Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Sezgin G.
12 yıl önce - Cmt 03 Ekm 2009, 00:05
Enflasyonda veriler iyi

Türkiye İstatistik Kurumu, eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

Buna göre eylül ayında tüketici enflasyonu (TÜFE) yüzde 0.39 artarken, üretici enflasyonu ÜFE yüzde 0.62 artış gösterdi. Piyasalar eylül ayında TÜFE'nin yüzde 0.76 olarak gerçekleşmesini bekliyordu.

Yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 5.27 ÜFE'de yüzde 0.47 olarak belirlendi.

Dokuz aylık dönemde TÜFE yüzde 2.18, ÜFE yüzde 3.60 olarak kaydedildi.

Geçen yılın aynı ayında yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 11,13, ÜFE'de yüzde 12,49 olmuştu. Böylece, Eylül ayı itibariyle yıllık enflasyon, geçen yılın aynı ayının, TÜFE'de 5,86 puan, ÜFE'de 12,02 puan altında gerçekleşti.

TÜFE'de Eylül ayında endekste yer alan 449 maddeden 95 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı, 221 maddenin ortalama fiyatında artış, 133 maddenin ortalama fiyatında ise düşüş gerçekleşti.

ÜFE'de ise Eylül ayında endekste bulunan toplam 768 maddeden 210 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı, 349 maddenin ortalama fiyatında artış, 209 maddenin ortalama fiyatında ise düşüş oldu.

EN YÜKSEK ARTIŞ EĞİTİMDE

TÜFE'de ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış yüzde 2,50 ile eğitim grubunda gerçekleşti. Eylül ayında endekste yer alan gruplardan eğlence ve kültürde yüzde 2,35, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde yüzde 1,59, lokanta ve otellerde yüzde 0,86, konutta yüzde 0,63, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 0,21, ulaştırmada yüzde 0,20, ev eşyasında yüzde 0,19, haberleşmede yüzde 0,12, sağlıkta yüzde 0,07 artış, giyim ve ayakkabıda yüzde -1,01 düşüş gerçekleşti.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/12607081.asp?gid=254

Kemal216
4 ay önce - Cum 28 Oca 2022, 16:57

4 Şubat 2022'de enflasyon yani Tüfe muhtemelen %50 civarında çıkar diye tahmin ediyorum. Geçen yılki fiyatlara bakınca %50 bile az görünüyor. Bir de geçen ay Üfe %80 geldi. Bu ay son doğal gaz elektrik zamlarıyla Üfe enflasyonunun %100lere yaklaşacağını düşünüyorum.

Enflasyon Şahsi bir konu diye eksi vermiş bir arkadaş. Teşekkürler güldürdün

furkan36
4 ay önce - Cum 28 Oca 2022, 18:34

Başlığın açıldığı zaman Türkiye gelişmiş, ekonomisi harika bir ülkeydi.

Emsal92
4 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 00:11

Malesef 10 senede bu hale geldik, devletler için 10 sene çok kısadır, bir insan ömrü için ise çok uzun. Bizim belki de nerdeyse en verimli yıllarımız bu kötü ekonomiye denk geldi. Gönül isterdi ki bu verimli yıllarda 2005-2015 arasında daha güzel projeler yapılıp beton ekonomisi yerine üretim ekonomisine geçişmiş olsa idi. Bugün böyle %36tüfe %80üfe görmez olurduk...

Vural Demir
4 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 00:13

Beton olmadan altyapı olmadan neyi nasıl uretecektin hele bı yazda bilelim yarım akıllı

Vural Demir
4 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 00:32

Yiyemiyorsunuz diye bu kudurmular yarım akıllılar sizi.80 senedir ulkenin milletin anasını aglattiniz gelmiş ahkam kesiyor rantmis mista suymus buymusta deve kuşları gibisiniz gövde dışarda kafa kumda

20 senede Almanya Japonya Amerika olmamızı bekliyorsunuz sizede hak veriyorum Halkın oylarıyla seçilmiş ilk ve tek Cumhurbaşkanına okadar sizde güveniyorsunuz ki içten içe biraz zaman ama o saydığım ülkeler atom bombası yedi mi yedi 2 tane koca büyük savaş geçirdimi geçirdi yıllarca patates yiyip ülkesi için karınca gibi çalıştımi çalıştı savaş döneminde bile seçim yaptılar mı yaptılar ( hitler) eeee senin ideolojin neyapti bana bir yazsana ne yaptı bu ülkeye

Kemal216
4 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 00:38

Alıntı:

Yiyemiyorsunuz diye bu kudurmular yarım akıllılar sizi.80 senedir ulkenin milletin anasını aglattiniz gelmiş ahkam kesiyor rantmis mista suymus buymusta deve kuşları gibisiniz gövde dışarda kafa kumda

Ee siz yiyorsunuz demek ki bu onun itirafı. bu milletin hakkı kul hakkı yiyen sizin gibilere haram olsun ne diyelim.

Vural Demir
4 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 00:40

80 sene yediniz doymadiniz düşün milletin yakasından koca bir hicsiniz halkın gözünde size kimse güvenmiyor o yüzden iktidar yüzü görmüyorsunuz kendinize hayriniz yok millete ne hayriniz olacak örnek şu an İstanbul

Rakı balık şahane

OkanY
4 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 00:41

Alıntı:
4 Şubat 2022'de enflasyon yani Tüfe muhtemelen %50 civarında çıkar diye tahmin ediyorum.

1 aylık enflasyon mu %50 çıkacak? Ne içiyorsun sen?

Enflasyonun olunan sene içinde hesaplandığını hiç kimse sana söylememiş anlaşılan.

Kemal216
4 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 00:42

Yıllık enflasyon kardeş okuduğunu anlamayan sensin heralde pudra şekerini fazla kaçırdın. O yazıda aylık enflasyon lafı eden yok

Pudra şekerine devaammm

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET