Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Enflasyon verileri
« önceki   123 ... 454647 ... 646566   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 46
92adalet
4 ay önce - Cum 07 Oca 2022, 14:12

şuan enflasyon dünya genelinde genel olarak yüksek durumda. "sadece" türkiyeye özgü bir durum olsa yerden yere vurup eleştirelim ama türkiyenin dünyadan ayrı tutulması saçma geliyor. kuru muhaliflik yapacağız diye dünya genelinde küresel enflasyon unutmak komik oluyor. sanki başta chp olsa bu küresel sıkıntıda enflasyon %1 olacaktı. algıdan başka bir şey değil.

ayrıca türkiye'nin "enflasyon yok" denilen seviyesi %8- %10 arasıdır. yapışkan enflasyon var bu ülkede. dolar 1,5-2 lirayken de böyleydi hemen hemen.

%10 aslında %1 enflasyon gibi bizim ülkede..

Murat cyln
4 ay önce - Cum 07 Oca 2022, 14:16

Alıntı:
şuan enflasyon dünya genelinde genel olarak yüksek durumda. "sadece" türkiyeye özgü bir durum olsa yerden yere vurup eleştirelim ama türkiyenin dünyadan ayrı tutulması saçma geliyor. kuru muhaliflik yapacağız diye dünya genelinde küresel enflasyon unutmak komik oluyor. sanki başta chp olsa bu küresel sıkıntıda enflasyon %1 olacaktı. algıdan başka bir şey değil.

ayrıca türkiye'nin "enflasyon yok" denilen seviyesi %8- %10 arasıdır. yapışkan enflasyon var bu ülkede. dolar 1,5-2 lirayken de böyleydi hemen hemen.

%10 aslında %1 enflasyon gibi bizim ülkede..

kişilerin siyasi görüşü ne olursa olsun önemli değil. keşke herkes sizin gibi düşünse . sizi kutluyorum.
önemli olan gerçekleri görebilmektir. ister iktidar yanlısı ister muhalefet yanlısı.

92adalet
4 ay önce - Cum 07 Oca 2022, 14:22

Alıntı:
kişilerin siyasi görüşü ne olursa olsun önemli değil. keşke herkes sizin gibi düşünse . sizi kutluyorum.
önemli olan gerçekleri görebilmektir. ister iktidar yanlısı ister muhalefet yanlısı.

ben hayatımda iktidar partisine oy vermedim. ama ilginç bir şekilde son zamanlarda hükümet ne yaparsa yapsın muhalefet eleştiriyor. bu bende şüphe uyandırıyor arkadaş. tezkereye hayır, yerli otoya hayır, ona hayır buna hayır. ülke için yapılan şeyler siyaset üstü olmalıdır. bu vatana bu kadar mı düşman oldunuz arkadaş aklım almıyor.

insanlara korku pompalayarak dolar almalarına vesile olan muhalif parti ekonomistleri bilmiyor mu dolar iç talep vesilesi ile yükseldikçe, o fiyatlar artacak ve dönü dolaşıp yine yurt içinde yaşayanları vuracak. kısır döngüdür bu.

muhalefetin doların düşmesi için tüm adımları destekliyoruz açıklaması yapsa emin olun dolar daha da aşağı inerdi. muhalefet-iktidar ekonomi açısından birlik mesajı verildi diye gündem olurdu.

iktidar diyor ki ihracat, yatırım, üretim. Yıllardır duymak istediğimiz şeyler, cari açıksız türkiye. hayal gibi.

cari açık olmadıkça dolar talebi de olmayacak. bunu iktisata girişte öğretiyorlar. ama ne diyorlar, ihracat ithalata bağlıymış.eee napalım böyle diye ihracatı bırakıp, yüksek faiz ile ülkeyi sıcak para cennetine mi çevirelim. 2002-2013 arasında olduğu gibi. sıcak paracıların her an tehditi ile yaşayıp aman kızmasınlar faiz indirmeyelim çekincesi ile mi yaşayacağız. şuan içeride nerdeyse sıcak para kalmadı sayılır.

yurt içi dolar talebi olmadığı sürece kur yatay seyreder.

ama amaç dolar yükselsin de iktidar çöksün anlayışı olduğu sürece bu muhalif partilerin bazılarının ülkeyi düşündüğü söylemek güç.

ORTADİREK
4 ay önce - Cum 07 Oca 2022, 14:59
Avrupa ve dünyada durum ne?

Alıntı:
şuan enflasyon dünya genelinde genel olarak yüksek durumda. "sadece" türkiyeye özgü bir durum olsa yerden yere vurup eleştirelim ama türkiyenin dünyadan ayrı tutulması saçma geliyor.

Avrupa’da Türkiye’nin yeri

Bu da Dünyada Türkiye’nin yeri.

Evet enflasyon dünyada da artış gösterdi ama gerçekler yine de acı maalesef, Avrupa’nın en yükseği bizde, dünyada da kötü durumdayız,ilk 20 ekonomi arasında olan ülkenin enflasyonu bu kadar kötü olmamaz, olmamalı.
Bir ülke düşünün sadece Aralık ayında yüzde 13,5 enflasyon açıklanıyor, diğer aylarda da buna benzer tablolar vardı ama gerçek enflasyon yerine uyduruk, kimsenin inanmadığı enflasyon rakamları açıklandı,geçen sene yüzde 70’den aşağı enflasyon olduğuna inanan varsa muhtemelen Türkiye’de yaşamıyordur.

Afrika’da durum ne?

Asya’da durum ne?

Dünyanın en geri kalmış kıtalarında bile durum böyle, gerçekleri görmezden gelerek gerçekler değişmiyor maalesef.
Gerçekleri görürsek, yanlışları düzeltmek için uğraşırsak ülkemiz de insanımız da kazanır.

Ha bu mesele muhaliflikle, iktidar yanlısı olmakla alakalı bir mesele de değil, siyaset tartışmıyoruz.

İktidar yanlısı da olsan muhalif de olsan enflasyon olmasını kim ister, kim kazandığı paranın eriyip gitmesine razı olur?

İktidar öyle demiş, muhalefet bunu söylemiş ilgilenmiyorum açıkçası.

Tek isteğim ülkemizin bütün ekonomik, eğitim, adalet, savunma, insani değerlerde en önlerde yer alması

92adalet
4 ay önce - Cum 07 Oca 2022, 16:07

Alıntı:
Evet enflasyon dünyada da artış gösterdi ama gerçekler yine de acı maalesef, Avrupa’nın en yükseği bizde, dünyada da kötü durumdayız,ilk 20 ekonomi arasında olan ülkenin enflasyonu bu kadar kötü olmamaz, olmamalı.
Bir ülke düşünün sadece Aralık ayında yüzde 13,5 enflasyon açıklanıyor, diğer aylarda da buna benzer tablolar vardı ama gerçek enflasyon yerine uyduruk, kimsenin inanmadığı enflasyon rakamları açıklandı,geçen sene yüzde 70’den aşağı enflasyon olduğuna inanan varsa muhtemelen Türkiye’de yaşamıyordur.

kardeşim o attığın verileri ben her gün takip ediyorum. bahsi geçen ülkelerin geçen seneki enflasyon oranlarına bak bakalım yüzde kaç artış göstermiş "yüzdesel" bazda.

Sende %10'dan %30 çıkınca nasıl etki gösteriyorsa oradada %2'den %6'ya çıkınca aynı etki gösteriyor. fiyat artışlarına alışkın olmayan gelişmiş ülkeler haliyle şok geçiriyor.

Biz Türkiye harika, mükemmel mi dedik? Tüm dünyada bir sorun var dedik. Muhalefet tartışması değil diyorsun evet ama muhalefet öyle bir algı yaratıyor ki biz olsan enflasyon şöyle olurdu böyle olurdu diyor. Yav gelişmiş ülkeler bile %2'lerden %10'lara gelmiş kime hikaye anlatıyor bunlar.

Türkiye'de enflasyonun durumunu üst gönderilerde anlattım ben oraları okumamışsın belli ki.

TR'de "YOK ENFLASYON" %10'dur.

%10 enflasyon varken de fiyatlar ufak ufak artardı ama vatandaş alışkın olduğu için "yapışık" enflasyona ses etmezdi, hatta ekonomi rayında denilen dönemlerde bile en düşük enflasyon %7'ydi

O yüzden tonlarca grafik atmak yerine ne anlatmak istediğimi anla önce.

Burç

3 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 10:20

Alıntı:
Resmi Gazete ilanlarının satır ücretine zam

İlan ücret tarifesinde değişiklik yapılmasına ilişkin tarife, Resmi Gazete'de yer aldı.

15 TL'DEN 25.50 TL'YE
Buna göre, 15 lira olan ilanların satır ücreti 25,50 lira olarak tespit edildi.

Devlet kendisi %70 zam yapmış...
Enflasyonun da köpüğü alındı.

Frost_5
3 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 10:29

Tufe 19 cikti ,sahada ,hangi uygulama 19? Uyusmazlik mahkemelerinde hakim tufeyi yuzde 19 kabul edip mahkemede insanlar bir iki sene suren mahkemede hakim bu orana gore karar verecek.Yeni bir kurum olusturulmali fiyatlari belirlemeli kalem kalem.

Mesela
Ayni binada adam bin lirayada oturabiliyor bes binlirayada.

Kimisi kabul ediyor ugrasmamak icin kimi ev sahibiyle 5000 lirayi ,atarim diyor kirayi kabul ettiriyor

Kimi ev sahibide 1000 lirayi kabul ediyor kiraci ile ugrasmamak icin

5000 lira odeyen kiracinin sucu ne,1000 lira kira alan ev sahibinin sucu ne?

Remzitr
3 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 10:30

Bakalim yeni tuik başkanı enflasyonu düşürmeyi başarır belki

lecce
3 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 10:35

Son üç yılda değişen 6. Başkan TÜİK te. İşi sadece istatistik ve oluşan rakamların açıklamasıni kordine eden bir kurumun başkanı neden devamlı değişir pardon görevden affını ister ki anlamak çok güç.

ORTADİREK
3 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 11:06

Geçen ay ki enflasyonu yüzde 13,5 açıklayınca faturayı kestiler.
Bir önceki sene de hangi aydı hatırlamıyorum aylık yüzde 5-6 gibi birşeyler açıklanmıştı, yine görevden alınmıştı.

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar.

Birkaç gün sonra ocak ayı enflasyonu açıklanacak. Böylelikle tedbir alınmış oldu!

Enflasyonla mücadele etmek yerine, enflasyonu açıklayan kurumla mücadale edip onu ekarte etmek daha mantıklı tabi, Allah bilir ocak ayı enflasyonu kaç gelecekti ki(yüzde 10’dan aşağıya gelmemliydi) böylelikle maksimum yüzde 3-4 gibi birşey açıklanır, hayırlı olsun

sayfa 46
« önceki   123 ... 454647 ... 646566   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET