Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Eskişehir - Eski Fotoğraflar
« önceki   123 ... 5354555657   sonraki »

ANA SAYFA -> ESKİŞEHİR
cevap yaz
sayfa 54
Berkowitz 465
1 ay önce - Cmt 14 May 2022, 16:01

İlk defa görüyorum sağolun hocam

engincl

1 ay önce - Cmt 21 May 2022, 23:00
Osmangazi, Sümer ve Ertuğrulgazi Mahalleleri


Ertuğrulgazi, Osmangazi ve Sümer Mahalleleri, Eskişehir’de endüstriyel kuruluşlarla bağlantılı konut kooperatif yerleşimlerinin ilk örneklerindendir ve kurulduğu dönemin planlama anlayışını, konut plan tiplerini, yapım tekniği ve malzeme özelliklerini yansıtmaktadır. Ayrıca, gelenekselden moderne, kırdan kente geçiş sürecinde bir ara çözümdür ve dönemin endüstri sektöründe çalışan toplum gruplarının sosyo-ekonomik durumunu, yaşam biçimini ve kalitesini önemli ölçüde yansıtmaları nedeniyle anısal ve sosyolojik öneme sahiptir. Bu nedenlerden dolayı sözkonusu yerleşimler, mimari miras niteliği taşımaktadırlar.
1960 yılı Eskişehir
Osmangazi, Sümer ve Ertuğrulgazi yerleşimleri, Porsuk Çayı çevresinde, sulamalı sebze meyve yetiştiriciliği yapılan alanın 1950 yılında belediye tarafından gecekondu önleme bölgesi olarak imara açılmasıyla; DDY ve Basma Fabrikası’nda çalışan işçi ve memurların kurdukları kooperatifler aracılığıyla oluşturulmuştur.. Balkan göçmenleri, sel felaketinde evsiz kalanlar ile işçi ve memurlar için, devlet bankaları ve kurumlarıyla desteklenerek kurulan yedi ayrı kooperatif aracılığıyla 1.290 konut üretilmiş, Bu mahallelerdeki kooperatif konutları da, bu dönemde inşa edilmiştir. Kentin batısında yer alan sözkonusu yerleşimler, kurulduğu dönemde kent merkezinin dışında bulunmasına karşın, kentin büyümesiyle günümüzde merkezi bir konuma sahip olmuşlardır.

Yerleşmeler içinde ilk kurulan Osmangazi Mahallesi’nde 1957’de Bahçeli Cami ibadete açılmıştır. 1959’da Osmangazi İlkokulu eğitime başlayana kadar öğrenciler, Devlet Demir Yolları pansiyon binasını kullanan Battalgazi İlkokulu’nda eğitim görmüştür. Ertuğrulgazi Mahallesi’nde 1959'da 2 no.lu Demiryolu Yapı Kooperatifi evlerinin iskâna açılmasıyla Ertuğrulgazi İlkokulu eğitim öğretime başlamıştır. Ertuğrulgazi Mahallesi’nde dönemin karakteristik ögesi olan yazlık sinema yer almaktaaydı. Sümer Mahallesi’ndeki Adnan Menderes Anaokulu ve Sümer Cami 1963 yılında açılmıştır.

Çalıştıkları fabrikalara yakın konumda bulunması sayesinde bu üç mahallede yaşayan işçiler ev ve iş arasındaki ulaşımı yürüyerek sağlayabilmişlerdir. Zamanla DDY işçileri dışında memur ve SSK çalışanları gibi farklı alanlarda çalışan grupların özellikle Osmangazi Mahallesi’nde kooperatif yoluyla konut edinmesi yerleşmenin kentle bağlanmasını daha da gerekli hale getirmiş, 1959’dan itibaren belediye tarafından kent merkezine otobüs seferleri başlatılmıştır. Yerleşimler, geleneksel mahalle kültürünün özellikleri olan herkesin birbirini tanıdığı, koruyup kolladığı, yakın komşuluk ilişkilerinin kurulduğu, çocukların sokakta oynadığı yerleşim olmanın yanında, aynı anda işten çıkan yüzlerce işçinin toplu halde kendilerini bekleyen çocukları tarafından karşılandığı “komşuluk birimleri” şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Mahalleler, “bahçe kent” olarak kurgulanmıştır. Yerleşimlerin dokusunu, ızgara sisteminde oluşturulmuş, bahçe içindeki tek katlı, ikiz evler oluşturmaktadır. Her parselin yaklaşık % 40'ı bahçedir. Bu dönemde yapılan tüm konutların yapı sistemi yığmadır. Osmangazi, Sümer ve Ertuğrulgazi Mahallelerinde imar değişikliği yapılarak bu alanlara dört katlı yapı yapma izni verilmesi kararıyla birlikte, 2000’li yılların başlarından itibaren kooperatif evleri yıkılarak yerlerine apartman yapıları inşa edilmeye başlanmıştır.

Ertuğrul Gazi Mahallesinden “bahçeli ev” tipi konuta bir örnek.
(Kaynaklar: Mimarlık Dergisi 2017/394 "Modern Konutun Orta Sınıfla Buluşması: 1950’lerde Bir Eskişehir Örneği" başlıklı inceleme ve Gaye Ertin'in "Eskişehir Kentinde Yerleşmenin Evrimi" adlı, Anadolu Üniversitesi Yayınlarında çıkan tezi ile Deniz ÖZKUT'un "Eskişehir'de Modern Hafızanın Yerel İzleri" başlıklı makalesi.)


engincl

1 ay önce - Çrş 25 May 2022, 18:43
Eskişehir'in Faytonları1920'li yıllar. Şimdiki Hicri Sezen Parkının bulunduğu alanda müşteri bekleyen faytonlar

1950'li yıllar

2008 yılıengincl

1 ay önce - Cum 27 May 2022, 17:37
Rum Kilisesi, Adliye, Adalet İlkokuluArifiye Mahallesi 1923 yılı. Sol taraftaki çatısız bina Sen Haralambos Rum kilisesi. Günümüzde burada Yurt Apartmanı ve Yurt Pasajı var. İki katlı bina ise Fransız okulu olarak yapılmış, Cumhuriyetin ilanından sonra 1952 yılına kadar önce Temyiz Mahkemesi daha sonra yapılan ek binalarla Adliye binası olarak kullanılmış, 1952 yılından sonra Adalet İlkokulu burada öğretime başlamış. 1985 yılında ise Adalet İlkokulunun bulunduğu alandaki okul binaları yeni inşaat ve ilavelerle günümüzdeki haline gelmiş.

Saint Agustin’ de L Assompsion isimli Fransız Katolik kilisesi iken Yunan işgali sırasında Rum kilisesine çevrilen Sen Haralambos Rum kilisesinin içi. 1920 yılı.

1953 yılı. 1952 yılına kadar Eskişehir Adliyesi olarak kullanılan binada eğitime başlayan Adalet İlkokulu. (Ortadaki bina)

Adalet İlkokulu 1950'liyıllar


muratmuratçelik

1 ay önce - Pts 30 May 2022, 00:01

Alıntı:
Arifiye Mahallesi 1923 yılı. Sol taraftaki çatısız bina Sen Haralambos Rum kilisesi. Günümüzde burada Yurt Apartmanı ve Yurt Pasajı var. İki katlı bina ise Fransız okulu olarak yapılmış, Cumhuriyetin ilanından sonra 1952 yılına kadar önce Temyiz Mahkemesi daha sonra yapılan ek binalarla Adliye binası olarak kullanılmış, 1952 yılından sonra Adalet İlkokulu burada öğretime başlamış

Bu bölgede birde Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü nün kullandığı bir tarihi bina vardı diye hatırlıyorum.sayfa 54
« önceki   123 ... 5354555657   sonraki »
ANA SAYFA -> ESKİŞEHİR