Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
burakureten
6 yıl önce - Çrş 14 Ekm 2015, 12:56

İlgili müze vikipedide de var artık. Aha buda linki https://tr.wikipedia.org/wiki/Milli_Saraylar_Resi ...%C3%BCzesi

Artık bir zahmet değiştirsek müze ismini


engincl

1 yıl önce - Pts 15 Mar 2021, 02:51
Milli Saraylar Resim Heykel Müzesi


Milli Saraylar Resim Müzesi (eski adı İstanbul Resim ve Heykel Müzesi) 15 Ocak 2021 tarihinde açıldı. Milli Saraylar Resim Müzesi adıyla açılan yapı, hazine değerinde bir koleksiyonu ağırlıyor. Ama binanın kendisi de koleksiyon kadar ilgi çekici ve değerli. Yerler kalın bir halıyla kaplı olduğu için kapıda galoş giyerek giriliyor içeriye.

Dolmabahçe Sarayı Veliaht Dairesi Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı Resim Heykel Müzesi, gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları sonrasında düzenlenen törenle 15 Ocak 2021 tarihinde açıldı. Dolmabahçe Sarayı’nda tahta çıkmaya aday olan veliahtların konakladığı Veliahd Dairesi’nin bir bölümü yaklaşık yedi yıl süren restorasyon çalışmaları sonrası çağdaş müzecilik standartlarında bir müzeye dönüştürülerek “Millî Saraylar Resim Müzesi” olarak sanatseverlerin hizmetine sunuldu. Dolmabahçe’deki Resim Müzesi’nde pek çok büyük ustadan pek çok güzel resim var. Resimlerin kendisi kadar anlattıkları, konuları da öne çıkıyor ve burası yeni Türkiye toplumuna eski resimler aracılığıyla sevilen bir Osmanlı anlatısı sunuyor.

Millî Saraylar Resim Müzesi
34 farklı sergi mekânından oluşan Resim Heykel Müzesi’nde; Topkapı Sarayı depolarından çıkartılarak restore edilen ve aralarında “Çölde Av, İstanbul’un Fethi, Muayede Töreni” ile padişah portrelerinin yer aldığı 553 adet nadide tarihi tablo, yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Millî Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren müze, tematik bütünlük içinde 11 bölümden oluşuyor. Temalara ve sanatçılarına göre ayrılan toplam 36 salona yerleştirilmişler.

1- Sultan Abdülmecid / Sultan Abdülaziz Salonu
Müzenin ilk bölümü Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülaziz’in yapmış olduğu portrelerinin yer aldığı salondur.
2-Osmanlı’da Batılılaşma
Bu bölümde 18. yüzyılın başından itibaren Batı’yla yoğun iletişim kuran Osmanlı İmparatorluğu’nda askerî ve sosyal alanda görülen değişimin izleri takip edilebilir.
3-Halife Abdülmecid Efendi / İstanbul Görünümleri
Bu mekân Halife Abdülmecit Efendi’nin Veliahd Dairesi’ndeki kütüphanesidir. Halife Abdülmecit Efendi, halife seçildikten sonra Dolmabahçe Sarayı’na yerleşmiş, kütüphanesini de Dolmabahçe Sarayı’na taşımıştır. Bu bölümün çevresinde yerli ve yabancı ressamlara ait İstanbul manzaraları yer alır.

4-Goupil Galerisi’nden Saraya Satın Alınan Tablolar
Sultan Abdülaziz Dönemi’nde Paris’teki Goupil Sanat Galerisi’nden alınan tablolardan oluşur. Bu dönemde satın alınan tablolar Sultan Abdülaziz ve yaveri Şeker Ahmed Paşa’nın beğenilerini yansıtır. Osmanlı sarayında Batı tarzında tablolardan oluşan bir koleksiyon ilk kez Sultan Abdülaziz Dönemi’nde, Dolmabahçe Sarayı’nda oluşturulmuştur.
5-İvan Konstantinoviç Ayvazovski Salonu
Yapının en ihtişamlı mekânı, Merasim Salonu’dur. Bu salon, çoğunlukla denizi konu edinen tablolarıyla bilinen, ışık ve gölgeyi dikkat çeken bir uyumla yansıtan ünlü Rus Ressam Ayvazovski’ye ayrılmıştır.
6-Saray Ressamları
Sultan Abdülaziz saray ressamı olarak Polonyalı Ressam Stanislaw Chlebowski ile çalışmıştır. Sultan II. Abdülhamid Dönemi’nde ise İtalyan Ressam Luigi Acquarone ve onun ölümünden sonra, yine bir İtalyan Ressam Fausto Zonaro saray ressamı olarak görev yapmıştır. Bu bölüm saray ressamı olarak çalışan isimlerin tablolarından oluşur.

7-Oryantalist Ressamlar; Doğu’nun Cazibesi
Doğu’yu Avrupalı gözüyle betimleyen Oryantalist resimlerde, esin alınan yörelere özgü kültürel özelliklerin ön plana çıkarıldığı sahneler işlenmiştir.
8-Yaver Ressamlar
Bu bölüm Osman Nuri Paşa, Şeker Ahmet Paşa gibi askerî kimlikleriyle ressam kimliklerini birleştiren ressamların eserlerine ayrılmıştır.
9-Türk Ressamları (1870-1890)
Bu bölümde Şeker Ahmed Paşa, Süleyman Seyyid, Osman Hamdi Bey ve Halil Paşa gibi batılı anlamda Türk resminin ikinci ve üçüncü kuşağını oluşturan ressamların eserleri yer alır.
10-Portreler ve Tarihî Konulu Kompozisyonlar / Osmanlı Sarayında Manzara
Salonun ortasındaki bölüm portreler ve tarihî konulu kompozisyonlara ayrılmıştır. Bu bölümün çevresinde çok sayıda yerli ve yabancı ressamın manzaraları yer alır.
11-Türk Ressamları (1890-1930)
Son iki bölüm, Batılı anlamda Türk resminin üçüncü ve dördüncü kuşağını oluşturan ressamların eserlerine ayrılmıştır. Bu bölümlerde Hüseyin Zekâi Paşa, Hoca Ali Rıza, Şevket Dağ, İbrahim Çallı, Hikmet Onat gibi ressamların eserleri yer alır.

Osmanlı’dan ciddi bir resim koleksiyonu kaldığını görüyorsunuz burayı gezerken. Çok tanınmış isimlerden çeşitli temalarda resim sergileniyor. Türk, Ermeni ve Rum Osmanlı vatandaşları kadar ve belki onlardan daha çok, resim yapmak üzere İstanbul’a gelen, saraya kendini kabul ettiren sanatçıların resimleri dolduruyor salonları. Klasik Türk resmi diyebileceğimiz bir dönemin nadir, önemli ve güzel örneklerinden çok sayıda tablo görmek mümkün. Aralarında ünlü Zonaro, Ayvazovski, Şeker Ahmed Paşa, İbrahim Çallı ve Osman Hamdi Bey resimleri de çıkıyor karşımıza. Bu sarayın son sakini Halife Abdülmecid aynı zamanda ressam olduğu için resimleri, resim araçları, desenleri ve atölyesinin replikası da sergileniyor.
Zaferleri ve kahramanlıkları anlatan pek çok savaş resmi, askeri tablo öne çıkıyor. Ama bir o kadar da manzara ve padişahlardan sultanlara ve paşalara Osmanlı elitinin portreleri var. Aralarında zaten sanat tarihine mal olmuş imzaların gerçekten güzel resimlerinden çokça örnek var. Yani burası ‘resme bakmayı’ sevenlerin epey vakit geçirebileceği bir yer.


Vural Demir
4 ay önce - Cum 28 Oca 2022, 00:45

Bugüne kadar gezdigim müzeler içinde en güzeli muazzam eserler var mutlaka görmenizi tavsiye ederim


(+)

(+)
Vural Demir
4 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 08:27


(+)

(+)


Vural Demir
3 ay önce - Pzr 30 Oca 2022, 19:33


(+)
(+)
sayfa 3
ANA SAYFA -> İSTANBUL