Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
irfan x
12 yıl önce - Pts 06 Eyl 2004, 21:27
Bir garip Türkiye tanıtım sitesi

ARKADAŞLAR LİNKİNİ VERDİĞİM SİTENİN SORUMLULARINI BİLEN TANIYAN VAR MI? BENCE ÜLKEMİZİ YANLIŞ VE AŞAĞILAYICI BİR ŞEKİLDE TANITAN BİR SİTE... DİKKATİMİ ÇEKTİ... MESSAJIM BİRAZ GÖRÜLDÜKTEN SONRA SİLİNEBİLİR... http://www.turkishworld.com/trip%20to%20turkey/Tu ...ctures.htm

Attilla
12 yıl önce - Pts 06 Eyl 2004, 22:37

Kusura bakmayin size katilmiyorum.
Cünkü asagilayici bir sekil göremiyorum.

ekin

12 yıl önce - Pts 06 Eyl 2004, 23:14

Bu siteye "Assagilayici" degimi kullanilmasi kisisel bir gorustur fakat fotograflarin secimindeki ozensizlik Turkiye'nin tanitimina tamamen uzak. Tanitim icin kullanilan diger resimlerle bu resimleri kiyasladigimizda buna tanitim demek cok zor olur. Esas tanitim denilen sey bizim kendi sitemiz wowTurkey.com'dadir...

messiah_haktan

12 yıl önce - Pts 06 Eyl 2004, 23:15

Böyle bir site bizi "Aaaa Hans bak,Türkiyenin insanlari cok fakir ama misafirperver,sehirleri cok geri kalmis ama dogasi mükemmel,heleki su kirmizili carsaftaki kadina bak ne degisik demi,aaa bak bide deve varmis,gidince deveyle alisveris yapariz" imajini veren tanitimdan cok imaj bozan bir site

Wowturkey kalitesindeki reimler ise "Aaaaa Hans su reismlere bak,Türkiye ne kadar modernmis.Su alisveris merkezine bak,gidince bana buradan bir kac elbise alirsin degil mi,sonra da su eski tramvayin oldugu caddeye bak ne kadar SIK bir cadde biar da orayi gezeriz,aksam yemeginide su köprünün gözüktügü yerde yeriz" imajini birakiyor.

1. Örnek turist'in biraktigi para + kötü Imaj = 36 bir kodak film+2 milyon deveye binmek icin+10 milyon dantel mantel icin

2.Örnek turist'in biraktigi para + iyi imaj =200 € elbise + taksimde de bi 50 € gider + 50 € aksam yemegi

Basit ve banal bir örnek oldu ama durumu iyi anlatiyor.

Ati
12 yıl önce - Sal 07 Eyl 2004, 01:05

Ben de bu sitede asagicilik sekil goremiyorum, tam aksine
gerceklerle ve de abartisiz, Turkiye dile getirilmis. Insanlar da
dogal halleriyle gorunuyorlar.

Biraz da ozelestiri yapalim. Bu sitede gordugumuz ve siteye yakistiramadiginiz
yerler bizim yerlerimiz, insanlar da bizim insanlarimiz.

Ulkemizde maalesef yoksulluk var, bunu inkar edip sadece
sosyetik ya da guzel yerlerin resimleriyle avunursak
asil en buyuk kotulugu etmis oluruz.

Benim icin Istanbul´un (ya da diger sehirlerin) guzel yerleri ne kadar onemliyse,
Istanbul´un aci gercek olan varos ya da halkci semtleri de o kadar onemlidir.

sipahi
12 yıl önce - Sal 07 Eyl 2004, 01:58

arkadaslar bu adres benim internet ile tanistigim
ilk günlerden beri vardir, eski fotograflar...

mesela birde 2004'ten söyle bir adres ile de
karsilasabilirsiniz....yani ne aradiginiza bagli!.

Yuzbasi Volkan Yuksel

12 yıl önce - Sal 07 Eyl 2004, 08:06

Fotolari ceken kilim ticareti yapiyor, resimler kilimleri aldigi yorelerden olsa gerek restorani falan da var.

emel
12 yıl önce - Sal 07 Eyl 2004, 10:18

basit sekilde hazirlanmis bir site fakat asagilayici tanimi uymamis. kimseyi asagilayan herhangi birseye rastlamadim. gayet güzel bütün sehirlerden birer fotograf koymaya calisilmis. fakat bu bir tecrübe isi, amatör bir siteden de fazlasini bekleyemeyiz sanirim...

Okhan
12 yıl önce - Sal 07 Eyl 2004, 10:19

Alıntı:
Ulkemizde maalesef yoksulluk var, bunu inkar edip sadece
sosyetik ya da guzel yerlerin resimleriyle avunursak
asil en buyuk kotulugu etmis oluruz.

Ülkemizde çok şükür zenginlikler var, bunları inkar edip sadece geri kalmış ya da çirkin yerlerin resimleriyle avunursak asıl en büyük kötülüğü etmiş oluruz .

Bir yeri tanıtırken oranın en güzel yerleri gösterilerek tanıtılır. Arkadaşlarınıza yazlığınızı tanıtmak için fotoğraflarını gösterirken, yazlığınızın çöp bidonunun, dağınık yatağınızın, siyah beyaz televizyonunuzun, küvette çamaşır yıkayan hanımınızın veya temizlenmemiş banyonun fotoğraflarını göstermezsiniz. Ne yaparsınız? Salonu, bahçeyi, toparlanmış odaları,yeni aldığınız son model bulaşık makinesinin bulunduğu mutfağı, manzarayı falan gösterirsiniz. Tabii ki de dağınık yatak veya çöp bidonu bir yazlık gerçeğidir ama yazlığınızın tanıtımınızda ne kadar yararlı olur bu tartışılır .
Biz burada ülkemizi mümkün olduğu kadar en güzel ve çağdaş yönleriyle tanıtmaya çalışıyoruz, bunun sebebiyse internet dünyasının yukarıdaki yönlendirmede görebileceğiniz tür sitelerle dolu olması. Türkiye'nin çağdaş yönünü tanıtmayı misyon edinmiş tek tük sitelerden biriyiz (belki de kardeş sitemiz worldturkey'le beraber tek). Zaten büyük imaj sorunu yaşayan ülkemizin böyle bir tanıtıma acilen ihtiyacı var. Biz de işte bu ihtiyacı elimizden geldiği kadar karşılamaya çalışıyoruz.

Erdem
12 yıl önce - Sal 07 Eyl 2004, 11:42

Elbette Wow-Turkey asla böyle resimler yayınlamayacaktır; çünkü bu resimler MODERN TÜRKİYE ile çelişebilen ORYANTAL/DOĞULU TÜRKİYE imajına hizmet ediyor.

Evet güzel bir tanıtım sitesi değil; ama Türkiye'yi olmadığı bir şey gibi de göstermiyor. Sitedeki resimlerin hepsine Türkiye'nin her köşesinde rastlayabilirsiniz.

Şunu da kabul edelim yabancıların hiçbiri de Wow-Turkey imajını kolay kolay hazmedemez.

National Geographic yada başka hiç bir seyahat/kültür vs. dergisi kolay kolay Türkiye'yi Wow-Turkey'nin aldığı yönden ele almaz.

Bizim üzerimize düşen hep bir kenara atılan Türkiye'nin Modern yüzünü elimizden geldiğince çok kişiye göstermek, ülkemizin modern yüzünü en iyi şekilde tanıtmak olmalıdır.

Yine de bir Wow-Turkey imajı yaratırken, bu imaja düzelmesini umut ettiğimiz gerçekleri katmamak doğru bir davranış olabilir ama bu gerçeklere tamamen sırt dönmekte doğru değildir.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET