Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Cmt 02 Şub 2008, 04:15
YLV » Tarihten Bir Detay: 'İstanbul-Yalova' Uçak Seferleri

Meşhur havacımız rahmetli Vecihi Bey, Türkiye'de hava seferlerinin geliştirilmesi için canla başla çalışmış vakt-i zamanında... Özellikle İstanbul çıkışlı ve yakın şehirlere gidip-gelecek yeni uçak hatları üzerinde yoğunlaşmış. Bunlardan birisi de: "İstanbul-Yalova" uçak seferleri... 15-20 dakikada bu yolu alacak olan uçaklar ise deniz uçakları olacakmış...

Konuyla ilgili olarak arşivimden bulduğum bir haberi iliştiriyorum:

23 Kanun-u Evvel 1931, Cumhuriyet, s.2741: Vecihi Bey Yalova’ya Bir Tayyare Hattı Tesisini Düşünüyor. Sivil tayyareci Vecihi Bey bu yaz İstanbul ile Yalova arasında tayyare seferleri ihdasını düşünmektedir. Vecihi Bey, bu husustaki projelerini hazırlamıştır. Yakında Ankara’ya giderek hükümete teklifatta bulunacaktır. Tayyare seferleri ihdas edildiği taktirde; İstanbul’dan Yalova’ya 15 dakikada gitmek kabil olacaktır. Seferler bir deniz tayyare ile yapılacak ve tayyare Yalova iskelesinin yakinine inecektir.

Akın KURTOĞLU

Süha
13 yıl önce - Cmt 02 Şub 2008, 04:22

Gerçektende eski zamanlarda yalova ulaşımı için kara, deniz, hava hep üzerinde çalışmalar yapılmış olması sevindirici. 15 dakikada İstanbul sloganı ile belki İstanbul - yalova arasında en kısa ve hızlı ulaşım şekli olduğunun kanısındayım.

Şu anda yalova - Taşköprü askeri hava alanı kullanılsa aynı proje gene işleyeceğinin düşüncesindeyim ama sefer tarifesinin pahalı olması kaçınılmaz olur.

Ayrıca artık yalovada eskisi kadar ulaşıma önem verilmiyor.

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Cmt 02 Şub 2008, 04:26

Günümüzde kesinlikle değmeyecek bir hizmet olur. Hiç kimse Yeşilköy'e gidip uçağa binmez. Çünkü İstanbul'un merkezinden Yeşilköy'e ortalama 20-25 dakikada gidebilirsiniz. Üzerine bir de 15 dakika sürecek olan yolculuğu ekleyin. İndisi-bindisi derken, nereden baksanız birbuçuk saati aşar. Halbuki İDO'nun ferileri ile aheste aheste 75-80 dakikada varabilmek mümkün.

Akın KURTOĞLU

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Pzr 03 Şub 2008, 16:55

Arşivleri karıştırırken farkettim ki, bu hatta deneme seferleri yapılmış ve Vecihi Bey'in uçağı 15-20 dakikada Yalova İskelesi önlerine gelmiş ve suya inmiş. Kayıkla içindekiler sahile çıkmışlar. Devamında; seferlerin düzenli hale gelip gelmediği konusunu ise araştırıyoruz...

Akın KURTOĞLU

alperen9lar
12 yıl önce - Pts 02 Hzr 2008, 17:48

Benim bildiğim şu anda Yalovada sadece ASKERİ PİST var. Acaba eskiden kalma bir pist kalıntısı var mıdır?

Gökçe Aydın
12 yıl önce - Pts 02 Hzr 2008, 17:51

Deniz uçağı Yenikapı iskelesi'nden kalkıp Yalova iskelesi'ne inemez mi?

alperen9lar
12 yıl önce - Prş 05 Hzr 2008, 18:27

Alıntı:
Deniz uçağı Yenikapı iskelesi'nden kalkıp Yalova iskelesi'ne inemez mi?

ama ben hiç yalova iskelesinde bir uçağa binmeye çalışan insanları görmedim.Hoş olsa da kim binecek..

Süha
12 yıl önce - Prş 05 Hzr 2008, 20:18

Onun yerine " İstanbul Uluslararası Atatürk Havalimanı " 'na inse daha iyi olur.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Pzr 15 Hzr 2008, 19:30

Alıntı:
ama ben hiç yalova iskelesinde bir uçağa binmeye çalışan insanları görmedim.Hoş olsa da kim binecek..

Doğaldır... Çünkü bu seferlerin olduğu vakitler, şu anda bu foruma mesaj çeken bütün üyeler; "serbest amino asit" halinde yüzmekte idiler...

Akın KURTOĞLU

ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara