Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
MeReK

14 yıl önce - Pts 07 Nis 2003, 18:41
LAS VEGAS mı? ISTANBUL mu?

Yine enteresan bir konu:
İstanbul'da 2000'li yıllara geldiğimizde o kadar çok tarihi binalar, konaklar, saraylar yıkılmış ki, ne yazı ki şu halimizle Dünyanın en çirkin metropollerinden birine sahip olduk. Süslü konakları yıkıp yerlerine dümdüz boyasız binalar diktik. Artık o egzotik büyülü İstanbul, birbirlerine benzeyen beton yığıntılarından oluşan bir kaotik şehir oldu çıktı. Günümüzde ise bazı insanlar anladı ki turistler, o beton apartmanları değil tarihi görmeye geliyorlarmış meğer İstanbul'a!!! Hemen başladılar 1960'larda yapılan o iğrenç apartmanları yine yıkıp bu sefer yerlerine TARİHİ örnek alan KLASİK STİLDE binalar yapmaya...1960'larda Mezara yolladığımız İstanbul'u bu sefer makyajlamaya başladık desek daha doğru olur herhalde. Benim fikrime göre eski döküntü hallerini bildiğim için bu yeni yapılan binaları hoş buluyorum , ANCAK biz milletçe herşeyin bokunu çıkarmayı sevdiğimiz için İstanbul'un LAS VEGAS'a dönmesinden korkuyorum.

Sirkeci Ebussuut Caddesindeki "tarihi" Otellerden sadece bir kaçı:

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Kazandibi

14 yıl önce - Pts 07 Nis 2003, 23:10

Biz Kerem'le Floransa'dayken birşeyi farketmiştik: Orada turistlerin "eski" zannedip bayıldıkları binaların önemli bir bölümü aslında bayağı yeni...

Bazıları II. Dünya Savaşı'nda yıkılmış, bazılarıysa 1966'daki büyük sel felaketinde göçmüşler.

Italyanlar turistlerin bu saflığını ve "eski bina"lara olan düşkünlüklerini iyi bildikleri için eski görünümlü bir sürü yeni bina yaptılar (aslında genellikle yıkılan binaları aslına uygun olarak yeniden inşa ettiler, fakat bazıları tamamen yeni...)

Ama tabii turistler gördükleri binaların gerçekten de 1300'lerden kaldıklarına inanıp "vay canınaaaaa, ne kadar da güzel!" diyorlar...

(Aslında "önemli" binaların (Palazzo Vecchio, Palazzo Medici, Palazzo Pitti, vs.) çoğu orijinal ve gerçekten de eski - ben "önemsiz" olanlardan bahsediyorum - otel binaları vesaire...)

Levent
14 yıl önce - Sal 08 Nis 2003, 00:28

Eskiye uygun olarak yapilan binalar Londra'da da cok var. Bende bazen aldanip eski zannediyorum ama eger cok dikkatli bakarsan eskiyi yeniden ayirabiliyorsun. Bence cok iyi bir taktik. Istanbul tarihiyle tanina bir sehir, eski bolgeler eskiye uygun olarak yeniden insa edilse super olur bence.

xgokhan
14 yıl önce - Sal 08 Nis 2003, 00:32

Ben de diyorum ki, su anda var olanlari yikip yapmak pahali olabilir, eger bir gun paramiz bol olursa onu yapariz ama simdilik insaat hodlarini degistirsek de yeni yapilan her bina belirli kurallara uysa? Bu dokuntu ayni kaliptan cikma apartmanlar yerine biraz olsun ozentili birseyler yapilsa, o bile farkettirir.

MeReK

14 yıl önce - Sal 08 Nis 2003, 01:21

Londra'da Oxford Street'te yürürken bir şey farkettim: Bütün cadde hep eski tarzda kolonlu antik yunan esintlileri taşıyan, barok, rönesans ve rokoko binalarla dolu ancak binaların içleri ve zemin katları günümüzün modern alışveriş mağazaları kadar geniş ve tüm altyapısı hazır. Oysa o dönemlerde geniş zeminde kolonsuz bina yapmak neredeyse imkansızdı. Yani demek istediğim binanın içine bi giriyosun sanki Akmerkez veya Nautilus ama dışı Beyoğlu'ndaki binalar gibi. Bunu tek şey açıklıyor: Dışı eski gibi gözüken modern binalar yapılmış.

ANA SAYFA -> İSTANBUL