Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Malatya - Ağaçlandırma Projesi (MAP)
« önceki   123 ... 262728

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 28
cagdas44
4 ay önce - Pzr 27 Mar 2022, 09:29

Ağaçlandırma sahalarının güncel hali nasıl bilen var mı acaba? 2021 çok kurak geçti, kurumalar olmuştur muhtemelen ama kış yağışları sonrası durumu merak ediyorum.

Cemodemo
4 ay önce - Pzr 27 Mar 2022, 12:42
Sarı gri Malatya yeşile dönse


Şehrin diğer şehirlerle bağlantısını sağlayan yolların etrafı ağaçlandırılmalı . Özellikle batıdan Darende yolları, doğudan da Kale yolları ve dağlar ağaçlandırılsa ne güzel olur! Barajların etrafındaki dağlar çıplak! Malatya hiç yeşil değil !

cagdas44
4 ay önce - Prş 31 Mar 2022, 22:31

Karlar azalmışken dikim sahasına doğru fotoğraf çekme şansı olan var mı?

cagdas44
2 ay önce - Pts 30 May 2022, 23:02

Alıntı:
MALATYA’YA 4 MİLYON M2’NİN ÜZERİNDE YEŞİL ALAN

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi Fidan Dikim Töreni’ne katılan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Türkiye’deki yeşil alanların dönüştürülmesinin mimarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirterek, Malatya’da 4 milyon m2 yeşil alanın 3 yıl içerisinde kazandırıldığını ifade etti.

Türkiye’nin yeşil alanlarının artırılması için başlatılan Millet Bahçeleri çalışmaları devam ediyor. Son olarak temeli atılan ve 2023 yılında tamamlanması planlanan Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi için fidan dikim töreni gerçekleştirildi. Törene katılan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, insanın akciğersiz yaşayamayacağını ve toplumunda akciğerlerinin yeşil alanlar olduğunu ifade etti.

Gürkan, “ Toplumun akciğerleri yeşil alanlardır”

Malatya’da yeşil alan sayısını artırmak için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını dile getiren Başkan Gürkan, “ Sayın Cumhurbaşkanımızın Malatya ziyaretlerinde biz, Malatya’da yeşil alanların çoğaltılması noktasında ve kapalı spor salonuyla birlikte stadın yerinin yeşil alan olması için verilmesi noktasında isteğimizi iletmiştik. Türkiye genelinde Sayın Cumhurbaşkanımız bunu teşmil ederek 14 ildeki stadyumların yerlerini Millet Bahçesi olarak ilan etmişti. Bu konuda da Malatya’da bunun temelinin atılmasından dolayı büyük onur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bu anlamda yeşil alanların mimarı olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza Malatya halkı adına teşekkür ediyorum.

İnsan akciğersiz yaşayamaz. Toplumun akciğerleri de yeşil alanlardır. Dolayısıyla biz, yeşil alanları artırma noktasında veya mevcudu daraltmama noktasında elimizden gelen gayreti ve çabayı göstermemiz lazım. Özellikle yerel yöneticiler ve yöneticiler bazında. Peygamber Efendimiz (S.A.V) hadisi şerifinde derki ‘Yarın kıyametin kopacağını bilseniz, elinizdeki son fidanı mutlaka dikiniz’ buyuruyor. Biz, böyle bir inancın mensuplarıyız. İnsanlık açısından baktığımız zaman, insanın biyolojik, kültürel ve sosyal bir varlık olduğunu bunların idame ettirilmesi için de yeşil alanın korunması, çevre ile ilgili hassasiyetlere dikkat edilmesi gerekir” dedi.

Gürkan, “Yeşil alan miktarını dünya standartlarının üzerine çıkarmak için çalışıyoruz”

Malatya’da kişi başına düşen yeşil alan miktarını artırdıklarını dile getiren Başkan Gürkan, “Şehirlerde insanların akciğeri olabilecek, şehirlerin nefes alabileceği şehir parkları, bugünkü deyimiyle Millet Bahçeleri oluşturmalıyız. Bizler Malatya’da yeşil alanların çoğaltılması, kişi başına düşen yeşil miktarının Avrupa standartlarının ve dünya standartlarının üzerine çıkması noktasında yoğun bir çalışma içerisindeyiz. 3 milyon 100 bin m2’lik İnderesi Beydağı Parkımızda çalışmalarımızı yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum’un katılımlarıyla 300 bin m2’lik 100. Yıl Parkımızın Millet Bahçemizin ikincisinin temelini attık. 90 bin m2’lik Millet Bahçemiz hizmete sunuldu. Malatya’da bizler 4 milyon m2’lik yeşil alan ve park yapıyoruz. Tecde Kayalık Parkımız, Horata Parkımız ve ilçelerimize yeni meydanlar ve parklar yapıyoruz. Malatya, aslına uygun, adıyla müsemma bir şekilde Yeşil Malatya unvanına kavuşması için yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Yeşilin korunması aynı zamanda insanın korunması anlamındadır. İnsanın akciğeri neyse, toplumun akciğeri de yeşil alanlardır. Malatya’nın yeşilinin korunması yeşil Malatya isminin kuşaktan kuşağa devam etmesi noktasında yerel yöneticiler olarak elimizden gelen gayret ve çabayı gösteriyoruz.” diye konuştu.
https://www.malatya.bel.tr/malatyaya-4-milyon-m2n ...esil-alan/(+)

(+)

(+)


Cyclist Efe
2 ay önce - Prş 02 Hzr 2022, 20:41

Beydağı'nda bir seferberlik düzenlenip meşe, gürgen, ardıç vb. soğuk iklime dayanıklı ve bol oksijen veren ağaçlar ekilse 50 yıl sonra Antalya gibi bir yer olur. Lise ve üniversite öğrencileri bu iş için seve seve gönüllü olurlar ki bu projeye yerel halktan da destek geleceğine inanıyorum.

Ağaca çok ihtiyacımız var.


Sefa4444
2 ay önce - Prş 02 Hzr 2022, 21:42

Kesinlikle katılıyorum ağaç dikmek hem bugün hem gelecek için değerli bir yatırım olur.

cagdas44
2 ay önce - Prş 02 Hzr 2022, 22:47

Aslında uydu görüntülerini incelerseniz Beydağının çok önemli bir kısmına dikim yapıldığı görülüyor. Ama toprak verimli olmadığından susuz ve bakımsız olarak dikilen fidanlar gözle görülür şekilde büyüyemiyor. Dikilen fidanlara bir müddet daha bakım yapılsa onlar etraflarındaki ekosistemi besleyerek daha fazla fidanı ağaçlaşmasını sağlayabilirler.

BATTALGAZİ 285
2 ay önce - Cum 03 Hzr 2022, 13:44

Malatya nın şanssızlığı ikliminden dolayı yağışın çok az olması...Ülkemizin en az yağış alan ikinci bölgesi Malatya'nın da içinde yer aldığı Yukarı Fırat Havzası...Bunun da etkisiyle dağlarımız ne yazıkki yeşil değil..

cagdas44
2 ay önce - Cmt 04 Hzr 2022, 14:34

Alıntı:
Malatya nın şanssızlığı ikliminden dolayı yağışın çok az olması...Ülkemizin en az yağış alan ikinci bölgesi Malatya'nın da içinde yer aldığı Yukarı Fırat Havzası...Bunun da etkisiyle dağlarımız ne yazıkki yeşil değil..


Bu konuda çok haklısınız ancak önlem alan ya da ağaçlandırma konusunu sürdürülebilirlik çerçevesinde değerlendiren yerel de örnek yok gibi.sayfa 28
« önceki   123 ... 262728
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET