Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
nuran42
2 yıl önce - Cmt 25 Tem 2020, 23:52
Güncel foto


Temmuz 2020 çekimi.
Tuz alma işini minicik paketlerde fabrikasyon yapmışlar, AşçıDede ismiyle sanırım.
Yanina bir de bağış kutusu koymuşlar
Bu gidişimde türbenin (alttaki sanduka kısmının) kapısı açıktı çok şükür.


(+)


nuran42
2 yıl önce - Cmt 25 Tem 2020, 23:53
Temmuz 202(+)


Karaman Ahmet
2 ay önce - Pzr 22 May 2022, 20:52
Dünyanın ilk aşçı 'anıt mezarı' Ateşbaz Veli Türbesi

Alıntı:
Mevlana'nın aşçısı olarak bilinen Ateşbaz Veli'ye ait türbenin, bir aşçıya ait dünyadaki ilk anıt mezar olduğu belirtildi.

Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin öğrencilerinden Ateşbaz Veli, aynı zamanda Mevlevi dergahının da aşçısı olarak biliniyor.

Doğum yeri ve tarihi tam olarak bilinmeyen Ateşbaz Veli'nin, Mevlana'nın babası Bahaeddin Veled ile Horasan'dan geldiği tahmin ediliyor.

Asıl adının "Yusuf Bin İzzeddin" olduğu bilinen Mevlevi aşçısına, olağanüstü özelliklerinden ötürü ateşle oynayan anlamına gelen "Ateşbaz" adı verilmiş.

Vefatının ardından Selçuklu mimarisiyle inşa edilen türbede metfun bulunan Ateşbaz Veli'ye, Türkiye'nin birçok yerinden ziyaretçi geliyor.

Merkez Meram ilçesi Aşkan Mahallesinde yer alan türbeye gelenlere, şifalı olduğuna inanılan "tuz" ikram ediliyor.

Mevlana ve Ateşbaz Veli üzerine araştırmaları olan Selçuk Üniversitesi (SÜ) emekli öğretim üyesi Yrd. Doç. Hasan Özönder, yaptığı açıklamada, Ateşbaz Veli'nin Mevlevilikte ayrı bir yere sahip olduğunu söyledi.

Yusuf Bin İzzeddin'in Konya'da Mevlana'nın sohbetleriyle olgunlaştığını anlatan Özönder, "Tasavvufta önemli mesafeler katetti. Mevlana, kendisini çok sevdiğinden dergahta ona aşçılık görevi verdi. Ateşbaz Veli, böylelikle devamlı Hazreti Pir ile birlikte oldu ve ondan istifade etmeye çalıştı" dedi.

"Ayağıyla ateş yaktı, aş pişirdi"

Özönder, Ateşbaz Veli'nin bazı kerametlerinin olduğuna yönelik menkıbelerin anlatıldığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Ateşbaz Veli, bir gün yemek pişireceği sırada hiç odun olmadığını görür. Yemek vakti de yaklaşmıştır. Odun bulmak bir hayli zaman alacağından üzgün ve mahcup bir halde Mevlana'nın yanına gider. Hazreti Pir'e, 'Efendim mutfakta hiç odun kalmamış ne yapayım?' diye sorar. Mevlana'nın latife ederek, 'Kazanın altına ayaklarını sokarak kaynat' demesi üzerine, Yusuf efendi mutfağa girdi ve söyleneni yapar. Ayak parmaklarından çıkan ateşle yemeği pişirir. Mevlana bu sırada 'Hay Ateşbaz hay' der. Böylece Yusuf Bin İzzeddin bu olaydan sonra 'ateşle oynayan' anlamına gelen Farsça 'Ateşbaz' adıyla anılmaya başlar."

Ateşbaz Veli'nin, Mevlana'nın vefatından sonra zor günler geçirdiğini dile getiren Özönder, son nefesine kadar Mevlana'nın şiirleriyle huzur bulduğunu aktardı.

Özönder, Ateşbaz Veli'nin 1285 yılında yaklaşık yüz yaşında dünyaya gözlerini yumduğunu ifade ederek. şunları kaydetti:

"Vefatının ardından Ateşbaz Veli'ye Selçuklu mimarisine uygun bir türbe yapılmıştır. Bu türbenin dünyadaki tek aşçı türbesi veya anıt mezarı olduğu biliniyor. Mevleviler ona ve makamına ardından hep büyük saygı duymuştur. Mevlevihanelerdeki özel ocağa 'Ateşbaz Veli Ocağı' adı verildi. Bu makamın yeri yüksektir. Yine Mevlevi dergahlarında Meydan-ı Şerif'te serili beyaz postun adı da 'Ateşbaz Postu'dur. Ateşbaz Veli saygı duyulan önemli bir insandır."

https://www.konhaber.com/amp/haber-dunyanin_ilk_a ...esi-152921

Dünyanın ilj kayıtlara geçen aşçısı Ateşbaz Veli hem Konya, hemde Türkiye için büyük bir şans.

Ateşbaz Veli'nin türbesi restore edilmiş, fakat bence daha fazlası yapılmalı.Türbenin hemen önünde bomboş, büyük bir alan var. O alanda Selçuk Universitesinin ve Necmettin Erbakan Universitesinin Gastronomi ve Turizm bölümleri, gastronomi müzesi ve eski Konya evlerinden oluşan ve Konya ile özdeşleşmiş yemekler, Mevlevi mutfağı, Selçuklu ve Osmanlı saray mutfaklarının sunulduğu bir lokantalar sokağı yapılsa, alanın geriye kalanıda, her sene Ateşbaz Festivallerinin yapıldığı, gourmelere Ateşbaz Veli ödüllerinin dağıtıldığı bir park, yeşil alan yapılsa, ne güzel olurdu.

Konya resmi kayıtlara geçmiş dünyanın ilk aşçısı Ateşbaz Veliye hak ettiği önemi göstermeye devam etmeli ve onun anısına sahip çıkmalı.


m@kif
2 ay önce - Sal 31 May 2022, 13:50
sayfa 4
ANA SAYFA -> KONYA