Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Karaman Ahmet
1 yıl önce - Pts 12 Nis 2021, 01:05
Konya - Bisiklet ve Kaykay Parkı(+)
(+)


Alıntı:
KONYA’DA BİSİKLET VE KAYKAY PARKI AÇILDI

Konya Selçuklu Belediyesi tarafından yapılan ve tamamı 7 bin 785 metrekare olan bisiklet ve kaykay parkının açılışı yapıldı.

Selçuklu Belediyesi, Sancak Mahallesinde yapılan bisiklet ve kaykay parkı ile 11 mahalle parkının açılışını düzenlenen törenle yaptı. Mahalleye yeni bir görünüm kazandıracak park, amatör bisikletçilerin yanı sıra profesyonel sporcuların da hareketlerini sergileyebileceği şekilde dizayn edildi.

Tamamı 7 bin 785 metrekare olan Sancak Bisiklet ve Kaykay Parkında 5 bin 485 metrekare yeşil alan yer alırken sporseverler için ise 366 metre koşu yolu yapıldı. Bisiklet ve kaykay parkından 5 yaş üstü tüm vatandaşlar yararlanabilecek.

Böyle bir parkı ilçeye kazandırdıkları için mutlu olduklarını ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Yaklaşık 8 bin metrekare alana sahip parkımız, bisiklet kenti olan Konyamızda hizmet verecek ilk bisiklet parkuru olma özelliği taşıyor.

Yapımı bir milyon 200 bin liraya mâl olan parkımızda 70 metre ve 350 metre olmak üzere iki adet parkur, 366 metre koşu ve yürüyüş yolu ile seyir tepesi yer alıyor” dedi.

Belediye olarak spora her türlü desteği verdiklerini ifade Başkan Pekyatırmacı, “Spora ve sporcuya her daim önem veren ve desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Belediyemiz, ata sporumuz olan bisiklet için de gerekli yatırımları yapmaktadır. 1998 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Selçuklu Belediyespor Kulübü Bisiklet Takımımız, bugüne kadar birçok başarılı sporcular yetiştirmiş ve önemli başarılara imza atmıştır. ” ifadelerini kullandı.

“Dünya pandemiden sonra bisikletin kıymetini çok iyi anladı.”

Türkiye Bisiklet Federasyon Başkanı Erol Küçükbakırcı Selçuklu Belediyesi’nin bisiklet sporuna olan desteğini her zaman yanlarında hissettiklerine vurgu yaptı ve “Bu parkurun en büyük faydası gençlerimizin bisiklete binmeye başladıkları andan itibaren tekniklerini en iyi geliştirecekleri yer olmasıdır.

Dünya pandemiden sonra bisikletin kıymetini çok iyi anladı. Bisiklet kullanarak salgında riski en aza indiriyorsunuz.Ülkemizde bisiklete olan ilgi artarak devam ediyor ve Konya bu konuda başı çekiyor. Son olarak Çevre Bakanımızın da desteğiyle 400 km daha bisiklet yolu ilave olacak. Valilerimizin belediye başkanlarımızın, kaymakamlarımızın bisiklete bindiğini halkımız gördükçe da bisikleti ve hareketli yaşamı tercih edecektir. Ben bu hizmetin yapımında görev alan herkese teşekkür ediyor hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanvekili Übeyit Aça, Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı’nın da katıldığı açılış töreni sonrasında protokol üyeleri parkurda bisiklet kullandı.

https://www.cyclistmag.com.tr/2020/11/05/konyada- ...ki-acildi/

Bisikletin başkenti Konyada yeşil ve doğasever bu ulaşım aracının dahada yaygınlaştırılması için atılan bu adımlar çok sevindirici.

Temennim Karatay ve Meram Belediyelerininde Selçuklu Belediyesi gibi benzeri bisiklet ve kaykay yatırımları yapmaları.


deger35
1 yıl önce - Pts 12 Nis 2021, 01:24

konyaya yakışı tebrik ediyoruz

Karaman Ahmet
2 ay önce - Prş 26 May 2022, 11:33
Yazır Mahallesi’nde yeni bir park yapımı
Alıntı:
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı:Yeni parkımızı çocuklar çok sevecek

25.04.2022 - DHA

Duygu KARAKOÇ/KONYA,(DHA)-KONYA Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Yazır Mahallesi’nde yeni bir park yapımını başlattıklarını belirterek, '' Toplam 43 bin metrekarelik bir alana yapılacak parkımızı spor yapanlar ve çocuklar çok sevecek. Yeşil dokusuyla Konya’mıza değer katacak.'' dedi.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu ilçesi Yazır Mahallesi'nde yeni bir parkın yapımına başlandığını duyurdu. Altay, parkta basketbol ve futbol sahaları, bisiklet ve kaykay pisti, yürüyüş parkuru, fitness istasyonu gibi çok sayıda spor alanı olduğunu kaydetti. Altay, ''Hemşerilerimizin dinlenmeleri, spor yapmaları ve yeşil doku içinde çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmeleri yeni bir park daha yapıyoruz. Toplam 43 bin metrekarelik bir alana yapılacak parkımızı spor yapanlar ve çocuklar çok sevecek. Yeşil dokusuyla Konya’mıza değer katacak parkımızı bu yıl içerisinde tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız inşallah.” diye konuştu. (DHA)

https://www.dha.com.tr/amp/yerel-haberler/konya/m ...iz-2060294

550 km bisiklet yoluyla, Türkiyenin bisiklet başkenti olan Konyada bisiklete yapılan bu yatırımların devam etmesi çok güzel.

Ayrıca şu anda şehir merkezinde 84 km bisiklet yolu yapımıyla, şehirin en işlek bölgeleri bisiklet ağına kazandırılmakta.

EuroVelo projesi kapsamında ilk etap Kulu-Aksaray, Konya- Aksaray, Kulu-Konya güzergahını kapsayan 400 kilometrelik bölümde çalışmanın kısa sürede başlaması planlanıyor. Konya, Aksaray ve Ankara rotasını kapsayan proje ise ikinci etap olarak, Tuz Gölü ve Morgan Gölüne bisikletle güvenli ulaşımı sağlayacak.

Okullara güvenli bisiklet yolu için pilot projeler başladı.

Bisiklet tramvayı 2-3 yıldır Konyalıya hizmet veriyor.

Şehir merkezinin bir çok yerinde bisiklet parkları hizmete sunuldu.

Bu şekilde devam, bisikkete yatırım yapan geleceği kazanır.


selimengin
2 ay önce - Cmt 28 May 2022, 12:20

Bu Konya' daki 3. Bisiklet pisti oluyor. (Üstü kapalı veledromu saymaz isek) Sancak ve Selçuk mahallesinden sonra Yazır mahallesine yapılmasıda güzel bir şey. Çoğu ilde tek bir tane bile bisiklet pisti yok iken Konya' da 3 tane olacak. Bildiğim kadarı ile eğimli bisiklet pisti (bisiklet yolu demiyorum.)Konya' dan başka Türkiye 'de sadece İstanbul Maltepe , Mardin ve Diyarbakır' da var diye biliyorum.

Karaman Ahmet
2 ay önce - Cmt 28 May 2022, 12:26

Konya bisikletin başkenti olarak güzel yatırımlar yapıyor.

Fakat bence bu pistin benzeri Velodromun dışına lazım. Bisiklet Velodromunun çevre düzenlemesi, yeşil alanı aynen bu şekil, bisiklet ve kaykay pisti olarak planlanmalı.

İlk mesajda Sancak Bisiklet ve Kaykay Parkının kuş bakışı fotosunu eklemişiz.

Selçuk Bisiklet ve Kaykay Parkının fotosu eksik olmasın, onuda ekleyelim.


(+)
En son Karaman Ahmet tarafından Cmt 28 May 2022, 14:56 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Karaman Ahmet
2 ay önce - Cmt 28 May 2022, 12:40
Selçuk Bisiklet ve Kaykay Parkı

Sancak Bisiklet ve Kaykay Parkı


Karaman Ahmet
2 ay önce - Cmt 28 May 2022, 13:38

Konyada bir sonraki adımda (tabi yoksa), Konya Bisiklet Spor Kulübünün önderliğinde, uygun bir alanda, mesela Akyokuş olabilir, bir Dağ Bisikleti Parkuru hayata geçirmek ve Bisiklet Parklarındaki yetenekli gençleri bu spora profesyonel olarak kazandırmak olmalı.
Bu örnek Almanyada nüfusu 100 bin civarında olan küçük bir şehirden. Belediye kulübe doğal alanı tahsis etti, kulüp ve sporcuları ihtiyaçlarına göre pisti kendileri oluşturuyorlar.ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET