Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Mersin - Akkuyu Nükleer Santrali
« önceki   123 ... 161162163 ... 175176177   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 162
crypton
1 ay önce - Cmt 18 Hzr 2022, 19:12

Akkuyu NGS'nin birinci ünitesinde kullanılacak polar vinç inşaat sahasına ulaştı
Mersin'in Gülnar ilçesinde yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) birinci ünitesinde kullanılacak yaklaşık 400 ton kaldırma kapasitesine sahip polar vinç, inşaat sahasına ulaştı.
Mustafa Ünal Uysal |18.06.2022 Mersin


Alıntı:

Akkuyu Nükleer AŞ'den yapılan açıklamaya göre, sahaya ulaşan polar vincin Doğu Kargo Terminali'nde gemiden indirilme işlemi bir gün sürdü.

Her biri 42 metre uzunluğunda ve 92'şer ton olan polar vincin iki kanadı, santralin birinci ünitesinin inşaat alanına götürüldü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Direktörü Sergey Butskikh, birinci güç ünitesine polar vincin gelmesinin bu yılın en önemli lojistik operasyonlarından biri olduğunu belirterek "Kargo, TYAZHMASH fabrikasından St. Petersburg Limanı'na gönderildi ve oradan deniz yoluyla NGS sahasındaki Doğu Kargo Terminali'ne teslim edildi. Parçalarının montajından sonra reaktör binasının kubbesi altına kurulacak vinç, faaliyete geçmeden önce yüklerin güvenilir ve hatasız şekilde taşınabilirliği için bir dizi testten geçecek." ifadelerini kullandı.

Polar vincin özellikleri
Reaktör binasının en önemli mekanizmalarından polar vinç, nükleer santrallerde birinci sınıf ekipmanlardan biri olma özelliği taşıyor.

Vinç, kanatların ön montajından sonra birinci ünitenin reaktör binasında tasarım konumuna uygun pozisyona getirilecek

Rusya'nın Sızran kentinde bulunan TYAZHMASH fabrikasında üretilen polar vincin ağırlığı 200 tonu aşıyor.

Polar vinç ya da diğer adıyla "gezer köprü vinci", nükleer santralin işletim süresinin tüm aşamalarında kullanılacak. Vinç, reaktör binasının koruma kubbesi altına yerleştirildikten sonra, nükleer yakıt da dahil olmak üzere reaktör tesisinin ekipmanı ile ilgili taşıma ve teknolojik işlemleri gerçekleştirmek için dairesel bir ray üzerinde 360 derece dönüyor olacak.

Gerekli kablo hatlarının döşenmesinin ardından polar vincin kurulumu, devreye alınması ve test edilmesine yönelik işlemler de gerçekleştirilecek. Bu işlemlerin 2022 sonuna kadar yapılması planlanıyor.
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/akkuyu-ngsnin-bi ...i-/2616840


serkan33

1 ay önce - Cmt 18 Hzr 2022, 22:36

Mersin Valiliği’nin dün paylaştığı güncel 2 foto


(+)(+)


cemalnuri 63
1 ay önce - Pzr 19 Hzr 2022, 20:03

ülkemizde yapılan bu muhteşem işleri görüp te hala ülkemizin yerinde saydığını ,battığını söyleyerek sosyal medyada yırtınanlar acaba hangi ülkede yaşıyorlar ,bu barajların,erzurum dag gözlemevinin ,zonguldak filyos doğalgaz işleme tesislerinin ,istanbul finans merkezinin ,hızlı tren yollarımızın ,havalimanlarımızın ,otoyollarımızın köprülerimizin,tünellerimizin ,bor maden işleme tesislerimizin ,savunma sanayii gelişmelerimizi ne olarak algılıyorlar acaba merak ediyorum...

BJK 5106
1 ay önce - Sal 21 Hzr 2022, 11:45

Akkuyu NGS'nin 2. ünitesinde iç koruma kabuğunun 3. katmanı kuruldu

Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) 2'nci güç ünitesinin reaktör binasına, iç koruma kabuğunun 3'üncü katmanının kurulduğu bildirildi.
Alıntı:
Akkuyu Nükleer AŞ'den yapılan açıklamada, santralin güvenlik sisteminin ana unsurlarından biri olan iç koruma kabuğunun 3'üncü katmanının kurulumunun ardından, Akkuyu NGS'nin 2'nci güç ünitesinin reaktör binasının yüksekliğinin 12 metre artarak 28,95 metreye ulaştığı belirtildi.

Bu işlemin ardından uzmanların 3'üncü ve 4'üncü katmanların kaynağı ile kabuğu güçlendirme ve betonlama çalışmalarını yapacağı vurgulanan açıklamada, tüm parçaların montajı tamamlanır tamamlanmaz kabuğun sızdırmazlığının test edileceği kaydedildi.

Açıklamada, teknolojik bir süreç olan ve kurulumu zaman alan iç koruma kabuğu 3'üncü katmanın Liebherr LR 13000 tipi ağır paletli vinç ile tasarım konumuna kurulumunun 12 saatten fazla sürdüğü ifade edildi.

Reaktör binasının korunmasını sağlayan iç koruma kabuğunun boru ve polar vinç girişleri için destek görevi gördüğü belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Çelik katmandan ve özel betondan oluşan iç koruma kabuğunun 3'üncü katmanı, reaktör binasının sızdırmazlığını sağlıyor. İç koruma kabuğunun 3'üncü katmanı, her biri 12 bölümden oluşan iki ayrı katman olmak üzere 24 bölümden oluşan kaynaklı bir metal konstrüksiyon olma özelliğini taşıyor. Ekipman, ağırlığı 5 ila 7 ton, yüksekliği ise 6 metre olan bölümlerin birbirine kaynaklanmasıyla toplam ağırlığı 321,9 ton, yüksekliği 12 metre, çevre uzunluğu ise 138 metre olan tek bir silindirik konstrüksiyon haline getiriliyor."

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akkuyu Nükleer Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh, 2'nci ünitenin reaktör binasının 3'üncü katmanının kurulumuyla bu yıla ilişkin önemli aşamalardan birinin daha tamamlandığını belirterek "İç koruma kabuğunun 3'üncü katmanının 2'nci üniteye montajından sonra, alan içinde 8 metre yüksekliğinde duvarlar inşa etmek üzere çalışmalar yapılacak. İkinci güç ünitesinin ana tesislerinde iç koruma kabuğunun kurulumuna paralel olarak, binanın çevre duvarları ile yardımcı yapı duvarlarının kurulması ve ayrıca reaktör şaftının kurulumu gibi çalışmalar devam etmektedir." ifadelerini kullandı.(AA)cemalnuri 63
1 ay önce - Sal 21 Hzr 2022, 12:36

bu gücü dünya günümüzden 68 yıl önce 1954 yılında kullanmaya başlamış,elektrik üretip tarımda ve endüstride kullanmış ,ülkemizin sn erdoğan sayesinde bu alanda da ülkemize avantaj sağlayacak bu güce ülkemizin sahip olmaması için yapılan saptırmaları göremeyenler bize konuyu saptırıyor demişler ,halbuki bu projelerimiz dünyadaki bunca sıkıntı ve küresel mücadelelerin verildiği ve ülkemizin düşmanları tarafından hem içerden hemde dışardan maşaları vasıtasıyla var güçleriyle saldırıldığı bir zamanda bunları başarabildiği için reis in arkasında durulması gerekirken ülkemize karşı olanların safında durulması oldukça manidar...crypton
1 ay önce - Cmt 25 Hzr 2022, 13:25

Akkuyu'da bir yeni gelişme daha: Sahaya ulaştı!
Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi'nde yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) 3’üncü ünitesinin ek (pasif) güvenlik sisteminin ana unsurlarından biri olan kor tutucu, sahaya ulaştı.

GİRİŞ 25.06.2022 13:15GÜNCELLEME 25.06.2022 13:15


Alıntı:
Gemiyle Doğu Kargo Terminali'ne getirilen kor tutucu, 3’üncü ünitenin reaktör şaftındaki tasarım konumuna yerleştirildi.

Çelikten yapılmış koni biçiminde bir tank olan kor tutucunun gövde yüksekliği 6,14 metreyi, çapı 5,83 metreyi, ağırlığı ise 144 tonu buluyor. Acil bir durumda eriyik çekirdek parçalarını güvenilir bir şekilde hapseden kor tutucu, bu parçaların reaktör binasının dışına sızmasını engelliyor. Santralin çalışması sırasında içi özel bir dolgu malzemesi ile doldurulan kor tutucu, bu malzemeyle etkileşimden ortaya çıkan aktif bölümün eriyiğinin bir kısmının kaybolmasını sağlıyor. Bu işlemler, eriyiğin hapsolması ve soğuması için gerekli koşulları sağlıyor. Yüksek sismik direnç, hidrodinamik, darbeye dayanıklılık gibi maksimum güvenlik özelliklerine sahip kor tutucu, bu tür ekipmanların üretiminde uzmanlaşmış olan Rusya’daki Tyazhmash fabrikasında üretildi.

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergey Butckikh, konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

“Kor tutucu, 3’üncü ünitenin reaktör binasında kurulan ilk büyük ekipmandır. Kor tutucular, VVER-1200 tipi 3+ nesil reaktörlere sahip tüm modern nükleer güç ünitelerinin bir parçasıdır. Bu, nükleer santral işletilirken herhangi bir senaryoda çevre ve insanların güvenliğini sağlayan nükleer alanda uzmanlaşmış bilim insanlarının eşsiz bilgi birikimine dayanıyor. Kor tutucunun kurulumundan önce detaylı bir kontrol yapılması büyük önem arz ediyor. İmalat tesisinde, Akkuyu Nükleer A.Ş. temsilcilerinin katılımıyla kor tutucunun kalite kontrolü gerçekleştirildi. Akkuyu NGS sahasına ulaştığında ekipmanın bütünlüğü ve güvenilirliğinin teyit edildiği zorunlu bir giriş kontrol prosedürü daha uygulandı.”
Akkuyu NGS inşaatının tüm aşamaları, Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) ve bağımsız denetim kuruluşları tarafından da denetleniyor.

https://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/3235978- ...aya-ulasti


ygttugcu
1 ay önce - Cmt 25 Hzr 2022, 20:59

Nükleer santral şantiyesinde taşlı sopalı kavga.

https://fb.watch/dT1ishmRr6/

Böyle ciddi ve riskli bir proje de bukadar laçkalık insanı korkutuyor. Normal bir inşaat değil nükleer santral şakası yok bu disiplinsizlik proje sürecinde de var ise vay halimize.


İsoo
1 ay önce - Cmt 25 Hzr 2022, 22:12

Tüm kavga eden amalelerin işine hemen son vereceksin ki belki akıllanırlar bundan sonrası için.

Amalelerle çalışmanın da zor tarafı bu olsa gerek. 😀


Kenanwow
1 ay önce - Pts 27 Hzr 2022, 17:58
BJK 5106
1 ay önce - Sal 05 Tem 2022, 19:11Akkuyu NGS'nin 4'üncü ünitesine ait reaktör tabanının ham parçası yapıldı

Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) 4'üncü ünitesinin reaktör tabanının yapımına yönelik ham boruyu açma operasyonu gerçekleştirildi.
Alıntı:
Şirketten yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'un mühendislik bölümünün parçası AEM -Technology'nin Volgodonsk şubesinde gerçekleştirilen açma işlemi, nükleer reaktör tabanının oluşturulması için 6x6 metre boyutlarında döküm parçanın elde edilmesini sağlıyor.

Söz konusu operasyon, ısı pres atölyesinde çeşitli aşamalarda yürütüldü. Ağırlığı 80 tonun üzerinde olan, 2,5 metre çapa sahip boru şeklindeki dövme çelik, fırında yaklaşık 2 saat boyunca 800 derecede ön ısıtmaya tabi tutuldu. Ardından fırının derecesi bin 40 dereceye kadar yükseltilerek dövme çelik 4 saat daha ısıda bırakıldı ve vinç yardımıyla pres makinesine gönderildi. Sonrasında ham parça, 10 bin ton baskıyla iki kalıp kullanılarak açıldı. Parça, ek ısıtma için 2 saatliğine fırına gönderildi.

Açıklamaya göre, açma işleminin ikinci aşamasında, baskı kuvveti maksimum 15 bin tona erişti ve parça tamamen kare şeklinde bir levhaya dönüştürüldü. Nükleer reaktörün tabanı ise levhadan daire kesilerek oluşturulacak. (AA)
sayfa 162
« önceki   123 ... 161162163 ... 175176177   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET