Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
turker ustun

13 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 20:29

Bence troleybüs yerine gelişmekte de  YAKIT PİLLİ otobüsler kulanılmalı bu otobüsler avrupada ve amerikada yaygınlaşmaya başladılar... Hem bir sürü tel yerine bu otobüsler daha iyi olur diyorum...
Mercedesin citaro serisinde bu otobüslerden bulunmaktadır.

Bu otobüs sistemi hakkında bilgiler linkte;

http://www.gesk.yildiz.edu.tr/GESK-HidrojenEnerjisi.pdf

http://www.geocities.com/mmkoprulu/BallardYakitPili.pdf

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cmt 12 Nis 2008, 05:20

Gazete Arşivi'nden:

11 Haziran 1959, Yeni İstanbul, sayı.3438: İtalya’dan alınan kredi ile; bu memleketten 200 troleybüs ve 200 otobüs satın alınacak.

- 100 troleybüs İstanbul’a,
- 20 troleybüs Bursa’ya,
- 20 troleybüs Eskişehir’e,
- 20 troleybüs Ankara’ya,
- 20 troleybüs İzmir'e,
- 20 troleybüs Adana'ya

verilecektir. 200 otobüs ise şehirlerin ihtiyaçlarına göre tevdî edilecektir.

1959'un ortalarında Bursa'ya troleybüs şebekesi kurulması meselesi artık iyice ciddiye binmiş ve 20 troleybüs şeklinde adedi dahi zikredilmiş. Sonra herhalde araya giren 27 Mayıs ihtilâlinin ardından proje(ler) iptal edilmiş. Yalnızca İstanbul ve Ankara'ya araçlar gönderilmiş...

Akın KURTOĞLU

yusuf ülkü
12 yıl önce - Cmt 12 Nis 2008, 06:04

Alıntı:
Sonra herhalde araya giren 27 Mayıs ihtilâlinin ardından proje(ler) iptal edilmiş. Yalnızca İstanbul ve Ankara'ya araçlar gönderilmiş...

Yada, boş verin Bursa yı, ne yapıcaklar troleybüsü gibisinden de olabilir.
*Altıparmağa döşenen elektrik direkleri ve çekilen hattın(yanlış olmasın) hala ne amaçla söküldüğünü bilemezken
*Bu bilgiyi gene bu siteden edindim.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cmt 12 Nis 2008, 07:09

O senelerde İstanbul için çok gerekli idi. Çünkü tramvay seferleri kaldırılmaktaydı ve eldeki mevcut otobüsler de yetmiyordu. Bu yüzden 100 araçlık sipariş durdurulmadı anlaşılan. Ama, hiç troleybüs şebekesi kurulmayan Bursa, Adana, Eskişehir... gibi kentlere sistemin oturtulmasından vazgeçildi.

Akın KURTOĞLU

yusuf ülkü
12 yıl önce - Cmt 12 Nis 2008, 07:17

Alıntı:
Ama, hiç troleybüs şebekesi kurulmayan Bursa, Adana, Eskişehir..

Okuduğuma eminim ama hangi sayfada olduğunu hatırlayamıyorum(Bir kaç aylık inceleme ile bulabilirim ) Bursa da Altıparmağa bunlar döşenmiş sonrada sökülmüş idi.Hatta Cem Telgeren yazmıştı sanırım.Oda Bursa ulaşımcılardan ama uzunca bir süredir yok sanırım.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cmt 12 Nis 2008, 07:20

Alıntı:
Okuduğuma eminim ama hangi sayfada olduğunu hatırlayamıyorum(Bir kaç aylık inceleme ile bulabilirim

Bilgi doğru... Direklerinin dikilip havaî tellerin gerildiğini de Cem belirtmişti zaten. Ancak araçlar gelip de bu yol üzerinde çalış(a)madan direklerin tekrardan söküldüğünü söylemekteydi Cem o mesajında...

Birkaç ay aramaya da gerek yok. Sadece bir sayfa geriye gitmek yeterli...

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=448051#448051

Akın KURTOĞLU

ugurcavac
12 yıl önce - Sal 20 May 2008, 19:14

Akın beyin bahsettiği 1959 lu yıllarda Bursa, İzmir ve İstanbul gibi kalabalık bir şehir değildi.Yani İstanbul ile kıyaslanması mümkün değildi.İptal edilme nedeni sanırım budur.Ama bu projenin ileri görüşlü insanlar tarafından konulduğu muhakkak.Fikir vermek açısından aşağıdaki fotoğrafı koydum.

yılmaz büktel

12 yıl önce - Çrş 21 May 2008, 01:31

konu ile direk ilgili değil ama
bir önceki sayfada a.nibal kübanın ilginç otobüsleri için demiş:
Alıntı:
[[Aslinda bu aracin mucidini takdir ettim... gayet ori'CiN'al bir fikir. Degisik bir metrobus]

bu tür araçlar, bizim havaalanlarımızda da kullanılıyor(du herhalde) apron aracı olarak. kübadakilerden farkı bana fabrikasyon olduklarını düşündürecek kadar temiz araçlardı ve yanılmıyorsam yerli imalat fiat çekicilerle çekilirlerdi.

Kübadakilerin çekicileri dışarıdan gelmiş olmalı ama nasıl gelmişse. otobüsler ise kübalı karosörcülerin marifeti olmalı.

Kuba ve Bursa karosörcülüğü ilişkisi ile bu mesajı da bursaya bağlamış olduk herhalde

yusuf ülkü
12 yıl önce - Çrş 21 May 2008, 01:39

Alıntı:
Birkaç ay aramaya da gerek yok. Sadece bir sayfa geriye gitmek yeterli...

Neyse, en azından söylediğimin doğru olduğunu görmüş oldum
Bir önce ki sayfaya bakmak aklıma gelmemişti

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Pzr 15 Hzr 2008, 19:21

"Troleybüs" alternatifi, artık Türkiye'de tercih edilen bir uygulama değil... Çok yanlış bir bakış açısı olmasına rağmen, maalesef mazotlu toplutaşıma araçları daha revaçta... Halbuki, sistemin faydalarını enine-boyuna bir inceleseler, başka alternatif aramadan balıklama atlayacakları bir kurtarıcı... Hele ki, Bursa gibi hava kirliliğinden bezmiş bir kent için...

Akın KURTOĞLU

sayfa 3
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara