Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4595
Fatih3457
1 ay önce - Pzr 29 May 2022, 02:33

Japonya gibi olmaliyiz.Bir japon Atasözü derki,senin degilse alma.Bizde almamaliyiz,herseyi çipine kadar kendimiz üretmeliyiz.

Çavuşeski
1 ay önce - Pzr 29 May 2022, 02:49
TurAf'ın radarına giren Eurofighter EF-2000 Typhoon hakkında herşey

Sizce Typhoon'a Murad AESA radarı başta olmak üzere kendi aviyonik ve silah sistemlerimizi takabilsek faydalı olur mu?

Mehmetbyrm
1 ay önce - Pzr 29 May 2022, 02:51

Tb3 japonyaya satılırsa büyük bir reklam
Yaparız ayrıca Siha ve mühimmat
Konusunda kendimize bağlarız

Tp9sfx
1 ay önce - Pzr 29 May 2022, 07:41

Şu Ukrayna savaşından sonra tb2, tb3 akıncı çok satar Japonya ve Almanya bile yüksek ihtimal müşterimiz olacak.

Tp9sfx
1 ay önce - Pzr 29 May 2022, 07:54

Türkiye'de endüstriyel robot üreticisi bir firma var Altınay firması... üstelik oldukça ilerlemiş durumda bizim savunma sanayisi alanında faaliyet gösteren dasal firmasınında sahibi, dasal ın yüzde 40 ınıda aselsan satınalmıştı.Muhtemelen toggun bir sonraki üretim hattında robotlar altınay olacak. Videoyu izleyebilirsiniz bildiğiniz arabanın gövdesini yapıyor robotlar.

Tigerfish
1 ay önce - Pzr 29 May 2022, 09:48

Alıntı:

Şu Ukrayna savaşından sonra tb2, tb3 akıncı çok satar Japonya ve Almanya bile yüksek ihtimal müşterimiz olacak

Balina avcıları sağ olsunlar uçak ve tank motoru üretiminde yardım talebimizi geri çevirdiler. Neymiş efendim pasifismus yasasına aykırıymış. Pasiifsmus yasası yumuş atıldıktan sonra 12 tane ülkeye öncülük tanıdılar silah sistemlerinin ihracatında ama ne hikmetse Türkiye bunların arasında yine yok.

Bu ne lahanası ne turşusu?

Marmaray ve Orhangazi köprüsün inşası bunun gibi mega projeler hep Japonlara verirdi,

Yazıklar olsun derim.

Tp9sfx
1 ay önce - Pzr 29 May 2022, 10:44

Japonya ve Almanya abd nin birer eyaleti gibidirler abd nin satmadığı bir sistemi bunlar satamaz.

quatro
1 ay önce - Pzr 29 May 2022, 11:43

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir Akit Tv'de...

Tourgood34
1 ay önce - Pzr 29 May 2022, 11:55

Alıntı:
Balina avcıları sağ olsunlar uçak ve tank motoru üretiminde yardım talebimizi geri çevirdiler. Neymiş efendim pasifismus yasasına aykırıymış. Pasiifsmus yasası yumuş atıldıktan sonra 12 tane ülkeye öncülük tanıdılar silah sistemlerinin ihracatında ama ne hikmetse Türkiye bunların arasında yine yok.

Bu ne lahanası ne turşusu?

Marmaray ve Orhangazi köprüsün inşası bunun gibi mega projeler hep Japonlara verirdi,

Yazıklar olsun derim.

Sivil sektördeki işbirliği ayrı değerlendirilmelidir. Askeri konuda neredeyse (bazı kalemler dışında) tamamen ABD'ye bağımlı olan, askeriyenin yanısıra siyasi bakımdan 1945-1949 sürecinde tamamen pasifize edilen ve tamamen ABD güdümüne giren bir Japonya'dan bahsediyoruz. O eski, Osmanlı ile yakın ilişkiler içinde bulunan imparatorluk Japonya'sı artık yok. Japon anayasasını ABD icat etti.

Tarihine bu sayfada uzun uzun girmeyi düşünmüyorum. Eğer arzu edilirse müsait bir başlık altında (veya açıksa) orada devam edilebilir. Kısaca değinmek istediğim nokta, Japonya ve Güney Kore Soğuk Savaş döneminde önce K. Kore ve Sovyetlere, günümüzde ek olarak Çin'e karşı bir "üs/karakol" vazifesi görüyorlar.

Günümüzde ABD'nin (Trump'ın aksine Biden yönetiminde) Japonya'ya el altından izin vermesi ile Japon hükümeti önceki başbakan Shinzo Abe'nin son dönemlerinden itibaren silahlanmaya, ve bunu da "kılıfına" uydurarak yapmaya başladılar. Mesela bunun en basit ve bariz örneği "yarı uçak gemisi, yarı helikopter gemisi" olan "Izumo" ve "Hyūga" sınıfı gemilerdir. Zaten Japon donanmasının geçmişinde uçak gemileri mevcuttur. Normalde mevcut anayasa kanunlarında bu tür "saldırı" silahlarına sahip olunması yasaklanmıştır. Ancak Çin tehdidi ve ABD'nin de destek arayışları ile bunun önünü örtülü olarak açtılar.

Daha nice projelere sahipler ancak nasıl yapacaklar, ne gibi bir düşünceye sahipler bu Japonlar bir fikrim yok. Muhtemelen İngiliz/Amerikan işbirliği ile yürüyeceklerdir. Mesela Japonya'nın çevresinde sadece Çin değil, Rusya ve Kore'nin iki tarafıyla da sorunları var (2. Dünya Savaşı ve öncesinden kaynaklı).

Bizimle herhangi bir projede işbirliği olasılığı düşük olsa da var ancak ben şahsen yapacaklarını düşünmüyorum her ne kadar istesem de. Belli olmaz orası ayrı. Ne de olsa biz de İngilizler ile belli bir çerçevede iş yürütüyoruz. Belki havacılık anlamında olabilir. İlla SİHA/Drone olacak değil ya. SİHA açısından önce biz TB-3 ve MİUS'ları kullanalım, dünya bir görsün, alıcıları illa ki çıkacaktır taa Güney Amerika'dan Asya'ya kadar. Mesela bu konuda İspanya bizimle işbirliğine sıcak bakıyor (Anadolu LHD malûmunuz İspanyol Navantia ile işbirliği içinde inşa edildi ve neredeyse birebir aynı model bir gemi onlarda da var).

Kısacası şuan için net birşey söylemek doğru olmaz.

Meted
1 ay önce - Pzr 29 May 2022, 11:56

Alıntı:

Japonya ve Almanya abd nin birer eyaleti gibidirler abd nin satmadığı bir sistemi bunlar satamaz.

Almanya ve Japonya bu anlaşmaları imzaladıkları için teslim oldular. Bunlar burunlarından kıl aldırmazlar milli gururları yüksektir ama hallerinden içten içe çok şikayetçi oldukları %100… Değil motor satışı, Saldırı silahı vb; Almanya, Japonya, Kore: “biz s400 alacaz” desinler dünyaları ertesi gün 180 derece terse döner…Tam bağımsız olup olmamak böyle bi şey işte…

sayfa 4595
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET