Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1003
mafakyanc

4 ay önce - Cum 28 Oca 2022, 22:36

Yukarıda görselini koyduğunuz yapı benim bildiğim kadarıyla benim Ekip Terminali dediğim, Ghafari'nin "Operations Center" olarak tanımladığı bina. Bildiğim kadarıyla hem ekip terminali, hem de operasyon merkezi olarak kullanılıyor.

Ekip terminalinden kasıt tüm uçucu (ve yedek bekletilen) ekipler. AHL'da böyle ayrı bir yapı yoktu; ekipler terminalde sıkışmışlardı ama terminalden uçaklara rahatça gidip geliyorlardı. IST artık Gate başında, yolcuları içeri almadan gelip uçağa giriş yapan THY uçuş ekibi göremiyorsunuz. Bu ekip bahsettiğimiz terminalden araçlarla apronda (açıkta) park etmiş ya da yolcu köprüsüne bağlanmış uçak altına getiriliyor.

Bir altta verdiğiniz grafik çalışmada ortada kalan ATC kulesini tam göstermemişler. Ama bunun solunda Kargo Terminali (ki yanında boş ve genişlemeye uygun bir üzerinde henüz yapılanma olacağı gösterilmeyen arazi de var), sağında da çok muhtemelen 120.000 m2'lik MRO tesisi kırmızıyla gösterilmekte. THY Kargo terminalinin ileriki tarihlerde zaten büyütüleceği bilinmekte.

Bulabilirsem Ekip Terminali/Operasyon Merkezinin bu başlıkta çıkmış fotosunu buraya koyacağım.

EDIT: Buldum. erhan344 forumdaş yüklemiş. Aşağıda:

(+)

oguzgel
4 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 02:24
AHL'de Kac Pist Vardi?

Alıntı:
Yeni havalimanında şu an 3 pist varsa AHL’de 2 pist vardır.

Dogru degil. AHL'de gercekte 1.5 pist vardi. Ruzgar kuzeyden eserken 17'lerden birini ve 05'i ayni anda VE bagimsiz olarak kullanabilirsiniz. Burasi tamam.

Ama ruzgar guneyden eserken 35'lerden birini ve 23'u bagimsiz olarak kullanamazsiniz. Koordineli calismaniz lazim. 23'e indirdiginiz bir ucak pas gecerse, 35'den kalkan ucaga carpar cunku.

yusuf38
3 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 08:21

28 ocak gün batımı 18/36 pistinden kalkış

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

ekthe
3 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 09:17

Alıntı:
Yukarıda görselini koyduğunuz yapı benim bildiğim kadarıyla benim Ekip Terminali dediğim, Ghafari'nin "Operations Center" olarak tanımladığı bina. Bildiğim kadarıyla hem ekip terminali, hem de operasyon merkezi olarak kullanılıyor.

Ben de siz soyleyince fark ettim benim koyduğum görsel ekip terminalinin diger cephesiymiş o açıdan bakınca sanki çok katli ve daha büyük bir yapı gibi gözüküyor crew terminal.

mafakyanc

3 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 09:26

Evet bu Ghafari Mimarlık böyle egzantrik şekilli binaları seviyor, anlaşılan...

THY HQ konusuna dönersek, herhalde o belirttiğiniz yerde olacaktır (ve de yüksekliği, herhalde THY Ekip Terminali/Operasyon Merkezi kadar olacaktır; belki bir kat daha fazla...) ama şu anki vaziyeti bilmiyorum. GE, 08/03/21 tarihli yani biraz eski. Ben de Sentinel'le çalışamıyorum ama Sentinel GE'e göre çok daha güncel.

ISPARTAKUS
3 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 10:14
Sentinel

Sentinelin çöçüzünürlüğü biraz düşük. Haritada çok ayrıntılı olmuyor. Arada bir yandex e bakmak daha iyi netice vermekte. Sentinelin adresi

https://apps.sentinel-hub.com/sentinel-playground ...ates=false

Yandex daha bilinen ve adresi

https://yandex.com.tr/harita/?l=sat%2Ctrf%2Ctrfe& ...~&z=13

Faydalı olmuştur diye düşünüyorum. Saygılarımla.

En son ISPARTAKUS tarafından Cmt 29 Oca 2022, 11:05 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ekthe
3 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 10:56

HQ binasını taşıdiktan sonra Yeşilköy'de AHL'nin yanında bulunan flight training center'i da tasiyacak mi acaba THY?

mafakyanc

3 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 14:13

Yani uçuş simülatörlerinin bulunduğu yapılanmayı kastediyorsunuz? Muhtemelen evet, ama herhalde hemen (yani çok kısa gelecekte) olmayacaktır. Zaten THY'ına yeni tiplerin girip sayılarının da artması sonucu daha fazla sayıda simülatöre ihtiyaç duyulacağından, mevcut yapının da alan olarak büyütülmesi gerekecek.

Mustafaa ahmet
3 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 14:23

Alıntı:
Dogru degil. AHL'de gercekte 1.5 pist vardi.

Bir de Ataköy'e doğru olan pist kısa olduğu için arada uçaklar pistten çıkardı. İşler hepten krize girerdi. Hey gidi günler.

Sinan Bilgin
3 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 14:35

Ucaklarin "pistten cikmasi" bir kaza durumudur. Ataturk hava limaninda her dakika boyle bir olayin oldugunu dusunmuyorum

Yeni havalimanina taraftar biriyimdir ama yalana gerek yok

sayfa 1003
ANA SAYFA -> ULAŞIM