Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
emrahozsahin
5 yıl önce - Cmt 27 Ağu 2016, 23:15

Su bisiklet yollarini kullanabilsek iyi olacak. Hep yayalar isgal ediyor. Millet alisana kadar bariyer cekmek gerekecek herhalde. Anlamıyorlar.

Ayhan İmamoğlu

5 yıl önce - Sal 25 Ekm 2016, 14:50

Şu an gördüğüm kadarıyla eskihisar sahiline yeni bisiklet istasyonu kuruyorlar tabi ne zaman faaliyete geçer onu bilemem

MRT1977
3 yıl önce - Prş 17 Oca 2019, 18:43Kobis’te istasyon sayıları artıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, KOBİS projesini büyütüyor. Kocaeli’nde 70 istasyona ulaşan sistemin üye sayısı ise 86 Bin 760


Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilen KOBİS (Kocaeli Bisikletli Ulaşım Sistemi) Projesi büyük ilgi gördü. İzmit merkezde başlayan proje daha sonra 12 ilçeye yayıldı. Yeni istasyonların kurulduğu KOBİS 86 bin 760 üyeye ulaştı.

TOPLU TAŞIMAYA ALTERNATİF ULAŞIM

KOBİS, açıldığı ilk günden bu yana Kocaelililer tarafından benimsendi. KOBİS İl genelinde kent içi erişimi kolaylaştırmasının yanı sıra, toplu taşıma sistemine alternatif olarak vatandaşlar tarafından tercih edilir hale geldi. Çevresel ve sürdürülebilir bir ulaşım aracı olan bisiklet, ulaşımın yanı sıra vatandaşlara spor yapma imkânı sağlıyor.

70 İSTASYON İLE HİZMET

36 istasyon ile hizmet veren KOBİS için 12 ilçede 34 yeni istasyon kuruldu. Yeni bisiklet istasyonlarından İzmit’e 9, Başiskele’ye 2, Kandıra’ya 2, Körfez’e 4, Gölcük’e 2, Karamürsel’e 3, Derince’ye 4, Kartepe’ye 2, Dilovası’na 1, Gebze’ye 6 ve Çayırova’ya 2 adet olmak üzere toplamda 34 adet yeni istasyon inşa edildi. KOBİS istasyon sayısı yeni kurulan istasyonlar ile 70’e ulaştı.

KOBİS’TE 86 BİN ÜYE

12 İlçede kullanılan ve kullanıldığı ilk günden bu yana vatandaşların büyük ilgi gösterdiği KOBİS’te üye sayısı 86 Bin 760’a ulaştı. 86 Bin 760 üyenin 31 Bin 180’i abonman karta sahip. 53 Bin 404 üye KOBİS ten kart ile yararlanırken, 2 Bin 101 üye ise kredi kartı ile KOBİS’e üye oldu.

NASIL ALINIYOR?

KOBİS, 498 Akıllı Bisiklet, 70 İstasyon, 864 Bisiklet Park alanından oluşuyor. Konumlandırılan 70 İstasyon, İzmit’te, ticaret merkezlerinde, konut alanlarında ve ulaşım odaklarında bulunarak, bisiklet yollarının üzerinde bir ağ oluşturmakta. Sistem, üye kartı, Kentkart ve kredi kartı olmak üzere 3 farklı şekilde hizmet veriyor. Akıllı bisiklet sistemini Kentkart ile kullanmak isteyen bisiklet severler; kiralama ‘kioskundan ‘bisiklet kirala’ butonunu tıklayarak kiosk üzerindeki adımları tamamlaması, sonra sistemin verdiği 4 haneli şifreyi kullanarak bisiklet kiralayabiliyor. Fuar içinde bulunan Toplu Taşıma Dairesi Başkanlığı’ndaki Seyahat Kartları bürosuna başvuran bisiklet severler, üyelik sözleşmesini imzaladıktan sonra aldıkları üye kartları ile istedikleri her istasyondaki park ünitesinden bisiklet kiralayabilmekte.
Alıntı:
özgürkocaeli gazetesi


Berktuğ
site denetçisi

3 yıl önce - Cmt 27 Tem 2019, 15:29


(+)


slippery jimmy
1 yıl önce - Cmt 02 Oca 2021, 17:50

Valla kendimizi kandırmaktan başka bişey değil. Toplu taşımaya alternatif diye slogan atmak kolay ama işin iç yüzü hiçte öyle değil. Kocaeli de bisiklet yazın sahil kenarında eğlence amaçlı kiralanır. Bu böyle. Kimse toplu taşıma, ulaşım falan demesin. Elli kere yazdık. Gebze de metro inşaatı bitmeden istasyonlar arası bisiklet ve e scooter yolu yapın diye. Değerlendireceklerini söylediler ama gelişme yok.

MRT1977
1 yıl önce - Pzr 23 May 2021, 14:20
Başiskele'den Derince'ye bisiklet yolu

Çevresel ve sürdürülebilir bir ulaşım aracı olan bisikleti özendirmek için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, AB ortaklığıyla ‘Herkes için Bisiklet’ projesine dahil oldu.

YENİ PROJE

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılında faaliyete geçirdiği Kocaeli Akıllı Bisiklet Sistemi “KOBİS” projesi 12 ilçede hizmet veriyor. Sürdürülebilir ve çevresel ulaşım aracı olan bisikletin kullanımını teşvik eden Büyükşehir Belediyesi, KOBİS’le yeni bir atılım için çalışmalara başladı.

HERKES İÇİN BİSİKLET

Kent içi erişimi kolaylaştırmak, toplu taşıma sistemlerini besleyici nitelikte ara imkânlar oluşturmak, çevresel ve sürdürülebilir bir ulaşım aracının kullanılmasını özendirmek için kurulan Kocaeli Akıllı Bisiklet Sistemi “KOBİS” 2014 yılında hizmete başladı. 7 yıldır kullanılan KOBİS, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılı sürdürülebilir ulaşım hedefi için yeni bir atılıma hazırlanıyor. Günlük yolculuk payları içerisinde bisikletli ulaşımın tercih edilebilirliğini arttırmak için Avrupa Birliği ortaklığıyla ‘Herkes İçin Bisiklet’ projesi başlatıldı.

12 AYLIK PROJE

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu hedefe ulaşmak kapsamında Avrupa Birliği ile ortak çalışacak. STK temsilcileri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gibi merkezi hükümet temsilcilerinin katılımlarıyla toplantılar yapılacak. Bu süreçte; Türkiye'de 'Sürdürülebilir Ulaşım ve Şehirler Derneği' ismiyle kayıtlı olan, WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler (WRITR), Washington DC merkezli Dünya Kaynakları Enstitüsü'ne (WRI) bağlı bir araştırma enstitüsü olan kuruluş ile çalışılacak. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Sivil Toplum Destek Programı III. Dönem kapsamında destek almaya hak kazanan projelerden biri olan "Herkes İçin Bisiklet!", Nisan 2021- Nisan 2022 tarihleri arasında sürdürülecek 12 aylık bir proje. “Herkes İçin Bisiklet!” projesi bisikletli ulaşım alanında faaliyet gösteren STK'lar ile yerel ve merkezi yönetim birimleri arasında koordinasyonu teşvik etmeyi amaçlıyor.

BİSİKLET DOSTU İŞYERİ

2021 yılı itibariyle 12 ilçede 73 İstasyon, 520 akıllı bisikletle hizmet veren KOBİS’in, 160 bin üyesi bulunuyor. Kent içi ulaşımı kolaylaştırmak alternatif sürdürülebilir bisiklet sisteminin devamlılığını sağlamak amacıyla "Herkes İçin Bisiklet!" projesi kapsamında 12 ilçede vatandaşların kullanımı için kendi bisikletlerini park edebilecekleri park üniteleri imal edilecek. Kamu kurumları civarında da KOPARK istasyonları kurulacak. Kamu kurumları başta olmak üzere ‘Bisiklet Dostu İşyeri’ ilkesi desteklenecek.

İLÇELER BİSİKLET YOLLARIYLA BİRLEŞECEK

Çalışmaları devam eden “Bisiklet Yolları Tasarım Rehberi Oluşturulması ve Bisiklet Yolu Projeleri Hazırlanması” projesi kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bisiklet Yolları Tasarım El Kitabı oluşturacak. Derince Kent Merkezi ile İzmit, Kartepe ve Başiskele ilçeleri güvenli bisiklet yolları ile birbirine entegre edilerek kent içi ulaşımda bisiklet kullanımı teşvik edilecek. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden başlayacak güzergah, hastanenin güneyindeki eski askeri alanda proje çalışması devam eden “Sağlıklı Yaşam Parkına” uğrayarak Derince kent merkezi ve ardından yapım çalışmaları devam eden “Derince Millet Bahçesine” erişerek bu noktadan Sekapark’a entegre olacak.

BİSİKLETLİLER VE YAYALAR SÖZ SAHİBİ OLACAK

İzmit Kent Merkezi Yürüyüş Yolu Projesi kapsamında yayalaştırılacak bölgeye bisikletle ulaşımı teşvik edecek güzergâh çalışması bu noktadan Yuvacık sapağına kadar devam edecek. Projenin ikinci kısmında ise güzergah, yoğun ziyaret alan Outlet Center ve 41Burda Alışveriş Merkezlerinin kesiştiği Hayrettin Uzun Caddesi’ni takip ederek Salim Dervişoğlu Caddesi’ne bağlanacak. Bisiklet kullanıcıları için ise her detay titizlikle ele alındı. Bu kapsamda bisiklet sürücülerinin ve yayaların güvenliği, tasarımdaki ana kriterler arasında tutuluyor. Yol düzenlemeleri ile bisikletliler ve yayalar şehrin içerisinde daha çok söz sahibi olacak.Alıntı:
EN KOCAELİ GAZETESİ


serkan çınar
2 ay önce - Pts 16 May 2022, 16:40


(+)https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/10229219/bi ...kada-dolduMRT1977
2 ay önce - Pzr 05 Hzr 2022, 17:40

KOCAELİ'YE ELEKTRİKLİ BİSİKLET GELİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kentin çeşitli noktalarında bisiklet kiralama hizmeti veren KOBİS projesini genişletiyor. Fiyat tarifesi henüz belli değil ama Büyükşehir ihaleye çıktı bile

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, son derece dikkat çeken bir ihaleyi duyurdu. Verilen ilana göre Büyükşehir Belediyesi, elektrikli bisiklet ve Akıllı Elektrikli Bisiklet Terminali almak için ihaleye çıktı.

KİRALANABİLECEK

Trafik Yönetimi Şube Müdürlüğü Kobis Şefliği'ne teslim edilmek üzere 60 Adet Akıllı E- Bisiklet, 150 Adet Akıllı E-Bisiklet Muhtelif Malzemeleri ve 1 Adet Akıllı E-Bisiklet Sistemi Yönetim Apı Yazılımının alınacağı ihale ile birlikte Kocaeli'de KOBİS'ler gibi elektrikli bisikletler de kiralanarak kullanılabilecek.

FİYAT TARİFESİ BELLİ DEĞİL

KOBİS'lerin de yoğun ilgi gördüğü Kocaeli'de, Büyükşehir Belediyesinin alacağı elektrikli bisikletlerin de KOBİS'ler gibi vatandaşın kullanımına açık olup kiralanabileceği öğrenilirken elektrikli bisikletlerin saat ücretleri ve fiyat tarifesi ise henüz bilinmiyor.

İHALE 26 HAZİRAN'DA

Büyükşehir Belediyesinden verilen ilana göre, elektrikli bisikletlerin ihalesi 24 Haziran Cuma günü gerçekleştirilecek. Saat 14:00'da gerçekleştirilecek olan ihale Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İhale Toplantı Salonu B Blok 1. Katta yapılacak.Alıntı:
özgürkocaeli gazetesi


serkan çınar
1 ay önce - Pts 27 Hzr 2022, 17:02


(+)

(+)

(+)

(+)


https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/11270401/bi ...esfettilersayfa 5
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET