Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3538
Emir ERTEN
4 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 01:39

İyi de o ülkelerin asgari ücretli çalışan oranı bizimki kadar yüksek mi?

The_Turk
4 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 01:57

“İyi de”

“Ama”

“Fakat”

Böyle kelimeler ile başlarsanız arkasını iyi getirin.

Hiç düşündünüz mü? 20 yıl önce bu listenin neresindeydik? Ben çok iyi biliyorum. Hadi tahmin edin bakalım. Yıldan asagi mi inmişiz. Yoksa saha aşağılardan yukarı mi çıktık???

ffamer
3 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 08:40

Alıntı:
İyi de o ülkelerin asgari ücretli çalışan oranı bizimki kadar yüksek mi?

Bazı işyerlerinde asgari ücretin dahi ödenmemesi ile ilgili haberler gazetelere yansımıştı. Nitekim son dönemde yeni asgari ücretler henüz alınma aşamasındayken bazı patronların işçilere ''ben sana 4250TL değil 3250-3500TL veririm, bu rakama çalışıyorsan çalış'' minvalindeki haberleri gazetelerden okumuştuk.
https://www.denizlihaber.com/ekonomi/ekonomi-gene ...r-iddiasi/
https://www.sabah.com.tr/yazarlar/dilek-gungor/20 ...i-kanlandi

Asgari ücretliliğin toplam işgücü içindeki oranı sanıyorum, çoğu Avrupa ülkesinde %1-2 arasındaydı.
Bizde ise belirlenen son rakamlar bazı haberlerden de anlaşılacağı üzere bazı işyerlerini asgari ücretin
altında bir rakamdan ücret vermeye zorlamakta. Ama kağıt üstünde ödenen 4250 rakamı gözükecek fiiliyattaki ödenen rakamla artık her ne kadar örtüşüyorsa.

Burç

3 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 09:22

Bırakın artık diğer ülkeler ile Türkiye'yi karşılaştırmayı.
Başka hangi ülkede dolar bir senede %100 yükselmiş?

Krcl
3 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 09:50

Alıntı:
Başka hangi ülkede dolar bir senede %100 yükselmiş?

Dolar gerçekten can sıkıcı şekilde arttı doğru fakat, bunun etkilerini kırmak için asgari ücrete de yüzde 50 zam yapıldı. Memur maaşlarına da yüzde 30 zam yapıldı ki ikinci altı aylık dönemi dahil edersek belki yüzde 50’yi bulacak. Kıyasladığınız diğer ülkelerde bu kadar yüksek zam yapıldığını zannetmiyorum. Ha yeterli mi derseniz tabi ki yetmez. Fakat kıyas yapıyorsanız bunları da gözönünde bulundurun.

gsray
3 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 10:19
..

Alıntı:

Asıl bundan sonra artması can sıkıcı olacak

boranhoca
3 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 10:53

Alıntı:
Dolar gerçekten can sıkıcı şekilde arttı doğru fakat, bunun etkilerini kırmak için asgari ücrete de yüzde 50 zam yapıldı. Memur maaşlarına da yüzde 30 zam yapıldı ki ikinci altı aylık dönemi dahil edersek belki yüzde 50’yi bulacak. Kıyasladığınız diğer ülkelerde bu kadar yüksek zam yapıldığını zannetmiyorum. Ha yeterli mi derseniz tabi ki yetmez. Fakat kıyas yapıyorsanız bunları da gözönünde bulundurun.

Geçen seneden beri yüzde 50 ve altında zamlanan herhangi bir ürün kalmadı. 2 katına 3 katına çıkan ürünler var. Ülkede hiper enflasyon sorunu var. Sadece dolarla açıklanacak bir durum değil. Ana ürünlere gelen zamlar diğer tüm kalemleri yükseltiyor. Bir de çıkıp bu kadar zamma rağmen yüzde 36 gibi komik bir rakam açıklanınca böyle içinden çıkılmaz durumlar oluşuyor.

Muhammet Şerif
3 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 11:22

Dolar ile euro arasındali fark 15 gün önce 2 lira iken şimdi 1,60 lira

Abdulhamit 3
3 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 11:55

Alıntı:
En basitinden Portekizde aynı model sıfır araç fiyatına bakın bir de bizim fiyata bakın

Türkiye'de araba fiyatlarının bu kadar yüksek olmasının sebebi, Türkiye'de vergi toplanamıyor, olması, toplam verginin %70-80 arası dolaylı vergiler, yani KDV, ÖTV, ÖİV ve bordrolu çalışan insanlar.

İthalatı azaltmak için ÖTV yükseltiliyor. Ama yine de biraz parayı bulan lüks araba peşinde. Şimdi bazıları lüks araba alırken sana mı soracağız, ona da karıştın diyecek. Onlar yazmadan ben söyleyeyim, tabi ki herkes istediğini alır ama ithal edilen her araba, her cep telefonu cari açığı artırıyor, doları yükseltiyor, hayat pahalılığına sebep oluyor.

Türkiye'de 2020 yılında 12 milyon cep telefonu satılmış, en az üç milyar dolar, neredeyse Tüpraş'ın satış fiyatı kadar.

Bireylerin ve Şirketlerin bankalarda döviz mevduatı tutarı neredeyse ABD'nin Merkez Bankası rezervleri kadar

ffamer
3 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 12:08

Tam kayıt sistemine gecemezsen ve nereden buldun
(gelir ve servetinin kaynağını kanıtla) soramazsan
ve ve serbest piyasa kurallarını literatürde yazıldığı gibi çalıştıramazsan tabi ki yeterince vergi toplayamazsin.

Nedir bu serbest piyasa kuralları... Oyunu kuralına göre oynamak...en verimli ve rekabet edenin oyuna devam etmesi...en iyi mal ve hizmeti en ucuza sunabilenlerin ayakta kalması ve en önemlisi batması gereken verimsiz firmaların batmasinin gerekmesi. Bunlara sürekli ucuz kamu kredisi verirsen verimsiz olanları sürekli krediler üzerinden millete fonlatmis olursun. Batması gerekenlerin batmasına izin vermeyerek inovasyonun önünü kapatmış olursun. Bedelini de bu verimsiz yapıdan yeterince vergi alamayarak dolaylı vergilerle millete ödetmiş olursun.

sayfa 3538
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET