumunda şu bilgileri verdi:

“Malatya Teknokent son 4 yılda katlanarak firma sayısını ve kalitesini arttırarak 80’e varan firma sayısına ulaştı. Bu nedenle mevcut bina, kapasitesinin üzerinde firmaya ev sahipliği yapmaya başladı. Ayrıca her geçen gün yeni firma talebinin oluşması bereberinde insan kaynağı sayısında da ciddi bir artışa neden oldu. Bu nedenle Malatya Teknoparkda yeni yönetim birimleri, çalışma ofisleri, fuaye ve fuar alanları, seminer, eğitim ve konferans etkinlikleri düzenleme alanları, workshop odaları, teknik ofisler, atölyeler, bölgenin ihtiyacı olan alanlarda faaliyet gösterecek laboratuvarlara, kütüphanelere, kiralanabilir modüler ofislere, sosyal alanlara ihtiyaç oluşmaya başladı.

Bu bağlamda FKA (Fırat Kalkınma Ajansı) fizibilite desteği ile Malatya Teknokent’e yeni bina ve alanların açılması için proje çalışması yürütülmeye başlandı. İlk çalışmalarımız klasik yaklaşım olan çok katlı mimariydi. Fakat bu mimari bir çok ihtiyaca cevap veremiyordu. Yeni yapılanmanın örnek ve konsept bir çalışma olması ve geçmiş kadim kültürümüz ile gelecek teknolojilerini bir araya getiren bir ortam olması için projeye “Tekno Köy” adı verildi. Teknoköy projesi; Malatya bölgesinin sık sık deprem yaşaması, işletme maliyetleri düşürülebilmesi, farklı tür firmalara farklı boyut ve olanaklarda hizmet ve ortam sunulabilmesi, “yeşil kent” konseptini sağlanarak Ar-Ge faaliyetleri yürüten insanların yeşil içerisinde sağlıklı ve ekolojik bir ortamda çalışabilmesi, geçmiş kültüre bağlılığı gelecek teknolojileri ile bir araya getirilebilmesi, modüler yapı sayesinde sistemi oluşturan tüm inşaatın bitmesine gerek kalmadan modül modül devreye alınabilmesi gibi bir çok avantaj içeriyor.

Bu nedenle geçmiş ve geleceğin bağlantısı kurulabilmesi için çoğunlukla taklit isimler olan “vadi”, “silikon” gibi isimler yerine geleceği ifade eden “tekno” ve geçmişi ve kökenlerimize bağlılığı ifade eden “köy” kelimesi bir araya getirildi ve yeni yapılanma köy konseptinde yatay mimari ile tasarlandı. Köy konseptini sağlamak için merkez bir bina planlandı ve içerisinde konaklamadan, küçük fuar, eğitim seminer düzenlemeye, laboratuvar hizmetlerinden toplu ikram ve yemek alanlarına kadar her tür ortak organizasyonlar için ortamlar planlandı. “Teknoköy evleri” (firma ofisleri) geçmişe bağlılığı sağlayabilmek için bir veya iki katlı, müstakil bahçe içerisinde ve Selçuklu, Malatya, taş ve modern mimariyi yansıtacak formda tasarlandı. Proje ile Teknoköy kurulduğunda 53.000 metrekare alanda 26 adet 90 metrekare, 42 adet 120 metrekare, 8 adet 200 metrekare(+bodrum), 8 adet de 400 metrekare (+bodrum) Ar-Ge çalışma ofisi ve 1 adet de 4.000 metrekare sosyal tesis olmak üzere olmak üzere toplam 16.180 metrekare kapalı alan sahip 85 binanın bulunduğu bir yerleşkeye dönüşecektir. Yerleşkedeki her ofis içerisinde boyutu ile orantılı olarak toplantı odaları, bayan erkek tuvaletleri, mutfak ve idari ofisler planlanmış, her firmanın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ortamlar detaylı olarak düşünülerek oluşturulmuştur.”

“Etkileyici bir proje, destek için girişimlere başlayacağız”
Milletvekili Tüfenkci ise Teknoköy projesinin oldukça etkileyici olduğunu vurgulayarak, “Bugün Teknopark’ta yapmış olduğumuz incelemede oldukça faydalı çalışmalar gördük. Bütün arkadaşlarımı kutluyorum. Bu bilim yuvasında daha etkili çalışmaların yapılacağına olan inancımız tamdır. Sunumu yapılan Teknoköy projesi gerçekten etkileyici. Buraya gerekli desteğin sağlanması için girişimlere başlayacağız. Dünyada benzeri olmayan, tamamen bilim ve teknoloji üssü olmaya aday Teknoköy, Malatyamıza ve Türkiyemize çok şey katacaktır. Emeği geçenleri kutluyorum” diye konuştu.

BültenBu projeyi hayata geçirsinler söz tebrik edeceğim. Öznur çalık hanım bu işe elini sürmezse iyi olur. yoksam bitmez. Ahmet bey kardeşim al sana teknolojik yatırım.

(+)
(+)
(+)
(+)


Fırattt_44

1 yıl önce - Cum 14 May 2021, 18:09

Alıntı:
Malatyalı girişimci virüsleri kripton gazı içerikli ultraviyole lambayla yok eden cihaz geliştirdi.

PAYLAŞ

14.05.2021 16:10 Güncelleme: 14.05.2021 16:10
Malatya'da geliştirildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et
İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark'ta faaliyet gösteren girişimci, hava ve yüzeydeki virüs, bakteri, mantar gibi patojenleri saniyeler içinde kripton gazı içerikli FAR 222 Ultraviyole-C lambayla yok eden cihaz geliştirdi.

Malatya'da savunma sanayi alanında keşif gözlem robotları üzerine çalışan Kemal Karadağ, 2,5 yıl önce hava ve yüzeydeki zararlı bakterileri yok etmek için insan sağlığına zararsız 222 nanometre dalga boyunda çalışan Ultraviyole-C lamba üretimine yöneldi.

Kripton gazı kullanarak lambayı geliştiren Karadağ, cihazla virüs, bakteri, mantar gibi patojenleri saniyeler içinde yok etmeyi başardı.

Cihazın patentini "Karbomer FAR 222 nm" olarak alan Karadağ, Japonya ve ABD'de muadilleri bulunan cihazın yeni tip koronavirüs dahil birçok virüs, bakteri, mantar gibi patojenleri yok etmede kullanılabileceğini söyledi.

Dünyada ABD, Japonya ve Türkiye'de üretiyor

Karadağ, 222 nm dalga boyunda çalışan Ultraviyole-C lambaların farklı alanlarda dezenfeksiyon amaçlı kullanıldığını belirterek, "Bu tür lambaların toplu taşımada Kovid-19'u 20-25 saniyede yok ettiği çeşitli bilimsel yayınlarla ispatlanmış. Bu teknolojiyi dünyada sadece ABD, Japonya ve Türkiye üretiyor. Geliştirdiğimiz cihaz kripton gazı esaslı, çevreye ve insan sağılığına zararsız olduğu için tercih ediliyor." dedi.

Mekke ve Medine'de kullanılmaya başlandı

Geliştirdikleri cihazın prototipini Suudi Arabistan'a gönderdiklerini, bunların Mekke ve Medine'de otel odaları ve lobilerde kullanılmaya başlandığını dile getiren Karadağ, Suudi Arabistan'da ilgili bakanlıklarla görüşmelerinin sürdüğünü ifade etti.

Karadağ, cihazın seri üretimine geçmeyi hedeflediklerini belirterek şunları kaydetti: "Katma değeri yüksek bir cihaz. ABD bu lambanın bir tanesini elektronik devre ve yazılımıyla 1500 dolara, Japonya 2 bin 500 dolara, biz ise sadece lambayı donanımı hariç 250 dolara ürettik. Satış fiyatı ise en düşük 1000 dolar. Cihaz yüksek teknoloji olduğu için yazılım çok önemli. Yazılım ise açık alanlarda ne kadar, nasıl kullanacağını gösteriyor. Yazılım ve donanımı tamamen Malatya'da geliştirdik."

Cihazın, İsrail'deki Politeknik Üniversitesinde ve İtalya'daki Milano Üniversitesinde kullanıldığını söyleyen Karadağ, cihazı Washington Üniversitesine de gönderdiklerini ifade etti. Karadağ, ürünlerinin Paris ve Londra metrosunda kullanılacağını bildirdi. Karadağ, Amerika, Almanya, İtalya, İsrail, Kanada, Belçika, Dubai, Katar ve Rusya'nın da aralarında olduğu 30 ülkeden çeşitli firmalarla görüşmelerinin sürdüğünü belirtti


Mucit Malatyalılar.


cagdas44
1 ay önce - Sal 28 Hzr 2022, 21:40

Alıntı:
MALATYA TEKNOKENT PUSULA ÖKM ve MALATYA TEKNOKENT KOLEJİ ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI:

Malatya Teknokent Pusula ÖKM ve Malatya Teknokent Koleji arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında;

1- Malatya Teknokent Koleji ögrenci, ögretmen ve çalışanlarının patentlebilir fikirlerinin patent başvuru süreçleri Malatya TTO Patent Ofisi tarafından yürütülecek,

2- Malatya Teknokent Koleji öğrencilerinin girişimcilik ve yenilikçilik faaliyetleri Pusula ÖKM'de yürüteceğiz,

3- Malatya Teknokent Koleji öğrencileri TEKNOFEST yarışması başta olmak üzere tüm yarışmalara Pusula ÖKM'de hazırlanabilecek.

İlimizin tüm liselerini işbirliği başlatmak üzere Malatya Teknokente bekliyoruz.

https://www.instagram.com/p/CfW9HwDja6s/?igshid=Y ...MTA2M2Y%3D


cagdas44
2 hafta önce - Pzr 24 Tem 2022, 16:24

Alıntı:
Malatya Teknokent firmalarımızın ihracat kapasitesini arttırmak amacıyla Malatya TSO'nun önderliğinde *HİSER projesini hayata geçirmek üzere ilk toplantımızı gerçekleştirdik. Toplantıya Malatya Teknokent yönetim kurulu başkan yardımcısı ve Malatya TSO yönetim kurulu üyesi Mesut Özdemir ve TSO ekibi, Malatya Teknokent Genel Müdürü Fatih Kocamaz ve teknokent ekibi katılım gösterdi.

*HİSER projesi Ticaret Bakanlığının bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlere yeni pazarlara açılması, bu pazarlarda bilinirliğin arttırılarak uluslararası arenada rekabet güçlerinin geliştirilmesi amacıyla, yurtdışına yönelik olarak gerçekleştirilecek harcamalarını destekleyen bir proje kanalıdır. @malatyatso @messutozdemir
sayfa 9
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET